ARCHIWUM WYDARZEŃ

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

BEZPIECZNE WAKACJE

List Rzecznika Praw Dziecka

Przed wakacjami – co warto wiedzieć?

Bezpieczny wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży

Rodzicu, o tym musisz pamiętać!

Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty.

 Czytaj więcej.....

Na skróty:

AP

 WAKACJE!

    

       Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł  długo wyczekiwany przez wszystkich  czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania.  Życzymy udanego wypoczynku, bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

 Dyrekcja szkoły oraz  Grono Pedagogiczne.

AP

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

       W dniu 24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Podczas imprezy wręczono dyplomy "wzorowych uczniów", listy gratulacyjne  oraz podziękowania  dla rodziców, którzy z zaangażowaniem włączyli się w prace na rzecz szkoły. Podsumowano także całoroczną zbiórkę makulatury. Pani Dyrektor życzyla wszystkim udanego wypoczynku, przypomniała również o  zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.   Uroczystości uświetniły występy uczniów.

Rok szkolny 2015/2016 stał się historią - nadeszły upragnione wakacje!

AP

         Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się     w piątek 24 czerwca w auli szkolnej.

Klasy     I - II godz.   9:30
Klasy III-IV godz. 11:00
Klasy V-VI godz. 12:00

Msza Święta na zakończenie roku szkolnego

odbędzie się w piątek 24 czerwca o godzinie 8.00 w Katedrze Chrystusa Króla. Uczniowie idą na mszę ze szkoły pod opieką nauczycieli i katechetów

(zbiórka na podwórku szkolnym o godzinie 7.40) 

lub pod opieką Rodziców bezpośrednio do Katedry 

Po powrocie do szkoły o godz. 9.30

odbędzie się akademia w auli szkolnej dla klas I-II

AP/RL

ZAPISY DO SZKOŁY 2016/2017

     Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach informuje, że trwają zapisy dzieci do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017. Prosimy rodziców/opiekunów o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły celem dokonania formalności.

            Gorąco zachęcamy rodziców dzieci sześcioletnich do zapisów swych pociech właśnie do naszej szkoły. Decyzja rodzica jest niezbędna do opracowania PROJEKTU ORGANIZACYJNEGO SZKOŁY na rok szkolny 2016/2017. Zwracamy się także z prośbą do  rodziców/ opiekunów dzieci zameldowanych w rejonie naszej szkoły, które nie będą uczęszczały do SP   nr 1, o informację, w jakiej placówce dziecko rozpocznie edukację.

Dokumenty do pobrania:

 • Karta zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej SP nr 1
 • Wniosek o przyjęcie dziecka sześcioletniego spoza rejonu do klasy I   SP1  nr 1 
 • Wniosek o przyjęcie dziecka siedmioletniego spoza rejonu do klasy I  SP1  nr 1 
 • Regulamin rekrutacji 

Serdecznie zapraszamy!

AP

WAKACJE Z JEDYNKĄ :)

 

AP

WYCIECZKA DO ZATORLANDU

Na koniec roku szkolnego klasa Va była na wycieczce w Zatorlandzie. W czasie naszej całodziennej wycieczki zobaczyliśmy wiele ciekawych atrakcji. Były to miejsca nawiązujące do różnej tematyki. Jednym z ciekawszych miejsc był Park Owadów, gdzie na samym początku zwiedzania przestraszyła nas ogromna pszczoła, która bardzo głośno bzyczała. Wszyscy wystraszyliśmy się , ale za chwilę  śmialiśmy się z tej przygody.  Kolejnymi miejscami które z ogromną ciekawością oglądaliśmy były to Park Mitologii, Dinozaurów i Bajek. Ciekawostką w Parku Dinozaurów był sikający dinozaur, który zmoczył nas, ale  po chwili okazało się że to jest tylko woda. Śmiechu było co niemiara. Następnie weszliśmy do domu, który był odwrócony „do góry nogami”.

 

Niektórym z nas to aż się w głowie kręciło. Bo tam gdzie powinien być dach była podłoga, a wszystkie meble były na suficie. Strasznie dziwne uczucie.
W trakcie zwiedzania spotkaliśmy kilka malutkich kotków, które mieszkają w jednym z domków w Parku Bajek. Były cudowne i wszyscy zachwycaliśmy się nimi. Na koniec poszliśmy na kolejkę górską i karuzelę. Zabawy i śmiechu było bardzo dużo, ale niestety wycieczka kończyła się już i musieliśmy wracać do domu. Nie przeszkadzało to nam bo w autobusie też było fajnie. Opowiadaliśmy sobie
o wrażeniach z naszej cudownej wycieczki i cieszyliśmy się z pamiątek, które każdy z nas kupił. Na pewno będziemy chcieli tam wrócić
J

AJ

STYPENDIA SZKOLNE

Informacja w sprawie STYPENDIUM SZKOLNEGO
dla uczniów na rok szkolny 2016/2017

Zobacz wszystkie ważne informacje

AN/AP

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

 Rodzicu!

       Czy wiesz, co robi Twoje dziecko w czasie wolnym? Zauważyłeś może  jakieś zmiany w  jego zachowaniu? Rozmawiaj z dzieckiem na trudne tematy, dowiedz się więcej na temat jego sukcesów, być może porażek. Poznaj środowisko, w którym przebywa. Bądź czujny, zapobiegnij nieszczęściu, które może przydarzyć się  także Twojemu dziecku.

       Nie musisz być ekspertem, niezbędne informacje na temat niebezpiecznych środków odurzających uzyskasz w ogólnodostępnych ulotkach. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwie zażywania wszelkich używek, w tym również  tzw. dopalaczy.

AP

Z BAJKĄ BEZPIECZNIEJ :-)

W dniu 15 czerwca odbyło się spotkanie klas pierwszych ze Strażą Miejską  w ramach programu „Z bajką bezpieczniej”. Dzieci poznały opowieść o kozie i wilku i o tym, jak niebezpiecznie jest wpuszczać obcych do domu. Dowiedziały się też jak poprawnie zachowywać się w miejscach publicznych, na placu zabaw i jak postępować w przypadku spotkania z obcym i niebezpiecznym psem. Poznały też bliżej zadania Straży Miejskiej i już wiedzą, że straż nie jest tylko od zakładania blokad przy złym parkowaniu ;-)

 

AN

WYBORY DO MAŁEGO SAMORZĄDU

       14 czerwca odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego. Przebiegały one w podobny sposób, jak te dla dorosłych. Głosujący(wszystkie klasy) otrzymywali kartę do głosowania, na której były umieszczone nazwiska wszystkich kandydatów. Należało skreślić numer przy nazwisku swojego kandydata i wrzucić kartę do urny. Nad prawidłowością wyborów czuwała komisja składająca się z uczniów klas trzecich, które nie miały wśród kandydatów swoich przedstawicieli. Po zliczeniu głosów, wyniki przedstawiają się następująco:

 

Liczba oddanych głosów – 144

 W skład Małego Samorządu Uczniowskiego weszli:

 • Nadia Potempa

 • Nina Klinowska

 • Eryk Atoyan

Wyniki wyborów

MS/AP

KONKURS REGIONALNY

„Krajobraz Europy na szkle”

          Z radością informujemy, że w regionalnym konkursie "Krajobraz Europy na szkle" organizowanym przez Szkołę Podstawową numer 10 w Dąbrowie Górniczej nagrody otrzymały dwie uczennice klasy 2b: 

Ula Kapel zdobyła I miejsce, a Julia Szpakowska wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

MS

SZKOLNE ŚPIEWANKO

              13 czerwca 28 solistów uczestniczyło w kolejne edycji „Szkolnego Śpiewanka”. Wszystkim wykonawcom gratulujemy występów na szkolnej scenie.

MW

         WOJEWÓDZKI KONKURS

„RECENZJA ULUBIONEJ KSIĄŻKI”

          13 czerwca w Zespole Szkół nr 5 w Sosnowcu Nina Klinowska odebrała nagrodę za III miejsce w wojewódzkim konkursie na recenzję "Moja ulubiona książka". Praca Niny została wybrana spośród ponad 200 innych prac. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz gimnazja.

       Warto dodać, że w jury zasiadali sami profesjonaliści: doktor nauk humanistycznych, krytyk literacki, animator kultury i wykładowca - Edyta Antoniak-Kiedos, dr hab. Barbara Szargot - pracownik Instytutu Filologii Polskiej oraz autor znanych książek detektywistycznych dla dzieci i młodzieży - Dariusz Rekosz.

Wielkie gratulacje!

MS

KONKURS TAŃCA

KOLEJNY  SUKCES ZESPOŁU TANECZNEGO JEDYNKA

      10 czerwca zespół taneczny Jedynka wystąpił w Domu Kultury Bogucice-Zawodzie  podczas III Międzyszkolnego  Konkursu Tańca : „Tańczmy razem”. Dał popis swoich talentów w energetycznym tańcu i wywalczył  I miejsce zdobywając piękny puchar dla szkoły.

Gratulujemy świetnym tancerzom z kasy 2 a i 5 a.

 MW

KOLEJNY SUKCES DARII ZGRAJ

       9 czerwca odbył się Szkolno-Przedszkolny Festiwal Majki Jeżowskiej, w którym uczennica naszej szkoły, Daria Zgraj piosenką „Kolorowe dzieci” wyśpiewała III miejsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

MS

SUKCES Z PSAMI W TLE

          9 czerwca w Szkole Podstawowej nr 22 uczniowie naszej szkoły : Natalia Węgrzyn i Wiktor Gurbiel odebrali nagrody zdobyte w Międzyświetlicowym Konkursie Plastyczno-Literackim „Cztery łapy psa poniosą w świat”.

 MW

W MIASTECZKU TWINPIGS

      7 czerwca klasy 2b i 2c były na wycieczce w Miasteczku Westernowym TwinPigs w Żorach. Park ten jest rekonstrukcją XIX-wiecznego amerykańskiego miasteczka. Odbyliśmy zatem  „podróż w czasie” na Dziki Zachód, poznaliśmy kulturę i historię Ameryki Północnej począwszy od odkrycia kontynentu.

       Wśród wielu atrakcji najbardziej podobały nam się: dojenie krowy, płuczka złota, Wulkan, Kula Parowa, koło młyńskie Far West, karuzela Whisky, cinema 5D oraz Tajemnicze Podziemie. Zabawa była przednia!

MS

BEZPIECZNE DZIECKO - PRZYJACIEL SZNUPKA

          31 maja w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyła się Miejska Impreza Profilaktyczna podsumowująca tegoroczny program „Bezpieczne dziecko – przyjaciel Sznupka”. Było na niej wręczenie nagród zwycięzcom konkursów. Nasza szkoła aktywnie brała udział we wszystkich konkursach. Przypomnijmy na czym one polegały:

 • klasy I - Wykonanie pracy plastycznej —portret Sznupka  (maskotki programu)

 • klasy II i III - Wykonanie projektu biletu —„Wyjazd na bezpieczne wakacje”

       W tej dziedzinie nie mieliśmy zwycięzców choć nasze prace bardzo ładnie się prezentowały.

        Zadaniem konkursowym dla klas IV –VI było dokończenie opowiadania na temat „Jak pozostać sobą czyli nie daj się zmanipulować” z wykorzystaniem co najmniej sześciu słów dotyczących asertywności. W kategorii klas starszych okazało się, że mamy talent literacki. Nasza koleżanka Sandra Szubert z klasy VA zdobyła I miejsce.

Gratulujemy!

 AN

SUKCES W KONKURSIE PLASTYCZNYM

Patryk Radzik, uczeń klasy 2b zajął I miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Jan Paweł II – przyjaciel dzieci”.  Tematem jego pracy była Kaplicówka - wzgórze wznoszące się nad Skoczowem, na szczycie którego znajduje się zabytkowa kaplica św. Jana Sarkandra. Przed kaplicą ustawiono Krzyż Papieski, który był głównym elementem ołtarza ustawionego na lotnisku w Katowicach - Muchowcu w czasie jednego z etapów pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

MS

        AKCJA POMOCY DLA ZWIERZĄT

       Uczennice z klasy VA Julia Baprawska i Nikola Zagórska zainicjowały ogólnoszkolną zbiórkę karmy dla psów.  W akcję zbierania zaangażowała się cała nasza szkoła i zebrała ponad 60 kg karmy. Zebrana karma została przekazana panu, który zajmuje się bezdomnymi psami.

        Gratulujemy Julii i Nikoli ich pomysłu i zaangażowania, gdyż dzięki ich pomysłowi wspólnie cała nasza szkoła pomogła bezdomnym pieskom.

     AJ

PROJEKT ZDROWOTNO-PRZYRODNICZY

Dlaczego zielone warzywa są zdrowe?

Uczniowie realizowali projekt zdrowotno - przyrodniczy „Dlaczego zielone warzywa są zdrowe?”. Poznawali  warzywa na pobliskim targu oraz w klasie. Zdobywali informacje o ich właściwościach zdrowotnych. Zakładali hodowlę cebul.  Wykonali ilustracje warzyw.

 

BRS

DZIEŃ SPORTU W JEDYNCE

         1 czerwca czyli Dzień Dziecka nasza szkoła spędziła na sportowo. Dla klas IV – VI odbył się Dzień Sportu. Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach sportowych: biegi sprinterskie, przeciąganie liny, gra w „Dwa Ognie”, gra do „5 podań”, gra w piłkę nożną, eliminacje koszykarskie, przeciąganie na workach, skoki w workach. Przy wszystkich zabawach towarzyszyła nam sportowa rywalizacja i dużo śmiechu.

AJ

 

            Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach bałtyckich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana The International Union for Protection of Childhood, której celem była zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 w Dzień Dziecka, w Warszawie, obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

AP

POKAŻ SWÓJ TALENT

      31 maja w Szkole Podstawowej nr 37 odbył się międzyszkolny konkurs „Pokaż swój talent”, w którym uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w różnych kategoriach: śpiew, taniec, recytacja, skecz kabaretowy, gra na instrumencie. Konkurencja zatem była duża, a jury nie miało łatwego zadania, gdyż trudno porównać wystąpienia z różnych kategorii.

     Tym bardziej cieszymy się z I miejsca naszej Niny Klinowskiej, która skeczem „Bolek i Lolek genialni detektywi” pokonała wszystkich uczestników.

MS

KONKURS MATEMATYCZNY

SZKOLNY  KONKURS  MATEMATYCZNY

‘’MŁODY  MATEMATYK”

         31 maja w naszej szkole odbył się kolejny konkurs matematyczny. Uczniowie mogli sprawdzić swoje możliwości logicznego myślenia, kojarzenia, wyobraźni przestrzennej oraz  rozbudzić myślenie matematyczne. W konkursie wzięło udział w sumie 19 uczniów z klas: Va, Vb, VIb.

MAMY JUŻ  WYNIKI!!!

        Zwycięzcom GRATULUJEMY!!! Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się na apelu podsumowującym. Zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału różnych w konkursach organizowanych w szkole.

JK

SUKCESY W GIMNASTYCE ARTYSTYCZNEJ

Emilka Kowandy (klasa 2b) trenuje gimnastykę artystyczną od niedawna, ale zaczęła już odnosić sukcesy. W Międzynarodowym Turnieju Gimnastycznym zajęła X miejsce.  W Międzywojewódzkim Turnieju Młodziczek wywalczyła brązowy medal, a w odbywających się w dniach 28-29 maja 2016 r. Indywidualnych Mistrzostwach Śląska w Gimnastyce Artystycznej Kobiet zajęła VIII miejsce na przyrządzie równoważnia i X miejsce w wieloboju.

Serdecznie gratulujemy! 

MS

LEKCJE W SKANSENIE

W maju, klasa I a uczestniczyła  w zajęciach warsztatowych „Mały etnograf”w Parku Etnograficznym w Chorzowie. Co to jest muzeum etnograficzne? Gdzie pochowały się zaginione eksponaty?   Jak uczyły się dawniej dzieci?- to pytania, na które badacze poszukiwali odpowiedzi w starych drewnianych budowlach.

BRS

ŚLĄSKIE PAŁACE

Pałacyk nad Jeziorem Paprocańskim  w Promnicach, pałac, stajnie książęce, park   w Pszczynie, poznawali uczniowie klasy I a.  Majestatyczność budowli, trofea myśliwskie, przedmioty „z epoki”   dostarczyły im niezwykłych przeżyć.

BRS

ŚNIADANIE NA TRAWIE

     W dniu 24 maja klasa 6a wybrała się na piknik przyrodniczy nad stawy w naszej katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Zaczęło się od śniadania na trawie (wszyscy przynieśli zdrowe, apetyczne kanapki i przekąski – owoce, ciasteczka, czekolady).

      Udało się przeprowadzić lekcję przyrody i to zarówno z podręcznika jak i bezpośrednio w kontakcie z przyrodą (obserwacja, a nawet łapanie- oczywiście tylko na chwilę- żab). Były też gry i zabawy terenowe.

IP

BADAMY, KONSTRUUJEMY, HODUJEMY...

Uczniowie klasy I a  na zajęciach badali właściwości powietrza, wody, piór, powstawania nocy i dni, konstruowali piramidę, hodowali rzeżuchę i cebulę. Prezentowali sztukę o wiośnie, tworzyli ciekawe prace techniczne. Uczyli się zgodnie współpracować w grupie.

BRS

         MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

 

„Biedroneczko leć do nieba”

        W piątek 20 maja  nastąpiło uroczyste podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Biedroneczko leć do nieba” oraz wręczenie nagród laureatom. Zadaniem uczestników było zilustrowanie w wybranej przez siebie technice dowolnego wiersza księdza Jana Twardowskiego.

        Miło nam poinformować, iż laureatką I miejsca w tym konkursie została uczennica naszej szkoły Urszula Kapel (klasa 2b)!

Serdecznie gratulujemy!

 MS

       ALEJA BEZPIECZNEGO INTERNETU

  

     W środę 18 maja nasi uczniowie uczestniczyli w „Alei Bezpiecznego Internetu”.  Ta akcja edukacyjna adresowana do najmłodszych z klas 1-4 szkoły podstawowej odbyła się w Galerii Katowickiej i była poświęcona bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Dla najmłodszych organizatorzy( Instytut badawczy NASK w ramach projektu Komisji Europejskiej Safer Internet) przygotowali przedstawienie „Przygody Plika i Foldera w Sieci” , zabawy interaktywne, gry i quizy multimedialne z nagrodami. Wydarzenie profilaktyczne podobało się uczniom. Mamy kilka zdjęć z imprezy!

AN

WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY

        16 maja klasa 2b wyjechała na wycieczkę do Częstochowy. Naszym celem było zwiedzenie Jasnej Góry – najważniejszego miejsca pielgrzymkowego w Polsce. Dzięki wspaniałej przewodniczce, zdobyliśmy wiele cennych informacji o tym, uznanym w 1994 roku za pomnik historii miejscu. Zwiedziliśmy Kaplicę Matki Bożej i Bazylikę Jasnogórską, Skarbiec, Muzeum 600–lecia, Bastion św. Rocha, Salę o. Kordeckiego. Wędrowaliśmy po wałach jasnogórskich, gdzie najbardziej przypadły nam do gustu armaty.

Następnie, zmęczeni zwiedzaniem, udaliśmy się do miejscowości Mzyki, gdzie na terenach sanktuarium Jana Marii Vianney’a urządziliśmy sobie grill. Zostaliśmy też poczęstowani ciepłą herbatą i pieczonymi ziemniakami. Obejrzeliśmy również malutkie muzeum poświęcone patronowi sanktuarium.

MS

SUKCESY MATEMATYCZNE

       Nasi uczniowie reprezentowali i reprezentują szkołę w licznych KONKURSACH  MATEMATYCZNYCH, zarówno międzyszkolnych jak i wojewódzkich. Po wielogodzinnych  przygotowaniach doczekaliśmy się  satysfakcjonujących  wyników:

Tytuł FINALISTY  w WOJEWÓDZKIM  KONKURSIE  PRZEDMIOTOWYM  – zdobył  uczeń klasy VIB – Wojciech Kuźnicki

II  MIEJSCE  w MIĘDZYSZKOLNY KONKURSIE „SUPERMATEMATYK”  w kategorii klas 6  –  dla ucznia klasy VI B – Wojciecha Kuźnickiego

I MIEJSCE  w MIĘDZYSZKOLNYM  KONKURSIE MATEMATYCZNYM  DLA KLAS VI  –  wywalczył uczeń  klasy VI B – Wojciech  Kuźnicki

„Kto lekceważy osiągnięcia matematyki przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata.”

Roger Bacon

SUKCES

W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE

MATEMATYCZNYM - KANGUR

 

Uczeń klasy III B Jakub Zemełka - uzyskał bardzo wysoki wynik w Międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny, zdobywając WYRÓŻNIENIE i nagrodę książkową (wręczenie na apelu podsumowującym :-)). Wywalczył 19 miejsce w powiecie katowickim i 32 w regionie (w swojej kategorii wiekowej). Gratulujemy "Młodemu Matematykowi" i życzymy dalszych sukcesów w tej dziedzinie nauki!

JK

NA PLACU BOLESŁAWA CHROBREGO

Klasa I a uczestniczyła w zajęciach regionalnych. Uczniowie zdobywali informacje  o  budowlach znajdujących się dawniej w tym miejscu. Wiedzą, że  było tu wznoszone Muzeum Śląskie. Dziś przypomina o tym obelisk Orląt Śląskich.  W miejscu pomnika marszałka J. Piłsudskiego, tryskała woda z olbrzymiej  fontanny.

BRS

PIKNIK RODZINNY W JEDYNCE!

         W sobotę 14 maja  społeczność Jedynki spotkała się na rodzinnym pikniku „Zdrowo żyjemy i jemy”. Był on jednym z etapów realizowanego na terenie naszej szkoły programu promocji zdrowia. Po jego uroczystym rozpoczęciu odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci Marianem Cichoniem. W jego trakcie promowana była najnowsza książka „Zdarzyło się na Śląsku”, która przybliża młodym czytelnikom ważne w dziejach naszego regionu osoby i wydarzenia. Jest to ważne ogniwo w prowadzeniu edukacji regionalnej. Ponadto książka została przygotowana w dwóch wersjach językowych: po polsku oraz po Śląsku, dając możliwość do ciekawego spotkania z gwarą naszego regionu. A potem już rozpoczęło się rodzinne świętowanie.

           Każda klasa przygotowała stanowisko degustacji potraw. Już sama ich lista mogła przyprawić o zawrót głowy. Można było spróbować: licznych koktajli, wielu wersji sałatki owocowej, szaszłyków warzywnych i owocowych, kanapek, ciast i wielu wielu innych. Ale ich wspólna cecha była jedna: udowodniły, że zdrowe jedzenie może być smaczne, piękne i kolorowe.

         Oprócz uczty dla podniebienia, prezentowane były liczne zabawy i konkursy. Można było brać udział w próbowaniu jedzenia z zamkniętymi oczami, biegu kelnera, rozwiązywaniu zagadek i krzyżówek, rozpoznawaniu produktów spożywczych. Nie zabrakło też gier, rysunków, czyli każdy mógł znaleźć rozrywkę dla siebie. W zorganizowanie pikniku wielki wkład włożyli uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. Wszyscy z czystym sercem mogą więc powiedzieć: „Zorganizowaliśmy udaną imprezę w Jedynce”. I tak rodzinny piknik „Zdrowo żyjemy i jemy” przeszedł już do historii, ale okazał się wielkim sukcesem dla wszystkich.

AP/AŻ/ AJ/JP

EURO WIADOMOŚCI

       Szkolny Klub Europejski „EUROPEJCZYK„ 13 maja br. Celebrował swoje 18 urodziny. Rozpoczynając działalność w 1998r. należał do grona nielicznych w katowickich szkołach. ciągu tych lat w  Klubie poszerzało wiedzę i horyzonty rzesze młodych euroentuzjastów z „Jedynki”. Poznając w przystępnej i atrakcyjnej formie unijne wartości. Odkrywając piękno i różnorodność krajów członkowskich.18 – tkę świętowaliśmy Dniem Otwartym, którego główną atrakcją była urodzinowa loteria.

Wszyscy zadowoleni bo każdy los wygrywał!

MD

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI REGIONALNEJ

       11 maja w Szkole Podstawowej nr 17 odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki  Regionalnej, w którym naszą szkołę reprezentowały uczennice: Maja Pinocy z klasy 1a i Daria Zgraj z klasy 2b. Z radością informujemy, że Daria Zgraj utworem „Obejrzyjcie wy dziewuchy” „wyśpiewała” III miejsce.

 

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

MS

LEKCJA W MUZEUM

11 maja  klasa 2 a wybrała się do Muzeum Śląskiego na lekcje  w Galerii Sztuki Polskiej 1800–1945. Warsztaty pt.” Zabawa z  obrazami” bardzo nam się podobały i wprowadziły nas w świat malarstwa. Bawiąc się, poznawaliśmy  obrazy i ich twórców.. MW

DAR SERCA

 „DAJ WŁOS DLA CHORYCH DZIECI”

To już druga uczennica z naszej szkoły Aleksandra Rozkosz z klasy V b, która przekazała swoje piękne długie włosy dla Fundacji Przyjaźni WeGirls. Gratulujemy i doceniamy wspaniały gest.

AJ

W KRĘGIELNI

Klasa V a po raz kolejny  doskonaliła swoje umiejętności  gry w kręgle w Centrum Rozrywki  „Grawitacja”.

AJ

     Akcja organizowana przez Fundację Ekologiczną “Arka”. We wszystkich klasach odbyły się w kwietniu lekcje ekologiczne dotyczące niskiej emisji CO2 (wg scenariusza proponowanego przez Fundację “Arka”). Przygotowały one uczniów do napisania listów na papierze dostarczonym przez organizatora (wykonanym z makulatury- recykling).

    Wystawa listów odbyła się zarówno na terenie szkoły jak również przed szkołą (dając możliwość przeczytania tekstów licznym przechodniom).

IP

MAMY SIĘ CZYM POCHWALIĆ!!!

       25 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Katowicach - Giszowcu odbyła się III edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego w Gwarze Śląskiej "Śląskie jest piękne". Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 2b, Nina Klinowska, zdobywając II miejsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

MS

MAJOWE ŚWIĘTA - AKADEMIA

      W  naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona majowym świętom. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli  inscenizację, która  przybliżyła wiadomości na  temat historii świąt 1, 2 i 3 Maja.

AP

MAJOWE ŚWIĘTA

     1 Maja - Międzynarodowe Święto Pracy - święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day obchodzony w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni zależności od stanu.

      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Święto to ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi ustanowił Sejm w dniu 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

www.youtube.comwatchv=SDO6h439wR8

        3 Maja Święto Konstytucji - Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to ,6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

AP

MAMY SIĘ CZYM POCHWALIĆ!!!

Z W Y C I Ę S K I     S P E K T A K L

TEATRZYKU KLASOWEGO „JEDYNECZKA

       Podczas IX Polsko-Czeskiego Festiwalu Bajek odbywającego się pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice w Przeglądzie Dziecięcych Form Teatralnych „Z bajką w tle” teatrzyk klasowy „Jedyneczka” z klasy II a  zdobył   I  miejsce.

    

    Uroczystość rozdania nagród  i prezentacja zwycięskiego spektaklu pt. „Spotkanie z Panem Janem” odbyła się w Domu Kultury „Koszutka” – filia „Dąb” dnia 28 kwietnia 2016 r. Cieszymy się ,że spodobały się wiersze Jana Brzechwy w brawurowym wykonaniu drugoklasistów. Gratulujemy młodym artystom takiego osiągnięcia!

MW

KIBICUJ Z "JEDYNKĄ"!!!

 W dniu 23 - 29 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielkim wydarzeniu sportowym -  rozgrywkach MISTRZOSTW ŚWIATA W HOKEJU NA LODZIE, które odbywały się w katowickim Spodku.

AP

 

       BAŃKI MIŁOŚCI

           W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej nasza Szkoła przeprowadziła krótką akcję promującą rodzinę: Bańki Miłości dla Rodziny. W poniedziałek 25 kwietnia, na jednej z przerw, uczniowie i nauczyciele puszczali bańki mydlane na podwórku szkolnym. Okazało się, że była to dla wielu osób znakomita zabawa.

        Bańki puszczali również uczestnicy wycieczki do Skansenu. Akcja miała ważne przesłanie - unoszące się bańki symbolizują wielkie znaczenie miłości i rodziny dla dzieci. Miłość w rodzinie unosi dziecko wpływając na jego wszechstronny rozwój.

JP/AP/MW

KONKURS PLASTYCZNY

W organizowanym corocznie przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Kotki, koty, kocury", uczennica klasy 2b, Urszula Kapel zdobyła II miejsce, a  Natalia Węgrzyn z klasy 2a  zdobyła III  miejsce. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 25 kwietnia podczas Dnia Otwartego Szkoły. Serdecznie gratulujemy sukcesów!

MW/MS

W SKANSENIE

      25 kwietnia uczniowie klasy II a byli na wycieczce w Muzeum – „Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie”. Dowiedzieli się czym zajmuje się etnograf i dzielnie walczyli,  by otrzymać tytuł „Małego Etnografa”. Sami wypisali dyplomy atramentem maczając pióra w kałamarzu. Wiosna w muzeum „pod chmurką” wszystkich zachwyciła i tak  przyjemnie było pobiegać po zielonej trawie.

MW

SUKCES MIĘDZYNARODOWY!!!

Miło nam poinformować, że Marlena Kalinowska z klasy 6b zajęła I miejsce w Konkursie Plastycznym „FESTIWALOWY MIŚ‘. Konkurs zorganizował Miejski Dom Kultury „Koszutka” w ramach IX Polsko – Czeskiego  Festiwalu Bajek.

A patronat honorowy objął Prezydent Miasta Katowice i Zastępca Prezydenta Miasta Ostrawa. Uroczyste rozdanie nagród połączone z całodniową wycieczką do Czech odbyło się 24 kwietnia 2016r.w Ostrawie. Jesteśmy dumni z naszej młodej artystki. Gratulujemy również pani Magdzie Dorocie utalentowanej uczennicy.

D

22 KWIETNIA DZIEŃ ZIEMI

         Przyrodnicze  spotkania uczniów klas 1-3  i  4-6 w auli szkolnej przebiegały w wesołej atmosferze, zielonych barwach (ubrań uczniów i nauczycieli) i przy rytmicznej muzyce w trakcie pokazu mody ekologicznej i prezentacji multimedialnej.

         Podsumowano i przypomniano wszystkie zajęcia terenowe, wycieczki i warsztaty przyrodnicze, które odbyły się tej wiosny w ramach projektu „Przyrodnicze Katowice” przy współpracy z Pracownią Edukacji Żywej, Akademią Bioróżnorodności i Nadleśnictwem Katowice. Wręczono również nagrody i dyplomy uczniom wyróżnionym w szkolnych konkursach przyrodniczych i liderom zbiórki zużytych baterii i telefonów komórkowych.

IP/AP

WAŻNA ROCZNICA

    20 kwietnia przypadała 143 rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich, parlamentarzyści oraz młodzież szkolna złożyli z tej okazji wiązanki kwiatów przed pomnikiem Wojciecha Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego i przy grobie na cmentarzu przy ul. Francuskiej. Naszą Szkołę na tych obchodach reprezentowała delegacja pocztu sztandarowego.

RL

EKOLOGICZNA WYCIECZKA

          14 kwietnia uczniowie klas 6-tych brali udział w zajęciach terenowych organizowanych przez Pracownię Edukacji Żywej w ramach projektu „Przyrodnicze Katowice” w Lasach Murckowskich. Mimo deszczowej pogody zajęcia się bardzo udały.

      Uczniowie z lupami poszukiwali „ciekawych znalezisk”, przytulali się do drzew, poznawali  las  różnymi zmysłami i bawili się w świetne zabawy (Indianin, lina…)

IP

        LEŚNA SALA EDUKACYJNA

            W ramach wiosennych lekcji przyrody realizowanych tej wiosny  uczniowie klas drugich i trzecich odwiedzili Leśną Salę Edukacyjną w Katowicach –Ligocie.. W poznawaniu bogactwa  śląskich lasów pomagali  dzieciom pracownicy Nadleśnictwa Katowice, którzy zawsze chętnie goszczą uczniów w swym panewnickim ośrodku.

      Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli multimedialne widowisko dotyczące zmian w przyrodzie w okresie 4 pór roku. Pokaz uświetnił  trafnie dobrany podkład muzyczny (Antonio Vivaldi - Cztery Pory Roku) oraz niezwykle realistyczne odgłosy burzy,  błyski piorunów, powiew panującego w zimie  chłodnego wiatru i   dźwięki jakie wydają  zwierzęta leśne. Po ciekawej lekcji i spacerze ścieżką edukacyjną uczniowie mieli okazję zdegustować pieczone na wolnym ogniu kiełbaski.

AP/IP/MW

POKAZ TAŃCÓW BAROKOWYCH

       Uczniowie naszej szkoły wzieli udział w niecodziennych warsztatach tanecznych „Ruch i gest” w ramach projektu Baroque Factory, zorganizowanych przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek. Zajęcia prowadzili tancerze z zespołu tańca barokowego Alla Danza (Praga-Brno) oraz  zespołu instrumentalnego z Plaisirs de Musique z Brna.

     Mali tancerze z Jedynki pod czujnym okiem  czeskich instruktorów w  krótkim czasie opanowali wiele figur tanecznych, które złożyły się na cały taniec. Lekcja muzyki, tańca i historii wzbudziła wśród uczniów wiele pozytywnych emocji.

.AP/MW/AM

MATEMATYKA BLIŻEJ NAS

         W ramach obchodów Dni Matematyki, uczniowie kl. VIb  wzięli udział w sesji popularno-naukowej „Matematyka bliżej nas” organizowanej przez Gimnazjum nr2. Wysłuchali wykładów o zróżnicowanej tematyce: „Magiczna liczba 9”, „Ciągi Fibonacciego”, „Sito Eratostenesa”, „Wstęga Mobiusa” itp. oraz rozwiązywali liczne zagadki i łamigłówki. Wykazali się przy tym dużym sprytem i wiedzą matematyczną.

          Z łatwością przestawiali zapałki i dokonywali obliczeń czasowych. Wyróżnili się swoją aktywnością zajmując II miejsce wśród 7 szkół biorących udział w zabawie. Organizatorzy uhonorowali ich słodkim upominkiem – czekoladkami, na opakowaniu których były napisane słowa „POTENCJAŁ  MOŻLIWOŚCI” – słowa te , świetnie odzwierciedlają naszych uczniów, w których dżemie ogromny potencjał możliwości, tylko trzeba go w nich rozbudzić...

JK

EURO WIADOMOŚCI

 

              Szkolny Klub Europejski na zbliżający się sezon turystyczny proponuje piękną Italię. Nowi  Przewodnicy po Włoszech zachwalają atrakcje Rzymu, Wenecji czy Florencji. Proponują również odwiedzić Weronę, miasto gdzie rozgrywa się akcja słynnego dramatu   W. Szekspira „ Romeo i Julia”.

        Włochy to wspaniałe zabytki, krajobrazy ale także przysmaki kuchni: pizza Margherita, lazania  czy spaghetti bolognese, nigdzie nie smakują,  jak właśnie tutaj.Pomyślmy zatem czy nie odwiedzić Italii podczas tegorocznych wakacji. CIAO !

MD

MAMY SIĘ CZYM POCHWALIĆ!!!

     9 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 20, odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski zatytułowany "Humor w poezji i w prozie", w którym uczennica klasy 2b, Nina Klinowska zdobyła I miejsce. Nina brawurowo zaprezentowała wiersz Michała Rusinka "Łóżko" pokonując wielu kandydatów.

MS

MISTRZOSTWA JEDYNKI

Na przełomie marca i kwietnia odbyły się I Mistrzostwa Jedynki w Unihokeja dla klas IV – VI. Do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn. Do finału awansowały 3 drużyny, które uplasowały się
w następującej kolejności:

 •  I miejsce klasa V b (M. Kawalerowski, B. Goik, M.Wróbel, W. Wyrzykowska, J. Hennek)

 • II miejcse klasa VI b (M. Kalinowska, J. Kubista, P. Jezela, K. Ciepliński, D. Langer)

 • III miejcse (K. Kaiser, W. Rozkosz, A. Pawliczek-Nikodem, A. Józefoski, A. Rozkosz)

Królem strzelców został Michał Kawalerowski z klasy V b zdobywając 13 goli.  

AJ

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

Tegoroczny  sprawdzian  kompetencji szóstoklasiści mają już poza sobą.

Poniżej zamieszczamy arkusze egzaminacyjne, które obowiązywały w tym roku szkolnym.

Część 1. Język polski i matematyka

Część 2. Język obcy nowożytny

Arkusz dla uczniów bez niepełnosprawności i uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się _wersja X

Arkusz dla uczniów słabowidzących_czcionka 16 pkt

Arkusz dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących

AP

       5 kwietnia odbędzie się ogólnopolski sprawdzian kompetencji dla uczniów klas szóstych. Szóstoklasiści przychodzą na godzinę 8:15. Pozostali uczniowie mają dzień wolny od zajęć dydaktycznych.

Informacja dla ucznia dotycząca przebiegu sprawdzianu

Ogólne informacje o sprawdzianie

Ważne zasady dotyczące sprawdzianu

      AP

KONKURS PLASTYCZNY

 

        Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na „Pocztówkę z bezpiecznych ferii ze Sznupkiem”. Do Policji Miejskiej trafiły 154 prace konkursowe. Jury wybrało 40 najpiękniejszych rysunków i nagrodziło ich autorów.

      1 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Pałacu Młodzieży, na którą zawitał sam Sznupek.

 Wśród laureatów nasze uzdolnione uczennice:

 • Martyna Pietrzak kl. I a

 • Antonina Palion kl. II b

Gratulujemy!

AN

KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ

31 marca Nikola Pomykała i Liwia Potempa reprezentowały naszą Szkołę w Miejskim Finale  Konkursu Wiedzy Pożarniczej zorganizowanym w Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach – Szopienicach. Nikola zajęła II miejsce Cieszymy się  z jej sukcesu tym bardziej, że startowała  jako jedyna uczennica z klasy IV.

RL

KONKURS PLASTYCZNY

        Nasza szkoła uczestniczyła w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Zima jak z Bajki". Trzy uczennice wykazały się wyjątkowym talentem i zdobyły: 1 miejsce - Lena Olszewska z klasy 2a, 3 miejsce - Nadia Potempa z klasy 2a i Julia Pawliczek z klasy 1b otrzymała wyróżnienie.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

AD

   KANGUR MATEMATYCZNY 2016

       

         Dnia 17 marca  uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym – KANGUR .  17 uczestników, we wszystkich kategoriach wiekowych – Żaczek – dla klas II, Maluch – dla klas III i IV oraz Beniamin dla klas V i VI, przez 70 minut zmagało się z zadaniami wymagającymi logicznego myślenia i wiedzy matematycznej.

        Uczniowie byli bardzo zadowoleni z udziału w konkursie oraz z niespodzianki, którą otrzymali. Teraz wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na wyniki i mamy nadzieję na sukces.

JK

 

         ŻYJMY ZDROWO!

MAMY  W PLANIE  ZDROWE  ODŻYWIANIE

         Uczniowie klasy 2 a utrwalili sobie wiadomości o piramidzie żywieniowej a potem samodzielnie wykonali  surówki  o różnych smakach. Sami z uśmiechem  zajadali przygotowane potrawy a podczas przerwy  poczęstowali nimi  koleżanki i kolegów z innych klas.

MW

 

     PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

        W poniedziałek 14 marca najstarsi uczniowie naszej szkoły w sposób atrakcyjny poszerzyli swoją wiedzę z zakresu profilaktyki. Klasy szóste miały bowiem spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej z sekcji prewencji szkolnej pt: ”Odpowiedzialność prawna nieletnich”. Młodzież zobaczyła prezentację i z zainteresowaniem wysłuchała odpowiedzi na pytania. Mamy nadzieję, że do terminów „demoralizacja, czyny karalne, Kodeks rodzinny czy nakazy i sankcje w wychowaniu stosowane przez Sąd Rodzinny” nasi małoletni podejdą w życiu z należytym szacunkiem i prawidłowym wyborem.

AN

       KONKURS "ŚWIETLIK"

        8 marca  10 uczniów z klasy piątej wzięło udział w Ogólnopolskim  Konkursie Nauk Przyrodniczych „ŚWIETLIK”. Przygotowania trwały wiele tygodni  i polegały  m.in. na przeprowadzeniu kilku doświadczeń i eksperymentów. Wyjaśnienie i zrozumienie ich stanowiło trzon części pytań zawartych w teście. Zakodowane karty pracy zostały odesłane i pozostaje czekać na wyniki, które będą ogłoszone w maju.

IP

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

Turniej Jedynki w Tenisa Stołowego

      W marcu zakończył się Turniej w Tenisa Stołowego. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem i dlatego został podzielony na kilka etapów aby wyłonić zwycięzców wśród dziewcząt i chłopców w klasach V i VI.

Klasyfikacja :

Msc.

Dziewczęta kl.V

Chłopcy kl.V

Dziewczęta kl.VI

Chłopcy kl.VI

1.

Martyna Wróbel

kl. V b

Michał Kawalerowski

kl. V b

Marlena Kalinowska

kl. VI b

Jakub Bach

kl. VI a

2.

Liwia Potempa kl. V a

Adam Pawliczek-Nikodem

kl. V a

Nikola Geler

kl. VI b

Michał Ganczarek

kl. VI a

3.

Wiktoria Rozkosz kl. V a

Konrad Kaiser

kl. V a

Katarzyna Tomel kl. VI a

Kamil Ciepliński

kl. VI b

          Aby wyłonić Mistrza i Mistrzynię Jedynki rozegrano mecze pomiędzy najlepszymi : M. Kalinowska – M. Wróbel i M. Kawalerowski – J. Bach. Głośne brawa należą się klasie V b, ponieważ są Mistrzami Jedynki w Tenisie Stołowym. Gratulacje dla Martyny Wróbel i Michała Kawalerowskiego J

 AJ

DNI OTWARTE JEDYNKI

„ POZNAJ NASZĄ SZKOŁĘ ”

       W dniach 15 - 17 marca zapraszamy dzieci z Przedszkoli nr 36, 35, 33, 5, 15, 3 oraz  przedszkole na ul. Kilińskiego  na Dni Otwarte Jedynki .

  W programie ciekawe:

 • warsztaty origami,

 • zajecia muzyczne,

 • zajecia przyrodnicze,

 • zajecia komputerowe,

 • zajecia regionalne,

 • zajecia biblioteczne,

 • zajecia języka angielskiego. 

         Nasi   najmłodsi Goście będą także mieli możliwość  uczestniczenia w  "Małych eksperymentach", obejrzą również specjalnie  przygotowany dla nich spektakl teatralny.

       17 marca w godzinach od 16.00 do 18.00 zapraszamy na  Dni Otwarte rodziny dzieci sześcioletnich.W tym dniu można będzie zwiedzić naszą szkołę, porozmawiać z nauczycielami oraz zapisać dziecko do klasy pierwszej.

       Zapraszamy również na piknik rodzinny pod hasłem "Zdrowo jemy i żyjemy", który odbędzie sie w dniu  14 maja. Szczegółowe informacje dotyczące planowanej imprezy zostaną podane w późniejszym terminie.

AP

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

           Informujemy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 9-11 marca.

Harmonogram zajęć dla poszczególnych klas

 

AP/RL

8 MARCA DZIEŃ KOBIET

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet, najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Pań i naszych milutkich koleżanek składają mężczyźni.

Były kwiatki, słodycze i konkursy dla naszych małych kobietJ

IP/AP/AJ/WM

        WARSZTATY PRZYRODNICZE

     3 marca uczniowie klasy 4a, 5a i 6a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych organizowanych przez Akademię Bioróżnorodności w ramach Fundacji Park Śląski. Odbyły się zajęcia w laboratorium (mikroskopowanie), warsztaty z tropów zwierząt i ornitologiczne zajęcia terenowe.

      Podczas tych lekcji w terenie uczniowie mogli „dotykać” przyrody, obserwować i doświadczać różnych jej aspektów. Na pewno wiele się nauczyli i sporo zapamiętali. Podczas powrotnego spaceru przez największy w Europie park miejski mimo trwającej kalendarzowej zimy zaobserwowaliśmy pierwsze kwitnące rośliny: przebiśniegi, leszczyny i wawrzynek wilcze łyko.

IP

PROMOCJA ZDROWIA

Koktajle owocowe wg dawnych receptur

       Koktajle owocowe to świetny pomysł na dostarczenie organizmowi niezbędnych, odżywczych składników i bomby witaminowe, które można pić przez cały rok. Uczniowie klasy  I a wykonali je samodzielnie, posiłkując się recepturami zdobytymi od  mam i babć. Promowali je wśród kolegów i koleżanek. Chętnych tak wspaniałych produktów było wielu!

BRS

AKCJA "ZIMA W MIEŚCIE"

Zapraszamy chętnych uczniów, którzy nie wyjadą na zimowy wypoczynek do uczestnictwa w różnego rodzaju atrakcyjnych zajęciach. Więcej informacji

       Przypominamy wszystkim uczniom o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w czasie nadchodzących  ferii. Zapraszamy również rodziców i uczniów do odwiedzenia ciekawych stron poświęconych bezpieczeństwu.

          WAŻNE INFORMACJE - warto przeczytać!

Gra edukacyjna

AP

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ

        Tradycyjnie jak co roku po zakończeniu I semestru w auli szkolnej odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów. W czasie apelu laureaci konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wychowawcy klas nagrodzili uczniów, którzy zachowywali się wzorowo oraz  osiągnęli  najlepsze wyniki w nauce. 

       Podczas spotkania  Pani Dyrektor przypomniała  wszystkim uczniom o przestrzeganiu zasad bezpieczństwa w czasie zimowego wypoczynku.  Apel uświetnił występ młodych aktorów z szkolnego Teatru 21.

AP

TANECZNE CZWARTKI

       Samorząd Uczniowski postanowił aktywnie włączyć się w promocję zdrowego stylu życia w ramach programu zdrowotnego „Zdrowe jedzenie to nasze marzenie”. Zdecydowanie zdrowe odżywianie się powinno iść w parze z dobrą kondycją fizyczną. W związku z tym faktem, serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów na taneczne przerwy czwartkowe na II piętrze naszej szkoły.

       Pierwsze spotkanie odbyło się już 4 lutego. Podczas przerw ćwiczono układ przygotowany przez zespoły dziewcząt z klas 4a oraz 5a. Gwarantujemy świetną zabawę oraz dobra formę! J

 GN

BEZPIECZNY INTERNET

      W dniu 9 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie!".

        Obchody DBI rozpoczęły się prelekcjami na temat profilaktyki zagrożeń w Internecie.  W kolejnych dniach odbędą się zajęcia edukacyjne dla wszystkich uczniów z podziałem na grupy wiekowe.

      Chcemy  również zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki lub zabawy - jest jednak odpowiedzialny za swoje działania w Internecie. Podczas surfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych użytkowników i respektowaniu ich praw.

      Wszystkich rodziców i opiekunów gorąco zachęcamy do udziału w projekcie edukacyjnym pod hasłem "Mamo! Tato! Jestem w necie!" Akcja realizowana jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową w ramach programu Komisji Europejskiej Safe Internet.

AP

Z WIZYTĄ W PANEWNIKACH

        26 stycznia klasa 6a odwiedziła słynną szopkę w Panewnikach. Oprócz tej ogromnej w ołtarzu głównym bazyliki, zobaczyliśmy ruchomą stajenkę oraz odwiedziliśmy ogrody zakonne by zajrzeć do “żywego żłóbka”.

     Wiele radości dało spotkanie ze zwierzętami. Na zakończenie wstąpiliśmy też do słynnej lodziarni i zjedliśmy po “gałeczce”.

IP

      W dniu 26 stycznia  klasa 2a także pojechała podziwiać szopki w Panewnikach.  Franciszkanin – ojciec Fryderyk  był naszym wspaniałym przewodnikiem.

Widzieliśmy: 

 • najwyższą w Europie szopkę ołtarzową zbudowaną wewnątrz Bazyliki,

 •  ruchomą szopkę z figurami ważnych postaci z historii Kościoła i Polski.,

 • w ogrodach klasztornych żywą szopkę z kucem, osłem i owcami,

 • grotę ku czci Matki Bożej z Lourdes

MW

 

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

      Zbliża się do końca pierwsza część ogólnopolskiego konkursu Wielka Liga Czytelników. Jeszcze przez dwa tygodnie można oddawać wypełnione formularze do książek i zdobywać punkty. Nasi młodsi uczniowie czytają bardzo dużo, należą im się duże pochwały.

powiększ obrazek

powiększ obrazek

     Również rodzicom, którzy czytają swoim dzieciom wyrażamy wielkiej uznanie. Znacznie trudniej jest zachęcić do aktywności czytelniczej uczniów kl. 4-6. Tym większe wyrażamy uznanie starszym uczniom, którzy systematycznie czytają i ich rodzicom.

 

JP

KONCERT MUZYCZNY

     21 stycznia  klasy: Ib i Ic uczestniczyły w koncercie zorganizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Katowicach. Dzieci miały okazję poznać instrumenty muzyczne oraz posłuchać znanych utworów.

AD/AJ

 

SZKOLNE KOLĘDOWANIE

        19 stycznia odbyło się szkolne kolędowanie.   Przepiękne kolędy i pastorałki  wprowadziły  nastrój spokoju i zadumy…Okres Bożego Narodzenia to cudowny czas…

AP/BRS

KARNAWAŁ W JEDYNCE

W dniu 16 stycznia w naszej szkole  odbył się bal karnawałowy. Królowały najnowsze hity - nogi same rwały się do tańca!!!  Zabawa byla przednia :-)

AP/MS/BRS/AJ/MW

PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

       12 stycznia  szóstoklasiści pisali próbny sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej, przygotowany przez Wydawnictwo OPERON. Nasi najstarsi uczniowie byli chyba trochę przejęci i zdenerwowani. Wyglądali często bardzo elegancko w swych odświętnych strojach. Losowali numery ławek przy których pisali egzamin i prawidłowo kodowali prace oraz przenosili odpowiedzi na właściwą kartę.

IP

MISTRZOWSKIE PLAKATY

      Biennale Plakatu Polskiego zapoczątkowane w 1965 roku w Katowicach to prestiżowa impreza poświęcona polskiemu plakatowi. Każda kolejna edycja dowodzi, że plakat nadal jest żywą formą wypowiedzi artystycznej. Świadczy o tym ilość nadesłanych prac,  w tym roku  aż 454. Na wystawie pokonkursowej w Galerii Sztuki Współczesnej BWA uczniowie klasy 6b, mieli możliwość zobaczyć najciekawsze i jednogłośnie stwierdzić, że plakat jest w mistrzowskiej formie.

MD

 

KONKURS "ŚWIETLIK"

    Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Przyrodniczej  "Świetlik" popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach przygotowań uczniowie wykonują w klasie lub w domu doświadczenia opracowane przez Zespół Merytoryczny Świetlika, pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego.

     W ramach kółka przyrodniczego 10 uczniów z klasy 5 wykonuje doświadczenia, ćwiczy rozwiazywanie testów by 8 marca wziąć udział w IX edycji tego konkursu.

IP

III PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

      W dniu 11 stycznia uczniowie naszej szkoły z klas : II A i  II B reprezentowali nas na III Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Mali kolędnicy z Jedynki  pięknie zaśpiewali.

MS/MW

ŚWIĄTECZNE INSPIRACJE

        W IV edycji miejskiego konkursu plastycznego „Świąteczne Inspiracje Bożonarodzeniowe” organizowanego przez MDK Bogucice-Zawodzie uczennice klasy 2b zdobyły trzy nagrody w trzech różnych kategoriach.  

 •  Emilka Kowandy zdobyła I miejsce w kategorii: ozdoby choinkowe,

 • Ula Kapel zdobyła II miejsce w kategorii: kartki świąteczne,

 • Wiktoria Żerdzińska wyróżnienie w kategorii: stroiki.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy wielu takich pomysłów!

MS

EURO WIADOMOŚCI

Vive la France!

      „Wolność, równość, braterstwo” – to najważniejsze ideały Francji. Kraj należy do grona założycieli Unii Europejskiej i ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja oferuje wiele atrakcji turystycznych. Bogate zbiory muzealne, skarby architektury, wspaniałe krajobrazy.

      Jednak na czele tej listy wciąż pozostaje Paryż. Wieża Eiffla, Katedra Notre – Dame, Łuk Triumfalny, Luwr co roku odwiedza około 30 milionów turystów.  W Szkolnym Klubie Europejskim tytuł „Przewodnika po Francji”  ostatnio uzyskali: Julia,Liwia, Wiktoria,Konrad i Adam.

MD

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

     Nowe książki już czekają na czytelników naszej biblioteki szkolnej. Zostały zakupione  w ramach programu rządowego Książki Naszych Marzeń. Zachęcamy do wypożyczeń i do czytania.

JP

 

JASEŁKA W JEDYNCE

W dniu 21 grudnia odbyły się w naszej szkole JASEŁKA. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli  widowisko  przedstawiające historię narodzenia Jezusa z Betlejem. Wspólne kolędowanie wprowadziło wszystkich w cudowny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

AP

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

KLASOWE SPOTKANIA OPŁATKOWE

BRS/AJ/AP/AJ/IP

ANIOŁY – DOBRE DUCHY

KONKURS PLASTYCZNY

      Miła wiadomość dotarła do nas ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach.W międzyszkolnym konkursie plastycznym „Anioły – dobre duchy”. Lena Olszewska z klasy 2a, Ania Kulińska z klasy 6a i Mateusz Mol uczeń klasy 6b zdobyli równorzędne nagrody.  Wśród przeszło 300 prac, nadesłanych z 37 katowickich szkół, jury dostrzegło talent młodych artystów z „JEDYNKI”. GRATULUJEMY uczniom i nauczycielom prowadzącym , życząc dalszych sukcesów twórczych.

MD

KATOWICE W ŚWIĄTECZNEJ DEKORACJI

        Co nowego można zobaczyć w katowickich galeriach sztuki, sprawdzali uczniowie klasy 6b.W ramach innowacji pedagogicznej ”KATOWICE – miasto sztuki”, często odwiedzamy różnego typu instytucje związane z kulturą, a tym samym dużo spacerujemy. W ten  grudniowy czas, zachwyciliśmy się świąteczną iluminacją Katowic.

\MD

TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA

         W piątek 18 grudnia 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Katowicach wyznaczyli sobie kolejne spotkanie miłośnicy baśni z całych Katowic. Po bardzo uważnym przeczytaniu 13 tekstów – baśni z północy Europy, młodzi miłośnicy czytania stanęli w konkursowe szranki.

        O puchar Dyrektora zmierzyło się ze sobą 9 trzyosobowych drużyn, które o godzinie 10 rozpoczęły konkursowe zmagania. Wielkim nieobecnym była Szkoła Podstawowa nr 65, której reprezentanci w ostatnich latach wielokrotnie zdobywali PUCHAR.

        Test, który pisali uczestnicy obejmował 16 kategorii i wymagał naprawdę doskonałej znajomości konkursowych tekstów. Jak co roku uczestnicy nie zawiedli - wykazali się znakomitą znajomością konkursowych baśni. Maksymalna liczba punktów do zdobycia -119. Jak już często zdarzało się w przeszłości, szalę zwycięstwa przeważyło pół punktu.

       Warto podkreślić, że podczas turnieju panowała miła i kulturalna atmosfera. Dodatkowo podczas przerwy uczestnicy zobaczyli przedstawienie baśniowe

Więcej o turnieju....

JP

FESTIWAL TALENTÓW - FINAŁ

FINAŁ  II  MIĘDZYSZKOLNEGO FESTIWALU  TALENTÓW

       Dnia 18 grudnia  w Miejskim Dom Kultury „KOSZUTKA – filia “Dąb” odbyło się uroczyste wręczenie nagród i  koncert laureatów II Międzyszkolnego Festiwalu Talentów. Nasze szkolne talenty spisały się na medal! Zatańczył i odebrał  nagrodę za zdobycie I miejsca  : Oskar Zagórski z kl.2a oraz zespół taneczny JEDYNKA ( kl. 2a i 5 a) za zdobycie II miejsca.Pięknie zaśpiewała  piosenkę „Otwórz serce, otwórz drzwi” wyróżniona w festiwalu - Nikola Zagórska (5a).

 

MW

W KRĘGIELNI

     15 grudnia klasa VA jak co miesiąc była w kręgielni „Grawitacja”. Uczniowie doskonalili grę w kręgle i rozpoczęli naukę gry w bilard. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kawiarenka z drobnymi słodkościami. Było sportowo i smacznie J.

AJ

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

        W dniu 11 grudnia w naszej szkole został zorganizowany kiermasz bożonarodzeniowy. Do współpracy przy nim włączyli się wszyscy uczniowie, wychowawcy i rodzice. Każda klasa przygotowała własne stoisko. Były przepiękne ozdoby świąteczne, aniołki, stroiki, kartki świąteczne, bombki, Mikołaje, choinki, szopki. Na stoiskach znalazły się także pachnące, pięknie ozdobione pierniki, różne gatunki smacznych ciast.

       Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród kupujących uczniów i rodziców.Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na fundusze klasowe, cele ogólnoszkolne i świetlicę szkolną.Kiermasz zakończył się sukcesem! Dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Niemal wszystko zostało sprzedane, a szczęśliwi z tego powodu uczniowie zapraszają ponownie w przyszłym roku.

AD/AP//MW

Z WIZYTĄ W TEATRZE

   10 grudnia klasa V A po raz kolejny była w Teatrze Ateneum. Tym razem na sztuce pt. „Narysuj mi baranka”. Przedstawienie było trochę nietypowe, ponieważ widzowie byli w środku sceny, a aktorzy grali sztukę dookoła siedzących dzieci.

 AJ

WYCIECZKA DO KOPALNI

10 grudnia klasy:  2 a  i  2 b  były na wycieczce w Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Dostaliśmy kaski na głowę i  zjechaliśmy szybem kopalnianym   320 metrów pod zienmię. Chodziliśmy długimi chodnikami i widzieliśmy różne maszyny i sprzety pomagające górnikom w pracy .Mogliśmy wziąć na pamiątkę kawałek węgla. Było dużo atrakcji : jazda kolejką, spotkanie ze Skarbnikiem,słodka niespodzianka, układanie puzzli, film o węgielku i oczywiście zakup pamiątek.

MW

KLASA I A W TARNOWSKICH GÓRACH

        Mali turyści z klasy  I a  zwiedzili zabytki Tarnowskich Gór: Kopalnię Srebra, Skansen Maszyn Parowych, Ratusz, Dzwonnicę Gwarków, muzeum, domy podcieniowe, studnię na rynku. Płynęli łódkami w sztolni,  jechali  kolejką wąskotorową. Spotkali się z duchem kopalni – Skarbnikiem, który obdarował ich złotymi monetami używanymi w dawnych czasach na ziemiach tarnogórskich.

BRS

LIST DO ŚW. MIKOŁAJA

      W miejskim konkursie „List do św. Mikołaja" w języku angielskim, organizowanym przez MDK Załęże, uczennica klasy 2b - Nina Klinowska zdobyła I miejsce w kategorii: klasy I-III.

Cieszymy się, że w naszej szkole są tacy dobrzy „angliści” ;)!

MS

 

Zachęcamy do udziału w

XV TURNIEJU O PUCHAR DYREKTORA SP 1

„NA TROPACH  BOHATERÓW BAŚNI

– BAŚNIE Z PÓŁNOCY EUROPY”,

który odbędzie się  w naszej szkolew dniu 18 grudnia .

  Regulamin turnieju oraz obowiązujące w tym roku elektroniczne wersje  baśni konkursowych dostępne są w zakładce "Turniej o Puchar Dyrektora".

 

A JEDNAK ISTNIEJE!

      ŚWIĘTY MIKOŁAJ to postać znana na całym świecie. Ten dobroduszny staruszek przybrał różne miana. W Anglii to Father Christmas, w Danii Julemanden, w USA Santa Claus, we Włoszech Babbo Natale, w Czechach Mikulas, a w Niemczech - Heilige Nicolaus. Ci, którzy w to wątpili, przekonali się na  własne oczy, że mimo sędziwego wieku Św. Mikołaj ma się całkiem nieźle.   

       W piątek, 4 grudnia, w asyście swych małych pomocników pojawił się w  naszej szkole. Jego przyjście poprzedziło przedstawienie "I ty  możesz zostać św. Mikołajem" w wykonaniu klasy 2b, w trakcie którego wyświetlany był nagrany  wcześniej film - relacja z wizyty "Małych Mikołajków" w  różnych miejscach i instytucjach. Film miał przekonać pozostałych  uczniów, że warto bezinteresownie czynić dobro dla innych. Naturalnie, po przedstawieniu św. Mikołaj wręczył dzieciom prezenty. Było  radośnie i magicznie.

AP/MS

KLASOWE MIKOŁAJKI

AP/IP

EURO WIADOMOŚCI

Merry Christmas

      Santa Claus, czyli św.Mikołaj tradycyjnie zawitał do Szkolnego Klubu Europejskiego. W worku z prezentami przyniósł podarunki za symboliczne 1 EURO. Udowodnił tym samym, że wystarczy kreatywność i pomysłowość, żeby sprawić dzieciom radość. Dziękujemy –  thank you very much Santa Claus!

MD

BARBÓRKOWE ŻYCZENIA

       Z okazji barbórkowego święta składamy wszystkim Górnikom, pracownikom kopalń i ich Rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

Wszystkim Górnikom Szczęść Boże!

       4 grudnia gościliśmy w naszej szkole górnika pana Rolanda Zagórskiego, który przybył do nas w pełnym galowym umundurowaniu. Zgromadzeni uczniowie w Sali Zabaw z zaciekawieniem  słuchali opowieści o górniczej ciężkiej pracy. Uczniowie złożyli na ręce gościa kwiaty i laurkę z życzeniami dla wszystkich górników  i zostali obdarowani przez gościa cukierkami.

AP/MW/BRS

 

      WIERSZ DLA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

      1 grudnia w Miejskim Domu Kultury "Załęże" odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski pt. "Wiersz dla św. Mikołaja". Spośród reprezentującej naszą szkołę grupy uczniów, dwoje znalazło się w gronie laureatów.

     W kategorii klas 1-2, Nina Klinowska (kl. 2b) zdobyła wyróżnienie, a w kategorii klas 3-5 II miejsce wywalczyła Ola Rozkosz (kl. 5a). W oczekiwaniu na werdykt jury, nasi recytatorzy uczestniczyli w profesjonalnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę Teatru Rozrywki, panią Beatę Chren.

MS

 

ANDRZEJKI

     30 listopada – tradycyjnie w naszej szkole w czasie przerw działały Andrzejkowe Salony Wróżb. Strzelały baloniki, buty maszerowały do drzwi, serduszka przekuwane były szpilką, czarodziejskie liczby wskazywały kim będziemy w przyszłości.  Można  było również wylosować ciasteczko z wróżbą.Wszyscy znakomicie się bawili!

AP/MS/MW

    

   KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

      Sukces naszego ucznia w etapie miejskim XXI KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ dla szkół podstawowych! Wojciech Kuźnicki z klasy VI b zajął III miejsce w  Konkursie biblijnym ze znajomości Ewangelii według świętego Łukasza. Konkurs został przeprowadzony 19 listopada 2015 r. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół katowickich, którzy zwyciężyli w eliminacjach szkolnych. Serdecznie gratulujemy!

RL

 

MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL TALENTÓW

      27 listopada, uczennica klasy 2b, Nina Klinowska zdobyła II miejsce w Międzyszkolnym Festiwalu Talentów w kategorii "małe formy teatralne". Nina brawurowo wykonała etiudę "W kuchni", pokonując wielu bardziej doświadczonych wykonawców.

Ponownie zaprezentuje ją na Koncercie Laureatów, który odbędzie się 18 grudnia w Miejskim Domu Kultury Koszutka Koszutka (filia Dąb).

MS

KONKURS RECYTATORSKI

       Miło nam poinformować, iż nasza koleżanka Nina Klinowska z klasy 2b zdobyła III miejsce w V edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego "Po drugiej stronie tęczy". Jedną z nagród, które otrzymała Nina było zaproszenie do Radia Katowice. Laureaci konkursu uczestniczyli w nagrywaniu audycji, w której raz jeszcze prezentowali swoje umiejętności.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

MS

      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MISIA

     25 listopada  uczniowie klas młodszych a przynieśli do szkoły swoje ukochane misie do szkoły i razem z nimi spędzili cały dzień.

    Był  konkurs plastyczny „Mój miś”, filmy z misiami w roli głównej, witaminowe śniadanko z misiem pod różną postacią. Z apetytem zajadaliśmy kromeczki z przysmakiem misia – miodkiem. Był to dzień  radosnych zabaw z naszymi przytulankami.

MW/MS

W GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

„W każdym momencie, na przyjście i odejście”  to tytuł prezentowaniej w katowickiej Galerii BWA wystawy francuskiej artystki Carole Benzaken. Osią tej obszernej ekspozycji składającej się z rysunków, prac na szkle, wideo i obiektów jest motyw podróży, rozmaicie rozumianej. Uczniowie klasy 6b wraz z panią Magdą Dorotą w ramach innowacji pedagogicznej „Katowice – miasto sztuki”, zobaczyli te abstrakcyjne prace skłaniające do refleksji i przemyśleń w szczególnym dla społeczności „Jedynki” czasie.  

MD

 

 

      

      Z głębokim żalem zawiadamiamy, że  

w dniu 20 listopada 2015 r.

nagle odeszła od nas nasza droga Koleżanka, Współpracownik, Pedagog

oraz wspaniały Człowiek

 Ś. P. Mariola Okoń

Nieubłagany los wyrwał z naszego kręgu...Pozostał smutek, żal, zaduma i nasza wdzięczna pamięć.

 Uroczystości pogrzebowe odbędą się

w środę 25 listopada

o godzinie 9.00

w Parafii  Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie.

     

 

PODRÓŻE KSZTAŁCĄ

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

      20 listopada uczniowie  klas : 2a, 2b i 3a   uczestniczyli w spotkaniu z  panem Stanisławem Pisarkiem, który opowiadał o swojej ostatniej wyprawie do Tybetu. Przygotowana prezentacja zachwyciła ciekawych świata młodych słuchaczy, a przyniesiony sprzęt do wspinaczki wywołał wiele emocji.

     Uczniowie z zainteresowanie wysłuchali prelekcji a potem zadawali mnóstwo pytań, na które prowadzący wytrwale odpowiadał. Pan Stanisław przygotował słodkie niespodzianki dla wszystkich słuchaczy, a my wręczyliśmy  laurkę z podziękowaniem za interesującą lekcji geografii i zachętę do podróżowania i poznawania świata.

MW/AP

KONKURS REGIONALNO-PLASTYCZNY

 

      19 listopada w naszej placówce odbyła się XIV edycja  MIEJSKIEGO KONKURSU REGIONALNO – PLASTYCZNEGO "PAMIĄTKA ZE ŚLĄSKA". Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III  katowickich szkół podstawowych. Na koszulkach, pudełkach, torbach płóciennych, papierowych wykonywali ilustracje związane ze Śląskiem. Mali artyści  stworzyli  prace, które mogą być reklamą naszego regionu.

Miło nam poinformować, że  nasi uczniowie zdobyki:

 

 • I miejsce w kategorii klas drugich - Emilia Kowandy klasa 2B
 • I miejsce w kategorii klas trzecich - Piotr Michen - klasa 3A
 • III miejsce w kategorii klas pierwszych - Jakub Czarnik klasa 1A

 Dla  gości uczniowie klasy IVA wykonali prezentację wokalno – recytatorsko-ruchową.

BRS/MS/AP

       

SZKOLNY TURNIEJ BADMINTONA

        W listopadzie zakończył się II Turniej Jedynki w Badmintonie. W turnieju uczestniczyli uczniowie  klas V i VI. Ze względu na dużą ilość uczestników turniej został podzielony na kilka etapów, aby wyłonić zwycięzców z klas V i VI.

Klasyfikacja klas V:

 • 1.Bartek Goik,
 • 2.Aleksandra Rozkosz,
 • 3.Adrian Pińkowski,
 • 4.Wiktoria Rozkosz,
 • 5.Roksana Czarnik,
 • 6.Konrad Kaiser 

Klasyfikacja klas VI:

 • 1.Michał Ganczarek,
 • 2.Dawid Kornas,
 • 3.Kamil Ciepliński,
 • 4.Nikola Geler,
 • 5.Marlena Kalinowska,
 • 6.Sandra Jędrychowska

 W ostatnim etapie rozegrano pojedynek między zwycięzcami Bartkiem Goikiem i Michałem Ganczarczykiem o najlepszego gracza Jedynki. Po bardzo  wyrównanym meczu Mistrzem Jedynki został Bartek Goik z klasy V b.

GRATULUJEMY WYGRANEJ.

AJ

EURO WIADOMOŚCI

Szkolny Klub Europejski - Paryż

W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w Paryżu.Na znak solidarności WSZYSCY JESTEŚMY FRANCUZAMI.

MD

JESIENNE KONKURSY PRZYRODNICZE

 • klasy 6:  Planety Układu Słonecznego

 • klasy 5: Państwa sąsiadujące z Polską

Wystawę prac wykonanych przez uczniów można oglądać na korytarzu szkolnym.

IP

  11 listopada - Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości  to najważniejsze polskie święto narodowe. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał nasz Patron -  Marszałek Józef Piłsudski.

     
     W dniu 10 listopada  z okazji Dnia Niepodległości w  naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca  bardzo ważne dla każdego Polaka historyczne wydarzenia.

Uczniowie wzięli również  udział w uroczystej mszy św.  w intencji naszej Ojczyzny, złożyli   również kwiaty pod pomnikiem  patrona  - Marszalka Józefa Piłsudskiego.

 AP

 

ZDROWO, SMACZNIE, KOLOROWO ;-)

W ramach realizowanego w szkole programu zdrowotnego odbył się konkurs plastyczny "Zdrowo i kulturalnie zachowuję się przy stole". Każda z klas wspólnie wykonała dowolną techniką plakat związany z ww. tematem.

 

      Następnie koordynatorki konkursu powołały 5-osobowe jury, które przyznało nagrody następującym klasom:

 

Klasy I-III

 
I miejsce - 2a
II miejsce - 2b
III miejsce - 1c
wyróżnienia: klasy 2c i 1a
 

Klasy IV-VI

 
I miejsce - 6b
II miejsce - 5b
III miejsce - 5a
 

Serdecznie gratulujemy!

MS

         8 listopad obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji w dniu  6 listopada uczniowie "Jedynki"  zorganizowali w ramach akcji "ŚNIADANIE DAJE MOC" zdrowe i bardzo pożywne śniadanie. Dzieci rozmawiały także o zasadach prawidłowego odżywiania oraz o produktach, których należy unikać w codziennej diecie. Pomysłowe, smaczne i bogate w witaminy kanapki bardzo wszystkim smakowały! 

AP/AD/KW/MW/BRS

EURO WIADOMOŚCI

Czas na herbatkę...

         W Szkolnym Klubie Europejskim nastał czas na herbatę, czyli tea time. Poznajemy uroki i bogactwo Wielkiej Brytanii. Zachwycamy się brytyjską tradycją. To właśnie w tym roku królowa Elżbieta II ustanowiła rekord panowania na brytyjskim tronie – 63 lata.

      Poznajemy zabytki i atrakcje Londynu – Big Ben, Tower Bridge, Pałac Buckingham. Słuchając piosenek zespołu The Beatles, popijamy herbatę z mlekiem, jedząc angielskie herbatniki. Gościliśmy ostatnio w klubie miłych gości, absolwentów Jedynki, teraz uczniów II klasy gimnazjum. Marcin, Daniel i Damian wpadli powspominać i poopowiadać.

MD

KAPUŚCIANY DZIEŃ

Z KAPUSTĄ W ROLI GŁÓWNEJ

DLACZEGO KAPUSTA BYŁA POPULARNA
 W SPIŻARNIACH NASZYCH BABĆ?

Klasa I a  zorganizowała „Kapuściany dzień” dla kolegów i koleżanek z klas I-III naszej szkoły.W programie:

-        Film o hodowli i zbiorze kapusty

-        Piosenka z interpretacją ruchową „Kapusta, głowa niepusta”

-        Wiersz „Na straganie”

-        Przysłowia o kapuście

-        Informacje o zdrowotnych aspektach kapusty znanych już w starożytności i potwierdzonych współcześnie badaniami.

-        Informacje o leczniczych właściwościach kapusty.

-        Filmik o dawnym sposobie kiszenia kapusty.

-        Popularność kapusty w naszym regionie, w spiżarniach naszych babć.

-       

-        Degustacje sałatek z kapusty, wykonanych przez Rodziców uczniów klasy I a .

Prezentacja została bardzo przychylnie przyjęta przez  gości. Myślimy że warzywo o wielu walorach zdrowotnych będzie wzbogacało posiłki  dzieci.

BRS

GALERIA PLAKATU

       Plakat to sztuka ulicy, jednak coraz częściej możemy plakaty zobaczyć w galerii. Dlatego też lekcja plastyki odbyła się w galerii katowickich artystów plastyków „Dworcowa 13”.

      Uczniowie klasy 6b podziwiali plakaty mistrzów. A następnie pełni twórczych pomysłów realizowali projekt szkolnego konkursu „Zdrowo i kulturalnie przy stole”.

MD

   LEKCJA HISTORII

          Dnia 3 listopada 2015 r. klasa 2 a  odwiedziła jeden z najstarszych cmentarzy w Katowicach przy ulicy Francuskiej .Zaświecilśmy znicze na grobach wielu wybitnych Polaków.

        Uczniowie przygotowali informację o nich, jak i o samym cmentarzu. Wszyscy wspaniale spisali jako przewodnicy. Poznaliśmy sylwetki takich osób jak: Konstanty Wolny, Wojciech Korfanty, Jerzy Ziętek, Adolf Dygacz, Janusz Kidawa, Spirydion Albański, Adam Didur, Józef Rymer.

MW

DLA TYCH, KTÓRZY ODESZLI...

Dla Tych, którzy odeszli
w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla Nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne u góry.

Zobacz więcej...

AP

Z WIZYTĄ W SCHRONISKU

        28 października autorzy wyróżnionych prac w październikowych konkursach dotyczących zwierząt  odwiedzili pod opieką nauczyciela przyrody Schronisko dla Bezdomnych Psów i Kotów w Dąbrówce Małej. Nie pojechaliśmy tam z pustymi rękami, zawieźliśmy część zebranych w szkolnej akcji prezentów dla zwierząt – karmę dla psów i kotów, koce. Psy powitały nas głośnym szczekaniem, chciały się bawić, niektóre dawały się pogłaskać przez kraty, inne były nieco wystraszone.          

        Koty jak to koty niby nie zwracały na nas uwagi ale chętnie pozowały do zdjęć. Najtrudniej było się rozstać ze szczeniakami, które uwielbiają wszelkie pieszczoty i wspaniale czuły się w naszych objęciach. Większość uczniów opuszczając schronisko powtarzało ,że tu jeszcze powrócą, może z rodzicami aby wziąć  do domu upatrzonego pieska czy kota. Warto też przekazać tę wiadomość znajomym, sąsiadom planującym zakup pupila, że istnieje możliwość  zaadoptowania takiego zwierzęcia właśnie ze schroniska.

 WYRÓŻNIENIA  W  KONKURSACH  SZKOLNYCH

- MIESIĄC  DOBROCI  DLA  ZWIERZĄT

 

KLASA 4

 • Zuzanna Czerek 4a

 • Amelia Bijak 4a

 • Kamila Urban 4a

 • Bartosz Wojtyczka 4a

 

 KLASY 5:

 • Aleksandra Rozkosz

 • Wiktoria Rozkosz 5a

 • Konrad Kaiser 5a

 • Sandra Szubert 5a

 • Adam Pawliczek 5a

 • Roksana Czarnik 5b

 KLASY 6 :

 • Marlena Kalinowska 6b

 • Weronika Dudek 6a

IP

KOCHAM RĘCZNĄ!!!

       27 października klasa VA uczestniczyła w imprezie sportowej „ Artur  Siódmiak Camp” realizowanej w ramach akcji „Kocham ręczną” w Małej Hali Spodka. Każdy uczeń otrzymał koszulkę i smycz z logo Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej 2016. Zajęcia rozpoczęły się rozgrzewką, następnie na stacjach sportowych uczniowie doskonalili elementy piłki ręcznej wykonując ciekawe ćwiczenia.

        Całą imprezę prowadził były reprezentant  Polski w piłce ręcznej Artur Siódmiak. Po zajęciach wszyscy uczestnicy przeszli na Rynek i zobaczyli Puchar Europy, który będzie główną nagrodą dla zwycięzcy Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej 2016. Były zdjęcia, autografy, pytania do pana Artura Siódmiaka. Było fajnie, wesoło i sportowoJ

AJ

WARSZTATY ZŁOTNICZE

        Dziewczynki z klasy 2B uczestniczyły w ciekawych warsztatach plastycznych, które odbyły się w Oddziale Grafiki im. P. Stellera - filii Muzeum Historii Katowic.

         Podczas warsztatów poznały sztukę zdobienia płatkami złota, która rzadko bywa wykorzystywana na zajęciach z dziećmi. Po wstępnym instruktażu z zapałem przystąpiły do wykonania tą techniką małej kuleczki, która w przyszłości stanie się bombką. Śmiało można powiedzieć, że przeszły wstępne szkolenie na złotnika.:) Wykonane prace mogły zabrać ze sobą, co sprawiło im ogromną radość. 

MS

WYSTAWA PAJĘCZAKÓW

Wystawa w Silesia City Center

        Uczniowie naszej szkoły odwiedzili wystawę egzotycznych pajęczaków. Zobaczyliśmy niezwykłe pająki, ptaszniki i skorpiony. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o ich życiu. Odważni mogli wziąć na rękę niektóre okazy. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

AP//IP/BRS/MS/MW/

ŚLUBOWANIE KLAS I

         23 października w obecności Rodziców, krewnych, Dyrekcji szkoły, wychowawców,  uczniowie klasy  pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie bycia dobrym uczniem, Polakiem, kolegą. Po raz pierwszy debiutowali na deskach szkolnej sceny. Zostali   uroczyście pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im Marszałka Józefa Piłsudskiego.

BRS

WIZYTA W MUZEUM

     „Styl japoński – styl piękny. Ula i Kazu". Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznać namiastkę tego cudownego kraju.W Oddział Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic, prezentowana jest obecnie wystawa obrazów i ciekawa kolekcja lalek japońskich. Zafascynowaliśmy się niezwykłymi opowieściami malowanymi obrazem i słowem z kraju kwitnącej wiśni.

 

MD/AP.MW

     WYCIECZKA DO PLANETARIUM

        20 października klasy szóste uczestniczyły w lekcji przyrody w Planetarium Śląskim. Dwugodzinne zajęcia były zatytułowane: "A jednak się kręci". Wyjście to było okazją do jesiennego spaceru po Parku Śląskim i obserwacji przyrody o tej porze roku.

 

        EURO WIADOMOŚCI

KIERUNEK BERLIN

        W Szkolnym Klubie Europejskim przyznano pierwsze w tym roku szkolnym Patenty Przewodnika. Julia, Liwia, Adam i Olek – uczniowie klasy 5A,  wykazali się największą wiedzą o Niemczech. Zatem może warto się z nimi wybrać się na wycieczkę do stolicy Niemiec Berlina, który jest trzecim największym po Londynie i Paryżu miastem Unii Europejskiej.

         Zachwyca charakterystycznymi budowlami – Bramą Brandenburską i gmachem parlamentu Reichstagiem. Jest też specjalna okazja, właśnie mija 25. lat od zjednoczenia Niemiec.

MD

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 r. Upamiętnia ono  rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona dzięki Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu – królowi Polski. Święto zostało zalegalizowane w dniu 14 października 1773 r.

AP

      Pięknymi występami uczcili uczniowie naszej szkoły Dzień Edukacji Narodowej. Nie brakowało podziękowań, wierszy, piosenki, pokazów tanecznych i skeczu kabaretowego. Nauczyciele naszej szkoły mogą być zadowoleni, że mamy takich utalentowanych uczniów.

JP

SPOTKANIE AUTORSKIE

      W poniedziałkowy poranek 12 października, nieco zimny, śnieżny i deszczowy, zawitał do nas niezwykły gość - Waldemar Cichoń. Autor cyklu książek o słodkim, choć psotliwym kocie Cukierku przyjechał do naszej szkoły, aby spotkać się z młodymi czytelnikami z klas 1-3. Aula szkolna przepełniona była atmosferą kultury. Uczniowie z uwagą wsłuchiwali się w opowiadania pisarza dotyczące wydawania książek - pisania, ilustrowania, korekty, drukowania.

 

     Nie zabrakło ciekawostek dotyczących głównego bohatera Cukierka, który istnieje naprawdę i jest inspiracją do tworzenia wesołych historyjek.Dzieci również uważnie wysłuchały rozdziału o kocie aktorze, a później zadawały wiele interesujących pytań. To było miłe, kulturalne spotkanie i bardzo cieszy dobre zachowanie dzieci i ich zainterestowanie książką.

JP

Z WIZYTĄ W KRĘGIELNI

      Rozpoczęły się tradycyjne już w naszej szkole wyjścia do kręgielni w Punkcie 44 na ul. Gliwickiej i rozgrywki naszych uczniów, którzy bardzo polubili tę formę aktywności fizycznej połączoną ze spacerem- marszem (tym razem w pięknej jesiennej pogodzie).

IP

NASZE SUKCESY

          W dniu 6 października   uczniowie klas 3A i 3B wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Kulinarnym "MASTERCHEF"Celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia  poprzez racjonalne odżywianie, wypracowanie właściwych nawyków żywieniowych, dokonywanie świadomego wyboru  produktów niezbędnych do prawidłowego rozwoju i życia człowieka oraz umiejętność przygotowania potraw  zawierających węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy i sole mineralne. Uczniowie klasy 3A - Piotr Michen oraz Łukasz Sommer zdobyli II miejsce.

       Bananowy shake z odrobiną  cynamonu oraz bogata w witaminy sałatka  były smaczne, pożywne i bardzo estetycznie podane. 

GRATULUJEMY!

AP

PROJEKT EDUKACYJNY

KLASA  2A w „MAŁEJ  STRAŻNICY”

       5 pażdziernika odwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Katowicach – Szopienicach. Wzięliśmy udział w ciekawych zajęciach  w ramach projektu profilaktyczno-edukacyjnego „Florek w Małej Strażnicy”. Poznaliśmy pracę strażaków w Państwowej Straży Pożarnej i byliśmy świadkami trzech wyjazdów do akcji ratowniczej.

       Oglądaliśmy w garażu sprzęt i pojazdy strażackie . Uczyliśmy się bezpiecznych zachowań w życiu codziennym, wspinaliśmy po drabinie i uderzaliśmy w strażacki dzwon, sami ubrani jak strażacy prowadziliśmy akcję ratowniczą. Fajnie było uczyć się zarazem bawiąc.

MW

KIERMASZ ZABAWEK - ZWIERZĄTEK

KIERMASZ  ZWIERZĄTEK 

DLA  BEZDOMNYCH  ZWIERZĄT

     W dniu 5 października klasa 6A a przy pomocy uczniów wszystkich starszych klas zorganizowała  kiermasz zabawek- zwierzątek. Starsi uczniowie przekazali swoje zabawki, maskotki, kolorowanki o zwierzętach a młodsi zakupili je za symboliczną kwotę 1, 2, 3 zł.

     W kiermaszu brali udział również nauczyciele i pracownicy szkoły. Wszyscy uczynili w ten sposób coś dobrego dla potrzebujących zwierzaków. Uzyskane w ten sposób pieniądze (zebraliśmy 138,60 zł!!!) zostaną przekazane na zakup karmy dla podopiecznych przebywającym w Schronisku dla Zwierząt w Dąbrówce Małej

 Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.

       Organizujemy w naszej szkole z tej okazji liczne akcje i konkursy. W tym roku zbieramy karmę dla bezdomnych zwierząt  przebywających w schronisku w Dąbrówce . Odwiedzimy to miejsce wraz z uczniami- zwycięzcami konkursów szkolnych o tematyce zwierzęcej organizowanych w tym miesiącu.

IP

POCZET SZTANDAROWY SZKOŁY

    4 października  o godzinie 12 w Archikatedrze Chrystusa Króla odprawiona została Msza święta pontyfikalna w intencji mieszkańców Katowic z okazji 150 – lecia istnienia miasta. Przewodniczył Metropolita Katowicki Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc.

    Podczas wspaniałej uroczystości, z dostojnymi gośćmi,  dumnie prezentował się Poczet Sztandarowy naszej szkoły. Sandra, Ala i Kamil, uczniowie klasy 6b, wśród 17 innych delegacji stanowili jedną z najmłodszych. Pęknie i dostojnie zaprezentowali społeczność „Jedynki”. A po uroczystości zagrała orkiestra górnicza i na wszystkich czekał prezent- tradycyjny śląski kołocz. 

MD

DZIEŃ CHŁOPAKA

       

 

 

To dzień, który był szczególnie miły dla wszystkich chłopaków, tych małych i tych dużych. Były życzenia, występy koleżanek oraz symboliczne prezenciki.  Nie obyło się również bez słodkiej niespodzianki!

 

KUCHENNE REWOLUCJE W KLASIE  I A

PRODUKTY  ZE SPIŻARNI NASZEJ BABCI

 KAPUSTA W ROLI GŁÓWNEJ

Najpierw poznanie w Szkolnej Izbie Regionalnej produktów ze spiżarni naszej babci i odpowiedź na pytanie: dlaczego jej przetwory były zdrowsze, niż   te długoterminowe najczęściej kupowane w sklepach? Później - kapusta w roli głównej, w śląskiej kuchni i nie tylko.

Wysłuchanie informacji na temat właściwości warzywa leczniczego. Następnie  przygotowanie  kiszonki w klasie. Pomysł okazał się strzałem  w dziesiątkę! Teraz oczekiwanie przez  kilkanaście dni na efekty kiszenia,  a potem ciąg dalszy – degustacje dla kolegów i koleżanek. Zajęcia zostały ocenione przez pierwszaków jako bombowe.

BRS

AP/MW

WYCIECZKA DO KRAKOWA

         W dniu 28 września uczniowie klas 3A, 3B, 5A i 5B  wyjechali na wycieczkę do dawnej stolicy Polski - Krakowa.  Zwiedzanie starego  miasta rozpoczęło się od wejścia na Wzgórze Wawelskie, na którym mieści się bazylika archikatedralna - miejsce koronacji królów Polski oraz ich grobowce.   Uczniowie odwiedzili również grób patrona szkoły - Marszałka Józefa Piłsudskiego. Historię Krakowa oraz legendy związane z grodem  bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik.

         Spacerując uliczkami starego miasta uczniowie obejrzeli między innymi Zamek Królewski, Smoczą Jamę, Sukiennice, Barbakan, oraz Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej. Wysłuchali również hejnału z  wieży Kościoła Mariackiego.  Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Wiele emocji wzbudziły różne  urządzenia demonstrujące zadziwiające zjawiska fizyki oraz możliwość ich zbadania. Fascynujący był również udział w warsztatach „Dotknąć fizyki”. To był dzień obfitujący w wiele pozytywnych wrażeń!

AP

      WARSZTATY MUZYCZNE

         29 września uczniowie kl. 5a i 6a wzięli udział w warsztatach muzycznych pt. "Muzyka współczesna". Prowadzący pokazywał możliwości muzycznego przedstawienia zjawisk (np. deszcz, kroki, świecące słońce).

      Uczniowie komponowali w zespołach kilkuosobowych krótkie utwory z wykorzystaniem pianina, dzwonków, bębnów, tamburyna i grzechotek. Bardzo podobał się wszystkim utwór "Brazylia" - kl. 5a i "Banana" - kl. 6a.

JP

      JESIENNA MILA

     24 września odbyła się 11 edycja Biegu JESIENNA MILA. Na dystansie 1000 metrów i niezmiennej od 10 lat trasie na Dolinie 3 Stawów zmagało się 15 dziewcząt i 12 chłopców z klas szóstych.

     W tym roku nasi szkolni biegacze mieli wyśmienitą pogodę sprzyjającą dobrym wynikom. Patrząc na finiszujących zawodników nie mieliśmy wątpliwości: każdy pobiegł na miarę swoich możliwości i dał z siebie wszystko!

Serdecznie gratulujemy uczestnikom!

RL

EURO WIADOMOŚCI

WELCOME

Szkolny Klub Europejski „EUROPEJCZYK” wita - welcome - w kolejnym roku działalności. To właśnie tutaj  kształtujemy postawy proeuropejskie: tolerancję i poszanowanie innych kultur. W atrakcyjnej formie dostarczamy uczniom informacji o krajach członkowskich.

     Jesteśmy jednym z najdłużej działających Szkolnych Klubów Europejskich w Katowicach. Nie dziwi, więc fakt, że w roku szkolnym 2015/2016 świętować będziemy – osiemnastkę !Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy pragną poznać Europę, na zajęcia w piątki na 6 godzinie lekcyjnej. Gwarantujemy EUROPĘ NA MAXA.

MD

KATOWICKA STREFA KULTURY

       Uczniowie klasy 6b podczas lekcji plastyki odkrywali nową przestrzeń miasta  -  Katowicką Strefę Kultury. Słoneczna pogoda sprzyjała poznawaniu nowej i  atrakcyjnej części naszego miasta.

       Najwięcej emocji dostarczył wjazd na wieżę widokową szybu „Warszawa”. Wrażenia niezapomniane a widoki bezcenne! Polecamy serdecznie.

MD

SPRZĄTANIE ŚWIATA

    Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami włączyli się w Międzynarodową Akcję „SPRZATANIE ŚWIATA 2015”.

      W dniu 18 września uczniowie  wyposażeni przez Urząd Miasta Katowice w rękawice i worki (również do segregacji odpadów)  porządkowali najbliższe otoczenie szkoły oraz wyszli w teren. Klasy młodsze  (1-3)   porządkowały  boisko, tereny przy ul. Jagiellońskiej, Plebiscytowej, skwery w  otoczeniu  szkoły. Klasa pierwsza z wielką chęcią włączyła się w akcję „Sprzątania Świata”. Uczniowie czyścili klocki, którymi będą posługiwać się podczas zajęć edukacji matematycznej.  

        Klasy starsze (4-6)  pod opieką nauczycieli i wychowawców wyszły sprzątać  skwery w okolicy Biblioteki Śląskie,  „Dolinę Trzech Stawów” (rejon pierwszego stawu „Staw Łąka”) oraz okolice Parku Kościuszki. Pogoda dopisała – udało się więc połączyć symboliczny dobry uczynek dla natury z przyjemnym spacerem integrującym zespoły klasowe.

BRS/MW/AP/AJ/IP/MS

JEDŹ DO BUKOWNA!!!

        Dnia 17 września  klasa II A jak co roku wybrała się  pociągiem do Bukowna. Słoneczna pogoda przywitała nas na leśnej polanie. Pierwszą atrakcją były leśne stacyjki sprawnościowe, które wszyscy wzorowo zaliczyli.

       Potem wspaniałe zabawy na górze piachu i w lesie. Następne były podchody. Tym razem uciekali chłopcy a dziewczyny ich goniły. Wszystkie  zadania wykonały na szóstkę i znalazły ukryte skarby. Piekliśmy pyszne kiełbaski na przygotowanym przez nas ognisku a na zakończenie zjedliśmy lody dla ochłody. Czas nam bardzo szybko zleciał , nikt nie chciał wracać do Katowic. Chcemy wrócić tu za rok...

MW

 KATOWICE MIASTO SZTUKI

        Klasa 6B rozpoczyna trzeci rok realizacji innowacji pedagogicznej ”KATOWICE MIASTO SZTUKI – secesja, modernizm, współczesność”. Rozpoczęcie kolejnego roku projektu zbiega się z 150-leciem nadania praw miejskich KATOWICOM. Wybraliśmy się, wiec na spacer,  żeby pooglądać jak się zmienia nasze miasto.

         Zmodernizowany Rynek zachwycił nas fontanną i ławkami. Stąd decyzja o wspólnym zdjęciu klasowym właśnie w tym miejscu. Przed nami cały rok odkrywania współczesnej architektury i sztuki Katowic. Wierzymy, że będzie ciekawie, interesująco i kreatywnie. A naszym kochanym Katowicom życzymy żeby przekształcały się w nowoczesną metropolię, pamiętającą jednak o wspaniałych zabytkach i przeszłości. 1000 LAT!

MD

UBEZPIECZENIE

Informujemy, że Prezydium Rady Rodziców  w roku szkolnym 2015/2016

wybrało ubezpieczyciela:

  Skladka na ubezpieczenie dziecka wynosi 33 zł.   

Składka płatna do dnia 25.09.2015 r.

Więcej informacji na temat ubezpieczenia

Ogólne warunki ubezpieczenia

AP
 

       

        W dniu 1 września odbyła się  uroczysta  inauguracja roku szkolnego 2015/2016. Do naszej szkoły zawitało wielu  wspaniałych Gości, najważniejszymi z nich były Pierwszaki, które rozpoczynają  szkolną przygodę.

       Miło również było zobaczyć znowu swoich nauczycieli,  pracowników szkoły, kolegów oraz wysłuchać  ciekawego przemówienia Pani Dyrektor. Inaugurację uświetniły programy artystyczne w wykonaniu  klas 3A i 5A oraz występy szkolnego zespołu tanecznego "JEDYNKA".

AP

 Uroczysta Msza Święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 

w Katedrze Chrystusa Króla

 dla uczniów klas IV-VI

 odbędzie się w czwartek 3 września godz. 16.30 

Uwaga: 3 września o 16.30 - poświęcenie tornistrów uczniów klas I

 RL

STYPENDIA SZKOLNE

Informacja w sprawie STYPENDIUM SZKOLNEGO
dla uczniów na rok szkolny 2015/2016

Zobacz wszystkie ważne informacje i pobierz niezbędne dokumenty

AN/AP

WAŻNA INFORMACJA - LEGITYMACJE

Szanowni Rodzice!

       Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 lipca 2015 r. ulega zmianie konto szkoły na wpłaty za wydawane duplikatów legitymacji i świadectw.

Opłaty  za wydanie duplikatów  należy wnosić na konto:

 Bank PKO BP SA o Katowice

Nr konta: 94 1020 2313 0000 3102 0515 0596

Tytułem: Szkoła Podstawowa nr 1 w Katowicach

Imię i nazwisko dziecka, klasa

 • Duplikat legitymacji szkolnej  -  9,00 zł

 • Duplikat świadectwa szkolnego -  26,00 zł

KB/AP

ZAPISY DO SZKOŁY 2015/2016

 Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach informuje, że trwają zapisy dzieci do klas pierwszych na rok szkolny 2015/2016. Prosimy rodziców/opiekunów o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły celem dokonania formalności.

            Gorąco zachęcamy rodziców  do zapisów swych pociech właśnie do naszej szkoły. Decyzja rodzica jest niezbędna do opracowania PROJEKTU ORGANIZACYJNEGO SZKOŁY na rok szkolny 2015/2016. Zwracamy się także z prośbą do  rodziców/ opiekunów dzieci zameldowanych w rejonie naszej szkoły, które nie będą uczęszczały do SP   nr 1, o informację, w jakiej placówce dziecko rozpocznie edukację.

Serdecznie zapraszamy!

AP