O szkoleNasz PatronOrganizacjaPlany lekcji Zajęcia pozalekcyjneUroczystościRekrutacjaDni OtwarteRada RodzicówNasza KadraSzkolna DokumentacjaStudenci w szkoleNasze sukcesySzkolna LOPIzba RegionalnaProgramy AutorskieCertyfikatyProgramy i AkcjeSocrates ComeniusKarta rowerowaBibliotekaTurniej o Puchar DyrektoraSmacznie i zdrowoStołówkaStrefa RodzicaStrefa UczniaGazetkaArchiwum wydarzeń

zobacz księgę | dodaj wpis

ZŁOTE MYŚLI

 

Hosting sponsorowany przez firmę:

 

Nauka języków online

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

 

 

wita w Internecie!!!

Nasz adres:

Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
ul. Jagiellońska 18
40-035 Katowice
tel./fax(032)2510688

 

11 listopada - Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości  to najważniejsze polskie święto narodowe. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał nasz Patron -  Marszałek Józef Piłsudski.

AP

        10 listopada 2017 roku społeczność Jedynki obchodziła ważną rocznicę. Minęło bowiem 95 lat od kiedy w budynku przy ulicy Jagiellońskiej 18 pojawili się pierwsi uczniowie polskiej szkoły.

        Nasz Jubileusz rozpoczął się przemarszem wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości do Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie odbyła się  msza św. Po jej zakończeniu Społeczność Jedynki oraz zaproszenie Goście udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby oddać hołd naszemu Patronowi. Główne uroczystości  rozpoczęły się uroczystą akademią. Po niej nastąpiło otwarcie "Słonecznej Biblioteki Jedynki" oraz wystawy "Muzyczne Katowice" przygotowanej przez Muzeum Historii Katowic.

        Dla wszystkich uczniów ten dzień był okazją do spotkań, na których przypomniana została  długa i piękna historia naszej szkoły oraz ważne dla niej  postacie i wydarzenia. Żywą lekcją historii była wystawa  kronik, które na szkolnych kartach zamknęły dzieje ostatnich 95 lat.

AP/AŻ

         Z WIZYTĄ W SCHRONISKU

           24 października grupa uczniów z naszej szkoły- przedstawicieli klas 5-7 odwiedziła katowickie Schronisko dla Zwierząt przy ul. Milowickiej. Miesiąc październik jest czasem szczególnej troski o zwierzęta i corocznie czasem naszych wzmożonych działań dla ich dobra. Uczniowie zawieźli dużą część zebranych w szkole darów- karmę dla psów i kotów, koce , miski. Pracownicy schroniska , z którym współpracujemy od wielu lat pozwolili nam spotkać się z czworonogami, przypominali o zasadach adopcji i wolontariatu. (Kilku uczniów było bardzo zainteresowanych).

IP

       PASOWANIE NA UCZNIA 

           20 października w auli szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie. Wydarzenie to poprzedziła część artystyczna, podczas której pierwszoklasiści po raz pierwszy zaprezentowali się na szkolnej scenie. Następnie w towarzystwie sztandaru szkoły, złożyli uroczystą przysięgę zobowiązując się do godnego reprezentowania  naszej szkoły i należytego wypełniania obowiązków wynikających z roli ucznia.

         Po Ślubowaniu, dyrektor szkoły, pani Iwona Brzezińska pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1. Na koniec uczniowie wraz z rodzicami, udali się do klas, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Od wychowawców otrzymali również pamiątkowe dyplomy i plakietki w kształcie sówek.

 MS    

ATHLETICS  CAMP 2017

       Uczniowie  klasy 4C uczestniczyli w jesiennej edycji Athletics Camp 2017  – serii cyklicznych zajęć lekkoatletycznych, które odbyły się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Organizatorem imprezy była Fundacja Kamili Skolimowskiej. Celem Campu było promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci, zaszczepienie  w nich  fascynacji lekkoatletyką oraz kształtowanie poczucia własnej wartości   i akceptacji  innych.

     Wielkim przeżyciem były spotkania ze słynnymi polskimi  sportowcami: Anitą Włodarczyk  oraz Piotrem Małachowskim.  Dzieci mogły również spróbować swoich sił w pięciu najpopularniejszych konkurencjach lekkoatletycznych oraz warsztatach z dietetykiem, które uzmysłowiły młodym uczestnikom jak ważne w ich życiu są aktywność fizyczna oraz przestrzeganie właściwej diety.  Ciekawym doświadczeniem  były również  zajęcia Zumby - tańcu zainspirowanym połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness.  Było supeeer!

AP

W ZAGRODZIE PRZYRODNICZEJ

W zagrodzie przyrodniczej „Niezłe ziółka”  w Mikołowie uczniowie  klasy 3A poznawali warunki życia roślin, w tym różnych  gatunków ziółek. m.in. takich jak: mięta, bazylia,  oregano, tymianek, lubczyk, bazylia, melisa. Zwiedzili także fragment w/w  miasta, którego historia sięga średniowiecza.

 

BRS

STYPENDIA SZKOLNE

 

Szanowni Rodzice!  Informujemy, że  w gabinecie pedagoga są do odbiorun decyzje dotyczące   przyznania szkolnego  stypendium.

 AP

WYCIECZKA DO BUKOWNA

JEDŹ DO BUKOWNA !

 TAM PRZYJEMNIE I WESOŁO SPĘDZISZ CZAS !

        Uczniowie klasa 2A odwiedzili las w Bukownie. Zdobywali leśne sprawności, piekli kiełbaski na przygotowanym przez siebie ognisku, grali w podchody, bawili się na leśnej polanie i na wielkiej górze piachu. Takie zajęcia w terenie są wspaniałe!

MW

W MUZEUM HISTORII KATOWIC

 

„W kamienicy mieszczańskiej.Codzienność i odświętność”

 

Klasa  3A zwiedzała wystawę - mieszkania bogatej oraz średniozamożnej rodziny mieszczańskiej  Katowic z  przełomu XIX i XX wieku, znajdujące się  w oryginalnym wnętrzu kamienicy z 1910 roku.

 

BRS

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

        Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 r. Upamiętnia ono  rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona dzięki Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu – królowi Polski. Święto zostało zalegalizowane w dniu 14 października 1773 r.

 Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie kasy 4A, 5A i 7A przygotowali niezwykle atrakcyjny program artystyczny, w którym oprócz tradycyjnych życzeń i własnoręcznie wykonanych drobnych upominków znalazła się również spora doza humoru. Jednym z weselszych momentów przedstawienia były  scenki z uczniowskiego życia oraz pokaz mody nauczycielskiej. Proponowane kreacje wzbudziły zachwyt. 

 AP

AKADEMIA TENISA

         6 października klasa 4C udała się z wizytą na nowe korty tenisowe  w Katowicach - Muchowcu. Dni Otwarte Akademii Tenisa  były dobrą okazją do zwiedzenia obiektu i realnego poznania olimpijskiej dyscypliny sportowej jaką jest tenis ziemny.  Uczniowie  z zapałem  uczestniczyli w treningu prowadzonym przez profesjonalnych trenerów. Czwartoklasiści niewątpliwie połknęli tenisowego bakcyla.  Dla wielu z nich tenis stanie się  zapewnie nową pasją :-)

       Pobyt  na kortach umożliwił również sprawdzenie wiedzy dotyczącej zachowania bezpieczeństwa - znaki ostrzegawcze, nakazu, zakazu oraz drogi ewakuacyjne nie są już dla nikogo  tajemnicą.

AP

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

       4 października Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji uczniowie kl 4b, 5a,5b, 6a wybrali się w piątkowe popołudnie do kina na piękny przyrodniczy film „Marsz Pingwinów 2”.W naszej szkole miesiąc październik jest MIESIĄCEM  DOBROCI  DLA  ZWIERZĄT.

        Trwa zbiórka karmy dla psów i kotów- podopiecznych schronisk dla zwierząt w Dąbrówce Małej i Rudzie Śląskiej. Prosimy o przynoszenie darów dla naszych „braci mniejszych”!

IP

WYCIECZKA DO LASU

         Klasa 5b z nowym wychowawcą odbyła już pierwszą, krótką wycieczkę do Lasu kochłowickiego. Chcieliśmy się trochę lepiej poznać, zintegrować i pobawić. Zabraliśmy do plecaków smakołyki – w planie był piknik. Zdezorganizowały nam go chodzące wolno po Ośrodku „Rybaczówka” kozy, które były dużą atrakcją i powodem ogólnej wesołości. Zwierzaki nie krępowały się i zjadały ze stołów wszystko co przynieśliśmy- nie tylko owoce i słone paluszki ale i żelki i czekoladki….Piknik był więc na chodząco i stojąco.

IP

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

 Dopalacze w słodyczach !!!!!

      Policja apeluje do rodziców i nauczycieli, by zachowali czujność i ostrzegali dzieci. Tabletki w kształcie misiów, nietoperzy, czy innych bajkowych postaci są rozdawane dzieciom najczęściej w drodze do lub ze szkoły. Bardzo ważna jest rozmowa z dziećmi i uświadomienie ich, jak wielkie ryzyko dla zdrowia, a nawet życia, może nieść zjedzenie takiego kolorowego cukierka, którym poczęstował je nieznajomy. Tabletki zawierają pochodne ecstasy oraz inne środki odurzające. Jedno dziecko jest w stanie krytycznym. 
 

Rodzicu!

       Czy wiesz, co robi Twoje dziecko w czasie wolnym? Zauważyłeś może  jakieś zmiany w  jego zachowaniu? Rozmawiaj z dzieckiem na trudne tematy, dowiedz się więcej na temat jego sukcesów, być może porażek. Poznaj środowisko, w którym przebywa. Bądź czujny, zapobiegnij nieszczęściu, które może przydarzyć się  także Twojemu dziecku.

       Nie musisz być ekspertem, niezbędne informacje na temat niebezpiecznych środków odurzających uzyskasz w ogólnodostępnych ulotkach. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwie zażywania wszelkich używek, w tym również  tzw. dopalaczy.

AP

DZIEŃ CHŁOPAKA

       

 

Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom - tym małym i tym dużym szczęścia, zdrowia, miłości, radości.

29 września w przeddzień DNIA CHŁOPAKA  dziewczynki  przygotowały miłą niespodziankę swoim kolegom.  Było dużo słodkości - pyszne ciasteczka i słodycze. Dużym zaskoczeniem było zaproszenie na popołudniowy seans w kinie.  Nie zabrakło również karteczek z życzeniami oraz ciekawych konkursów  specjalnie dla chłopców.  Ten dzień był niezwykle miły dla chłopaków:)

AP/IP/AM/JK/MW

KONKURS „NUDNA MATEMATYKA”

Pierwszy w tym roku szkolnym konkurs matematyczny  już za nami.27 i 28 września w auli Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Matematyki, odbył się  XXVI Wojewódzki Konkurs „Nudna Matematyka”.

 

Wzięło w nim udział 14 uczniów naszej szkoły: z klasy 4a: Ślosorz M., Gurbiel W., Wojda O., z klasy 4b: Palion A., Drewniak W. Kęsicki F. Garbicz D. , z klasy 4c: Wysocki M., Stępień W., z klasy 5b: Zemełka J., z klasy 6a: Pomykała N., Czernek Z., Hevko A., z klasy 7a: Rozkosz A. Oprócz zmagań konkursowych, uczniowie Naszej Szkoły przebywając w budynku Uniwersytetu, mogli poczuć się przez chwilę jak studenci i wywarło to na nich ogromne wrażenie. A teraz czekamy na wyniki.

JK

Klasa VII a – czwarty sezon gry w kręgle w Centrum Rozrywki Grawitacja – ROZPOCZĘTY😊

AJ

AKADEMIA TENISA

       21 września klasy piąte naszej szkoły wybrały się na Muchowiec by zobaczyć nowe korty tenisowe i wziąć udział w  treningu. Pomimo niesprzyjającej pogody, uczniowie byli bardzo zadowoleni. Wielu pierwszy raz trzymało w ręce rakietę tenisową , oddali „pierwszy serw”, doskonale bawili się i rywalizowali w grupach mieszanych kasy 5ai 5b, poznali historię piłeczki tenisowej. Wszyscy otrzymali dyplomy, zdrową przekąskę i zaproszenie na Dni Otwarte Akademii Tenisa. Kilku uczniów  rozważa trenowanie tego sportu  w przyszłości.

IP

        Akcja „Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach”  to dobry sposób na zwrócenie społeczeństwu uwagi na fakt, że problem bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczy wszystkich. Uczniowie naszej szkoły  przy współudziale policji  zorganizowali happening, którego głównym celem było  przypomnienie  o tym, że aby uniknąć wypadków na drogach powinniśmy zawsze dbać  o bezpieczeństwo swoje i innych.

Szkoła to miejsce, w którym na co dzień porusza się problematykę bezpieczeństwa. Odbywa się to  zarówno w czasie lekcji wychowania komunikacyjnego, lekcji wychowawczych,  jak również  omawiania tekstów literackich związanych z różnymi typami zagrożeń.  Już pierwszoklasista wie jakie sytuacje  są niebezpieczne,  rozróżnia typy znaków drogowych, zna miejsca, w których można bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Wie również, że jako uczestnik ruchu drogowego musi być niezwykle ostrożny i liczyć wyłącznie na siebie.   Nie wystarczy jednak zmienić swoje zachowania tylko w  tym jednym dniu. „Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach”   powinien trwać w pamięci  wszystkich uczestników ruchu drogowego 365 dni w roku.

AP

W animacji wykorzystano zdjęcia  zamieszczone w serwisach: 

NOWOCZESNA EDUKACJA

Szanowni Państwo! 

         Rusza nabór uczniów do udziału w  realizowanym w naszej szkole  projekcie „Wędrówki szlakami nowoczesnej edukacji – zajęcia dla uczniów katowickich szkół”, mającego na celu podniesienie jakości oferty edukacyjnej, wzmocnienie potencjału uczniów poprzez realizację bezpłatnych zajęć dodatkowych z zakresu kształcenia ogólnego (j. angielski, matematyka, przyroda, informatyka). Prosimy o zapoznanie się z zamieszczonym regulaminem. Każdy uczeń będzie mógł korzystać z więcej niż jednego rodzaju zajęć. Termin rekrutacji  szkolnej  trwa do 30 września.

     Celem projektu jest: podniesienie jakości oferty edukacyjnej w 25 szkołach  z Katowic, poprzez realizację do 30 czerwca 2018 r. dziewięciu typów pozalekcyjnych zajęć dodatkowych w zakresie kształcenia ogólnego, w obszarach wymagających szczególnego wsparcia, wyznaczonych na podstawie diagnozy edukacyjnej poszczególnych placówek.

 

DOFINANSOWANIE PROJEKTU Z UE: 1.113.834,90 zł

                                  www.mapadotacji.gov.pl                                            

DOKUMENTACJA

  • Regulamin rekrutacji

 

 

AP

        15 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w Międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata 2017. Poprzedziła ją akcja plakatowo- informacyjna. Wielu uczniów (najwięcej z klasy 4b) wykonało plakaty i piękne prace plastyczne, które udekorowały korytarze naszej szkoły - informowały oraz mobilizowały do akcji - w tym roku pod hasłem „NIE MA ŚMIECI- SĄ SUROWCE”.

 

        Jak co roku sprzątaliśmy zielone tereny (skwery, parki, miejsca rekreacyjne) w centrum Katowic. Urząd Miasta dostarczył nam worki (również do zbiórki selektywnej), rękawice i drobne prezenty dla aktywnych ekologów (broszurki, plany lekcji, naklejki) oraz zorganizował odbiór zebranych odpadów w ustalonych miejscach. Pogoda i humory dopisały (niektórzy uczniowie napotykali ciekawe i śmieszne odpady, powstawały nawet w głowach kryminalne i makabryczno-komediowe scenariusze). Po dobrze wykonanej pracy niektóre klasy (np.  4c, 7a i 7b) znalazły czas na relaks na placu zabaw.

IP/AP/AJ/MW

UBEZPIECZENIE

Informujemy, że Prezydium Rady Rodziców 

 w roku szkolnym 2017/2018 wybrało ubezpieczyciela:

  Dobrowolna skladka na ubezpieczenie dziecka wynosi 42 zł.   

AP

Z KART HISTORII...

        Dnia 14 września uczniowie klas: VI A, VII A i VII B naszej szkoły brali udział w Szkolnym Rajdzie "Szlakiem Wieży Spadochronowej", organizowanym przez Hufiec ZHP w Katowicach. Trasa rajdu prowadziła od siedziby ZHP przy ul. Barbary do Parku Kościuszki poprzez miejsca upamiętniające obronę Katowic w 1939 r. W trakcie trasy uczniowie poznawali ich historię, a także rozwiązywali zadania przy poszczególnych punktach obrony miasta, które pozwoliły im uświadomić, jak wyglądały walki prowadzone przez harcerzy i powstańców we wrześniu 1939 r.

 MSZ

Nowy rok szkolny rozpoczęty!!!

       W poniedziałek - 4 września, uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Dyrekcja szkoły serdecznie powitała, uczniów, rodziców oraz grono nauczycielskie, życząc wszystkim spokojnego roku, rozwijania talentów, zdobywania nowych umiejętności i osiągania wielu sukcesów, a przede wszystkim - budowania dobrych relacji i wspólnego tworzenia szkoły przyjaznej, pomocnej, otwartej na potrzeby każdego dziecka. Uczniowie klas IIIB, IVB i VA przygotowali akademię, która uświetniła tak ważny moment w życiu każdego ucznia.

List Minister Edukacji Narodowej

AJ/AP

STYPENDIA SZKOLNE

Informacja w sprawie STYPENDIUM SZKOLNEGO
dla uczniów na rok szkolny 2017/2018

Zgodnie z informacją otrzymaną z Centrum Usług Wspólnych nabór wniosków o przyznanie stypendium na rok szkolny 2017/2018

 Wnioski będą przyjmowane w terminie od 1 do 15 września 2017r.

AD

 

ARCHIWUM WYDARZEŃ

 MULTIWYSZUKIWARKA

Herb miasta

BEZPIECZNE DZIECKO 

 PRZYJACIEL SZNUPKA

 

 

Prawa Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka

    DZIECKO W SIECI

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

BEZPIECZNY INTERNET

"Beniamin"  strażnik, który zadba o bezpieczeństwo twojego dziecka w Sieci

pobierz program

 Administrator strony