ARCHIWUM WYDARZEŃ

 

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

WAKACJE!

                                                       

     Życzymy wszystkim, aby  wakacyjny czas obfitował w   niezapomniane wrażenia! Wypoczywajcie bezpiecznie i  realizujcie  w 100% wszystkie wakacyjne plany. Wielu fantastycznych przygód, spotkań z interesującymi ludźmi, nawiązania nowych, wartościowych przyjaźni oraz poznania  ciekawych miejsc.

Życzą
Dyrekcja oraz cała społeczność

Szkoły Podstawowej nr 1

w Katowicach

List Rzecznika Praw Dziecka

Życzenia z okazji wakacji Śląskiego Kuratora Oświaty

 

AP

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

        W dniu 26 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Po przemówieniu pani dyrektor nastąpił długo oczekiwany przez wszystkich moment - wręczenie nagród książkowych, dyplomów "wzorowych uczniów", listów gratulacyjnych oraz podziękowań dla rodziców, którzy z zaangażowaniem włączyli się w prace na rzecz klasy i szkoły.  Uhonorowano także rodzica, który  poprzez swoje działania oraz wielki dar serca okazany naszej szkole otrzymał  zaszczytne miano "Przyjaciela Jedynki".

      Nagrodę Dyrektora otrzymał  wybitnie uzdolniony uczeń klasy 6a - Marian Kędzielski.  Wyłoniono również liderów trwającej przez cały rok szkolny zbiórki makulatury oraz   "Europejkę Roku".  Uroczystości uświetniły występy uczniów. Rok szkolny 2014/2015 stał się historią - nadeszły upragnione wakacje!

AP

         Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się     w piątek 26 czerwca w auli szkolnej.

Klasy     I - IV godz.   9:30
Klasy V-VI godz. 11:30

AP

Msza Święta na zakończenie roku szkolnego

odbędzie się w piątek 26 czerwca o godzinie 8.00 w Katedrze Chrystusa Króla

 Uczniowie mogą iść na mszę ze szkoły pod opieką nauczycieli i katechetów:

(zbiórka na podwórku szkolnym o godzinie 7.40)  lub pod opieką Rodziców bezpośrednio do Katedry.

RL

WAKACJE Z JEDYNKĄ :)

W dniach 29.06 - 19.07. 2015 r. organizowane będą na terenie naszej szkoły zajęcia   w ramach akcji "LATO W MIEŚCIE". Serdecznie zapraszamy   do udziału dzieci, które w tym okresie nie wyjadą na letni wypoczynek.

 Zajęcia odbywać sie będą w godzinach 8:30 - 14.30

 Szczegółowych informacji udzielają wychowawcy świetlicy szkolnej.

AP

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

NASZA STRONA BIP

      Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Przejrzystości Publicznej.  Posiadamy stronę podmiotową Biuletynu Informacji Publicznej, która jest zgodna z aktualnymi przepisami prawa. Nasz BIP zawiera  aktualne informacje, jest przejrzysty i dostępny dla osób niepełnosprawnych.

AP

KOWADŁO ZDROWIA

         „Kowadło Zdrowia”  jest nagrodą  przyznawaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach, placówkom oświatowym.za szczególne osiągnięcia w dziedzinie promocji zdrowia i komunikacji społecznej w środowisku lokalnym. Miło nam poinformować, że nasza szkoła  otrzymala wyróżnienie za działania prozdrowotne i profilaktyczne.

AP

FAIR PLAY

Co słychać w profilaktyce?

        Zdobyliśmy „Dyplom Szkoły Aktywnej|" w miejskim etapie programu  profilaktycznego  "Kibicuję fair play” Wprawdzie nie mamy drużyny piłkarskiej na medal, ale mieliśmy lekcje o kibicowaniu z prawdziwym trenerem klubu sportowego. Zobaczcie jakie projekty koszulek namalowaliśmy.

AN

Z WIZYTĄ W KRĘGIELNI

          Klasy IV i V przez cały rok szkolny raz w miesiącu uczęszczały na lekcje wychowania fizycznego w kręgielni „GRAWITACJA” aby doskonalić  grę w kręgle. W dniu 16 czerwca uczniowie mogli  sprawdzić swoje umiejętności poprzez udział w Indywidualnym Turnieju w Kręgle. Walka była  wyrównana i zacięta.  Wygrani to:

 • 1.       Marlena Kalinowska – kl. V b

 • 2.       Adam Pawliczek-Nikodem – kl. IV a

 • 3.       Kamil Ciepliński – kl. V b

Gratulujemy wygranej i  zachęcamy do dalszej nauki gry w kręgle. Dodatkową atrakcją na zakończenie turnieju była zabawa w salonie gier.

AJ

      FESTIWAL PIOSENEK

       15 czerwca przybyli do naszej szkoły soliści  z katowickich  przedszkoli i szkół, by zaprezentować piosenki Majki Jeżowskiej. Wszystkim wykonawcom gratulujemy wspaniałych występów. Oczekiwanie na werdykt jury umilił nam występ  dzieci z Przedszkola nr 33 w Katowicach. Mali artyści dobrze się czuli na naszej szkolnej scenie. Pani dyrektor Iwona Brzezińska wręczyła laureatom  Festiwalu dyplomy i nagrody.

MW

TAŃCZMY RAZEM!

WYRÓZNIENIENIE  DLA  ZESPOLU TANECZNEGO  JEDYNKA

 12  czerwca zespól taneczny Jedynka uczestniczył w Domu Kultury  “Zawodzie” w konkursie tańca “TAŃCZMY RAZEM” i wytańczył wyróżnienie. Radośnie i ekspresyjnie wykonane tańce podobały się publiczności. Gratulujemy !

MW

      JUŻ PŁYWAM!

      Dnia 11 czerwca uczniowie klasy 1 a   mogli popisać się przed swoimi rodzicami swoimi umiejętnościami pływackimi podczas lekcji pokazowej na basenie. Wszyscy świetnie sobie poradzili i zdobyli dyplom “JUŻ  PŁYWAM”

MW

ŚNIADANIE NA TRAWIE

TO JEST JUŻ NASZA KLASOWA TRADYCJA.

       10 czerwca uczniowie klasy 6awybrali się wreszcie na planowaną od miesiąca „majówkę”, która była w tym roku „czerwcówką”. Jak co roku zabraliśmy ze sobą masę pysznego (ZDROWEGO!) jedzenia, koce, piłki paletki… i ruszyliśmy na piknik do Doliny Trzech Stawów, gdzie mamy już nasze ulubione miejsce na „śniadanie na trawie”.

       Oprócz jedzenia była też lekcja przyrody w terenie (Globalne problemy ochrony środowiska), obserwacje przyrodnicze  (wszystkich zachwyciła kacza rodzinka – łyski), gra w piłkę oraz dramatyczna walka o jej odzyskanie, gdy wpadła do jeziora i pchana silnym wiatrem przepłynęła na drugi jego koniec. Akcja zakończyła się powodzeniem dzięki pomocy sympatycznego wędkarza.

IP

      WYCIECZKA DO OJCOWA

         10 czerwca klasa 1A była na bardzo ciekawej wycieczce. Rozpoczęliśmy od lekcji na łące, potem już  przebywaliśmy na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy Grotę Łokietka, przeszliśmy przez Bramę Krakowską, podziwialiśmy różne kształty skałek wapiennych , pochlapaliśmy się wodą ze Źródełka Miłości. i zdobyliśmy ruiny Zamku Kazimierzowskiego.

       Na koniec zajechaliśmy do zamku Pieskowa Skała i poznaliśmy legendy o Maczudze Herkulesa. Był też czas na zrobienie zdjęć, zakup pamiątek i  pyszne lody.

MW

    TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ

         9 czerwca  uczniowie  klas IV reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Turnieju Piłki Ręcznej w SP 47. Mecze  były trochę nietypowe, ponieważ drużyna składała się z dziewcząt oraz chłopców.  

      Wynik  turnieju był dla nas  szczęśliwy, zajęliśmy III miejsce i do szkoły wróciliśmy z pucharem, a każdy uczeń otrzymał medal i worek sportowy z koszulką, notesem, breloczkiem i teczką na kartki . Turniej ten promował piłkę ręczną wśród dzieci oraz zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn 2016 w katowickim Spodku.

AJ

ROZŚPIEWANA JEDYNKA

        Dnia 9 czerwca 2015 odbyło się nasze “Szkolne Śpiewanko” Wystąpiło 28 solistów z klas I-III  pięknie prezentując się na szkolnej scenie. Wszystkim wykonawcom gratulujujemy.

Oto lista laureatów:

I miejsce:       1. DARIA  ZGRAJ

                             2. MARCEL  WYSOCKI

 II miejsce:         1. LENA  OLSZEWSKA

                             2. NIKOLA  POMYKAŁA

 III miejsce:        1.NATALIA  WĘGRZYN

 Wyróżnienia:   1. MAJA  ŁASTOWIECKA

                             2. MAGDA  PIETREK

                             3. NADIA  POTEMPA

                             4. OSKAR  ZAGÓRSKI

                             5. WIKTORIA  ŻERDZIŃSKA

MW

     Szanowni Rodzice przyszłych uczniów klas pierwszych, uprzejmie informujemy, że w dniu 15 czerwca o godz. 16:30  w auli szkolnej odbędzie się zebranie dotyczące organizacji roku szkolnego 2015/2016, podczas którego można będzie  spotkać  się z dyrektorem szkoły, pedagogiem oraz wychowawcami klas pierwszych. Przekazane również zostaną informacje dotyczące  obowiązujących podręczników szkolnych i wyposażenia tornistra ucznia klasy I.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

AP

STYPENDIA SZKOLNE

Informacja w sprawie STYPENDIUM SZKOLNEGO
dla uczniów na rok szkolny 2015/2016

Zobacz wszystkie ważne informacje i pobierz niezbędne dokumenty

AN/AP

MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI

     3 czerwca  odbyły się Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego  poprzedzone tygodniem  intensywnej kampanii wyborczej prowadzonej przez 15 kandydatów. W wyborach   uczestniczyli w nich wszyscy uczniowie klas I-III. Nad prawidłowym przebiegiem  wyborów czuwała  złożona z uczniów klasy trzeciej Komisja Wyborcza w składzie :

 • Nikola  Pomykała

 • Zuzanna  Czernek 

 • Wiktoria Bryłka   

 • Karol  Stolarczyk 

Komisja policzyła   oddane głosy na poszczególnych kandydatów .

 • Liczba oddanych głosów :106

 • Liczba  ważnych głosów :106

Przewodniczącą Małego Samorządu Uczniowskiego będzie Natalia Węgrzyn z kl.1a, zastępcy  to Ł ukasz Sommer z klasy 2a i Nina Klinowska z klasy 1 b.

MW/AP

    DZIEŃ SPORTU W JEDYNCE 

         2 czerwca po raz kolejny z okazji Dnia Dziecka odbył się DZIEŃ SPORTU dla klas IV – VI. Klasy rywalizowały  w następujących konkurencjach: przeciąganie liny, rzuty do kosza  - eliminacje, wyścigi szeregów, gra w „Palanta”, „ Dwa ognie”, biegi sprinterskie.

       Dodatkowo dla klas V i VI uczennice Nikola Grychtolik i Paulina Rejman przygotowały ciekawą rozgrzewkę z elementami  CAPOEIRY (jest to połączenie tańca, muzyki  i sztuki walki).  Klasyfikacja klas przedstawia się następująco: wygrała klasa: IV b, V b, VI b. Gratulujemy wygranej!!!

AJ

WYCIECZKA DO PARKU

        1 czerwca z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas 2A i 2B  wybrali się do pobliskiego Parku Kościuszki. W drodze na plac zabaw  rozpoznawali  znane   im  z lekcji przyrody różne gatunki roślin. Czas na placu zabaw upłynął w bardzo miłej atmosferze. Rozgrywki piłki nożnej, tor przeszkód oraz pobyt na ścieżce zdrowia dostarczyły wiele emocji.

       Stara gra podwórkowa  - skoki na gumie wycisnęła z młodych graczy przysłowiowe "siódme poty" i wzbudziła niesamowite pragnienie, które zaspokojone zostało lodami o smaku czekoladowym. W tym dniu drugoklasiści pozwolili sobie na odrobinę szaleństwa - ich buzie ozdobione zostały kolorowym makijażem. W powietrzu radośnie krążyły mydlane bańki. Na zakończenie odbył się konkurs plastyczny na najładniejszy rysunek wykonany kolorową kredą. Było super!

AP

            Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach bałtyckich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana The International Union for Protection of Childhood, której celem była zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 w Dzień Dziecka, w Warszawie, obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

AP

Warsztaty i Olimpiada Sportów Miejskich

          Dziesięciu wybranych uczniów z klas V i VI uczestniczyło przez 3 dni w warsztatach tanecznych ZOŚKI, i BREAKDANCE oraz SLACKLINE (chodzenie po linie). Zajęcia były bardzo intensywne  i wyczerpujące, ale bardzo ciekawe. Umiejętności, które uczniowie nabyli na warsztatach zostały zaprezentowane w czasie Olimpiady Sportów Miejskich Szkół Podstawowych na AWF w dniu 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka.

       Nasza szkoła zajęła VIII miejsce, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom. Podczas imprezy w czasie przerw  uczniowie korzystali z poczęstunku: ciasteczka, owoce, soki. Organizatorem całej imprezy było Miasto Ogrodów.

AJ

WYCIECZKA DO AQUAPARKU

     28 maja uczniowie klasy 6A dobrze się bawili w Aquaparku  AQUADROM w Rudzie Śląskiej. Ponad 3 godziny to dużo czasu na korzystanie z wszystkich atrakcji- szczególnie że niewielka ilość klientów umożliwiała zabawę bez czekania i kolejek.

      Tak więc zjeżdżalnie, rzeka, basen z falą , basen do pływania i skakania (na zewnątrz) a nade wszystko grzybek wodny były NASZE.

IP

WAŻNA INFORMACJA - DNI WOLNE

Szanowni Rodzice!

      W związku ze zbliżającym się dniem wolnym od  zajęć dydaktycznych pragniemy poinformować, że 5 maja szkoła zapewnia  dzieciom opiekę.  W tym dniu będzie również czynna szkolna stołówka.   Więcej informacji u wychowawców klas.

AP

DZIEŃ MATKI

      Uczniowie klasy II B zaprosili swoich rodziców na spotkanie słowno - muzyczne, które pokazali na scenie w auli naszej szkoły. Każdy z nich miał coś do powiedzenia. Jedni dziękowali, inni przepraszali, a jeszcze inni przyrzekali poprawę. Razem w dowód wdzięczności zaśpiewali i wystawili, krótką scenkę o żabce, która nie słuchała mamy. Morał tej bajki był jasny dla wszystkich. Postarali się bardzo,  nikt się nie pomylił. Wszystkim występ bardzo się podobał. Później w swojej sali dzieci zorganizowały wraz z rodzicami wspólny poczęstunek.

 

AM

MAŁY MARATON SZKOLNY

        20 maja odbył się Mały Maraton Szkolny – bieg na dystansie 4,2 kilometra!Zawody były okazją do wspólnej zabawy i do pokonania trasy biegiem, marszobiegiem lub marszem. Nie liczył się tylko wynik i uzyskany czas, ale zdobyte przekonanie, że warto spróbować swoich sił i poczuć smak zwycięstwa.

       W bardzo trudnych warunkach pogodowych na trasie biegu walczyło 20 naszych uczniów z klas szóstych. Wszyscy ukończyli bieg przemoczeni do suchej nitki w strugach majowej ulewy. Tym bardziej należą się im brawa i uznanie! Wszyscy otrzymują dyplomy z uzyskanym czasem oraz miejscem na mecie. Serdecznie gratulujemy!

Miejsce

Dziewczyny

Czas

Chłopcy

Czas

1

 

 

Marian Kędzielski

21.35

2

Paulina Rejman

22.33

 

 

3

Amelia Pabian

23.52

 

 

4

Natalia Gruszka

25.37

 

 

5

Wiktoria Wolska

27.35

 

 

6

Karolina Nguyen

27.37

 

 

7

Alicja Wygas

27.40

 

 

8

 

 

Przemysław Makowski

27.41

9

 

 

Dominik Palla

27.42

10

Paulina Broda

27.43

 

 

11

 

 

Kamil Kuźma

27.44

12

Patrycja Olejarczyk

27.45

 

 

13

Samanta Kurek

29.32

 

 

14

Grychtolik Nicole

30.20

 

 

15

Kamila Pendziałek

30.23

 

 

16

Wiktoria Susło

30.26

 

 

17

Martyna Nabrdalik

31.18

 

 

18

Wiktoria Czernek

34.31

 

 

19

Julia Stolarczyk

34.32

 

 

20

Dagmara Gruszka

34.52

 

 

RL

WARZYWA SĄ PYSZNE!

        19 maja w ramach programu „TRZYMAJ  FORMĘ”- ŻYJ SPORTOWO I JEDZ ZDROWO" zorganizowano dzień pod hasłem „Warzywa są pyszne” Uczniowie w ramach kółka teatralnego przygotowali przedstawienie słowno-muzyczne o tej tematyce a następnie 6-klasiści zaprosili na degustację zdrowych potraw z warzyw.

      Dominowały sałatki, bardzo smakował sok świeżo przygotowany, prawdziwym przebojem było ciasto szpinakowe. Każdy uczestnik mógł otrzymać od organizatorów również przepis na zdrowe warzywne potrawy by samodzielnie wykonywać   je w domu.

IP

ZIELONA SZKOŁA

Mrzeżyno 2015

         Potęga, siła i piękno morza, ujście Regi  do Bałtyku, tajemnicze pagórkowate lasy, port rybacki w Mrzeżynie, wycieczki do Kołobrzegu ,Świnoujścia  zajęcia w terenie dostarczyły  trzecioklasistom  wspaniałych przeżyć.

 BRS

NASZ PATRON

         12 maja pod pomnikiem J. Piłsudskiego odbyły się uroczystości związane z przypadającą w tym dniu 80 rocznicą śmierci Marszałka oraz niedawną 70 rocznicą zakończenia II wojny światowej. Nasza szkoła została zaproszona na te obchody ze względu na to, że naszym patronem jest J. Piłsudski.

         Po okolicznościowych wystąpieniach przedstawicieli władz miasta i województwa, złożeniu kwiatów pod pomnikiem odbyła się salwa armatnia, apel poległych. Po wysłuchaniu pieśni patriotycznych wykonanych przez wojsko, wszyscy uczestnicy mogli się częstować żołnierską grochówką.

IP

WARSZTATY TEATRALNE

        Klasy II b, IV b oraz część klasy VI a brały udział w warsztatach teatralnych. Odbyły się one w Teatrze Śląskim, który znajduje się na Rynku naszego miasta, a więc niedaleko.   Uczniowie mieli możliwość zwiedzić teatr od kulis. Temat warsztatów: Co znajduje się za kulisami? Weszli na scenę, gdzie mieli możliwość ćwiczyć ruch sceniczny i prawidłową wymowę.

        Przechodząc w głąb sceny, zobaczyli magazyn rekwizytów, a schodząc pod scenę zobaczyli zapadnie i miejsce dla orkiestry. Przechodząc zakamarkami weszli na scenę kameralną. Teatr to nie tylko kulisy. Tak więc uczniowie weszli na balkony teatru, przechodząc przez foyer usiedli w kawiarence, gdzie pani opowiedziała o teatrze prawie wszystko. Warsztaty były bardzo ciekawe.

AM

NASZE SUKCESY

23 kwietnia odbył się finał Małej Olimpiady Matematycznej 2015 dla uczniów klas VI miasta Katowice.

Uczeń klasy VIa Marian Kędzielski uczestniczył w finałowych zmaganiach (po przejściu dwóch etapów) i zdobył tytuł LAUREATA uzyskując trzeci wynik wśród wszystkich uczestników.

GRATULUJEMY!!!

ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW MATEMATYCZNYCH

JK

KABAREŚCIAK 2015

         Teatrzyk Jedyneczka, w którym występowało 14 uczniów z klasy IV A i 4 uczniów z klasy 1 A    zdobył II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Kabaretów Amatorskich - “Kabareściak”. Początkującym kabareciarzom gratulujemy, a rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie!

MW

         EUROPA NA MAXA

 DZIEŃ EUROPY w „ Jedynce”

         Szkolny Klub Europejski 8 maja zaprosił społeczność „Jedynki” do wspólnego świętowania Dnia Europy. W auli szkolnej dumnie prezentowały się flagi krajów członkowskich UE. Rozbrzmiewały dźwięki „Ody do radości”.

       Klubowicze przygotowali prezentację wybranych krajów Unii Europejskiej, połączoną z quizem. Rozstrzygnięto również  Szkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem „EUROPA NA MAXA”. Zabawa była udana, atrakcji moc, nagród deszcz. Cieszy również fakt, że mamy nowych euroentuzjastów wśród uczniów klas pierwszych.

MD

MAJOWE ŚWIĘTA - AKADEMIA

      W dniu 4 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona majowym świętom. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli  montaż słowno- muzyczny, który w przystępny sposób przybliżył wszystkim uczniom wiadomości na  temat historii świąt 1, 2 i 3 Maja.

     Występ uromaiciły  wzruszające i pełne uroku pieśni patriotyczne. Podczas uroczystości dokonano również przekazania sztandaru szkolnego uczniom klas piątych, którzy  jako poczet sztandarowy reprezentowali  będą naszą szkołę podczas ważnych uroczystości.

AP

MAJOWE ŚWIĘTA

     1 Maja - Międzynarodowe Święto Pracy - święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day obchodzony w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni zależności od stanu.

      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Święto to ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi ustanowił Sejm w dniu 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

www.youtube.comwatchv=SDO6h439wR8

        3 Maja Święto Konstytucji - Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to ,6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

AP

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM

         Klasa III A rozpoczęła realizację programu

  „Moje miasto bez elektrośmieci”

EKODZIECI SEGREGUJĄ ELEKTROŚMIECI!

        Uczniowie zapoznali się z pojęciem elektrośmieci, wykonali plakaty dotyczące ochrony Ziemi i wyruszyli poza teren szkoły, aby przekazać  przechodniom alert, aby  dbali o przyrodę poprzez segregowanie  odpadów. Wyjaśniali, iż elektrośmieci są niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje, dlatego powinny być zbierane selektywnie i poddawane  unieszkodliwieniu.

 

      Rozdawali  ulotki z adresami punktów zbiórki tych odpadów  w naszym mieście. Często z sympatią byli wysłuchiwani przez odbiorców komunikatów.

  BRS

NASZE SUKCESY

UTALENTOWANE DZIEWCZYNY

       Miło nam poinformować, że w  Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym  „Śląskie Tradycje”,  którego tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Spacer po mojej dzielnicy”, prace naszych uczennic zdobyły wyróżnienia. Utalentowane młode artystki to Emilia z klasy 6a i Sandra z klasy 5b.

       Cieszymy się, że profesjonalne jury w Młodzieżowym Domu Kultury w Katowicach, który zorganizował konkurs, dostrzegło talent naszych dziewczyn. Prace powstały pod kierunkiem pani Magdy Doroty, na lekcjach plastyki.

MD

DZIEŃ ZIEMI

 

         W dniu 22 kwietnia odbył się apel dla klas 4-6 połączony z krótkim, humorystycznym przedstawieniem wiersza J. Brzechwy “Na straganie” w wykonaniu uczniów klasy 6A.Wręczone zostały również nagrody za turniej tenisa stołowego i drobne upominki dla uczestników przyrodniczych, matematycznych i ekologicznych konkursów międzyszkolnych.

      Nagrodzono także młodych ekologów z klasy 1b-wybitnie aktywnych w zbiórkach surowców wtórnych. Na zakończenie uczniowie- podopieczni świetlicy szkolnej przestawili swoje wiersze i hasła związane z edukacją prozdrowotną.

LIDERZY  ZBIÓREK SUROWCÓW  WTÓRNYCH:

  Zużyte telefony komórkowe - Kamil Wylęgły

z klasy 6a

 Zużyte baterie  - Krzysztof Olczak

z klasy 4a

   WYNIKI  WIOSENNYCH KONKURSÓW

EKOLOGICZNYCH  I PROZDROWOTNYCH

 1.Listy  dla  Ziemi”  konkurs klas 4-tych organizowany we   współpracy z Fundacją Ekologiczną ARKA

 - wyróżnienie dla Adriana Pinkowskiego kl 4b

2. „Owoce są smaczne i zdrowe” konkurs dla klas 5-tych

organizowany w ramach programu „TRZYMAJ  FORMĘ”-„Żyj sportowo i jedz zdrowo”

 - wyróżnienie dla Marleny  Kalinowskiej z kl 5b

3. „Warzywa są pyszne” konkurs dla klas 6-tych organizowanym w ramach programu „TRZYMAJ  FORMĘ” ”-„Żyj sportowo i jedz zdrowo”

- wyróżnienie dla Nikoli  Grychtolik  z klasy 6b

IP

Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

       22 kwietnia  gościliśmy  w Przedszkolu nr 33  i razem świętowaliśmy Dzień Ziemi. Obejrzeliśmy piękne przedstawienie, odpowiedzieliśmy na wiele ważnych pytań dotyczących  ochrony przyrody i razem świetnie się bawiliśmy.

MW

      W dniu 25 kwietnia zapraszamy uczniów naszej Szkoły wraz z rodzicami lub pełnoletnimi opiekunami do udziału w WIELKIEJ IV ZABAWIE RODZINNEJ, która rozpocznie się barwnym korowodem postaci z książek. Szczegóły imprezy na ulotce.

AP

KATOWICE MIASTO SZTUKI

NA SZLAKU KATOWICKIEJ MODERNY

        Nigdzie w Polsce, poza Gdynią, nie ma takiej wspaniałej architektury modernistycznej. W naszym mieście możemy podziwiać perły architektury międzywojennej. Również rzadko się zdarza, żeby budowle były skumulowane na tak niewielkiej przestrzeni jak w centrum Katowic.

      Infokioski z multimedialnymi informacjami o obiekcie, jego historii oraz projektantach to główny element 5,5 kilometrowego szlaku katowickiej moderny. Klasa 5B, w ramach innowacji artystyczno – pedagogicznej, większość trasy już zaliczyła.

MD

 ZDROWE ODŻYWIANIE

      Klasy 5 i 6 uczestniczyły w prelekcji Natur House dotyczącej zdrowego odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się o pięciu bardzo  ważnych posiłkach w ciągu dnia (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja – bez podjadania między posiłkami). Poznali  zamienniki jedzeniowe np. cola – woda, słodycze – owoce, hot dog, hamburger – kanapka z ciemnego pieczywa, lody – sorbet, śmietana – jogurt naturalny.

      Ale to nie wystarczy,  do zdrowego odżywiania musimy jeszcze dodać codziennie 30 minut aktywności fizycznej ( szybki spacer, bieganie, gra w piłkę nożną, koszykówkę, pływanie, jazda na rowerze itd.). Prelekcja była ciekawa i zapoznała nas ze  zdrowym stylem życia. Spotkanie to jest związane z projektem TRZYMAJ FORMĘ – ŻYJ SPORTOWO I JEDŹ ZDROWO

AJ

W MUZEUM CHLEBA

        Uczniowie z klasy 4A dnia 16 kwietnia pojechali do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Zwiedzili i zobaczyli: muzeum z ciekawymi eksponatami, obejrzeli ciekawe filmy o pracy piekarza i szacunku dla chleba, samodzielnie przygotowali bułki do upieczenia a potem  ze smakiem je zjedli. Następnie zrobili zakupy w sklepie z pamiątkami, a na koniec skorzystali z placu zabaw. Było ciekawie, wesoło i sportowo :)

AJ

TEATR 21

       Teatr 21 wystąpił na Przeglądzie Dziecięcych Form Teatralnych zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury „Koszutka” w ramach Polsko – Czeskiego VIII Festiwalu Bajek pod Honorowym Patronem Prezydenta Miasta Katowice i Prezydenta Miasta Ostrava .

AM

BEZPIECZNIE W CYBERPRZESTRZENI

      W dniu 16 kwietnia zaprosiliśmy rodziców naszych uczniów na prelekcję w ramach profilaktyki przeciwdziałania cyberprzemocy. W dobie powszechności komputerów, tabletów i smartfonów bezpieczeństwo jest bardzo ważne, nie każdy jednak jest świadomy jakie zagrożenia czyhają na użytkownika korzystającego z Internetu i jak im zapobiegać.  Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie.

AP

        Uczniowie klas 4-tych wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi” organizowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA. Napisali wiele wspaniałych listów do dorosłych: do rodziców, sąsiadów, urzędników. Wyeksponowane na korytarzu szkolnym będą zapewne lekturą dla wielu rodziców przybywających na spotkania z wychowawcami na II piętro naszej szkoły. Pisanie listów poprzedzone było lekcjami tematycznymi z wykorzystaniem scenariuszy zamieszczonych na stronie internetowej Fundacji.

       Co roku kampania „Listy dla Ziemi” ma swoje główne przesłanie, które wynika z bieżących potrzeb społecznych i ekologicznych w Polsce. Tym razem palącym problemem jest brak skutecznej gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych. Hasło Listów dla Ziemi 2015 to: NIE BĄDŹ JEDNORAZOWY "Listy dla Ziemi" to kampania społeczna. Poprzez przekazywanie informacji – na spotkaniach, w mediach, na portalach – wyjaśniamy problem i motywujemy do tego, by na miarę własnych możliwości rozwiązywać go samodzielnie w codziennym życiu. Mamy bardzo dużo śmieci, nie radzimy sobie z ich odpowiednią segregacją. Już na etapie zakupów zapominamy o tym, że każdy produkt to także jego opakowanie, za które dodatkowo płacimy, a jeżeli zostaną podniesione stawki za odbiór śmieci – to zapłacimy jeszcze więcej. Jednocześnie wciąż zbyt mało wiemy o recyklingu, a więc jesteśmy słabo zmotywowani do uważnej selekcji odpadów. W szerszej perspektywie hasło NIE BĄDŹ JEDNORAZOWY odnosi się także do tego, że świat, w którym żyjemy nie jest jednorazowy – nie jest tylko dla nas. Następne pokolenia też będą z niego korzystać.

IP

WARSZTATY MUZYCZNE

MUZYCZNA SCENA EDUKACYJNA

      W dniu 15 kwietnia klasa 2A udała się z wizytą do Centrum Kultury w Katowicach.  W czasie warsztatów muzycznych uczniowie poznali twórczość zmarłego w 2010 roku  polskiego kompozytora - Henryka Mikołaja Góreckiego.

      Uczniowie mieli również możliwość tworzenia własnych aranżacji utworów za pomocą instrumentów perkusyjnych oraz fortepianu. Zajęcia inspirowane twórczością tego komozytora pobudziły wyobraźnię muzyczną  uczniów oraz wprowadziły przyszłych melomanów w świat muzyki klasycznej.

AP

KARTKA Z KALENDARZA

15 kwietnia 1912r.  – Tragedia Titanica

      Kiedy 103 lata temu, luksusowy parowiec Titanic wypływał w swój pierwszy transatlantycki rejs, słowo niezatapialny, odmieniane było przez wszystkie przypadki. Gdy, więc po niespełna trzech dniach podróży zatonął,  pociągając za sobą przeszło 1,5 tyś. ofiar, świat nie mógł w to uwierzyć. Pamiętamy wydarzenia tragicznej nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku.

       I już tradycyjnie na lekcjach plastyki przeżywamy tragedię Titanica, starając się uchwycić podobieństwo tego zachwycającego statku. Tym razem prezentujemy prace uczniów klasy 5B.

MD

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015

Tegoroczny  sprawdzian  kompetencji szóstoklasiści mają już poza sobą.

IP

Poniżej zamieszczamy arkusze egzaminacyjne, które obowiązywały w tym roku szkolnym.

Część 1. Język polski i matematyka

Część 2. Język obcy nowożytny

AP

WAŻNA INFORMACJA - DNI WOLNE

Szanowni Rodzice!

      W związku ze zbliżającymi się dniami wolnymi od  zajęć dydaktycznych pragniemy poinformować, że  1, 2, 3 oraz 7 kwietnia szkoła zapewnia  dzieciom opiekę.  W tych dniach będzie również czynna szkolna stołówka.

 • 1 kwietnia - w dniu sprawdzianu klas szóstych, świetlica  czynna  będzie bez zmian, stołówka od 12:30 do 13:30
 • 2, 3 oraz 7 kwietnia - świetlica czynna od 7:00 do 16:00, obiady w stołówce wydawane będą w godz. 12:45 do 13:15

AP

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015

       1 kwietnia odbędzie się ogólnopolski sprawdzian kompetencji dla uczniów klas szóstych. Szóstoklasiści przychodzą na godzinę 8:15. Pozostali uczniowie mają dzień wolny od zajęć dydaktycznych.

List do szóstoklasistów

Informacja dla ucznia dotycząca przebiegu sprawdzianu

Ogólne informacje o sprawdzianie

Ważne zasady dotyczące sprawdzianu

        Zachęcamy uczniów oraz rodziców  do odwiedzenia strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na której zostały stworzone specjalne zakładki porządkujące informacje dotyczące nowej formuły sprawdzianu szóstoklasisty, która będzie obowiązywała w bieżacym roku szkolnym.

AP

WIELKANOCNE ŻYCZENIA

PRZY WIELKANOCNYM   STOLE 

       Przed zbliżającą się Wielkanocą  uczniowie wielu klas zasiedli do świątecznego stołu i złożyli sobie  życzenia dzieląc się jajkiem. Stoły ozdobione zostały własnoręcznie wyhodowaną  rzeżuchą.

MW/AM

PROFILAKTYKA PRÓCHNICY

       W dniu 25 marca w naszej szkole odbyła się  niezwykle interesująca prelekcja   przeznaczona dla uczniów. Spotkanie odbyło się w ramach "Profilaktyki i Promocji Zdrowia 2015"  zorgnizowanego przez Miasto Katowice "Programu profilaktyki próchnicy dla dzieci  miasta Katowice"

         Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji na temat higieny jamy ustnej. Dowiedzieli się również na czym polega zabieg lakowania brózd w zębach i dlaczego warto z niego skorzystać.

AP

WITAMY WIOSNĘ

Gaiczek zielony, pięknie przystrojony.

W czerwone wstążeczki , przez śliczne dzieweczki

       W piękny, słoneczny dzień - 25 marca uczniowie klasy 1A wyruszyli ulicami Katowic witać wiosnę. Z zielonym gaikiem ozdobionym kolorowymi wstążkami ze śpiewem na ustach  dotarliśmy pod pomnik patrona naszej szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nasz taniec i śpiew wywoływał uśmiech na twarzach przechodniów.

         Odwiedziliśmy   Przedszkole nr 36, tam również zaśpiewaliśmy i zatańczyli. Przedszkolaki   wystąpiły też dla nas i razem świetnie się bawiliśmy. W drodze powrotnej odwiedziliśmy również  ławeczkę Stanisława  Ligonia, by i jemu przypomnieć, że nastała wiosna!

MW

PRZEDŚWIĄTECZNY CZAS...

        Wszyscy przygotowują się do Świąt Wielkanocnych i uczniowie naszej szkoły też.

MW

        WARSZTATY MUZYCZNE

      Uczniowie klasy II b uczestniczyli w warsztatach muzycznych, które odbyły się w MCK. Tematem głównym była muzyka  Wojciecha Kilara. Do  poloneza tworzyli akompaniament na instrumentach perkusyjnych. Następnie każdy mógł spróbować na chwilkę zostać kompozytorem.

     Uczniowie tworzyli miniaturki muzyczne wspólnie z instruktorem grając  na fortepianie. Wysłuchaliśmy  bardzo ciekawych utworków, a  z różnymi tytułami np. tęcza, deszczyk, ryczący lew, błyskawice i burza. Wszystkim bardzo się podobało.

AM

WARSZTATY KREATYWNE

       KOSTIUMOLOG

           Barbara Ptak, zaprojektowała kostiumy do ponad dwustu przedstawień teatralnych, oper, operetek i filmów. W jej ogromnym dorobku artystycznym należy wyróżnić m.in. stworzenie kostiumów do filmów: Faraon, Ziemia Obiecana, Noce i Dnie, Królowa Bona. W mieszkaniu przy ulicy Kopernika 11, w którym do niedawna mieszkała,  obecnie ma siedzibę Oddział  Teatralno - Filmowy Muzeum Historii Katowic.

          Uczniowie klasy 5B, w ramach lekcji plastyki spróbowali swoich sił jako projektanci kostiumów. Warsztaty uwolniły pokłady kreatywności a przy tym zabawa była przednia.

MD

ZAĆMIENIE SŁOŃCA

       20 marca mogliśmy obserwować historyczne zjawisko astronomiczne na naszym szkolnym niebie: częściowe zaćmienie Słońca!!! Obserwacje prowadziły dwie niezależne grupy młodych astronomów: jedna przy pomocy prowizorycznych ciemnych okularów i druga grupa za pomocą zaciemnionej szyby z okularów spawalniczych.

          Prezentujemy kilka zdjęć z naszego obserwatorium na korytarzu szkolnym. Według naszych obserwacji zaćmieniu uległo około 2/3 tarczy Słońca. Następne podobne zjawisko będziemy obserwować 10 czerwca 2021 roku…

RL

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          

        W dniu 18 marca odbyło się uroczyste PASOWNIE NA CZYTELNIKA uczniów klas pierwszych.  Młodzi czytelnicy obejrzeli spektakl teatralny pt. "Książka moim przyjacielem" w wykonaniu klasy 2A. Występ starszych kolegów bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie pan bibliotekarz poprzez dotknięcie księgą ramienia  każdego  pierwszaka dokonał aktu mianowania. Od tej pory uczniowie klasy pierwszej  uzyskali status czytelnika naszej szkoły i będą mogli samodzielnie wypożyczać książki. 

 

AP/JP

DNI OTWARTE JEDYNKI

„ POZNAJ NASZĄ SZKOŁĘ ”

       W sobotę 14  marca  oprócz  naszych uczniów i   ich rodziców do naszej szkoły zawitali niezwykli Goście - przyszli uczniowie klas pierwszych wraz z rodzicami. Spotkanie  rozpoczęła pani dyrektor Iwona Brzezińska, która powitała zebranych Gości.

     Cześć artystyczną przygotowały klasy 1A, 3A  oraz 4A.  Występy młodych artystów bardzo się podobały. Po części oficjalnej Goście udali się na zwiedzanie JEDYNKI, mogli również porozmawiać z dyrektorem szkoły,  nauczycielami oraz pracownikami obsługi.  Dużo emocji tego dnia wzbudziło wykonywanie zadań konkursowych. Wachlarz zadań był bardzo urozmaicony.  Uczestnicy, którzy wykonali wszystkie zadania wzięli udział w losowaniu  atrakcyjnych nagród.  To był dzień obfitujący w wiele pozytywnych wrażeń.

 Więcej informcji o tej imprezie  wkrótce w zakładce "DNI OTWARTE"

AP

1% PODATKU NA NASZĄ SZKOŁĘ

Szanowni Rodzice oraz Przyjaciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach, będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli  za pośrednictwem  „Fundacji Studenckiej Młodzi-Młodym” przekażecie Państwo naszej szkole  1% należnego za 2014 rok podatku. Gwarantujemy, że uzyskane w ten sposób fundusze będą w całości wykorzystane na potrzeby dzieci i szkoły. Przekazując 1% Waszego podatku  wspieracie rozwój  Szkoły Podstawowej nr 1   im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Wszystkie dzieci potrzebują nowoczesnej i przyjaznej edukacji, która da im lepszą przyszłość!

 Przekazanie 1% jest wyjątkowo proste. W składanym zeznaniu podatkowym za rok 2014 należy w formularzu PIT-37 na stronie 3 wypełnić  następujące pola:

 •  w polu 131 podać numer wpisu do KRS: 0000270261
 • w polu 132 - wnioskowaną kwotę
 • w polu 133 -  cel szczegółowy - SP1 W KATOWICACH 3532
 • w polu 134 - postawić znak x – wyrażenie zgody

 Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość.

Szczegółowe informacje, jak odpisać 1% znajdą Państwo na stronie http://www.pit.pl/1procent

AP

 

EURO WIADOMOŚCI

 

CIAO ITALIA

      Szkolny Klub Europejski przedstawia  „Przewodników po Włoszech”: Zuza, Ala, Paulina, Julia i Adam. Polecają wycieczkę do romantycznej Wenecji wraz z rejsem gondolą. Krzywą wieżę  w Pizzie, Koloseum w Rzymie.

      A może chcielibyście zobaczyć aktywne wulkany – Etnę i Wezuwiusza. Narty w Dolomitach, lato nad Morzem Śródziemnym. A ponad wszystko włoska kuchnia. Kto zamawia pizzę?

MD

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

         W dniach od 11 – 13 marca przeżywaliśmy szkolne rekolekcje wielkopostne pod hasłem: „AUTOSTRADA DO NIEBA”. W czasie tych rekolekcji był czas na spotkania z zaproszonymi gośćmi, spotkania modlitewne i nauki rekolekcyjne w Krypcie Katedry, oraz filmy religijne i zadania konkursowe. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania oraz Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i okazji do spowiedzi.

         Mówiąc o drodze do nieba i świętości pamiętaliśmy także o sprawach związanym z bezpiecznym poruszaniem się po drogach do szkoły. Na zakończenie rekolekcji wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 37 zgromadziliśmy się na Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Rafał Kilianek, szkolny katecheta. Czy jesteśmy już duchowo przygotowani na święta wielkanocne? Na pewno pomogły nam w tym trzydniowe ćwiczenia rekolekcyjne!

RL/AP

NA PLANIE FILMOWYM

        

         Dnia 11 marca  klasy: 1A i 2B uczestniczyły  w multimedialnej lekcji w kinie pt. ”Na planie filmowym- czyli kto robi film?” Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, co robi reżyser, odkryli tajniki pracy aktora, dowiedzieli się, kto kieruje planem zdjęciowym, zobaczyli jak wygląda dzień na planie filmowym. Na zakończenie obejrzeli  film : “Rio 2”.

MW

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

           Informujemy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 11-13 marca.

Harmonogram zajęć dla poszczególnych klas

AP/RL

TEATR OD ZAPLECZA

        

        W dniu 6 marca klasa 4A po raz kolejny odwiedziła Teatr Śląski. Tym razem nie byliśmy na przedstawieniu tylko zwiedziliśmy teatr od „kuchni”. Zobaczyliśmy aktorską garderobę, magazyn dekoracji, stanowisko suflera, zapadnie teatralną.

       Na zakończenie spaceru po teatrze odbyły się warsztaty teatralne z aktorem. Uczniowie przebrani  w maski teatralne  wystąpili w krótkiej etiudzie. Tym razem nie byli widzami, ale poczuli się jak aktorzy na scenie.

AJ

OGÓLNOPOLSKI KONKURS "FOX'

         Po raz kolejny uczniowie SP1 w dniu 3 marca 2015 przystąpili do ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego FOX 2015 w dwóch kategoriach: kittens i bunnies.

        Lektury obowiązujące w tym roku to odpowiednio Puss in Boots i Theseus and the Minotaur. Życzymy powodzenia!

MO

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ

27 lutego podsumowany został I semestr nauki. W czasie apelu przypomniano najważniejsze wydarzania oraz szczególne osiągnięcia uczniów klas 4-6. Najlepsze wyniki w nauce osiągnęli uczniowie klasy 4a i wspólnie wypracowali najwyższą średnią ocen oraz najlepszą frekwencję. Podczas apelu wyróżniono szkolnych prymusów. Aby znaleźć się w gronie najlepszych należało osiągnąć średnią ocen co najmniej 4,75 oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie.

Ponadto nagodzeni zostali uczniowie, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie na plakat promujący naukę języków obcych oraz ci, którzy wykazali się szczególnymi zdolnościami w konkurencjach sportowych. Przed nami II semestr nauki. Pełni energii i motywacji do ciężkiej pracy mamy nadzieję, że osiągnięcia naszych uczniów będą jeszcze większe i liczniejsze.

GN

 

KONCERT MUZYCZNY

    

          W dniu 25 lutego uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą do Studia Koncertowego Polskiego Radia w Katowicach, gdzie uczestniczyli w koncercie muzyki  poważnej z cyklu „Portrety kompozytorów”. Poznali sylwetkę oraz  wybrane utwory  Roberta Schumanna - niemieckiego kompozytora, jednego z najważniejszych przedstawicieli okresu romantyzmu.

AP/BRS

 

AKCJA "ZIMA W MIEŚCIE"

Zapraszamy chętnych uczniów, którzy nie wyjadą na zimowy wypoczynek do uczestnictwa w różnego rodzaju atrakcyjnych zajęciach. Więcej informacji

PLAKAT

       Przypominamy wszystkim uczniom o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w czasie nadchodzących  ferii. Zapraszamy również rodziców i uczniów do odwiedzenia ciekawych stron poświęconych bezpieczeństwu.

 

          WAŻNE INFORMACJE - warto przeczytać!

Gra edukacyjna

AP

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ

      W dniu 29 stycznia w auli szkolnej odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów klas 1-3 w I semestrze.   W czasie apelu laureaci konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wychowawcy klas nagrodzili uczniów, którzy zachowywali się wzorowo oraz  osiągnęli  najlepsze wyniki w nauce.  Podczas spotkania  Pani Dyrektor przypomniała  wszystkim uczniom o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku.

AP/JP

 

        LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      W ostatnim tygodniu pierwszego semestru klasa 4A zaprezentowała swoje umiejętności językowe przedstawiając dialogi i piosenki w języku angielskim. My family and school to tytuł pokazu przygotowanego dla uczniów klasy 2B. Odgrywane scenki z rekwizytami zostały odebrane bardzo dobrze i wzbudziły dużą ciekawość – szczególnie pluszak Archie.

       Melodyjne piosenki wykonane z towarzyszeniem chłopięcej sekcji rytmicznej, przygotowane zagadki dla publiczności oraz słodkie nagrody zachęciły do aktywnego udziału całą klasę. Występ zaliczamy do udanych chociaż nie wszyscy mogli w nim brać udział z powodu choroby. Gratulacje i podziękowania dla uczniów 4A.

MO

 

ZAJĘCIA REGIONALNE

SKĄD POCHODZĄ NAZWY ULIC?

Zabytkowe budowle

Uczniowie klasy 3A aktywnie uczestniczyli w zajęciach terenowych -prowadzili wywiady z mieszkańcami miasta na temat znajomości pochodzenia ulic śródmieścia, a także poznawali  znajdujące się przy nich wybrane zabytkowe budowle i pomniki. Respondenci  chętnie odpowiadali na zadawane pytania, a także przekazali ciekawostki o dawnych wydarzeniach w mieście.

BRS

KARNAWAŁ 2015

            W dniu 28 stycznia w naszej szkole odbyła się  zabawa karnawałowa. Na balu przebierańców pojawiło się mnóstwo bajkowych i filmowych postaci. Trudno  było niekiedy rozpoznać kolegę lub koleżankę z klasy. Imprezę uświetniły gry i konkursy. Zabawa byla przednia :-)

    Zdjęcia z kolekcji wychowawców klas.

AP

 

KOLĘDOWANIE W JEDYNCE

         W ostatnim tygodniu, tuż przed feriami w naszej szkole odbyło się kolędowanie w wykonaniu uczniów kl. 1-6. Znakomite występy stworzyły w naszej auli piękną, niepowtarzalną atmosferę.

AP/JP/BRS

 

NA SPORTOWO :)

      27 stycznia klasa IV a po raz kolejny uczestniczyła w nietypowej lekcji WF w kręgielni „GRAWITACJA”. Tym razem w powrotnej drodze uczniowie nie tylko dyskutowali o wynikach, ale większych atrakcji dostarczył im ŚNIEG.

        Wszyscy szybko zabrali się za ulepienie dużego BAŁWANKA oraz stoczyli „bitwę śnieżną”. Było wesoło, ale później trochę mokro.

AJ

 

BEZPIECZNE DZIECKO

Już 11 rok realizujemy program ”Bezpieczne dziecko – przyjaciel Sznupka”. Dzieci uczą się na lekcjach profilaktycznych bezpiecznych zachowań i promocji zdrowego trybu życia. Na zdjęciach klasy I a i I b z legitymacjami przyjaciół Sznupka. Pani pedagog wstawia pieczątki za każdy zrealizowany temat. Niedługo do nas dołączy klasa I c czyli nasze sześciolatki. Zobaczcie też z bliska jak wygląda nasza pieczątka :)

AN

 

EURO WIADOMOŚCI

 SMAKI ITALII

        Włochy to piękny kraj, oferujący wiele atrakcji i wspaniałą kuchnię. Pizza, spaghetti, lazania tymi daniami zajada się cały świat. Euroentuzjaści z ”Jedynki”. Nowy 2015 Rok, rozpoczęli od kulinarnych rozkoszy. Na początek festiwal pizzy. A następnie coś słodkiego czyli po włosku dolce. TIRAMISU to deser, który składa się z dwóch warstw biszkoptów nasączonych kawą, na którą nakłada się warstwy kremu z serka mascarpone. A całość posypuje się czekoladą lub kakao. Deser podaje się silnie schłodzony. Smak wyjątkowy uwierzcie.                                                                  

 Bon Appetit

MD

 

ZAJĘCIA REGIONALNE

ZAJĘCIA REGIONALNE W TERENIE

       Uczniowie  klasy 3A poznawali kościół ewangelicki – pierwszą murowaną świątynię w śródmieściu Katowic.

BRS

 

WYSTĘP PIERWSZOKLASISTÓW

      23 stycznia uczennice klasy 1A wystąpiły na Karnawałowym Koncercie Młodych Talentów w Domu Kultury - filia “Dąb”. W indywidualnych popisach wokalnych  wystąpiły :  Nadia Potempa i Natalia Węgrzyn, którym towarzyszył zespół taneczny “Jedynka”.  Najmłodsi wykonawcy tego koncertu spisali się  wspaniale ! Gratulujemy młodym wykonawcom tak udanego występu przed  szerszą publicznością.

MW

 

KARNAWAŁ 2015

       W dniu 21 stycznia uczniowie klas 4 - 6 wzięli udział w szkolnej dyskotece. Królowały  znane przeboje, przy których wszyscy "śmiało wyginali ciało" ;-)  Przy dźwiękach  skocznej muzyki bawili się wyśmienicie!

AP

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

        21 stycznia uczniowie  klasy 1A gościli w szkole wspaniałych gości - swoje Babcie i Dziadków. Przybyli oni licznie na to uroczyste spotkanie. Pierwszoklasiści  przygotowali dla nich wesołą Szopkę Noworoczną . Na scenie pojawili się więc: diabełki, aniołki, gwiazdeczki, krakowianki, pasterze, gwiazdor, król, baranek. Śpiew, taniec i i wesołe wierszyki rozbawiły naszych gości. Pierwszoklasiści przygotowali również dla gości prezenty i słodki poczęstunek.

MW

 

PROMOCJA ZDROWIA

       Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę".  Celem programu  jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej, promowanie zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Współorganizatorem jest   Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Patronami honorowymi programu są: Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Instytut Żywności i Żywienia, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz Federacja Konsumentów. 

AP

      W naszej szkole wdrażany jest program edukacyjny "Żywienie na wagę zdrowia". Celem programu jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez odżywianie i propagowanie aktywności fizycznej  oraz poprawa jakości żywienia dzieci i młodzieży w żłobkach, przedszkolach i szkołach,  a także podniesienie świadomości rodziców. Program edukacyjny „Żywienie na wagę zdrowia”  został objęty  Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka. Współpracę w tym zakresie zaoferowali także Wojewoda Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Agencja Rynku Rolnego Oddział Katowice. 

 

 

AP

TURNIEJ BADMINTONA

        Jeszcze w starym 2014 roku zakończyliśmy rywalizację w Mistrzostwach Jedynki w Badmintonie. W turnieju wzięło udział 26 osób z klas V i VI. Rozegrano ponad 100 indywidualnych pojedynków, w wyniku których wyłoniono najlepszych zawodników w klasach V i w klasach VI.

 W klasyfikacji klas V poszczególne miejsca przedstawiają się następująco:

 

I miejsce: Daniel JANUS

II miejsce: Nikola GELER

III miejsce: Jakub BACH

 W klasyfikacji klas VI:

I miejsce: Paulina REJMAN

II miejsce: Wiktoria CZERNEK

III miejsce: Dominik PALLA 

 

        Indywidualnym Mistrzem Jedynki w Badmintonie, a w zasadzie „Kometkową Mistrzynią Szkoły” została Paulina REJMAN, zdecydowanie pokonując w finale Daniela JANUSA. Należy dodać, że większość meczów była bardzo wyrównana i zacięta, a o zwycięstwie często decydowały pojedyncze punkty! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkich uczestnikom zawodów.

RL

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

      7 stycznia uczennice naszej szkoły wzięły udział w II Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Nikola Zagórska wykonała kolędę „Gdy śliczna Panna”, a Martyna Nabrdalik zaśpiewała kolędę „Jezus malusieńki”. W przeglądzie wzięły udział przedszkola i szkoły podstawowe z Katowic. Występy artystów zakończyły się wspólnym kolędowaniem przy żłóbku. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci i gratulujemy wspaniałego występu!

RL

KLASOWE WIGILIE

      

W ostatnim tygodniu przed świętami tradycyjnie jak co roku we wszystkich klasach odbyły się spotkania wigilijne. Łamano się opłatkiem, składano życzenia, śpiewano również kolędy i pastorałki. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim, wokół zaś rozchodziła się woń świeżego igliwia pochodząca z własnoręcznie zrobionych stroików.

AP

JASEŁKA W JEDYNCE

   

       W dniu 18 grudnia odbyły się w naszej szkole JASEŁKA. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli  widowisko  przedstawiające historię narodzenia Jezusa z Betlejem.  W tym roku każda z grup wiekowych przygotowała odrębny występ. Wspólne kolędowanie wprowadziło wszystkich w cudowny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

AP

KONCERT MUZYCZNY

PORTRETY KOMPOZYTORÓW POLSKICH

- WOJCIECH KILAR

 

      Uczniowie klasy IA, IIB oraz IIIA uczestniczyli w koncercie w przestrzeni Studia Koncertowego Polskiego Radia  Katowice.

    Wysłuchali fragmentów muzyki  do  filmów: „Pan Tadeusz”, „Rodzina Połanieckich”, „Pan Wołodyjowski”, stworzonej przez światowej sławy kompozytora,  wielkiego katowiczanina - Wojciecha Kilara. Utwory wykonywane były na fortepianie i flecie.

BRS

ZIELONA SZKOŁA 2015

 

        Dnia 15 grudnia odbyło się posiedzenie komisji w sprawie wyboru zielonej szkoły 2015. Po przeanalizowaniu propozycji, komisja wybrała ofertę Biura Turystycznego LUBATUR do Ośrodka wypoczynkowego  Bogdanka do Mrzeżyna w terminie 16.05.2015 - 30.05.2015 roku

ACS

TEATR 21

       Teatr 21 to grupa uczniów zdolnych naszej szkoły. Teatr działa już od trzech lat. W tym roku zagościła podczas Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły. Wystawili spektakl pt.: "Zajęcze uszko, lisi ogon, kurza stopka i jeleni język".

        Scenariusz (na podstawie baśni Hanny Zdzitowieckiej o tym samym tytule) napisała pani Aleksandra Matuszny - opiekun kółka teatralnego, a muzykę dobrał pan Łukasz Szmigiel. Spektakl wystawiono trzy razy. Wszystkim bardzo się podobał. Artyści zamierzają wystawić kolejna sztukę na wiosnę. Życzymy im dalszych sukcesów i wytrwałości w swojej pracy.

AM

WYCIECZKA DO KOPALNI

        Klasa IVA 12 grudnia pojechała na wycieczkę do kopalni Guido w Zabrzu, aby zapoznać się z pracą górników. Uczniowie zwiedzali wraz z przewodnikiem kopalnię na poziomie 170  i 320 metrów i zapoznali się z  górniczymi narzędziami oraz sprzętem ratunkowym. Nabyli także wiedzę na temat technik górniczych od końca XIX wieku oraz poszerzyli wiadomości na temat tradycji i kultury górniczej.

      W trakcie zwiedzania klasa została podzielona na grupy i wypełniała kartę pracy „Kopalnia Guido bez tajemnic”. Najlepszą grupą okazała się grupa chłopców „Czarne Tarantule” w składzie: Aleksander Józefowski, Konrad Kajzer, Adam Pawliczek – Nikodem. Gratulacje. Wycieczka spełniła swoje zadanie i wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

AJ

EURO WIADOMOŚCI

Świąteczny czas...

 

        W Szkolnym Klubie Europejskim też zapanowała już świąteczna atmosfera. Unosi się zapach korzennych przypraw i aromatycznej herbaty. Święty Mikołaj zostawił nocą prezenty. Skromne, za symboliczne 1euro, ale jakie pomysłowe!

       Wiemy, że co kraj to obyczaj. I tak dzieci we Włoszech muszą uzbroić się w cierpliwość. Podarunki tradycyjnie roznosi czarownica BEFANA. Dopiero jednak 6 stycznia.

Merry Christmas

Buon Natale

Frohe Weihnachten

Wesołych Świąt

MD

TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA

Za nami XIV edycja Turnieju o Puchar Dyrektora SP1

 „Na tropach bohaterów baśni”

Turniej ten odbył się 11 grudnia

Zobacz  stronę turnieju

JP/AP

MŁODZI I ZDOLNI

WYSTAWA POKONKURSOWA

         Nasi utalentowani plastycy, Paulina i Mateusz, uczniowie klasy 5B. 8 grudnia w Centrum Kultury Katowice im.Krystyny Bochenek, odebrali nagrody i dyplomy konkursu „Szukamy prawdziwego św.Mikołaja”.

      Uczestniczyli również w otwarciu wystawy pokonkursowej i warsztatach twórczych. Zachęcamy do zobaczenia prac młodych i zdolnych artystów. Wystawa potrwa do 4 stycznia.

MD

WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK

 

       8 grudnia uczniowie klas: 2A, 3A i 6A uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Bombek w Miechowie. Zapoznali się ze wszystkimi etapami powstawania bombek oraz całym cyklem produkcyjnym od kawałka szklanej rurki po wymalowaną bombkę.

      Dowiedzieli się jak wygląda ręcznie formowanie szkła (proces dmuchania bańki), poznali tajniki dekorowania (malowanie, zdobienie brokatem, flokowanie) oraz konfekcjonowania szklanych ozdób choinkowych. Brali udział w warsztatach plastycznych, które polegały na własnoręcznym wymalowaniu i udekorowaniu bombki za pomocą dostępnych materiałów: farb, brokatów, pędzli.

 BRS/AP

           ŚWIĘTY MIKOŁAJ to postać znana na całym świecie. Ten dobroduszny staruszek przybrał różne miana. W Anglii to Father Christmas, w Danii Julemanden, w USA Santa Claus, we Włoszech Babbo Natale, w Czechach Mikulas, a w Niemczech - Heilige Nicolaus. Z biegiem czasu Święty Mikołaj zmieniał  także swój wygląd. Dzisiaj znamy go  jako pyzatego dziadka o czerwonych policzkach i długiej, białej brodzie, podróżującego saniami w zaprzęgu reniferów.

       Dzień świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości. Każdy z nas  z niecierpliwiością oczekuje jego wizyty. 

 5 grudnia   ten niezwykły Gość pojawił się  w naszej szkole. Mikołajkowe spotkanie odbyło się  w auli szkolnej.

AP

MIKOŁAJKI W KLASIE 2A

       Święty Mikołaj zawitał także do klasy 2A.   Z okazji   Jego wizyty wystrój klasy zmienił się na świąteczny, przygotowano również specjalne miejsce dla sędziwego Gościa. Wszyscy uczniowie  otrzymali słodkie upominki oraz mikołajkowe czapeczki.

      To był dzień obfitujący w niespodzianki - uczniowie uczestniczyli w grach i  zabawach ze śpiewem oraz quizach. Odbyła się także klasowa loteryjka, w której każdy los był wygrany! Było super!!!!

AP

Spotkanie Świętego Mikołaja w Muzeum Chleba

     Uczniowie klasy I a, II b oraz IV b wyruszyli w poszukiwaniu świętego Mikołaja tym razem do Radzionkowa. To niedaleko Katowic. Tam zatrzymali się w Muzeum Chleba. Najpierw zobaczyli film pokazujący pracę piekarza przy pieczeniu chleba. Z wielkim zainteresowaniem słuchali jak to chleb jest znany na całym świeci, tylko jego nazwa jest inna w każdym języku.  Następnie panie,  w strojach śląskich  zaprowadziły do miejsca , gdzie każdy uczestnik przygotowywał swoją bułeczkę ( przy okazji co niektórzy nauczyli się pleść ciasto jak warkocze).

       W czasie pieczenia bułeczek wszyscy zwiedzali kolejne sale i pomieszczenia, gdzie zgromadzony został cały sprzęt gospodarstwa domowego, który potrzebny jest w kuchni.  Następnie uczniowie odpoczywali oglądając film pt.: „O zaczarowanym chlebie”. Po tej projekcji sami doszli do wniosku, że należy szanować chleb . Następnie   przeszli  do sali lekcyjnej, gdzie  zajęli miejsca w starodawnych  ławkach. Mieli możliwość   sprawdzenia jak kiedyś pisano na tabliczkach rysikami - sami próbowali pisać.

     Podczas tej żmudnej pracy zjawił się Święty Mikołaj. Cóż za radość zapanowała, gdy wszyscy zobaczyli worki prezentów. Każdy otrzymał coś miłego. Po odwiedzinach tak miłego gościa, przeszliśmy do sali, gdzie czekały już świeżo upieczone bułeczki, które ze smakiem zostały szybko zjedzone.  Wszystkim bardzo się podobało. 

AM

MIKOŁAJKOWE KLIMATY W 6A

IP

Wycieczka do Fabryki Cukierków

         Z okazji mikołąjek klasa 1C wybrała się do Kopalni Cukierków. Dzieci obserwowały proces tworzenia słodyczy.Miały także okazję do samodzielnego stworzenia kolorowych lizaków. Wykonane przez dzieci lizaki były świetnym mikołajkowym prezentem dla ich bliskich.

KW

NASZE SUKCESY

Uczennica klasy III A - Amelia Bijak - laureatką II miejsca w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

„IDZIE NIEBO CIEMNĄ NOCĄ”

Gratulujemy!

BRS

BARBÓRKOWE ŻYCZENIA

     Z okazji barbórkowego święta składamy wszystkim Górnikom, pracownikom kopalń i ich Rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

Wszystkim Górnikom Szczęść Boże!

Z okazji Święta Górnika w wielu klasach odbyły się lekcje związane z ciężką i niebezpieczną  pracą górników. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z elementami galowego stroju, używanego podczas uroczystości.

AP/AM

DZIEŃ  GÓRNIKA W  1 A

       4 grudnia gościliśmy w naszej klasie pana Rolanda Zagorskiego - górnika pracującego w  kopalni Wujek. Ubrany był w piękny galowy strój o którym nam opowiedział. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Było mnóstwo pytań do naszego gościa, który cierpliwie na nie odpowiadał. Na koniec odtańczyliśmy przygotowany na te okoliczność śląski taniec , złożyliśmy życzenia i wręczyliśmy laurkę ze słodkim prezentem.

MW

NASZE SUKCESY

UTALENTOWANI ILUSTRATORZY

        Konkurs plastyczny „Narysuj mi baranka” zorganizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. Lompy w Katowicach, cieszył się dużą popularnością. Wpłynęło 600 prac z klas I – III, obejmujących cały region. 

      W kategorii klas trzecich utalentowanymi lustratorami książek dla dzieci ,okazali się nasi uczniowie: Bartek Wojtyczka zajął I miejsce, a Amelia Bijak II miejsce. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 3 grudnia w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”.

                                 Gratulacje – duma nas rozpiera

MD

PROFESJONALNI ARTYŚCI

Duży sukces – wielka radość!

        Uczniowie klasy 5B Mateusz Mol zajął I miejsce, a Paulina Jezela uzyskała nagrodę specjalną w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Szukamy prawdziwego św. Mikołaja”. Do organizatora ,Młodzieżowego Domu Kultury w Katowicach przysłano 454 prace z 72 placówek oświatowych. Jest to wyjątkowa chwila dla klasy, komentują uczniowie, ponieważ laureaci stali się profesjonalnymi artystami.

       Zwycięskie prace powstały na lekcjach plastyki pod kierunkiem pani Magdy Doroty. Wernisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród odbędzie się 8 grudnia w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.

MD

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

Uczniowie klasy III A poznawali źródła zabawy andrzejkowej, postać patrona Andrzeja oraz swoją świetlaną przyszłość z wróżb: „Pływające karteczki”, „Litery”, „Buty” i „Cztery kubki”.

BRS

ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA

     25 listopada   swoje święto obchodziła miękka, puchata  i najmilsza dzieciom zabawka  - PLUSZOWY MIŚ. Trudno wyobrazić  sobie świat bez tego pluszaka, dlatego najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w szczególny sposób. Misie towarzyszyły dzieciom podczas wszystkich  lekcji zabawa była przednia!

 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015

Zachęcamy uczniów oraz rodziców  do odwiedzenia strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na której zostały stworzone specjalne zakładki porządkujące informacje dotyczące nowej formuły sprawdzianu szóstoklasisty, która będzie obowiązywała w bieżacym roku szkolnym. Zobacz film jak wypeniać arkusz egzaminacyjny!

Spróbuj swoich sił już teraz- rozwiąż sprawdzian z ubiegłego roku!

AP

KATOWICE MIASTO SZTUKI

NA SZLAKU KATOWICKIEJ MODERNY

„DRAPACZ CHMUR”

       Klasa 5B w ramach innowacji pedagogicznej Katowice Miasto Sztuki, w tym roku szkolnym poznaje szlak katowickiej moderny. Przy skrzyżowaniu ulicy Curie – Skłodowskiej oraz Żwirki i Wigury, trafimy na fascynujący  budynek. To katowicki „drapacz chmur”.

      Mało kto wie, że w 1932 roku był to największy budynek w Polsce. Duma miasta. Zbudowany w stylu modernistycznym o wspaniałej bryle zachwyca do dzisiaj. Przypomina, że Katowice mają swoje wysokościowce nawiązujące do idei amerykańskich.

MD

NA SPORTOWO

       Centrum Rozrywki „GRAWITACJA” to ciekawe miejsce, gdzie można aktywnie spędzić czas poznając nową dyscyplinę sportową  jaką jest BOWLING. Uczniowie klasy IVA  w ramach lekcji WF korzystają  raz w miesiącu z takiej formy ruchu i zabawy, próbując zdobyć w tej dyscyplinie sportowej jak największą ilość punktów. 

      Z niecodziennych lekcji WF-u skorzystały już także klasy IVB i VA. Zapraszamy także uczniów z innych klas.

AJ

KONKURS PLASTYCZNO-REGIONALNY

      21  listopada w naszej szkole odbył się XIII Miejski Konkurs Regionalno – Plastyczny pod hasłem „Projektujemy wzory na porcelanie”. Uczestniczyło w nim  ponad 120 -tu uczniów  klas I-III z  22 szkół katowickich. Wykonywali oni wg własnej koncepcji projekty zdobnicze na talerzach.

      W czasie oczekiwania na werdykt jury na scenie pojawili się artyści z klasy III A naszej szkoły, którzy wykonali prezentacje wokalne dla przybyłych do naszej szkoły gości. Wszystkim małym artystom dziękujemy za przybycie. Zwycięzcom gratulujemy!

BRS/AP

NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ...

20 listopada

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

        Nasza szkoła kontynuuje realizację programu antytytoniowego "Nie pal przy mnie, proszę". W klasach 1-3 odbyły się pogadanki z zakresu profilaktyki antynikotynowej. Dzieci brały aktywny udział w dyskusji na temat możliwych zagrożeń spowodowanych  nie tylko paleniem papierosów, ale także wdychaniem  dymu tytoniowego oraz z zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne.

        W dniu 20 listopada odbył się apel podsumowujący temat profilaktyki antynikotynowej. Po zajęciach przeprowadzonych w szkole uczniowie wrócili do domu ze znaczkami z naszej akcji.

AP

W KRĘGACH MUZYKI I TEATRU

      Musical  to forma teatralna, która łączy muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. W dniach 17 i 18 listopada uczniowie "JEDYNKI"  udali się z wizytą do Centrum Kultury w Katowicach  na musical pt. "Bajka o Jazzie". Zabawa była  wyśmienita - młodzi widzowie wraz z bohaterami bajki udali się w niezwykłą, pełną ciekawych przygód podróż po wielu odmianach muzyki jazzowej i improwizowanej. 

      Dużo sympatii wzbudził czarny, tajemniczy  kot Louis, który chodził własnymi ścieżkami i płatał przeróżne figle...  Niezwykle atrakcyjna bajka wprowadziła dzieci w świat  dżwieków i spontaniczności w muzyce. Widowisko zostało nagrodzone gromkimi brawami.Ten występ na długo pozostanie w naszej pamięci.

AP

EURO WIADOMOŚCI

        Nad pięknym modrym Dunajem

      AUSTRIA to mały kraj z mnóstwem atrakcji. Piękne krajobrazy i bogactwo kulturowe. Szczególne miejsce zajmuje muzyka. Twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta i Johanna Straussa cieszy się ogromną popularnością.

      Dzieła malarza Gustawa Klimta podziwiane są na całym świecie. Euroentuzjaści z ”Jedynki” poznają uroki Austrii rozkoszując się smakiem wiedeńskiego sernika.

MD

NASZE SUKCESY

SUKCES NA 

MIĘDZYSZKOLNYM  FESIWALU  TALENTÓW

          Naszą szkołę na tym Festiwalu organizowanym przez  MDK “ Koszutka” -  filia Dąb reprezentowały uczennice z klasy 1 a  i  4 a. Pokazały swoje talenty wokalne, taneczne i teatralne. Wypadły znakomicie!

        W kategorii klas I-III  : Nadia Potempa i  Natalia  Węgrzyn zdobyły wyróżnienie,  w kategorii klas IV-VI  teatrzyk “Jedyneczka”  wywalczył   I miejsce. Nagrodzone laureatki wystąpiły na koncercie laureatów w dniu 14 listopada 2014 r.Cieszymy się, że nasze talenty z Jedynki zostały zauważone.

MW

ZAPROSZENIE

  Serdecznie zapraszamy Rodziców na spotkanie z dietetykiem w ramach "OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU - UWAGA NADWAGA". w  ramach tej kampanii będziemy:

 • promować zasady prawidłowego, zdrowego żywienia,

 • uczyć dobrych nawyków żywieniowych.

      Przedstawimy także konsekwencje wynikające z nieprawidłowej diety oraz nauczymy komponować smaczne i zdrowe posiłki. Każdy z uczestników spotkania otrzyma zaproszenie na bezpłatną konsultację z dietetykiem i materiały edukacyjne.

Akcja objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice

    Spotkanie odbędzie się w dniu 20 listopada o godz. 17:30 w auli szkolnej, po prelekcji zapraszamy na zebrania, które odbędą się w salach lekcyjnych  o godz. 18:00.

SM

KONKURS PLASTYCZNO-REGIONALNY

      Serdecznie zapraszamy uczniów klas 1-3  na kolejną XIII Edycję Miejskiego Konkursu Regionalnego – Plastycznego pod hasłem „Projektujemy wzory porcelany”. Tegoroczny konkurs odbędzie się  w dniu   21 listopada  w godz. 9.30 - 11.30 . Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w sekretariacie SP nr 1, w nieprzekraczalnym terminie do 17 listopada 2014 r. pod nr tel. 32  25 -10 -688.  Przy zgłoszeniu prosimy podać ilość dzieci i poziom klasy. Bliższe informacje można uzyskać u koordynatora konkursu    B. Roj – Skrobol.

Regulamin konkursu

BRS/AP

  11 listopada - Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości  to najważniejsze polskie święto narodowe. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał nasz Patron -  Marszałek Józef Piłsudski.

     
     W dniu 7 listopada  z okazji Dnia Niepodległości w  naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca  bardzo ważne dla każdego Polaka historyczne wydarzenia. Uczniowie wzięli również  udział w uroczystej mszy św.  w intencji naszej Ojczyzny oraz złożyli  kwiaty pod pomnikiem  patrona  - Marszalka Józefa Piłsudskiego.

 AP

 

 AP/AM

 

EURO WIADOMOŚCI

         Patent Przewodnika po Niemczech

       9 listopada 1989 roku runął Mur Berliński, jeden z najbardziej znanych symboli zimnej wojny. W 25 rocznicę tego historycznego wydarzenia w Szkolnym Klubie Europejskim rozdano pierwsze w tym roku szkolnym Patenty Przewodnika.

      Najlepszą znajomością Niemiec wykazał się Adam z klasy 4A. W teście sprawdzającym wiedzę uzyskał największą ilość punktów, kolejne miejsca zajęły Julia, Ala,  Zuza i Martyna.

MD

ZDROWO, SMACZNIE, KOLOROWO ;-)

        Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał program edukacyjny "Śniadanie Daje Moc".    8 listopadobchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W tym dniu  uczniowie "Jedynki" wspólnie z rodzicami i wychowawcami zorganizowali w swoich klasach  zdrowe i bardzo smaczne śniadanie. Dzieci rozmawiały także o zasdach zdrowego odżywiania oraz o produktach, których należy unikać w codziennej diecie. Kolorowe, smaczne i bogate w witaminy kanapki bardzo wszystkim smakowały! 

AP

KLASA 1 A

MW

KLASA 1 B

       Dzieci z klasy 1b również zasiadły do śniadania, które przygotowały wspólnie z rodzicami. Zadziwiała mnogość pomysłów na ciekawą prezentację posiłku. Były miseczki z melonów, łódeczki z jajek, owocowe jeże, bułeczki w kształcie świnek, sałatki warzywne i owocowe oraz fikuśne kanapeczki. Śniadanie było pretekstem nie tylko do rozmów o prawidłowym żywieniu, ale również sprawdzianem właściwego zachowania się przy stole. Ten test zdaliśmy znakomicie!

MS

KLASA 1 C

       Także nasze sześciolatki zasiadły do wspólnie zastawionego stołu. Dzieci tworzyły samodzielnie fantazyjne kanapki i sałatki, którymi chętnie dzieliły się  z koleżankami i kolegami. Dowiedziały się, dlaczego to właśnie śniadanie daje moc, w jaki sposób taki posiłek powinien być skomponowany, a także jakie zalety  płyną ze zdrowego odżywiania. Była to okazja do rozwijania u dzieci samodzielności, życzliwości oraz propagowania zdrowego stylu życia.

KW

KLASA 2A

      Kanapki przygotowane przez uczniów klasy 2A  były bardzo kolorowe, a w powietrzu unosił się  niesamowity zapach. Tegorocznym przebojem okazały się  pomysłowe kanapki  w kształcie "myszki" przygotowane przez Kamila. Wszystkie pyszności  od razu znalazły swoich amatorów:)

AP

KLASA 2B

AM

KLASA 3A

Uczniowie  klasy 3A przypomnieli sobie podstawy zdrowego odżywiania. Wykonywali pasty z białego sera i jaj. Wzajemnie częstowali się samodzielnie przygotowanymi  kanapkami. Wiedzą, iż najzdrowsze są potrawy  z najmniej przetworzonych produktów, bez konserwantów, a  śniadanie daje energię do pracy.

BRS

KLASA 4A

AJ

OGŁOSZENIE

       10 listopada 2014 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Świetlica szkolna czynna jest od godziny 6.30 do 17.30. Tego dnia będą wydawane obiady dla tych uczniów, którzy u intendenta szkoły zgłosili chęć skorzystania ze stołówki szkolnej. Ponadto dla wszystkich uczniów chcących skorzystać z ciekawych zajęć na terenie szkoły, przygotowana jest oferta, o której zostaną poinformowani przez nauczycieli. 

Plan zajęć

ACS

ZAJĘCIA REGIONALNE

W ramach programu regionalnego „Katowickie spacery”  uczniowie klasy 3 A poznali  jedną ze znaczących  dla kultury w mieście  budowlę  – Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego. Odwiedzili również  nekropolię przy ul. Francuskiej -miejsce, które przypomina o ważnych postaciach tworzących historię miasta i regionu.

BRS

PAMIĘTAMY...

     Dnia 4 listopada  uczniowie klasy 1A odwiedzili cmentarz przy ul. Sienkiewicza. Spoczywa tam wielu znanych działaczy politycznych, przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki. My zapaliliśmy znicze na grobach : Arki Bożka, Krystyny Bochenek, Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara,  Jerzego Dudy Gracza, Alfreda Szklarskiego.

MW

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

W konkursie "Dni Języków" zwyciężyli:

KLASY MŁODSZE

 • I miejsce   - Oliwia Woźniak kl. 2B
 • II miejsce  - Paweł Kryk kl. 2B
 • III miejsce - Amelia Bijak kl. 3A

KLASY STARSZE

 • I miejsce   - Sandra Szubert kl.4A
 • II miejsce  - Nikola Zagórska kl. 4A
 • III miejsce - Paulina Nguyen kl.4B

MO/AP

DLA TYCH, KTÓRZY ODESZLI...

"Dla Tych, którzy odeszli
w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla Nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne u góry (...)"

Zobacz więcej...
AP
 

CZYTANIE W PLENERZE

           W dniu 29 października klasa 2A udała się do chorzowskiego ZOO na lekcję czytania w jesiennym plenerze oraz zajęcia ekologiczne. Tematem przewodnim  była  rodzina ssaków z rzędu drapieżnych tzw. "kotowate".  Niecodzienną lekcję poprowadził  pan Marek - pracownik ZOO. Wzbogacone multimediami opowieści o niezwykłych drapieżnikach bardzo zaintrygowały młodych słuchaczy.

         Kolejnym etapem wyprawy do ogrodu zoologicznego był spacer oraz oglądanie różnych gatunków zwierząt. Pogoda dopisała, więc mogliśmy swobodnie usiąść na ławeczkach i samodzielnie przeczytać informacje na temat interesujących nas zwierząt. Serdecznie dziękujemy Miejskiej  Bibliotece filia nr 14 w Katowicach, która   zorganizowała i zasponsorowała naszym uczniom tą wspaniałą wycieczkę.

AP

KONCERT MUZYCZNY

       W dniu 27 października uczniowie naszej szkoly uczestniczyli w koncercie muzycznym zorganizowanym przez Instytucję Promocji i Upowszechniania  Muzyki "SILESIA". Tematem przewodnim  koncertu była muzyka wykonywana na instrumentach dętych.

       Instrumentem wiodącym była FLETNIA PANA  zaliczana do grupy aerofonów wargowych oraz instrumentów dętych drewnianych. Koncert bardzo wszystkim się podobał. To była prawdziwa, muzyczna uczta!

AP

POMAGAMY PTAKOM

          Uczniowie klasy 6A wspierają finansowo akcję KLUBU GAJA polegającą na budowie woliery dla rannych i chorych ptaków, które tę zimę spędzą u nas. W Ośrodku Rehabilitacji i Schronisku dla Dzikich Zwierząt w Mikołowie obecnie przebywają już trzy bączki, w tym jeden na stałe. Przez złamane skrzydło nie jest w stanie powrócić do naturalnego środowiska. Dlatego też pracownicy Pogotowia Leśnego są w trakcie budowy woliery dla bączków, które nie będą mogły powrócić do życia na wolności.  Bączek to bardzo nielicznie występujący w Polsce gatunek.

           Ta najmniejsza czapla zamieszkuje tereny szuwarowe i znajduje się pod ścisłą ochroną. Niestety przez ciągłą degradację tych terenów populacja bączków zmniejsza się w zastraszającym tempie. Bączka niełatwo jest zaobserwować, gdyż jest ptakiem niezwykle płochliwym i skrytym. Najczęściej przemieszcza się skacząc, biegając i wspinając się po nadbrzeżnej roślinności, dzięki niemal nadnaturalnemu zakresowi ruchów ich nóżek. Klub Gaja prosił uczniów szkół katowickich o pomoc w opłaceniu leczenia znalezionego bączka, a także w wybudowaniu woliery dla pozostałych bączków, które są pod opieką Gai.

 PODJĘLIŚMY TO WEZWANIE!

Dziewczyny z 6a zrobiły własnoręcznie piękne maskotki i zabawki. Inni uczniowie przynieśli pluszowe zabawki. W dniu 27.października odbył się kiermasz tych zabawek i maskotek – cieszyły się one wielką popularnością. Udało się zebrać  136 zł, które oczywiście wpłacimy na konto Klubu Gaja z przeznaczeniem na wolierę dla ptaków.

IP

PASOWANIE NA UCZNIA

         24  października  w naszej szkole odbyła się wspaniała uroczystość „Pasowania” na ucznia. Akademia rozpoczęła się  powitaniem przybyłych gości oraz odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie  pierwszaki po raz  pierwszy zaprezentowały się na szkolnej scenie. 

       Debiut był bardzo udany. Występy  najmłodszych uczniów "Jedynki" zostały nagrodzone gromkimi brawami. Miłym akcentem imprezy był występ klasy 2B oraz wręczenie najmłodszym, drobnych upominków wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

AP/JP

WAŻNA INFORMACJA

Szanowni Rodzice!

            Na stronie MEN 17 października br. ukazał się komunikat, skierowany do rodziców, dotyczący zwrotu kosztów uszkodzonego podręcznika „Nasz elementarz” na rachunek MEN, o następującej treści:

 „Przypominamy, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika do klasy I, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty 4,34 zł za jedną część „Naszego elementarza”. Kwota ta stanowi dochód budżetu państwa. Wpłaty dokonuje rodzic ucznia na rachunek dochodów Ministerstwa Edukacji Narodowej obsługiwany przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Warszawie, numer rachunku: 59 1010 1010 0031 2822 3100 0000. W treści przelewu należy wpisać: „zwrot za podręcznik część …” podając numer jednej z czterech części.

 Podstawa prawna:

            Art. 22ak ust. 3. i 4 ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811) stanowi, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I–III szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra. Kwota zwrotu stanowi dochód budżetu państwa.”

          Prosimy Panie/Panów Dyrektorów, aby, o ile zdecydują się na skorzystanie z ww. możliwości, egzekwowali od rodziców dowód rozliczenia się z budżetem państwa za utracony, uszkodzony lub zniszczony podręcznik przedkładając dowód przelania środków na ww. rachunek dochodów. Dostarczanie podręczników z rezerwy będzie następowało tak jak w chwili obecnej, tj. po złożeniu zapotrzebowania uzupełniającego przez dyrektora szkoły w aplikacji MEN.

Departament Ekonomiczny

Ministerstwo Edukacji Narodowej

RAJD SZKOLNY

        W kolejnym rajdzie szkolnym klas szóstych udział wzięło 29 uczniów. Już po kilkunastu minutach jazdy autobusem miejskim byliśmy w przepięknym lesie! Pokonaliśmy 10 kilometrów pieszej trasy po lasach murckowskich.

      To jedne z najpiękniejszych lasów w całej okolicy Katowic, szczególnie Rezerwat Las Murckowski. Szczęśliwie dopisała piękna pogoda i dobre humory. Wróciliśmy z myślami o następnej wycieczce!

RL

WARSZTATY DRUKARSKIE

Lekcja w Muzeum Grafiki

          21 października lekcja plastyki odbyła się w Oddziale Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic. Uczniowie klasy 5b z ciekawością i zainteresowaniem słuchali wiadomości o warsztacie drukarskim. Następnie robili wydruki, uzyskując Certyfikat Młodego czeladnika.

      Interesująca była również druga część lekcji poświęcona poznaniu twórczości znanego artysty – Pawła Stellera, który w latach 1925 – 1974 żył i intensywnie pracował z licznymi sukcesami w Katowicach. A teraz jego imię nosi siedziba Muzeum na ulicy Kościuszki 47.

MD

BIEG JESIENNA MILA

      20 października odbyła się kolejna edycja Biegu JESIENNA MILA o mistrzostwo Jedynki w biegach przełajowych. Na starcie biegu stanęło 23 zawodników. Walka nie była łatwa, ponieważ uczestnicy startowali w 10-sekundowych odstępach czasowych.

       Każdy walczył nie tylko z upływającym czasem, ale także z własną słabością i wymagającą trasą 1 kilometra na Dolinie 3 Stawów. Walka na trasie była pasjonująca do ostatniego metra. Na najwyższe miejsce na podium wśród chłopców stanło dwóch zawodników z jednakowym czasem! Przy pięknej jesiennej pogodzie wszyscy szczęśliwie dotarli do mety.
 

Podajemy zwycięzców Biegu:

1.  Natalia Gruszka: 4 minuty 44 sekundy
2.  Alicja Wygas: 4 minuty 50 sekund
3.  Wiktoria Susło: 4 minuty 58 sekund
4.  Samanta Kurek: 5 minut 15 sekund
5.  Paulina Rejman: 5 minuty 28 sekund
 
1.  Marian Kędzielski i Dawid Tomel: 4:15:78
2.  Przemysław Makowski: 4:18
3.  Kamil Kuźma: 5:05
4.  Marek Czarnik: 5:32
5.  Dominik Palla: 5:58

Serdecznie gratulujemy!

RL

ZAJĘCIA Z ETYKI

     Zajęcia międzyszkolne z etyki dla uczniów w roku szkolnym 2014/2015 odbywają się  w naszej szkole według następującego planu:

 • klasy 1-3        czwartki godz. 13:40 - 14:25

 • klasy 4-6        czwartki godz. 14:30 - 15:15

Lekcje etyki w klasach starszych odbywały się będą w  zależności od zdeklarowania chęci udziału w zajęciach.

Pierwsze zajęcia odbyły się w dniu 16 pażdziernika,

nauczycielem prowadzącym jest pani Izabela Woźna-Pfaff

AP/IWP

ZAJĘCIA SAMOOBRONY

       W dniach 13 - 16 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach samoobrony  dla dzieci  i młodzieży - Krav Maga Kids.

      Lekcje samoobrony cieszyły sie dużym zainteresowaniem - każdy bowiem chciałby poradzić sobie w sytuacji zagrożenia. 

AP

DAR SERCA

 „DAJ WŁOS DLA CHORYCH DZIECI”

      Marlena Kalinowska uczennica klasy 5B poświęciła najpiękniejszy atut swojej urody, jak stwierdzili koledzy. Długi i piękny  warkocz ,ścinając go w szlachetnym celu.

       Po tym jak usłyszała w telewizyjnych Wiadomościach o ogólnopolskiej akcji „Daj Włos” dla chorych na raka dzieci. Rozpoczęła poszukiwania katowickiego salonu fryzjerskiego uczestniczącego w projekcie zbiórki włosów do produkcji peruk z naturalnych włosów. Podziwiamy dojrzałą decyzję.  

MD/AP

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

        W dniu 13 pażdziernika odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotował Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy 3A.

     Program poświęcony był nauczycielom i pracownikom obsługi oraz administracji  naszej szkoły. Uczniowie "Jedynki" uczcili to święto wierszem, piosenką i tańcem oraz własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Było bardzo uroczyście.

AP

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

        W dniu 9 października  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji  na temat zasad zdrowego odżywiania. W czasie zajęć  edukacyjnych uczniowie wspólnie z Panią Dietetyk układali zdrowy, bogaty w witaminy jadłospis, rozwiązywali krzyżówki oraz odpowiadali na pytania  dotyczące  produktów, które powinny znaleźć się w podstawowym menu każdego człowieka oraz tych, które w nadmiernej ilości szkodzą zdrowiu.

        Każda dobra odpowiedź nagrodzona została atrakcyjnymi nagrodami. Prelekcja promowała akcję "Owoce w szkole", której celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci, zwiększenie spożywania ilości owoców i warzyw w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania. Zajęcia edukacyjne zorganizowała Agencja Rynku Rolnego.

AP

BEZPIECZNE DZIECKO

         W dniu 7 października  w Miejskim Domu Kultury „Szopienice - Giszowiec” odbyła się Jubileuszowa  Impreza Profilaktyczna „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń”.  Na 10 - te urodziny „Sznupka” zostali zaproszeni uczniowie,   obecnych klas 2A, 2B, 3A i 4B, którzy w ubiegłym roku szkolnym aktywnie uczestniczyli w  konkursach profilaktycznych.  W uroczystości wzięli również udział  przedstawiciele władz miasta, policji, straży miejskiej, dyrektorzy szkół, szkolni pedagodzy oraz nauczyciele.

        Miło nam poinformować, że uczeń klasy 2A - Łukasz Sommer zdobył II miejsce w konkursie Jubileuszowy tort dla Sznupka. Nasza szkoła otrzymała tytuł SZKOŁY AKTYWNEJ  w Miejskim Programie Profilaktycznym „Bezpieczne dziecko – przyjaciel Sznupka”. Impreza zakończyła się bardzo słodkim akcentem - każdy z uczestników został poczęstowany pysznym tortem.

AP

WIADOMOŚCI SPORTOWE

      Dnia 7 października  dziewczęta z klas VI  reprezentowały naszą szkołę w Mistrzostwach Katowic Szkół Podstawowych w Mini Piłce Ręcznej w SP 21. Reprezentacja dziewcząt  uplasowała się na II miejscu w grupie i awansowała do dalszej gry.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 AJ

PROJEKT EDUKACYJNY

       W dniu 6 października uczniowie klas IIA i IIB  udali się z wizytą do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach - Szopienicach. To już drugi rok realizacji  projektu profilaktyczno – edukacyjnego „Florek w małej strażnicy”, który przygotowany został przez straż pożarną wspólnie z Urzędem Miasta Katowice. Celem projektu jest :

    Odwiedziny rozpoczęły się od zwiedzania garażu KMPSP,  w którym zaparkowane były wozy  biorące udział w akcjach ratunkowych.  Sympatyczni strażacy zaprezentowali wyposażenie wozów bojowych, przedstawili również   przykłady niebezpiecznych sytuacji oraz sposoby ich zapobiegania. W salach edukacyjnych uczniowie zapoznali się z wyposażeniem i umundurowaniem strażaka, obejrzeli film, przedstawiający strażaków podczas służby, wysłuchali także prelekcji dotyczącej profilaktyki zagrożeń.   Wiele emocji wzbudziła  procedura udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz  praktyczne ćwiczenia na fantomie.  Podsumowaniem zajęć było wykonanie ćwiczeń z książeczki edukacyjnej - prezentu otrzymanego od strażaków. To był dzień obfitujący w wiele wrażeń- lekcja, która na pewno na  długo utkwi naszym uczniom w pamięci!

AP/AM

DZIEŃ ZWIERZĄT

            Światowy Dzień Zwierząt – święto obchodzone corocznie 4 października dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierzątekologów i ekologii.

3 października odbył się apel klas 4-6 informujący o tegorocznych akcjach i konkursach  w naszej szkole organizowanych z tej okazji:

 • zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt,

 • kiermasz ciast i słodkości (klasa 6a) z przeznaczeniem zysku na pokarm dla zwierząt przebywających w schronisku,

 • tworzenie na stronie internetowej szkoły galerii „Pupile Jedynki”,

 • konkursy: klasy 4-te   „Mój ulubieniec”- opis hodowli,

Klasy 5-te  opowiadanie lub wiersz o moim zwierzaku

Klasy 6-te  konkurs wiedzy o św. Franciszku


      Dzieci z klas 4-tych i 5-tych wykonały ciekawe prace konkursowe o swoich domowych pupilkach. Wyróżnione prace to: wesoły wierszyk o kotku- Oli Rozkosz z kl. 4a iekawy opis i piękny rysunek psa – Konrada Keisera z kl 4a interesujące informacje o pewnej rasie kotów - Pauliny Ngujen z kl. 4b wzruszające opowiadanie o papaugach-  Ani Kulińskiej zkl. 5a estetyczna praca o chomiku –Sandry Kluk z kl 5a.

 

     Wszystkie prace były bardzo ciekawe, warto je zobaczyć i przeczytać w październiku – miesiącu dobroci dla zwierząt. Zapraszamy na wystawę na II piętro szkoły.

P/AP

Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

          1 października zostaliśmy zaproszeni do Przedszkola nr 36 na przedstawienie  o tym jak bezpiecznie poruszać się  po drogach.

Z wielką uwagą obejrzeliśmy występ przedszkolaków. Brawo!

MW

DZIEŃ CHŁOPAKA

       

 

Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom - tym małym i tym dużym szczęścia, zdrowia, miłości, radości.

AP
 

IP

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

      25 i 26 września obchodziliśmy Dni Języków. Pierwszy festiwal różnorodności językowej został zorganizowany przez Radę Europy w roku 2001.

Więcej informacji na temat samego święta oraz dlaczego warto uczyć się języków obcych uczniowie zdobywali w konkursie, quizach, prezentacjach. Pełna lista nagrodzonych już wkrótce.

MO

WYCIECZKA DO BUKOWNA

PIERWSZA WYCIECZKA  PIERWSZOKLASISTÓW

Dnia 30 września klasa 1A  wyjechała na swoja pierwszą wycieczkę. Wesołym pociągiem dojechaliśmy do Bukowna, gdzie w lesie bawiliśmy się świetnie Przygotowaliśmy wspaniałe ognisko na którym piekliśmy kiełbaski. Były leśne stacyjki , na których uczyliśmy rozpoznawać rośliny rosnące w lesie, mierzyliśmy obwody drzew, obrysowywaliśmy korę sosny oraz sprawdzaliśmy naszą kondycję.

Potem były podchody: dziewczyny kontra chłopcy, a za podchody -lody .Zabawy na górze piachu tez przyniosły nam wiele radości. Dziewczyny nie zapomniały o Dniu Chłopca i obdarowały ich prezentami.

MW

SPEKTAKL TEATRALNY

      W dniu 29 września uczniowie naszej szkoly  udali się do Pałacu Młodzieży na premierę „Burzy" - jednej z ostatnich sztuk  Williama Szekspira. Spektakl przygotowany został przez Stowarzyszenie Teatralne Tespis z Katowic, które rozpoczęło realizację  projektu teatralnego dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Baśnie Pana Szekspira". Przedstawienie wywołało wiele emocji i spontanicznych reakcji.

      Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach.

AP

NOWOŚCI W NASZEJ SZKOLE

       Miło nam poinformować, że dzięki staraniom Pani Dyrektor - pozyskaniu sponsorów oraz otrzymaniu dużego dofinansowania do zakupu  od jednego z Rodziców naszych uczniów, udało nam się sfinalizować długo oczekiwaną inwestycję!

 

       Każdy z uczniów klas 4 - 6 otrzymał własną, zamykaną na kod szafkę, w której będzie mógł przechowywać przybory, podręczniki lub inne  niezbędne w szkole przedmioty. Tornistry naszych uczniów staną się dużo lżejsze! Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, bez których  ten zakup nie byłby w najbliższym czasie możliwy.

AP

     SPRZĄTANIE ŚWIATA

        Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły tradycyjnie  wzięli udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2014” w dniu 19 września. Wyposażeni  przez Wydział Kształtowania Środowiska UM w Katowicach w worki (również do zbiórki selektywnej) i rękawice ruszyliśmy w teren. Klasy młodsze  (1-3)   porządkowały swoje sale,  boisko, tereny przy ul. Jagiellońskiej, Plebiscytowej, skwery w  otoczeniu  szkoły.

      Klasy starsze (4-6)  pod opieką nauczycieli i wychowawców wyszły  sprzątać w teren:  skwery w okolicy Biblioteki Śląskiej aż do „Doliny Trzech Stawów” oraz okolice Parku Kościuszki. Pogoda w tym roku bardzo dopisała. Wiele klas połączyło to wyjście z zabawą na świeżym powietrzu, piknikiem czy integracją grupy. Akcję w szkole poprzedziły konkursy ekologiczne: plastyczny - klasy 4, plastyczno - słowny klasy 5 oraz poetycki klasy 6.

         Jury jednogłośnie przyznało  wyróżnienie w tych konkursach uczennicy kl. 4A Sandrze Szubert za przygotowanie plakatu i wielu materiałów informacyjnych na temat akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Wszystkie wytwory uczniów można oglądać i czytać na korytarzu II piętra (obok sali przyrodniczej).

IP/AP

       W dniu 19 września uczniowie naszej szkoły tradycyjnie  jak co roku wezmą udział w międzynarodowej akcji   Sprzątanie Świata.  Celem  kampanii jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu.

     W Polsce sprzątanie świata  odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Każdy, któremu dobro przyrody leży na sercu, chwyta za worki i zbiera to, co inni bezmyślnie wyrzucili w parkach, lasach,  na skwerach i ulicach.  Zaopatrzeni w ochronne rękawice, worki na odpady i dobry humor z ochotą wysprzątamy pobliskie okolice.

AP

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015

Zachęcamy uczniów oraz rodziców  do odwiedzenia strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na której zostały stworzone specjalne zakładki porządkujące informacje dotyczące nowej formuły sprawdzianu szóstoklasisty, która będzie obowiązywała w bieżacym roku szkolnym.

AP

 SZKOLNY TEATR 21

 

       Teatr 21 wznowił swoją działalność. Na zajęciach nie tylko przygotowujemy sztuki, ale i ćwiczymy na różne sposoby jak zostać dobrym aktorem. Jeśli chcesz się wyzbyć tremy, pięknie recytować wiersze przyjdź do nas. Kółko teatralne  liczy już ok. 17-tu członków. Może być nas  więcej !!!

Zapraszamy w piątki o godz. 14:30, spotykamy się w sali nr 50.

AM

EURO WIADOMOŚCI

KIERUNEK BRUKSELA

      Szkolny Klub Europejski „EUROPEJCZYK” rozpoczyna kolejny rok działalności. To właśnie tutaj dostarczamy uczniom, w atrakcyjnej formie,  informacji o krajach członkowskich .Kształtujemy postawy proeuropejskie: tolerancję i poszanowanie innych kultur. W ostatnich dniach szczególnie często pada słowo Bruksela.

    My również rozpoczęliśmy naszą przygodę z poznawaniem Europy od tego właśnie miasta. Zajęcia odbywają się we wtorki na 8 godzinie lekcyjnej. Mamy już załogę skompletowaną. Czas wyruszyć w podróż bez biletu. Do widzenia , bye, ciao , salut !

MD/AP

UBEZPIECZENIE

Informujemy, że Prezydium Rady Rodziców wspólnie z Dyrekcją szkoły w roku szkolnym 2014/2015 wybrało ubezpieczyciela:

  Skladka na ubezpieczenie dziecka wynosi 33 zł.   

Składka płatna do dnia 26.09.2014r. 

Więcej informacji na temat ubezpieczenia

ACS/AP

URODZINY NASZEGO MIASTA!

 

        11 września Katowice  zaczynają świętować swoje 149 urodziny. Klasa 5B na festynie urodzinowym, rozpoczęła  drugi rok realizacji innowacji pedagogicznej KATOWICE MIASTO SZTUKI. Pod patronatem p. Magdy Doroty w tym roku szkolnym, uczniowie podążać będą szlakiem katowickiej MODERNY. Pomyśleliśmy, że warto wystartować urodzinowo –  Kochamy przecież Katowice.

MD

KIBICUJ Z "JEDYNKĄ"!!!

     W dniu 3 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielkim wydarzeniu sportowym -  rozgrywkach Mistrzostw Świata Mężczyzn w  Siatkówce 2014, które odbywały się w katowickim Spodku. Młodzi kibice z "Jedynki" wiernie kibicowali naszenu zachodniemu sąsiadowi.  Niemcy pokonały  bez problemu Kubę 3 : 0. To był dzień pełny niesamowitych wrażeń!!!

AP/AM/IP

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

        W dniu 1 września  odbyła się  uroczysta  inauguracja roku szkolnego 2014/2015. Do naszej szkoły zawitało wielu  wspaniałych Gości, najważniejszymi z nich były Pierwszaki, które rozpoczynają  szkolną przygodę. Miło również było zobaczyć znowu swoich nauczycieli,  pracowników szkoły, kolegów oraz wysłuchać  ciekawego przemówienia Pani Dyrektor. Inaugurację uświetniły programy artystyczne w wykonaniu  klas 3A i 6B.

   AP

KIBICUJ Z "JEDYNKĄ"!!!

      W dniach 30 sierpnia   -  21 września  odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły mają możliwość zakupić  w specjalnej cenie bilety   na mecz Niemcy - Kuba, który odbędzie się w katowickim  Spodku w dniu  3 września,  w środę o godz. 13:00.   Koszt biletu na  imprezę to jedyne 10 zł. Uczniowie pójdą na mecz pod opieką nauczycieli. Zainteresowani uczniowie mogą do dnia 2 września dokonać wpłaty u wychowawców. Ilość miejsc ograniczona!!!  Do wspólnego kibicowania zapraszamy również  chętnych rodziców.

AP/AJ

        Kochane Dzieci, Nauczyciele i Rodzice, już jest – trzecia część darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. Dzieci odnajdą w niej znajome osoby – poznane w poprzednich częściach „Naszego elementarza”. Z tą częścią podręcznika spędzą wiosenne miesiące – marzec i kwiecień. Podobnie jak poprzednie części, także i ta jest mądrze i ciekawie napisana, kolorowa i na wiele lat. […]

Pobierz elektroniczne wersje podręczników

AP

WYPRAWKA SZKOLNA

KOMU ?.....INFORMACJA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

        Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników jest udzielana  uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2014/2015 naukę w klasach II, III lub VI szkoły podstawowej, a ponadto uczniom: słabowidzącym, niesłyszącym, słabo słyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność  wymieniona powyżej, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, uczęszczającym w roku szkolnym 2014/2015 do szkół dla dzieci i młodzieży: podstawowych

Zobacz wszystkie ważne informacje i pobierz niezbędne dokumenty

AN/AP

STYPENDIA SZKOLNE

Informacja w sprawie STYPENDIUM SZKOLNEGO
dla uczniów na rok szkolny 2014/2015

Zobacz wszystkie ważne informacje i pobierz niezbędne dokumenty

 

Szanowni Państwo,

     Stypendium to często jedyna szansa dla młodej osoby, aby mogła realizować swoje marzenia, ale również zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Fundacja Dobra Sieć od lat stara się, aby informacja o dostępnych programach stypendialnych dotarła do jak najszerszego grona młodych ludzi. Dzięki serwisowi www.mojestypendium.plinformujemy o wszystkich programach stypendialnych, w tym  oferowanych przez stowarzyszenia, fundacje, samorządy, uczelnie i firmy. Strona jest bazą aktualnych ofert stypendialnych oraz konkursów edukacyjnych, skierowaną do uczniów, studentów, nauczycieli, rodziców, doktorantów, artystów i sportowców.

"Sporo kasy na rarytasy"

AP

ZAPISY DO SZKOŁY 2014/2015

          Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach informuje, że trwają zapisy dzieci do klas pierwszych na rok szkolny 2014/2015. Prosimy rodziców/opiekunów o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły celem dokonania formalności.

            Gorąco zachęcamy rodziców dzieci sześcioletnich do zapisów swych pociech właśnie do naszej szkoły. Decyzja rodzica jest niezbędna do opracowania PROJEKTU ORGANIZACYJNEGO SZKOŁY na rok szkolny 2014/2015. Zwracamy się także z prośbą do  rodziców/ opiekunów dzieci zameldowanych w rejonie naszej szkoły, które nie będą uczęszczały do SP   nr 1, o informację, w jakiej placówce dziecko rozpocznie edukację.

Przypominamy o konieczności dostarczenia przez rodzica/opiekuna prawnego zaświadczenia o spełnianiu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

Serdecznie zapraszamy!

 

ARCHIWUM WYDARZEŃ