ARCHIWUM WYDARZEŃ

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

 

BEZPIECZNE WAKACJE

Przed wakacjami – co warto wiedzieć? Bezpieczny wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży

Rodzicu, o tym musisz pamiętać!

        Dni wolne od zajęć szkolnych to doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek dzieci i młodzieży. Rodzice poszukują ciekawych ofert turystycznych odnoszących się do zainteresowań i uzdolnień dzieci, ale przede wszystkim chcą mieć pewność, że wybrana forma wypoczynku jest bezpieczna dla dziecka i odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym odbywa się pod nadzorem kuratora oświaty. Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku, to najlepsze źródło informacji.

AP

WAKACJE Z JEDYNKĄ :)

W dniach 26.06 - 14.07. 2017 r. organizowane będą na terenie naszej szkoły zajęcia   w ramach akcji "LATO W MIEŚCIE". Serdecznie zapraszamy   do udziału dzieci, które w tym okresie nie wyjadą na letni wypoczynek.

 Zajęcia odbywać się będą w godzinach 8:30 - 14.30

 Szczegółowych informacji udzielają wychowawcy świetlicy szkolnej, można je również znaleźć klikając tutaj  .

AP/JP

ZAPISY DO SZKOŁY 2017/2018

  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach informuje, że trwają zapisy dzieci do klas pierwszych na rok szkolny 2017/2018. Prosimy rodziców/opiekunów o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły celem dokonania formalności.

            Gorąco zachęcamy rodziców dzieci sześcioletnich do zapisów swych pociech właśnie do naszej szkoły. Decyzja rodzica jest niezbędna do opracowania PROJEKTU ORGANIZACYJNEGO SZKOŁY na rok szkolny 2017/2018. Zwracamy się także z prośbą do  rodziców/ opiekunów dzieci zameldowanych w rejonie naszej szkoły, które nie będą uczęszczały do SP   nr 1, o informację, w jakiej placówce dziecko rozpocznie edukację.

AP

LIST MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

  Powiększ dokument lub pobierz plik

STYPENDIA SZKOLNE

Informacja w sprawie STYPENDIUM SZKOLNEGO
dla uczniów na rok szkolny 2017/2018

Zgodnie z informacją otrzymaną z Centrum Usług Wspólnych nabór wniosków o przyznanie stypendium na rok szkolny 2017/2018 nie będzie prowadzony w miesiącu czerwcu 2017r.

 Wnioski będą przyjmowane w terminie od 1 do 15 września 2017r.

AD

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

          W dniu 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Podczas imprezy wręczono dyplomy "wzorowych uczniów" oraz podziękowania rodzicom, którzy z zaangażowaniem włączyli się w prace na rzecz klasy i szkoły. W tym dniu ogłoszono  także, kto został "Europejczykiem Roku". Nagroda kolejny raz  została  przyznana Julii Kołodziej - uczennicy klasy 6A.  Pani Dyrektor życzyła wszystkim udanego wypoczynku, przypomniała również o  zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.   Uroczystości uświetniły występy uczniów z klasy 2A.

AP

 WYCIECZKA DO ZAMKU

       14 czerwca klasa 3A wybrała się na lekcję historii do Będzina. Rozpoczęliśmy od zwiedzania niedawno otwartych dla turystów podziemi z czasów II wojny światowej. Potem udaliśmy się do zamku, gdzie czekały na nas mnóstwo atrakcje. Odbyła się bitwa dwóch drużyn: polscy rycerze kontra krzyżacy. Walczyliśmy  na miecze, strzelając z łuku, przeciągając  linę, ścigając się w dwójkach, rzucając dzidą i  przecinając toporem czarodziejskie jajo. Na zakończenie oczywiście zakup pamiątek i lody dla ochłody.

WM

  NASZE SUKCESY

 Sukces plastyczny

 Sandra Szubert uczennica klasy 6a, zajęła I miejsce w IX Edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Biedroneczko leć do nieba”. Prace inspirowane poezją księdza Jana Twardowskiego co roku goszczą w przyjaznych murach Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach, organizatora konkursu. Gratulujemy,  życząc młodej artystce dalszej twórczej pasji.

MD

Ważne! - Regulamin uczestnictwa w festynie

Nagrody już znalazły swoich właścicieli:-)

W dniu 10 czerwca w naszej szkole odbyła się kolejna rodzinna impreza „Festyn – żyj zdrowo i kolorowo”. Ucieszyła nas bardzo duża frekwencja. Nasi Goście mogli obejrzeć występy swoich pociech. Brali udział w rodzinnym zdobywaniu sprawności połączonym z losowaniem cennych nagród. Nie obył się bez pokazu Straży Pożarnej, szczudlarza, ogromnych baniek mydlanych, malowania twarzy i kompozycji z balonów. Było coś dla ducha ale i dla ciała: pyszna wypieki naszych rodziców, zdrowa żywność, kiełbaska z grilla, żurek, popcorn i wiele innych smakołyków. Na kiermaszu można było kupić ciekawe wytwory naszych uczniów.

         Ogromną popularnością cieszyły się również losy z niespodzianką. Pomimo załamania pogody, nie przerwaliśmy zabawy. Sprawnie przenieśliśmy atrakcje do budynku szkoły, gdzie odbywały się również konkurencje dla rodzin i MECZ PIŁKI SIATKOWEJ między Rodzicami, a Nauczycielami. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tak dużej imprezy oraz sponsorom, którzy ufundowali nagrody: Rada Rodziców, firma Decathlon, P. Zagórska, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego,  Metrob (Mikołów), Sklep Żabka (ul. Plebiscytowa), Pralnia Rizoma, Laserhouse, firma Fitness Point. Wszystkim przybyłym gościom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na następny FESTYN.

JK

 

NASZE SUKCESY

II MIEJSCE W FINALE 

VIII EDYCJI  WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU

„EDUKACJA REGIONALNE W SZKOLE”

7 czerwca grupa uczniów  w składzie: Emilia Żuber, Jakub Białas  z klasy II a, Liwia Potempa Adam Pawliczek – Nikodem, Aleksandra Rozkosz , Wiktoria Rozkosz z klasy VI a brała udział w w/w konkursie w siedzibie zespołu pieśni i Tańca w Koszęcinie. Uczniowie podczas zmagań konkursowych prezentowali centrum nauki w Katowicach, wariacje tańca regionalnego „Owczareczek”, wykazali się znajomością zabytków techniki województwa śląskiego.

 

Przygotowywania  do finału wspierali nauczyciele wielu specjalności. Nadzór i konsultacje prowadziła p. Dyrektor - mgr Iwona Brzezińska. Koordynację całości - B. Roj – Skrobol.  Nagrody wręczali: wicewojewoda i kurator oświaty naszego województwa.

GRATULUJEMY!

BRS

GWIAZDOR  TAŃCA 

Dnia  6 czerwca Oskar Zagórski wystąpił na   IX Festiwalu  GWIAZDOR 2017 w Jaworznie  i konkurując z bardzo dużą ilością tancerzy solistów zdobył II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

MW

 LEKCJA W GALERII SZTUKI

Wystawa plakatu

         Na cyklicznej lekcji plastyki w galerii, uczniowie klasy 6a oglądali plakaty powstałe w pracowniach Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczniowie podziwiali ciekawe pomysły i rozwiązania artystyczne, jednak najbardziej zachwycili się intensywnością i bogactwem kolorystycznym. Magia kolorów wprowadziła nas w letni, wesoły i już prawie wakacyjny czas.

MD

MISTRZOWIE SZTUK WALKI

Wiktor Gurbiel – trenuje karate, posiada 7 kyu ( niebieski pas z żółtym pagonem)

Osiągnięcia:

 • I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Karate w Sandomierzu

 • III miejsce w Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Katowice

 Stanisław Otawa – trenuje judo

Osiągnięcia:

 • I miejsce – Grand Prix Judo Mysłowice ( kwiecień 2017 )

 • III miejsce- Otwarte Mistrzostwa Judo Miasta Bytom ( kwiecień 2017)

 • III miejsce – Otwarte Mistrzostwa Małopolski Młodzików i Dzieci w Judo ( kwiecień 2017)

 • III miejsce – IV Międzynarodowy Turniej Judo Bielsko Biała ( styczeń 2017 )

MW

FESTYN KATEDRALNY

WYSTĘP  PODCZAS  FESTYNU  KATEDRALNEGO

        4 czerwca w Ogrodach Kurii Metropolitalnej odbył się Festyn Katedralny. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Jedną z nich był występ uczniów z naszej szkoły. W trzech tańcach zaprezentował się  zespół taneczny „Jedynka”, Nadia z Wiktorem  przedstawili wiersz „Spóźniony słowik” , a Daria  pięknie zaśpiewała piosenki z repertuaru Majki Jeżowskiej.

MW

EURO WIADOMOŚCI

PRZEWODNICY PO WŁOSZECH

Włochy w swojej ofercie turystycznej zawierają wspaniałe krajobrazy, imponujące zabytki, wyśmienitą kuchnię i przyjaznych ludzi. Niejednemu z nas, marzą się wakacje w słonecznej Italii. W Szkolnym Klubie Europejskim w teście sprawdzającym wiedzę wyłoniliśmy, kolejnych w tym roku szkolnym PRZEWODNIKÓW PO EUROPIE. Wiktoria, Konrad i Adam polecą co warto zobaczyć na Półwyspie Apienińskim, Sycylii i Sardynii. Warto im zaufać - Wakacje 2017 - już niebawem, zatem  CIAO. 

MD

NASZE SUKCESY

MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI

„WIOSNA W POEZJI DZIECIĘCEJ”

 Kolejny sukces odniosła  Nina Klinowska z klasy 3b zdobywając I miejsce w organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 20 Miejskim Konkursie Recytatorskim „Wiosna w poezji dziecięcej”.

 Gratulujemy! 

MS

  DZIEŃ SPORTU W JEDYNCE 

       1 czerwca czyli Dzień Dziecka nasza szkoła spędziła na sportowo. Dla klas IV – VI odbył się Dzień Sportu. Uczniowie rywalizowali między klasami w następujących konkurencjach sportowych: przeciąganie liny, eliminacje koszykarskie, przeciąganie na workach, rzuty piłką lekarską, rzuty karne, biegi sprinterskie. Przy wszystkich zabawach towarzyszyła nam sportowa rywalizacja. Wygrane klasy to: IV b, V a, VI a.

Gratulacje dla wszystkich uczestników zabawy J J J

AJ/AP

1 CZERWCA - DZIEŃ DZIECKA :)

            Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach bałtyckich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana The International Union for Protection of Childhood, której celem była zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 w Dzień Dziecka, w Warszawie, obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

AP

1 CZERWCA - DZIEŃ DZIECKA :)

      Ten dzień był pełen niespodzianek! Najpierw Pani Dyrektor osobiście złożyła nam życzenia i wręczyła zakupione przez Radę Rodziców słodkości. Potem udaliśmy się do ulubionej lodziarni. Kolejną atrakcją był festyn w Rynku miasta zorganizowany specjalnie z okazji naszego święta. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji: kolorowe zjeżdżalnie, cukrowa wata, balony, kosmiczne czułki, bańki mydlane. Piesza wycieczka do Parku Kościuszki  oraz igraszki na placu zabaw dostarczyły wiele wrażeń. Było suuuuuper!!!! 

AP/MS/MW

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

         Dzień bez Papierosa to obchodzone 31 maja święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.  Palenie wyrobów tytoniowych jest plagą naszych czasów.  Trzeba pamiętać, iż negatywne skutki palenia tytoniu nie ograniczają się jedynie do samych palaczy. Osoby znajdujące się w otoczeniu palących zmuszone są do wdychania toksycznych składników dymu. Są zatem również  narażone na śmiertelne skutki tego nałogu. W naszej szkole zwracamy szczególną uwagę na uświadamianie uczniom szkodliwych skutków palenia, także biernego.

AP

NASZE SUKCESY

REGIONALNY KONKURS Z CYKLU

„ŚLĄSKIE TRADYCJE”

        Tegoroczna edycja Regionalnego Konkursu Literacko - Plastycznego „Śląskie Tradycje” przebiegała pod hasłem ”Moje miasto widziane moimi oczami”. Miło nam poinformować, że laureatkami dwóch trzecich miejsc zostały dwie nasze uczennice:

 •  Nina Klinowska zajęła III miejsce w kategorii literackiej

 • Tosia Palion - III miejsce w kategorii plastycznej

Gratulujemy!

MS

KONCERT MUZYCZNY

       Klasa IIIb uczestniczyła w koncercie poświęconym muzyce Witolda Lutosławskiego, który odbył się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

MS

NASZE SUKCESY

        Miło nam poinformować, że uczennica kasy V a Nikola Pomykała zdobyła II miejsce w  konkursie ekologicznym „Jak wykorzystać wody opadowe na swoim podwórku”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Leśnego Pikniku Rodzinnego- Ekoodpowiedzialnie w Katowickim Parku Leśnym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

POB

NASZE SUKCESY

      Miło nam poinformować, że uczennica kasy 2 c Amelia Sagała zdobyła II miejsce w VI Klubowym Pucharze Aikido w kategorii dziewcząt 7-9 lat. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

AP

      MŁODY MATEMATYK

         30 maja dbyła się IV edycja szkolnego konkursu „Młody Matematyk” dla uczniów klas V i VI, którego organizatorem jest P. Jolanta Kudela.  Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a laureatom gratulujemy sukcesu.

WYNIKI  KONKURSU   ”MŁODY   MATEMATYK

I  miejsce:  ADAM PAWLICZEK – KL. VIA

II miejsce:  KONRAD  KAISER  - KL. VIA

III miejsce:  SANDRA SZUBERT – KL. VIA

WYRÓŻNIENIA:   

ADRIAN HEVKO – KL. V

ALEKSANDRA  ROZKOSZ  - KL. VIA

GRATULACJE!!!

Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się na apelu podsumowującym.

 

FESTIWAL PIOSENEK MAJKI JEŻOWSKIEJ

MAJKA   JEŻOWSKA   ŚPIEWA  DLA  DZIECI  W  JEDYNCE

       Nasza szkoła gościła uczestników V  SZKOLNO PRZEDSZKOLNEGO  FESTIWALU  PIOSENEK  MAJKI  JEŻOWSKIEJ. Ponad 60 wokalistów z przedszkoli i szkół pięknie  zaprezentowało się  na naszej szkolnej scenie a wraz z nimi zespoły taneczne i chórki. Niespodzianką tegorocznej edycji Festiwalu był  gość specjalny - Majka Jeżowska, która zaśpiewała swoje najpiękniejsze piosenki, oczywiście dzieci śpiewały wraz z nią.

      Był też czas na wspólne zdjęcia i autografy. Wszystkim młodym artystom gratulujemy, a szczególnie uczniom z naszej szkoły, którzy zostali laureatami  konkursu:  w kategorii klas I-III - Grześ Postrożny zdobył II miejsce, a w kategorii klas IV-VI -  Nikola Zagórska zdobyła III miejsce. Daria Garbicz z towarzyszącym jej chórkiem dziewcząt z klasy IIIb wyśpiewała wyróżnienie!To był kolorowy, radosny i  rozśpiewany dzień w Jedynce.

MW/AP

NASZE SUKCESY

FINAŁ KONKURSU „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”

        27 maja odbył się III Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” wraz z towarzyszącą mu Wielką Zabawą Rodzinną. Miło nam poinformować, iż po raz pierwszy w finale wystąpiła nasza uczennica, Nina Klinowska. Gratulujemy!

 

         Uczestnicy klas I-III pisali test z książki „Zezia i Giler” autorstwa Agnieszki Chylińskiej, a finaliści kategorii IV-VI musieli opanować książkę Małgorzaty Musierowicz „Język Trolli”. W oczekiwaniu na wyniki wszyscy finaliści wzięli udział w Korowodzie Bajkowych Postaci, który wyruszył spod Teatru im. Wyspiańskiego, następnie uczestniczyli w przygotowanych przez organizatorów (w tym naszą szkołę) konkurencjach w ramach Wielkiej Zabawy Rodzinnej.  

MS

NABÓR DO GRUPY TERAPEUTYCZNEJ

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna ogłasza nabór do grupy terapeutycznej dla dzieci nieśmiałych.

Więcej informacji...

AD

BEZPIECZNY  W  RUCHU  DROGOWYM

 

   24 maja w naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów  klas IV - VI propagujący zasady bezpiecznego poruszania się po drogach –„Bezpieczny w ruchu drogowym”. Przystąpiło do niego 25 uczniów z klasy: IV A, IV B, V oraz VIA. Bardzo się cieszymy z tak dużej frekwencji .

Miło nam poinformować o WYNIKACH:

I  MIEJSCE otrzymują:    

 • Paweł Kryk z klasy IV B                                                                 

 • Adam Pawliczek  z klasy VI A

II  MIEJSCE otrzymują:   

 • Emilan Łaciok z klasy IV B                                                   

 • Julia Adamoszek z klasy IV B         

III Miejsce otrzymują:     

 • Aleksandra Rozkosz z  klasy VI A  

 • Wiktoria Rozkosz z klasy VI A     

 

JK

NASZE SUKCESY

KONKURS RECYTATORSKI

„JESTEŚMY DZIEĆMI EUROPY”

         10 maja, w odbywającym się w Szkole Podstawowej nr 17 XIV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Jesteśmy Dziećmi Europy", Nina Klinowska wywalczyła swoje kolejne I miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

 

MS

WYCIECZKA DO PALMIARNI

Dnia 9 maja  uczniowie klasy 3 a odwiedzili Palmiarnię w Gliwicach. Zdobywali sprawność przewodnika i spisali się wspaniale. Obejrzeli w czterech pawilonach ciekawe, egzotyczne rośliny a także ptaki, żółwie i inne gady. Największym zainteresowanie cieszył się jednak pawilon akwarystyczny, gdzie podziwialiśmy mnóstwo kolorowych ryb wielu gatunków. W czterech akwariach były ryby z 4 różnych środowisk wodnych: Amazonki, jeziora Tanganika, rzek Azji i z polskich rzek.

MW

 POMOC DLA MATEUSZKA

Kliknij, by przeczytać więcej

NASZE SUKCESY

      Miło nam poinformować, że uczennice kasy 3 c Oliwia Mika i Weronika Balus zdobyły czołowe  miejsca w Konkursie Tańca "ISKRA"  w kategorii średniozaawansowane.

 •  Oliwia Mika I miejsce "SOLO "JAZZ"

 •  Oliwia Mika i Weronika Balus I miejsce "DUET DEBIUT"

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

AP

EURO WIADOMOŚCI

        DZIEŃ EUROPY, został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950r. Jako Szkolny Klub Europejski  postanowiliśmy świętować na katowickim rynku. Niespodzianką okazał się włoski jarmark, który zagościł w naszym mieście. Poczuliśmy się rzeczywiście jako wspólnota, bez granic i barier.

Życzymy UE dalszego rozwoju, integracji i pokoju oraz  

WSPÓLNYCH MARZEŃ O EUROPIE !

MD

WOJEWÓDZKI KONKURS REGIONALNY

SZKOŁA W FINALE VIII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU REGIONALNEGO  „BĄDŹCIE WIERNI TEMU DZIEDZICTWU” – JAN PAWEŁ II

         Udział w finale prestiżowego konkursu, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach jest sukcesem projektu  realizowanego w naszej placówce.  Zadania z  wytyczonego kręgu tematycznego „Wykorzystanie potencjału historycznego, przyrodniczego, kulturowego mojej dzielnicy dla jej rozwoju” wykonywała  6- osobowa grupa wiodąca oraz większość klas.  Przy jego realizacji uczniowie nabywali i wykorzystywali wiedzę i umiejętności  wykraczające poza  podstawą programową.

      Prace  projektowe  wspierali nauczyciele różnych specjalności.  Efekty działań zostały przedstawione w filmie - serwisie telewizji lokalnej z 2030 r. Nadzór i konsultacje prowadziła p. Dyrektor - mgr Iwona Brzezińska, jednocześnie inspiratorka udziału w konkursie. Koordynację całości prowadziła B. Roj – Skrobol.

Grupa badawcza:

           Klasa II a:

 • Jakub Białas/Maksymilian Gąsior

 • Emilia Żuber

          Klasa VI a:

 • Adam Pawliczek – Nikodem

 • Liwia Potempa

 • Aleksandra Rozkosz

 • Wiktoria Rozkosz

BRS

WARSZTATY  SZYCIA EKO ZABAWKI

Uczniowie klasy 3a uczestniczyli w warsztatach kreatywnego szycia. Samodzielnie projektowali, dobierali tkaniny, wzory, kolory i przyszywali guziki. Na brzuszki doszywali kieszonkę do chowania  różnych skarbów. I tak powstały wspaniałe misie przytulanki z metką Sam to zrobiłem.

MW

MAJOWE ŚWIĘTA

     1 Maja - Międzynarodowe Święto Pracy - święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day obchodzony w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni zależności od stanu.

      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Święto to ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi ustanowił Sejm w dniu 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

www.youtube.comwatchv=SDO6h439wR8

        3 Maja Święto Konstytucji - Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to,6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

AP

UROCZYSTY APEL

Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasa Va przygotowała uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

MS


Uprzejmie informujemy, że w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych

 tj. 2 maja świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi

 zgodnie ze zgłoszonym przez rodziców zapotrzebowaniem.


10 LECIE ZESPOŁU "JEDYNKA"

JUBILEUSZ ZESPOŁU TANECZNEGO JEDYNKA

          26 kwietnia roku odbył się wyjątkowy performance zespołu tanecznego Jedynka z okazji 10-lecia istnienia. Grupa prowadzona przez panią Małgorzatę Wilk ma na swoim koncie liczne nagrody, a jej pokazy uświetniają większość uroczystości szkolnych. Tłumnie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać i oklaskiwać osiem układów tanecznych w wykonaniu młodych artystów. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy medal: ARTYSTA TANCERZ. Na scenie wystąpili uczniowie klasy trzeciej: Pola B., Julia B., Wiktoria K., Lena K., Lena O., Nadia P., Maks Ś, Natalia W. ,Oskar Z. i uczennice z klasy szóstej : Wiktoria B., Paulina K., Ola R. Wiktoria R., Liwia P., Sandra Sz., Nikola Z.

     Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem - czyli specjalnym urodzinowym tortem i innymi słodkimi przysmakami przygotowanymi przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

MW

NASZE SUKCESY

KONKURS „ŚLĄSKIE JEST PIĘKNE”

         25 kwietnia w Miejskim Domu Kultury Giszowiec odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski w gwarze śląskiej "Śląskie jest piękne", w którym już po raz drugi wzięła udział nasza Nina Klinowska. Nina zaprezentowała scenkę "Antek i Francek", którą wywalczyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 MS

KONKURS FOTOGRAFICZNY

LAUREACI  MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „COŚ  Z  NICZEGO

         Możemy gratulować aż czwórce laureatów i  cieszyć  się ze zdobytych nagród na Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym; „Coś z niczego”.

 • II miejsce –  Patryk  RADZIK

 • III miejsce – NADIA  POTEMPA

wyróżnienia :

 • NATALIA  WĘGRZYN,

 • WIKTORIA  ŻERDZIŃSKA

Konkurs polegał na wykonaniu pracy z materiałów wtórnych i sfotografowaniu jej.

MW

DZIEŃ ZIEMI

 

        W dniu 24 kwietnia zaproszono całą społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na okolicznościowy apel, którego celem było promowanie postaw ekologicznych. Tegoroczne spotkanie poświęcono problemowi recyklingu, czyli jednej z metod ochrony środowiska naturalnego. Organizatorzy chcieli uświadomić kolegom i koleżankom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na terenie naszej szkoły corocznie obchodzony jest Dzień Ziemi.

Poprzez słowo i piosenkę młodzi aktorzy starali się przekazać swoim kolegom wiedzę na temat poprawnej segregacji odpadów. W przedstawieniu wystąpili uczniowie klasy IV B oraz dwie uczennice z klasy V a.

POB

 PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

Szanowni Państwo!

 W dniu 18 maja o godzinie 16:15-17:00 w auli odbędzie się spotkanie dla rodziców/opiekunów prowadzone przez Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach. Tematem będzie „Wychowanie do wartości” oraz „Profilaktyka e-uzależnień”.

AD

Kolejna lekcja wychowania fizycznego klasy VI a w kręgielni „Grawitacja”

AJ

TURNIEJ  W  UNIHOKEJA 

 To już po raz drugi uczniowie klas V i VI brali udział w Mistrzostwach Jedynki w Unihokeja. Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny, które grały systemem „każdy z każdym”. Tym razem uczniowie walczyli o Puchar Przechodni SP 1. Mistrzem Jedynki w Unihokeja została klasa VI b, która obroniła zeszłoroczny tytuł Mistrza Jedynki. Gratulujemy !!!

I miejsce  
klasa VI b ( Roksana Czarnik, Michał Kawalerowski, Rafał Szymański,
Julia Praetz, Maja Sztanderska )

II miejsce
klasa VI a  ( Wiktoria Rozkosz, Liwia Potempa, Aleksander Józefoski,
Krzysztof Olczak, Oskar Trzpis )

III miejsce
klasa V a ( Zuzanna Czernek, Nikola Pomykała, Jakub Kurek, Hubert Skóra, Adrian Hevko )

IV miejsce
klasa VI A ( Aleksandra Rozkosz, Nikola Zagórska, Weronika Centawer,
Konrad Kaiser, Adam Pawliczek - Nikodem )

 AJ

JUBILEUSZOWA MAGNOLIA

      W 2012 roku z okazji 90 - lecia "JEDYNKI" uczniowie naszej szkoły wzięli udział w AKCJI "MAGNOLIA". Przed szkołą zasadzony został krzew, który upamiętniać będzie rocznicę istnienia polskiej szkoły w budynku przy ul. Jagiellońskiej 18. Co roku cieszymy się kiedy  pięknie kwitnie wprowadzając nas w radosny, wiosenny czas. To był bardzo dobry pomysł.

MD/AP

NASZE SUKCESY

WIELKANOCNE INSPIRACJE

         W okresie świątecznym pojawia się zwykle wiele propozycji konkursów, w których biorą udział nasi uczniowie. Efektem pracy nad niektórymi z nich jest wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie plastycznym, które zdobył Krzyś Brych. Serdecznie gratulujemy!

 MS

KONKURS KULINARNY

      Uczennice klasy III c Marta Gilewska i Natalia Mucha wzięły udział w Międzyszkolnym konkursie kulinarnym „Wielkanocne zmagania MASTERCHEFA”. Wykazały się niezwykłymi umiejętnościami i kreatywnością przygotowując samodzielnie zdrową wielkanocną potrawę, w której głównym składnikiem było jajko. Uczennice zajęły III miejsce. Gratulacje!!!

AD


Uprzejmie informujemy, że w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych  zgodnie ze zgłoszonym przez rodziców zapotrzebowaniem świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi w godz. od 6:30 do 17:30


 

 

BEZPIECZNIE W CYBERPRZESTRZENI

Szanowny Rodzicu / Opiekunie!

            Czy wiesz, co robi Twoje dziecko w czasie wolnym? Zauważyłeś może  jakieś zmiany w  jego zachowaniu? Rozmawiaj z dzieckiem na trudne tematy, dowiedz się więcej na temat jego sukcesów, być może porażek. Poznaj środowisko, w którym przebywa. Bądź czujny, zapobiegnij nieszczęściu, które może przydarzyć się  także Twojemu dziecku.  

         W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na to, czy Wasze dziecko surfuje po sieci bezpiecznie. Czy gry, z których korzysta są dostosowane do jego wieku i czy nie zawierają  agresji, brutalnej przemocy, wulgaryzmów nakłaniania do hazardu, niemoralnych zachowań lub popełnienia samobójstwa?

         Media donoszą o nowej,  bardzo popularnej grze, która pojawiła się w Internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków.  Należy zatem zwrócić szczególną uwagę  na to w jaki   sposób Wasze dziecko korzysta  z zasobów Sieci.

        Poniżej zamieszczamy list   Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz  informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych.

 • List Ministerstwa Edukacji Narodowej    
 • Bezpieczeństwo w czasie korzystania z gier  - informacje 

        AP

POMAGAMY ZWIERZĘTOM

       W marcu w naszej szkole trwała akcja  „Pomagamy schroniskom dla bezdomnych psów”. Organizatorem tego wydarzenia byli uczniowie klasy VI b . Prowadzili zbiórkę kocy, karmy dla zwierząt i zabawek.  Za pomoc w zbiórce - tym co się zaangażowali, oferowali pyszne koktajle własnej roboty, owoce lub ciastka. Akcja trwała tydzień.

      Do schroniska prowadzonego przez Fundację „Przystanek Schronisko” w Mikołowie,   Martyna  i Roksana z pomocą rodziców zawiozła cztery pełne reklamówki i jedną dużą torbę turystyczną karmy, zabawek i kocy zebranych w naszej szkole. W ramach podziękowań otrzymały dyplom dla całej społeczności jedynki za okazaną pomoc i ogromną wrażliwość na los bezdomnych zwierząt.

AM

KANGUR MATEMATYCZNY

       Jak co roku, w naszej szkole 16.03.2017r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Wzięło w nim udział 26 uczniów: z klasy IIA – 6, IIB – 1, IIIA – 4, IIIB – 4, IVA – 1, IVB – 4, V – 4, VIA – 1.

   Bardzo się cieszymy, że co roku powiększa się grupa „Kangurkowiczów”, uczniów którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni matematycznej. A teraz oczekujemy na wyniki ...

 

„MATEMATYCZNE  PRETEKSTY”

OGÓLNOPOLSKI  KONKURS 

„MATEMATYCZNE   PRETEKSTY”

       W tym roku po raz pierwszy przystąpiliśmy do internetowego konkursu matematycznego. Uczniowie zmagali się z długą listą zadań o różnym stopniu trudności,  od przedszkolaka do licealisty. Zadania nie były ułożone w rosnącym stopniu trudności, co stanowiło utrudnienie.

       Z uwagi na przewidziane regulaminem punkty ujemne, nie udało się uzyskać sukcesu ale dzieci wdrożyły się w nowoczesną formę konkursów – odbywających się drogą elektroniczną. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i życzymy powodzenia w przyszłym roku. A tymczasem  ćwiczymy dalej, rozwiązując zadania matematyczne wieczorem i rano, pamiętając, że „ĆWICZENIE  CZYNI  MISTRZA” :-)

JK

EURO WIADOMOŚCI

UNIA ŚWIĘTUJE

          25 marca Europa świętowała 60 - lecie podpisania  Traktatów Rzymskich, dających początek integracji europejskiej. W Szkolnym Klubie Europejskim dołączyliśmy się do świętowania, urządzając włoską ucztę kulinarną.

         Wiadomo, włoska kuchnia jest popularna i ogólnie lubiana - pizzę spaghetti, lasagne, sałatkę caprese czy deser tiramisu można zjeść wszędzie. Zatem buon appetito !

MD

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

 IRLANDIA

        Szkolny Klub Europejski wprowadził tradycję obchodzenia w „Jedynce”,  Dnia Świętego Patryka, patrona Irlandii – Zielonej Wyspy. W ten sposób rozpoczynamy 17 marca europejskie powitanie wiosny .Na dzień dobry zadbaliśmy o słodki poczęstunek i zielone emblematy. Jednak główną atrakcją dnia był festyn z licznymi atrakcjami i konkursami. Jak zwykle największą popularnością cieszyły się zawody w obieraniu ziemniaków. Ziemniaki są dla Irlandczyków przypomnieniem o wielkiej emigracji do Ameryki, z powodu głodu – po nieudanych plonach. Rozstrzygnięto również konkurs na zielony strój – Nikola z klasy 5a i Nina z klasy 3b, to nasze modelki.

Uczestnicy zabawy stwierdzili, że atmosfera była wspaniała, muzyka irlandzka skoczna a nagrody fajne. Czyli -  zielony rządzi!

MD

DNI OTWARTE JEDYNKI

„ POZNAJ NASZĄ SZKOŁĘ ”

         14 marca  odbył się Dzień Otwarty Jedynki.    Rodzice przyszłorocznych pierwszoklasistów mieli możliwość lepiej poznać naszą szkołę i jej pracowników. Można było  między innymi porozmawiać z kadrą pedagogiczną, dowiedzieć się jak pomagamy uczniom, obejrzeć kroniki szkolne, zwiedzić kasy, pracownie komputerowe, sale gimnastyczne, sale zabaw, świetlicę, bibliotekę, izbę tradycji  oraz izbę regionalną.

Imprezę urozmaicił  spektakl teatralny w wykonaniu uczniów klasy trzeciej.

Zachęcamy do zapisania dziecka właśnie do naszej szkoły!!!

AP

PREZENTACJE TEATRALNE

       Klasa II a prezentowała sztukę teatralną „O tym jak diabły zostały pognębione”, opartą o baśń śląskiego literata - Gustawa Morcinka. Diabły, czarownice, Gustlik, Stazyjka, gwiazdy, słońce, księżyc, wróblę, gąsiory, kaczor, gołębie to postacie grane przez uczniów. Śląskie piosenki „Wlazła koza mi do izby” i „Dzióbka dej” śpiewali: Maciek, Emilia, Paweł. Towarzyszył im chór klasowy. Na rompli grała Weronika. Sztuka została przychylnie przyjęta przez widownię z  przedszkoli i naszej szkoły. Jakie myśli w widzach  poruszyła prezentacja? A takie, że świat prawdy, dobroci miłości jest wielką wartością i pomoże przetrwać złe chwile.

BRS

MAMY MISTRZA!!!

       Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Filip Stasiak z klasy 2 c zdobył I miejsce w kategorii wagowej 25 kg w Międzywojewódzkim Otwartym Turnieju Judo Juniorów Mł, Młodzików i Dzieci odbywającym się w Klubie Sportowym "BUDOWLANI" w Sosnowcu.

      To pierwszy sukces naszego młodego zawodnika. Gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach.

AP

KONKURS PRZYJACIEL SZNUPKA

PRZYJACIEL SZNUPKA DBA O BEZPIECZEŃSTWO

 

           Komenda Miejska Policji w Katowicach wraz z partnerami tj. Wydziałem Edukacji i Sportu oraz Zarządzania Kryzysowego  Urzędu Miasta Katowice, Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Pałacem Młodzieży w Katowicach ogłosiły konkurs plastyczny „Przyjaciel Sznupka dba o bezpieczeństwo”. Zadaniem uczniów było przedstawienie sytuacji, w której zaistniałaby potrzeba użycia numeru alarmowego. Miło nam poinformować, iż laureatami aż pięciu nagród w tym konkursie zostali nasi uczniowie:

 • Tosia Palion

 • Wiktoria Żerdzińska

 • Patryk Radzik

 • Krzyś Brych

 • Daria Garbicz

MS

8 MARCA DZIEŃ KOBIET

         Z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole odbyły się małe, klasowe uroczystości. Każda z klas świętowała na swój sposób. To był bardzo sympatyczny dzień.

AP/MW

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Informujemy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 8-10 marca.

Harmonogram zajęć dla poszczególnych klas

AP

EDUKACJA PLASTYCZNA

GULIWER – sztuka na okładce

       W roku 2014 rozpoczęła się nasza współpraca z czasopismem książek dla dziecka „GULIWER”. Na okładkach  kwartalnika redagowanego przez Bibliotekę Śląską pojawiają się prace plastyczne uczniów  „Jedynki”. Cieszymy się z każdej kolejnej okładki i sukcesów młodych artystów. A mamy już w dorobku 8 okładek.

 

    MD

TŁUSTY CZWARTEK

       TŁUSTY CZWARTEK upłynął w szkole niezwykle słodko. Tego dnia królowały w szkole pączki i faworki :)

AP/MW

         PASOWANIE NA CZYTELNIKA

       W dniu 14 lutego odbyło się uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA uczniów klas pierwszych.  Uroczystość poprzedziła adaptacja „Królewny Śnieżki” w wykonaniu klasy 3B.

     Występ starszych kolegów bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie pan bibliotekarz poprzez dotknięcie księgą ramienia  każdego  pierwszaka dokonał aktu mianowania. Od tej pory uczniowie klasy pierwszej  uzyskali status czytelnika naszej szkoły i będą mogli samodzielnie wypożyczać książki. 

AP/MS

WALENTYNKI

     WALENTYNKI to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. W tym właśnie dniu sympatyzujące ze sobą osoby wysyłają do siebie listy. Dzień 14 lutego to także okazja do obdarowywania się drobnymi upominkami. Miło było  usłyszeć wyznania tajemniczego wielbiciela, otrzymać własnoręcznie zrobione serduszko lub pluszaka.

Walentynki w szkolnej świetlicy

    Kilka dni przed Walentynkami dzieci udekorowały skrzynkę, do której wrzucały samodzielnie wykonane kartki i serduszka. Listy z życzeniami zostały rozdane 14 lutego, a w świetlicy szkolnej można było skorzystać również z walentynkowej FOTORAMKI i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z koleżanką lub kolegą. W tym dniu u wszystkich gościły uśmiechy na twarzy.

AD/AP

 LEKCJA W GALERII SZTUKI

          Uczniowie klasy 6 a polubili lekcje plastyki w galerii. Tym razem oglądaliśmy trzy wystawy fotografii: cykl zdjęć przedstawiających Katowice i jego mieszkańców, portrety polskich dyrygentów i zdjęcia autorskie. Uczniowie zachwycali się profesjonalizmem, spojrzeniem autorów, formą przekazu i zawartymi emocjami. Zainspirowani,  stwierdzili, że teraz czas na własne zdjęcia,  nie koniecznie selfie.

MD

NASZ  TEATRZYK W  PRZEDSZKOLACH

        Klasowy teatrzyk „Jedyneczka” z klasy 3 a  odwiedził Przedszkola nr 33,35 i 36 i przedstawił swoim młodszym kolegom przedstawienie pt. "Zdrowo i wesoło”. Gratulujemy artystom udanych występów i bardzo się cieszymy ,że wszystkim się podobało.

MW

        8 lutego w MDK Załęże odbyło się uroczyste wręczenie nagród za konkurs „Moja własna bajka”. Miło nam poinformować, że laureatką II miejsca w tym konkursie została Nina Klinowska.

 

MS

BEZPIECZNY INTERNET

      W  miesiącu lutym jak co roku  w naszej szkole organizowany jest Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Razem zmieniamy Internet na lepsze” .

          Uczestnictwo w akcji odbyło się przy współudziale przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji  w Katowicach. Obchody DBI rozpoczęły się prelekcją dla klas 1-6  na temat profilaktyki zagrożeń w Internecie.  W kolejnych dniach odbędą się zajęcia edukacyjne dla wszystkich uczniów z podziałem na grupy wiekowe.

 

      Lekcje rozpocznie  cykl pogadanek na temat bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych, praw i obowiązków panujących w sieci oraz realizacja działań pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Zajęcia edukacyjne urozmaicą multimedialne pomoce dydaktyczne.

    Chcemy  również zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki lub zabawy - jest jednak odpowiedzialny za swoje działania w Internecie. Podczas surfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych użytkowników i respektowaniu ich praw.

      Wszystkich rodziców i opiekunów gorąco zachęcamy do udziału w projekcie edukacyjnym pod hasłem "Mamo! Tato! Jestem w necie!" Akcja realizowana jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową w ramach programu Komisji Europejskiej Safe Internet.

AP

KARNAWAŁ 2017

      W dniu 3 lutego w naszej szkole odbyła się  zabawa karnawałowa. Na balu przebierańców pojawiło się mnóstwo bajkowych i filmowych postaci. Trudno  było niekiedy rozpoznać kolegę lub koleżankę z klasy. Imprezę uświetniły gry i konkursy. Zabawa była przednia :-)

AP

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ

          31 stycznia w naszej szkole odbyły się apele podsumowujące pracę w I półroczu roku szkolnego 2016/2017.  Podczas spotkania przypomniane zostały najważniejsze konkursy, akcje i wydarzenia minionego semestru. Laureatom konkursów wręczone zostały dyplomy i nagrody. Wyróżnieni zostali również najlepsi uczniowie w naszej szkole. Aby znaleźć się w tak doborowym towarzystwie należało uzyskać ze wszystkich przedmiotów średnią ocen 4,75 lub wyżej i otrzymać bardzo dobre lub wzorowe zachowanie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy

i życzymy powtórzenia sukcesu na koniec roku szkolnego.

AP/GN

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

         Uczniowie klasy I a  zaprosili swoje babcie i dziadków na spotkanie z okazji ich święta. To było pierwsze spotkanie w szkole w takim towarzystwie. Nikt nie zawiódł, każdy przygotował coś od serca. Pierwszoklasiści  zaprezentowali swoje uzdolnienia. Było mnóstwo wierszyków i życzeń. Nie zabrakło również pięknie zaśpiewanych piosenek. Dzieci pokazały jak bardzo kochają swoje babcie i dziadków.

         Przedstawieniem wyrazili swój szacunek  i dumę ze swoich najbliższych. Babcie i Dziadkowie też  się przygotowali. Niektórzy opowiadali o szkole, do której sami chodzili, inni częstowali słodyczami za piękne występy. To był wielki dzień dla wszystkich.

AM

AKCJA "ZIMA W MIEŚCIE"

JP

         Drodzy Uczniowie i Nauczyciele. Pierwszy okres roku szkolnego już za nami. Nadszedł czas zasłużonych ferii zimowych. Niech ten wspaniały czas dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń oraz wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie i cieszcie się urokami zimy. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa w czasie wolnym od zajęć. Wróćcie do szkoły zadowoleni i wypoczęci, z nową energią do pracy w drugim półroczu.

Dyrekcja szkoły

AP


          WAŻNE INFORMACJE - warto przeczytać!

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach, informuje o rozpoczynającej się akcji ,,Bezpieczne ferie 2O|7, której celem jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, zwłaszcza w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych.

 

 

 

 

AP

KONKURS PLASTYCZNY

„Przyjaciel Sznupka dba o bezpieczeństwo”

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I-III i IV-VI

Szczegóły w załącznikach:

 • Regulamin konkursu   
 • List Sznupka Konkurs bezpieczne ferie 2017 
 • Ulotka 

 AD

NOWOCZESNA EDUKACJA

UWAGA!

 TERMIN REKRUTACJI PRZEDŁUŻONY DO 11 STYCZNIA!!!

Szanowni Państwo! 

Szkoła przystępuje do realizacji projektu „Wędrówki szlakami nowoczesnej edukacji – zajęcia dla uczniów katowickich szkół”, mającego na celu podniesienie jakości oferty edukacyjnej, wzmocnienie potencjału uczniów poprzez realizację bezpłatnych zajęć dodatkowych z zakresu kształcenia ogólnego (j. angielski, matematyka, przyroda, informatyka). Prosimy o zapoznanie się z zamieszczonym regulaminem. W celu zgłoszenia udziału należy wypełnić załączniki, które można wydrukować ze strony lub będzie je można pobrać w sekretariacie. Wypełnione dokumenty należy złożyć do dnia 11 stycznia w sekretariacie lub u wychowawcy. Każdy uczeń będzie mógł korzystać z więcej niż jednego rodzaju zajęć.

 

Celem projektu jest: podniesienie jakości oferty edukacyjnej w 25 szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Katowic, poprzez realizację do 30 czerwca 2018 r. dziewięciu typów pozalekcyjnych zajęć dodatkowych w zakresie kształcenia ogólnego, w obszarach wymagających szczególnego wsparcia, wyznaczonych na podstawie diagnozy edukacyjnej poszczególnych placówek.

 
DOFINANSOWANIE PROJEKTU Z UE: 1.113.834,90 zł

                                  www.mapadotacji.gov.pl                                            

DOKUMENTACJA

 • Regulamin rekrutacji

 • Załącznik 1b 

 • Załącznik 2   

 • Załącznik 3b 

 

 • Załącznik 4b 

 • Załącznik 5   

 • Załącznik 6b 

AD

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Uczniowie naszej szkoły prezentowali pastorałki „Bosy pastuszek” i „Kolędę wróbli”  w trakcie IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek, organizowanego przez parafię Piotra i Pawła w Katowicach.

BRS


Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru,

przyniesie spokój i radość,

a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych  Świąt Bożego Narodzenia, życzą

Dyrekcja szkoły oraz cała Społeczność "Jedynki"


Uprzejmie informujemy, że w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych  zgodnie ze zgłoszonym przez rodziców zapotrzebowaniem świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi w godz. od 6:30 do 17:30


        Tradycją naszej szkoły są przygotowane przez uczniów coroczne jasełka.  W  czasie tegorocznych jasełek uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przypominający wydarzenia związane  z   narodzinami  Jezusa z Betlejem. Młodzi aktorzy wprowadzili wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój. Miłym akcentem były indywidualne  życzenia, które otrzymał każdy uczestnik spotkania. Na zakończenie pani dyrektor Iwona Brzezińska  złożyła wszystkim bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia, przypomniała również   o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

         22 grudnia w ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną odbyły się również uroczyste, klasowe Wigilie z wychowawcami. W atmosferze pełnej spokoju i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń,  nie zabrakło również tradycyjnych, wigilijnych potraw oraz pięknych  dekoracji.   

    Dziękujemy za wielkie serce!!! To ludzie pomagają, nie rzeczy. Twoje prezenty to promień nadziei i impuls do zmiany dla rodzin w potrzebie. SZLACHETNA PACZKA to system pomnażania dobra. To dobro już działa i pomnaża się w tych, którzy przyłączyli się do projektu i wiedzą, że więcej szczęścia jest w dawaniu.

      Tego roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”, której celem jest udzielenie bezpośredniej pomocy wybranej rodzinie. Z internetowej bazy danych została wybrana rodzina, której postanowiliśmy pomóc.

        W akcję pomocy włączyło się wielu uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli. Z dnia na dzień przybywało prezentów, środków czystości, artykułów spożywczych. Serdecznie dziękujemy całej społeczności za ogromne zaangażowanie w akcję. W dniu 11 grudnia paczka została przekazana do magazynu i w tym samym dniu trafiła do rodziny. W imieniu organizatorów i odbiorców paczki przekazujemy podziękowania za okazane serce.

PODZIĘKOWANIE

AD/POB

EURO WIADOMOŚCI

Świąteczne klimaty

Grudniową europejską tradycją jest organizowanie – christmas party – czyli świątecznych spotkań. W nawiązaniu do tego zwyczaju w Szkolnym Klubie Europejskim również spotkaliśmy się już w bożonarodzeniowym nastroju.Muzyka, norymberskie pierniczki, drobne upominki za symboliczne 1 euro, sprawiły, że dobry nastrój unosił się w powietrzu.

Merry Christmas & Happy New Year

                                        MD

TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu:

 XVI TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA SP 1

„NA TROPACH  BOHATERÓW BAŚNI

– BAŚNIE Z POŁUDNIA EUROPY”

 

 Etap międzyszkolny odbędzie się w SP 1

13 grudnia 2016 r. w godz. 10.00 – 12.30.

Więcej informacji na stronie  internetowej konkursu

JP/AP

  

ŚWIĘTY MIKOŁAJ to postać znana na całym świecie. Ten dobroduszny staruszek przybrał różne miana. W Anglii to Father Christmas, w Danii Julemanden, w USA Santa Claus, we Włoszech Babbo Natale, w Czechach Mikulas, a w Niemczech - Heilige Nicolaus. Z biegiem czasu Święty Mikołaj zmieniał  także swój wygląd. Dzisiaj znamy go  jako pyzatego dziadka o czerwonych policzkach i długiej, białej brodzie, podróżującego saniami w zaprzęgu reniferów.

       Dzień Świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości. Każdy z nas  z niecierpliwością oczekuje jego wizyty. 

AP

        BARBÓRKOWE ŻYCZENIA

       Z okazji barbórkowego święta składamy wszystkim Górnikom życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

Wszystkim Górnikom Szczęść Boże!

 

NIECH ŻYJE  NAM GÓRNICZY STAN!

            Uczniowie klas 2c, 3a, 3b i 3c  mieli możliwość osobiście złożyć życzenia górnikom. Goście bardzo ciekawie opowiadali o swojej ciężkiej i niebezpiecznej pracy.   W czasie spotkania uczniowie  zobaczyli urządzenia jakimi na co dzień posługują się górnicy oraz te, którymi posługiwali się dawniej.   Lekcja z górnikami dostarczyła wiele emocji, wzbogaciła również wiedzę  związaną wykonywaniem  tego trudnego zawodu, który przecież jest najbardziej popularny w naszym regionie.

AP/MW

ANDRZEJKI 2016

     

           Andrzejki to idealny czas na zabawę. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując dyskotekę. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski klas IV-VI. Frekwencja dopisała;) Naszym DJ zostali uczniowie klas 6, którzy zadbali, o to aby na dyskotece nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty.

          W czasie tego magicznego wieczoru można było nie tylko świetnie się bawić ale także wylosować sobie wróżby andrzejkowe. Andrzejkowe szaleństwo trwało do 16:45, choć przykro było kończyć tak udaną zabawę. Podsumowując – dyskoteka była wspaniała!!! Wszyscy wychodzili zadowoleni, z nadzieją, że to nie ostatnia taka dyskoteka…

POB

Z WIZYTĄ W SCHRONISKU

        Minął PAŹDZIERNIK - MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT, dzięki Waszemu dobremu sercu i zaangażowaniu, zebraliśmy  dużo darów dla katowickiego schroniska dla zwierząt.  W dniu 26 listopada nauczyciel przyrody wraz z ochotnikami z klasy 6a udali się do schroniska w Katowicach przy ul. Milowickiej 1b, aby przekazać zebrane przez naszą Szkolę dary.

       Zapas karmy przekazanej przez naszą szkołę pozwoli mieszkańcom schroniska łatwiej przetrwać zimę. Wszystkim darczyńcom:  Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom - DZIĘKUJEMY!

POB

FESTIWAL TALENTÓW

25 listopada - Miejski Dom Kultury  „Koszutka”

         - filia „Dąb” III Wojewódzki Festiwal Talentów.

         Z przyjemnością informujemy, iż uczniowie naszej szkoły: Nina Klinowska, Julia Szpakowska, Oskar Zagórski i zespół taneczny „JEDYNKA” zostali laureatami III Wojewódzkiego Festiwalu Talentów:

- Nina Klinowska – wyróżnienie  w kategorii teatr – klasy I - IIII

- Julia Szpakowska – II miejsce w kategorii śpiew – klasy I -  III

- Oskar Zagórski – I miejsce w kategorii taniec – klasy I- III

- zespół taneczny „Jedynka” w kategorii taniec – klasy IV - VI

Zostali oni zaproszeni na koncert laureatów i  uroczystość wręczenia nagród,  która odbędzie się dnia 9.12.2016 r o godz. 17.00 w budynku Miejskiego Domu Kultury „Koszutka” – Filia „Dąb” przy ulicy Krzyżowej 1 w Katowicach.

 MW

KONKURS REGIONALNY

        22 listopada odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs Regionalno - Plastyczny „Zazdroska z utopkiem”. Zadaniem uczestników było wykonanie techniką pasteli olejnych zazdroski przedstawiającej wizerunek utopka. Nie była to łatwa sprawa, gdyż dzieci malowały na tkaninie, a na wykonanie swojej pracy miały tylko 60 minut. Jednak poradziły sobie tak dobrze, że jury w każdej kategorii miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzcy.

Tym bardziej miło nam poinformować, iż nasza uczennica, Nina Klinowska w kategorii klas trzecich zdobyła II miejsce.

 

MS

EURO WIADOMOŚCI

UROKI SKANDYNAWII

         W Szkolnym Klubie Europejskim uczniowie uzyskali Patenty Przewodnika po Skandynawii. Konrad, Adam, Wiktoria,  Liwia i Olek wykazali się szeroką wiedzą o Szwecji i Danii.  Kraje północnej Europy skrywają swoją magię i urok. Zachwycają nas opowieści o wojowniczych Wikingach.

         Urokliwe krajobrazy, ciekawe książki. Co roku poznajemy wybitnych naukowców i literatów wyróżnionych Nagrodą Nobla. A i kuchnia jest ciekawa, głównie oparta na daniach z ryb. A jak wiadomo ryby są zdrowe!

MD

TURNIEJU  W  BADMINTONA

WYNIKI  III  TURNIEJU  W  BADMINTONA

         W październiku rozpoczął się III Turniej Jedynki w Badmintona. W turnieju uczestniczyli wszyscy uczniowie z klasy V  i klas VI. I etap Turnieju odbywał się w swoich klasach. Oto zwycięzcy:

 • Klasa V a: Zuzanna Czernek, Kamila Urban, Nikola Pomykała

 • Klasa VI a:  Aleksandra Rozkosz, Wiktoria Brol, Adam                                Pawliczek-Nikodem

 • Klasa VI b:  Roksana Czarnik, Bartłomiej Goik,  Adrian                                Pińkowski

 II etap Turnieju wyłonił trójkę finalistów, która rozegrała mecze  o Mistrza Jedynki w Badmintona.

 • 1 msc. Bartłomiej Goik – klasa VI b

 • 2 msc.  Adrian Pińkowski – klasa VI b

 • 3 msc.  Roksana Czarnik – klasa VI b

 MISTRZEM  JEDYNKI W BADMINTONA

PO RAZ DRUGI ZOSTAŁ:

BARTŁOMIEJ  GOIK  z klasy VI b

GRATULUJEMY !!!!

AJ

TURNIEJ SZTUKI RECYTATORSKIEJ

„PROMUJ ŚLĄSK”

W dniach 16-17 listopada 2016 roku w siedzibie Lekkiego Teatru Przenośnego(Chorzów, ul. Sienkiewicza 3) odbyła się osiemnasta edycja Wojewódzkiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Promuj Śląsk". Uczestnicy prezentowali w nim dwa utwory (jeden wiersz i jeden fragment prozy) autorów związanych ze Śląskiem przez miejsce urodzenia lub zamieszkania. Z przyjemnością informujemy, że Nina Klinowska wywalczyła w nim II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

 MS

KONKURS RECYTATORSKI

       15 listopada odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego „Przyroda w poezji dziecięcej”.

Laureaci pierwszych miejsc:

· kl. 1 - Martyna Ellwart

· kl. 2 - Amelia Sagała

· kl. 3 - Nina Klinowska

reprezentowali naszą szkołę w etapie międzyszkolnym, który miał miejsce 23 listopada w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3.

 Z przyjemnością informujemy, że Nina Klinowska w swojej kategorii zdobyła I miejsce. Nina recytowała wiersz Małgorzaty Karolewskiej „Pasibrzuszek”.

Serdecznie gratulujemy sukcesu !!!

 MS


 

11 listopada - Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości  to najważniejsze polskie święto narodowe. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał nasz Patron -  Marszałek Józef Piłsudski.

       W dniu 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca  bardzo ważne dla naszego kraju chwile.

AP

  KONCERT "JESTEŚMY POLAKAMI"

       9 listopada w naszej szkole odbył się żywiołowy, a jednocześnie refleksyjny uczący patriotyzmu koncert. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w imprezie, brali  udział w inscenizacjach  dotyczących historii powstania naszej Ojczyzny oraz wspólnie z artystami śpiewali pieśni patriotyczne. Widowisko urozmaicały zabawy ruchowe "Gdzie jest Orzeł Biały", "Ułani" oraz pląsy w takt żołnierskich piosenek.

 AP

ZDROWO, SMACZNIE, KOLOROWO ;-)

       Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał program edukacyjny "Śniadanie Daje Moc".    

     8 listopada  obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W tym dniu tradycyjnie uczniowie "Jedynki" wspólnie z rodzicami i wychowawcami zorganizowali w swoich klasach  zdrowe i bardzo smaczne śniadanie. Dzieci rozmawiały także o zasadach zdrowego odżywiania oraz o produktach, których należy unikać w codziennej diecie. Kolorowe, smaczne i bogate w witaminy kanapki bardzo wszystkim smakowały! 

AP

ZAĘCIA PRZYRODNICZE

Klasa II a

        W lesie na Giszowcu. Zajęcia z przyrodnikami. Obserwacje, poszukiwania. Warstwy lasu. Bukiety z liści. Podsumowanie cyklu zajęć o jesiennej przyrodzie.

BRS

PAMIĘTAMY ….WSPOMINAMY

       Dnia 4 listopada  uczniowie klasa 3a odwiedzili cmentarz przy ulicy Sienkiewicza, i zapalili znicze na wielu grobach. Nasi przewodnicy przygotowali informacje o wybitnych ludziach pochowanych na tym cmentarzu. Wszyscy z zaangażowaniem  pracowali z fiszkami poszukując pięknych  nagrobków, ciekawych napisów, czy roślin okalających pomniki.

MW

PASOWANIE NA UCZNIA

      W piątek 28 października 16 dzieci zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. To nie było łatwe zadanie dla pierwszaków. Starsze koleżanki zorganizowały egzamin. Dzieci najpierw musiały powiedzieć wierszyk, następnie zaśpiewać piosenki ( nawet jedna w języku angielskim) , a następnie  odgadnąć zagadki związane ze szkołą. Wszystko wypadło wspaniale. Egzamin zdany na szóstkę!  Dopiero później zostały pasowane na ucznia naszej szkoły. Otrzymały birety na głowę, a następnie wysłuchały życzeń starszych koleżanek i kolegów z klasy 2 b .

       Otrzymały również prezenciki zrobione przez klasę 2 c. To było wielkie przeżycie również dla rodziców, którzy zaskoczeni byli, że ich dzieci tyle już zdobyły wiedzy w ciągu tych  dwóch miesięcy. Wszyscy udali się następnie na poczęstunek do swojej sali, gdzie pani wychowawczyni wręczyła im akty ślubowania na ucznia.

AM

LEKCJA W GALERII SZTUKI 

     Lekcje plastyki w galerii są dla uczniów zawsze atrakcyjną formą zajęć.Tym razem oglądaliśmy abstrakcyjne obrazy. Uczniowie klasy 6a jednogłośnie stwierdzili, że abstrakcja jest fajna, bo daje dowolność interpretacji. Dodatkowym atutem była różnorodność kolorystyczna.

MD

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO :)

         W ramach lekcji o zdrowym odżywianiu klasa 2C   samodzielnie przygotowała smaczne i pożywne sałatki warzywne.   Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki na temat produktów, które powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka oraz tych szkodliwych, których spożywanie należy ograniczyć lub całkowicie wykluczyć z codziennego jadłospisu.   Uczniowie zadbali również o higienę przygotowania posiłku oraz kulturę jego spożywania.

      Bogato zastawiony  różnorodnymi sałatkami kolorowy stół  oraz unoszący się w powietrzu smakowity zapach pobudzał apetyt.  Wiele emocji wzbudził podsumowujący lekcję  warzywny quiz pod hasłem ”ZGADNIJ CZYM JESTEM”. Uczniowie za pomocą smaku, węchu, dotyku  i wzroku rozpoznawali  różne rodzaje warzyw.  Kulinarna lekcja bardzo się podobała.

AP

KONKURS PLASTYCZNO-REGIONALNY

XV Miejski  Konkurs Regionalno - Plastyczy

„Zazdrostka z utopkiem”

 

22 listopada 2016 r. w naszej szkole odbędzie się konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III szkół katowickich. Tym razem mali artyści będą zdobić tkaninę wizerunkiem śląskiego straszka - utopka. Serdecznie zapraszamy!

 

Regulamin konkursu

 

BRS

EURO WIADOMOŚCI

Kultowa Pippi

         W Szkolnym Klubie Europejskim, poszukiwaliśmy sobowtóra - Pippi  Langstrumpf,  zwanej także Pończoszanką – tytułowej bohaterki cyklu powieści szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.

Rudowłosa dziewczynka z mnóstwem piegów i włosami splecionymi w dwa odstające warkoczyki dla wielu pokoleń dzieciaków stała się postacią kultową. W naszej zabawie zwyciężyła Liwia z klasy 6a wraz z psotną małpką Panem Nelsonem.

MD

NASZA SZKOŁA PROMUJE ZDROWIE

       We wtorek 18 października odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatu Śląskiej Szkoły Promującej Zdrowie. Certyfikat ten odebraliśmy z rąk koordynatora wojewódzkiego Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie p. Barbary Dobies-Moli.

 

Uroczystości towarzyszyła relacja z działań prozdrowotnych podjętych w naszej szkole, a także występ pt. „Zdrowo i baśniowo” wykonany przez uczniów naszej szkoły.

JP

 Klasa 1  chciała  również wziąć udział w tym wydarzeniu.

AM

Z OGÓRKIEM W ROLI GŁÓWNEJ

Klasa II A

      Kisimy ogórki Znany  korzyści płynące z kiszenia. Tworzymy potrawę z kiszeniakiem. Organizujemy degustację dla koleżanek i kolegów z innych klas.

 

BRS

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 r. Upamiętnia ono  rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona dzięki Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu – królowi Polski. Święto zostało zalegalizowane w dniu 14 października 1773 r.

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie przygotowali niezwykle atrakcyjny program artystyczny, w którym oprócz tradycyjnych życzeń i pięknych  okolicznościowych kart znalazł się własnoręcznie wykonany słodki podarunek.

AP

BEZPIECZNIE W CYBERPRZESTRZENI

Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego organizuje  dwie bezpłatne konferencje organizowane w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.

 • 21.10.2016r. (piątek) "Oblicza cyberprzestrzeni - wyzwania dla edukacji"

Podczas spotkania porozmawiamy zarówno pozytywnych jak i negatywnych skutkach wszechobecności nowoczesnych technologii w życiu szkoły. Uczestnicy dowiedzą się co można zrobić już dzisiaj w codziennej pracy dyrektora, nauczyciela, psychologa i pedagoga szkolnego w świetle najnowszych wyzwań wynikających z wykorzystywania nowoczesnych technologii.

 

 • 22.10.2016r. (sobota)  - „(ni) e-bezpieczny obywatel w wirtualnym świecie” – konferencja

„(ni) e-bezpieczny obywatel w wirtualnym świecie” to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce organizowane dla mieszkańców (zwykłych obywateli, a nie specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa w IT., itd.)

      Nie daj się oszukać, nie jesteś bezbronny i nie musisz być bezsilny wobec technologii wykorzystywanych przez współczesnych włamywaczy! W dzisiejszych czasach cyberprzestępczość stała się nieodłącznym elementem funkcjonowania sieci Internetowej. Cyberprzestępczość to już nie jedynie nastolatek próbujący sprawdzić swoje umiejętności, ale doskonale zorganizowana grupa wyspecjalizowanych przestępców (nie-bezpiecznych obywateli).

AP

W KINOTEATRZE RIALTO

KLASA II A

 Nietuzinkowe spotkanie z prawnuczką i praprawnukiem, filmami Georga Méliès -  francuskiego pioniera kina, reżysera, karykaturzysty.

 BRS

 W TEATRZE ATENEUM

Klasa II a

        Sztuka teatralna „Animacje” wykorzystująca ciało, ruch aktora,  z towarzyszeniem muzyki lecz bez słów doskonale pobudzała wyobraźnię widowni.

BRS

PROJEKT EDUKACYJNY

FLOREK W  MAŁEJ STRAŻNICY

 PRZY WSPÓŁPRACY UM I PSP

     Uczniowie klasy 2A  brali udział w zajęciach dotyczących: przyczyn powstawania pożarów, sposobów reagowania na niebezpieczeństwo, znajomości  numerów alarmowych, sprzętu używanego przez służby ratownicze. Edukacja ma wpłynąć  na bezpieczeństwo małych mieszkańców.

BRS

LEKCJA FOLKLORU

 

       3 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  warsztatach artystycznych w ramach projektu „Silesianie dzieciom – lekcje folkloru w szkołach podstawowych w Katowicach”.  Naszymi Gośćmi byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie”.

      W czasie warsztatów dzieci poznały charakterystyczne śląskie zwyczaje i obyczaje,  tradycyjne dla regionu śląskiego stroje,  ich nazwy oraz historię z nimi związane.  Wielką atrakcją była możliwość przymierzenia niektórych elementów dawnego ubioru oraz  wspólna nauka podstawowych kroków tańców śląskich. Lekcja  folkloru wzbudziła duże zainteresowanie.

AP

EURO WIADOMOŚCI

       Szkolny Klub Europejski „Europejczyk”, w tym roku szkolnym, proponuje podróże kulinarne. Regionalne specjały i lokalne przysmaki, pomogą młodym euro entuzjastom z „Jedynki” poznać bogactwo i różnorodność kulturową krajów członkowskich UE. 

       Włoska pizza, grecka sałatka, francuskie croissanty – to klasyka. Szukamy chętnych, do skosztowania litewskich cepelinów!

MD

       ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT - KONKURS

       W naszej szkole z okazji Światowego Dnia Zwierząt organizowany był konkurs klasowych prac plastycznych pt: „Zwierzęta nasi przyjaciele”. Konkurs zwyciężyła klasa 5a.

         Nagrodą w konkursie było spotkanie z Panią dogoterapeutką oraz jej psem Luną, które odbyło się 4 października w dzień obchodów Światowego Dnia Zwierząt.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

PO

DZIEŃ CHŁOPAKA

       

 

Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom - tym małym i tym dużym szczęścia, zdrowia, miłości, radości.

AP/BRS/AJ/MW

W SZKOLNEJ IZBIE REGIONALNEJ

       Uczennice klasy II a projektują kołnierze, inspirując się dawnymi wzorami haftu angielskiego  użytego do zdobienia kabotka galowego stroju śląskiego.

BRS

W SKANSENIE W PSZCZYNIE

We wrześniu klasa II a poznawała urokliwe drewniane budowle wsi pszczyńskiej, i  uczestniczyła w warsztatach „Sekrety pszczół”. Pszczelarze opowiadali o zwyczajach pszczół, pokazywali dawne i obecne sprzęty pszczelarskie.

BRS

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

 Szanowni Rodzice!

        W związku z coraz częstszymi pytaniami dotyczącymi możliwości zorganizowania zajęć w zakresie korekcji wad postawy u dzieci, uprzejmie informujemy, że bezpłatne zajęcia w zakresie korekcji wad postawy ciała u dzieci i młodzieży w mieście Katowice są prowadzone przez  Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Katowicach, przy ul. Paderewskiego 46A.

        Wszelkich informacji w w/w temacie udziela Dyrekcja Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

AP

UBEZPIECZENIE

Informujemy, że Prezydium Rady Rodziców  w roku szkolnym 2016/2017 wybrało ubezpieczyciela:

  Dobrowolna skladka na ubezpieczenie dziecka wynosi 38 zł.   

AP

          JESIENNA MILA

        20 września odbyła się 12 edycja Biegu JESIENNA MILA. Na dystansie 1000 metrów i niezmiennej od 11 lat trasie na Dolinie 3 Stawów walczyło 15 dziewcząt i 10 chłopców z klas szóstych.

        W tym roku nasi szkolni biegacze mieli wyśmienitą pogodę sprzyjającą dobrym wynikom. Patrząc na finiszujących zawodników nie mieliśmy wątpliwości: każdy pobiegł na miarę swoich możliwości i dał z siebie wszystko!

Serdecznie gratulujemy uczestnikom!

RL

SPRZĄTANIE ŚWIATA

      Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami włączyli się w Międzynarodową Akcję „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016”.

       W dniu 16 września uczniowie  wyposażeni przez Urząd Miasta Katowice w rękawice i worki   porządkowali najbliższe otoczenie szkoły oraz wyszli w teren. Klasy młodsze  porządkowały  boisko, tereny przy ul. Jagiellońskiej, Plebiscytowej, skwery w  otoczeniu  szkoły. Klasa pierwsza z wielką chęcią włączyła się w akcję „Sprzątania Świata”.

      Klasy starsze pod opieką nauczycieli i wychowawców wyszły sprzątać  skwery w okolicy Biblioteki Śląskiej,  „Dolinę Trzech Stawów” oraz okolice Parku Kościuszki. Pogoda dopisała – udało się więc połączyć symboliczny dobry uczynek dla natury z przyjemnym spacerem  oraz zabawami integrującymi zespoły klasowe.

AP/AJ/MW

Z WIZYTĄ W KRĘGIELNI

Klasa VI a rozpoczęła kolejny rok szkolny z kręglami ;)

AJ

WYCIECZKA DO BUKOWNA

     13 września uczniowie klasy 3a  pojechali pociągiem do Bukowna. W lesie nad rzeką Sztołą rozbili swój obóz . Zebrali drzewo na ognisko i zdobywali sprawności na leśnych stacyjkach.

     Były  różne konkurencje: biegi, skoki, rzucanie szyszkami do celu, klaskanie pod nogami, nożyce, wchodzenie po linie z zamkniętymi oczami, odgadywanie nazw roślin. Potem były podchody, a za podchody lody, pieczenie kiełbasek i wspaniała zabawa na górze piachu. Wróciliśmy do Katowice bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi!                            

MW

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

      1 września - jak co roku odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/2017. Pani dyrektor Iwona Brzezińska bardzo serdecznie powitała wszystkich uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne.

       W nowym roku szkolnym pani dyrektor życzyła uczniom sukcesów w nauce, rodzicom zadowolenia ze swoich pociech,  a nauczycielom wytrwałości i sukcesów w pracy zawodowej. Uroczystość uświetnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów  klasy 3c.

 AP

STYPENDIA SZKOLNE

Informacja w sprawie STYPENDIUM SZKOLNEGO
dla uczniów na rok szkolny 2016/2017

Zobacz wszystkie ważne informacje

AN/AP

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

 Rodzicu!

       Czy wiesz, co robi Twoje dziecko w czasie wolnym? Zauważyłeś może  jakieś zmiany w  jego zachowaniu? Rozmawiaj z dzieckiem na trudne tematy, dowiedz się więcej na temat jego sukcesów, być może porażek. Poznaj środowisko, w którym przebywa. Bądź czujny, zapobiegnij nieszczęściu, które może przydarzyć się  także Twojemu dziecku.

       Nie musisz być ekspertem, niezbędne informacje na temat niebezpiecznych środków odurzających uzyskasz w ogólnodostępnych ulotkach. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwie zażywania wszelkich używek, w tym również  tzw. dopalaczy.

AP