O szkoleNasz PatronOrganizacjaPlany lekcjiUroczystościRekrutacjaDni OtwarteRada RodzicówNasza KadraSzkolna DokumentacjaStudenci w szkoleNasze sukcesySzkolna LOPIzba RegionalnaProgramy AutorskieCertyfikatyProgramy i AkcjeSocrates ComeniusKarta rowerowaBibliotekaTurniej o Puchar DyrektoraPromocja zdrowiaSmacznie i zdrowoStołówkaStrefa RodzicaStrefa UczniaGazetkaArchiwum wydarzeń

ZŁOTE MYŚLI

 

Hosting sponsorowany przez firmę:

 

Nauka języków online

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

 

 

wita w Internecie!!!

Nasz adres:

Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
ul. Jagiellońska 18
40-035 Katowice
tel./fax(032)2510688

email: spnr1katowice@op.pl

BIEŻĄCE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY MOŻNA RÓWNIEŻ ŚLEDZIĆ NA SZKOLNYM FACEBOOKU

 

WAKACJE!

 

                                                       

 

     Życzymy wszystkim, aby  wakacyjny czas obfitował w   niezapomniane wrażenia! Wypoczywajcie bezpiecznie i  realizujcie  w 100% wszystkie wakacyjne plany. Wielu fantastycznych przygód, spotkań z interesującymi ludźmi, nawiązania nowych, wartościowych przyjaźni oraz poznania  ciekawych miejsc.

Życzą
Dyrekcja oraz cała społeczność

Szkoły Podstawowej nr 1

w Katowicach

AP

BEZPIECZNE WAKACJE

Przed wakacjami – co warto wiedzieć? Bezpieczny wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży

Rodzicu, o tym musisz pamiętać!

        Dni wolne od zajęć szkolnych to doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek dzieci i młodzieży. Rodzice poszukują ciekawych ofert turystycznych odnoszących się do zainteresowań i uzdolnień dzieci, ale przede wszystkim chcą mieć pewność, że wybrana forma wypoczynku jest bezpieczna dla dziecka i odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym odbywa się pod nadzorem kuratora oświaty. Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku, to najlepsze źródło informacji.

Co powinno znaleźć się w bagażu dziecka?

 Poradniki MSWiA dotyce zagrożeń terrorystycznych czy związanych z klęskami żywiołowymi i złymi warunkami pogodowymi

Przydatne adresy www:

www.wypoczynek.men.gov.pl

www.bezpiecznyautobus.gov.pl

www.polakzagranica.msz.gov.pl,

 www.odyseusz.msz.gov.pl

AP

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

        W dniu 19 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Po przemówieniu pani dyrektor nastąpił długo oczekiwany przez wszystkich moment - wręczenie nagród książkowych, dyplomów "wzorowych uczniów", listów gratulacyjnych oraz podziękowań dla rodziców, którzy z zaangażowaniem włączyli się w prace na rzecz klasy i szkoły.

       Nagrodę Dyrektora otrzymała uczennica klasy 7a - Nikola Pomykała, zaś ufundowaną przez Radę Rodziców nagrodę "TRAMPOLINA" przyznano Anastazji Pawlenko z klasy 5b.  Wyłoniono również liderów trwającej przez cały rok szkolny zbiórki makulatury. Uroczystości uświetniły występy uczniów.  Na zakończenie pani dyrektor mgr Iwona Brzezińska jeszcze raz przypomniała wszystkim o konieczności zachowania bezpieczeństwa  i życzyła udanego,  letniego wypoczynku. Rok szkolny 2018/2019 stał się historią - nadeszły upragnione wakacje!

AP

 

KOMUNIKAT

WAŻNA INFORMACJA!!!

       Zarządzenie Dyrektora Szkoły Podstawowej 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach w sprawie skrócenia zajęć lekcyjnych w związku z wystąpieniem fali upałów z zachowaniem ogólnego tygodniowego czasu trwania zajęć edukacyjnych ustalonego w tygodniowym rozkładzie zajęć.

       Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz.69, z póź.zm.) postanawiam:

– skrócić czas trwania lekcji do 30 minut w dniach 13 i 14 czerwca 2019 r. W tych dniach obowiązują następujące godziny rozpoczynania i kończenia lekcji:

1. 8.00-8.30

2. 8.40-9.10

3. 9.20-9.50

4. 10.00-10.30

5. 10.40-11.10

6. 11.25-11.55

7. 12.10-12.40

8. 12.50-13.20

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wcześniejsze odbieranie dzieci ze świetlicy szkolnej.

                                         Dyrektor szkoły - Iwona Brzezińska

 

KOMUNIKAT

Szanowni Rodzice uczniów przyszłorocznych klas pierwszych!

      W dniu 10 czerwca (poniedziałek) o godz. 16:30 w sali nr 31 odbędzie się zebranie rodziców  przyszłorocznych uczniów klas pierwszych z wychowawcą, pedagogiem, dyrekcją szkoły oraz przedstawicielem MOS-u.

Zapraszamy

AP

WAKACJE Z JEDYNKĄ :)

JP

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

odbędzie się w środę 19 czerwca w auli szkolnej.

Klasy     I - III godz.   8:00
Klasy IV-VII godz. 10:30
Klasa VIII godz. 12:00

AP

Msza Święta na zakończenie roku szkolnego

odbędzie się w piątek 19 czerwca o godzinie 9.30 w Katedrze Chrystusa Króla. Uczniowie idą na mszę ze szkoły pod opieką katechety lub pod opieką Rodziców bezpośrednio do Katedry.

AP

Z EKOLOGIĄ...

Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT.

 Uczniowie prezentują miniaturkę teatralną  „Nie zaśmiecajmy Ziemi”, prace plastyczne „Chcemy czyste powietrze”.

BRS

DNI MATEMATYKI

Uczniowie klasy I a wykonali plakaty  promujące szkolne wydarzenie oraz prace  „Zwierzęta z figur  geometrycznych” .Wspólnie z klasą I b brali udział w konkursiku matematycznym „Liczę błyskawicznie” i zabawie tanecznej  „Matematyczny  blues”.

BRS

KATOWICKIE SPACERY

Klasa I a w Śródmieściu Katowic przy pomniku A. Mielęckiego.

Co się tu kiedyś wydarzyło?

BRS

KATOWICKIE SPACERY

Uczniowie klasy I a podczas wędrówek po Śródmieściu Katowic realizowali zadania projektu edukacyjnego „Rawa i jej znaczenie dla rozwoju Katowic”.

BRS

ŚWIĘTO RODZINY

     3 czerwca klasa 1b i 2a zaprosiła swoich Rodziców na doroczne Święto. Dzieci zaprezentowały wzruszający montaż słowno-muzyczny połączony z inscenizacją bajki o "Czerwonym Kapturku".Na koniec kochające pociechy obdarowały Rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami.

MS

 

          Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach bałtyckich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana The International Union for
 Protection of Childhood, której celem była zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 w Dzień Dziecka, w Warszawie, obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
 

AP

    

      Szalony Dzien dziecka, klasy IB i IIA Początek dnia odwiedziny Cukierkowej Wróżki, wyjście na Wystawe Kwiatów Gigantow i najlepsze spektakl "Calineczka " w Teatrze Ateneum.

AB/MS

 

Biwak klas 6-tych w Dolinie Trzech Stawów.

        31 maja (w przeddzień Dnia Dziecka) klasy: 6a i 6b  wybrały się na jeszcze majowy spacer i piknik do Doliny Trzech Stawów. „Śniadanie na trawie „smakowało jak zwykle bardzo, a po nim można było pograć w piłkę, paletki…. Odbył się też konkurs balonowy dziewczyny kontra chłopcy- zakończony słodkimi nagrodami.

IP

W MUZEUM  ŚLĄSKIM

LEKACJA  Z  OBRAZAMI 

         W Galerii Sztuki Polskiej 1800-1945  w Muzeum Śląskim uczniowie klasy 3 uczestniczyli w zajęciach, które przez zabawę wprowadziły ich w tematykę malarstwa. Utrwalili sobie podstawowe gatunki malarskie. Dowiedzieli się czym różni się portret od autoportretu? Czy rekwizyty mówią nam coś o osobie portretowanej? Czy można namalować pejzaż w mieście? Czy kwiaty mogą znaleźć się na obrazie z martwą naturą? Dużo radości przyniosło im    układanie puzzli z dziełami sztuki  oraz kolorowanie reprodukcji obrazu Tadeusza Makowskiego „Troje dzieci pod drogowskazem”.

MW

          ROZŚPIEWANA JEDYNKA

           Dnia 27 maja w naszej szkole odbył się VII Szkolno Przedszkolny Festiwal Piosenek Majki Jeżowskiej. Radosne piosenki Majki Jeżowskiej rozbrzmiewały w auli i bawiły zgromadzoną publiczność. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów!

MW

 

KÓŁKO TEATRALNE

        Koło teatralne dalej się rozwija. Prowadzone są zajęcia nie tylko na scenie. Uczniowie poznają również kulisy powstawania sztuki. Ostatnie spotkanie to wyjaśnienie co to jest program teatralny. Właśnie do tego dzieła wykonują prace plastyczne. Jak widać wszyscy są bardzo zaangażowani, chętnie przychodzą na zajęcia.

AM

OTWARCIE WYSTAWY

Uroczyste otwarcie wystawy

"ŚLĄSCY POLICJANCI - OFIARY ZBORDNI KATYŃSKIEJ"

        W czwartek 16 maja w czytelni Szkoły Podstawowej Nr 1 w Katowicach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "ŚLĄSCY POLICJANCI - OFIARY ZBORDNI KATYŃSKIEJ". W wernisażu wzięli udział: - przedstawiciele Muzeum śląskiego: Jerzy Dolinkiewicz, Sabina Wawerla-Długosz - członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku: Teresa Bracka (prezes), Grzegorz Grześkowiak (członek zarządu) - członkowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej Nr 1.      Ceremonię poprowadziła Dyrektor Szkoły - Iwona Brzezińska, za której przewodnictwem dokonano przecięcia wstęgi. Następnie zaproszeni Goście przybliżyli zebranym tematykę i cel wystawy. Wystawa będzie dostępna do 14 czerwca, a korzystać z niej będą uczniowie klas 5-8, a także pracownicy Szkoły i zaproszeni goście - w tym rodzice naszych uczniów.

JP

SPRAWDZIAN TRZECIOKLASISTY

7 i 8 maja uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 pisali test umiejętności trzecioklasisty.

JP

 

SUKCES EKOLOGICZNY

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wiosennym konkursie ekologicznym organizowanym przez Wydział Kształtowania Środowiska UM w Katowicach. Startowali w 2 kategoriach wiekowych ,wykonując prace plastyczne i kolaże fotograficzne, ukazujące piękno przyrody w naszym mieście. 

WYNIKI KONKURSU EKOLOGICZNEGO
PN. „PIĘKNO PRZYRODY W KATOWICACH

 

Klasy I-III szkoły podstawowej:

II miejsce:

 •  Filip Poniński – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Katowicach

Wyróżnienia:

 • Maja Bednarska – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Katowicach

 • Aleksander Wilk – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Katowicach

Klasy IV-VIII szkoły podstawowej

III miejsce:

 • Lena Olszewska – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Katowicach

 • Natalia Węgrzyn – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Katowicach

 • Jakub Czarnik – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Katowicach

      Niektóre z prac uczniów klas starszych można oglądać

wystawione na korytarzu II piętra naszej szkoły.

 IP

 

WIELKA ZABAWA RODZINNA

      VIII Wielka Zabawa Rodzinna - impreza finałowa Wielkiej Ligi Czytelników - już w najbliższą sobotę. Spotykamy się na Rynku w Katowicach. Rejestracja drużyn (minimum 1 dorosły i 1 dziecko) w Centrum Informacji Turystycznej - Rynek 13 od godz. 9.30.  

Szczegóły na plakacie.

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Katowicach

jest współorganizatorem Wielkiej Zabawy Rodzinnej.

Zachęcamy wszystkie rodziny do spędzenia czasu w miłej atmosferze. Zapraszamy.

JP

LEKCJA OTWARTA

CO NADAJE SMAK POTRAWOM?

       W klasie 3 a odbyły się zajęcia promujące zdrowe odżywianie, na które zostali zaproszeni  rodzice.Poznawaliśmy znaczenie przypraw dla smaku i zdrowia. Dzieci zdobywały sprawność „Znawcy przypraw”. Powstała piękna pachnącą Wielką Księgę Przypraw.

      

MW

 

MAJOWE ŚWIĘTA

     1 Maja - Międzynarodowe Święto Pracy - święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day obchodzony w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni zależności od stanu.

      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Święto to ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi ustanowił Sejm w dniu 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

www.youtube.comwatchv=SDO6h439wR8

        3 Maja Święto Konstytucji - Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to,6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

AP

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 maja (wolnym od zajęć dydaktycznych)

świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi

 zgodnie ze zgłoszonym przez rodziców zapotrzebowaniem.

 

 

Szanowni Rodzice Uczniów

Szkoły Podstawowej nr 1

w Katowicach!

 Z przyjemnością zawiadamiam Państwa, 

od jutra 26.04.2019 r. ( piątek) zajęcia dydaktyczne w naszej szkole

zostają odwieszone  i już jutro będą odbywać się wg planu.

 Z poważaniem, Iwona Brzezińska- dyrektor szkołySzanowni Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach!

W związku z tym, że prawdopodobnie od poniedziałku 8 kwietnia 2019 r. planowany jest strajk szkolny, zdecydowana większość nauczycieli naszej szkoły przystąpi do niego. Wówczas niestety nastąpi odwołanie zajęć szkolnych.

Zwracam się do Państwa z prośbą o przewidzenie możliwości zapewnienia Swojemu dziecku opieki. Jako dyrektor nie będę w stanie zapewnić Państwa dzieciom należytej opieki wychowawczej i bezpieczeństwa, co dla mnie jest kwestią nadrzędną.

Proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuję.

Z wyrazami szacunku

Dyrektor Iwona Brzezińska

Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli

 

KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ

      Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM". Naszą szkołę reprezentowali:  Filip Pawlak, Marcel Wysocki oraz Alex Pawlak, którzy  wykazując ogromną wiedzę pokonali rywali i zajęli czołowe miejsca.

 • I miejsce -Filip Pawlak - klasa 4 a

 • II miejsce - Filip Pawlak - klasa 5 c

 • III miejsce - Alex Pawlak - klasa 5a

         AP/JP

 

WIZYTA W MUZEUM HISTORII KATOWIC

     29 marca klasa 5 c wspólnie z wychowawcą wybrała się do Działu Teatralno- Filmowego  Muzeum Historii Katowic. Muzeum  mieści się w dawnym mieszkaniu utalentowanych osobowości artystycznych  Barbary i  Stanisława Ptaków. W mieszkaniu zgromadzone zostało wiele eksponatów dokumentujących twórczość tych dwojga artystów. Pani Barbara Ptak  to wybitna kostiumolog, scenografka teatralna i filmowa, zaś jej mąż Stanisław był aktorem oraz śpiewakiem operetkowym. 

          Zwiedzając  muzeum uczniowie wkroczyli w fascynujący świat scenografii, kostiumów filmowych oraz wielkich polskich produkcji filmowych  i teatralnych. Magiczny i wyjątkowy klimat tego miejsca udziela się  z pewnością wszystkim zwiedzającym. Piękne i niepowtarzalne kostiumy stały się również inspiracją dla uczniów, którzy  samodzielnie, w czasie warsztatów zaprojektowali ubiór dla różnorodnych  postaci.    Efekt ich pracy zachwycił wszystkich. Może właśnie uczeń naszej szkoły zostanie w przyszłości projektantem? J

AP

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

        Miło nam poinformować, że w ramach ogólnopolskiej kampanii "Dobrze Cię widzieć" do naszej szkoły  trafiły kamizelki odblaskowe. Celem kampanii  jest poprawa  bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, w szczególności zaś dzieci i młodzieży.

Więcej informacji na  temet kampanii stronie:

 https://www.dobrzeciewidziec.org/o-kampanii

AP

NIETYPOWA LEKCJA HISTORII I WOS

            W piątek 29 marca uczniowie klasy VIII pod opieką pani Małgorzaty Szkodny wzięli udział w nietypowej lekcji historii i WOS-u w pobliskim Urzędzie Marszałkowskim. Podczas zorganizowanych zajęć mieli możliwość zwiedzić monumentalny budynek, zajrzeć do skarbca, gdzie jeszcze przed wojną przetrzymywano sztabki złota, podziwiać reprezentacyjną salę marmurową i poczuć się, jak prawdziwi radni podczas sesji sejmiku wojewódzkiego. Pracownik kancelarii omawiał również ciekawostki dotyczące naszego miasta oraz prac budowlanych Urzędu na podstawie zachowanych zdjęć. Na koniec uczniów czekała atrakcja – przejażdżka nietypową windą :)

MSZ

WARSZATATY MEETALK

        W czytelni odbyły się warsztaty z komunikacji pt. "MEETALK" - realizowane w ramach projektu "Zwolnieni z Teorii".Tematem zajęć była komunikacja bez smartfonu. Rozmowa i integracja wpływa na lepsze relacje równieśnicze i tym samym lepsze samopoczucie.
 


Prowadzący:
Weronika i Marcin - VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie
Katarzyna i Karol - I LO im. Tadeusza Kościuszki

JP

ZAPISY DO SZKOŁY 2019/2020

  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach informuje, że trwają zapisy dzieci do klas pierwszych na rok szkolny 2019/2020. Prosimy rodziców/opiekunów o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły celem dokonania formalności.

            Gorąco zachęcamy rodziców dzieci sześcioletnich do zapisów swych pociech właśnie do naszej szkoły. Decyzja rodzica jest niezbędna do opracowania PROJEKTU ORGANIZACYJNEGO SZKOŁY na rok szkolny 2019/2020. Zwracamy się także z prośbą do  rodziców/ opiekunów dzieci zameldowanych w rejonie naszej szkoły, które nie będą uczęszczały do SP   nr 1, o informację, w jakiej placówce dziecko rozpocznie edukację.

AP

 Przejdź do dokumentów związanych z rekrutacją 2019/2020

Komplet niezbędnych dokumentów znajduje się na szkolnej stronie

Biuletynu Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej SP Nr 1 w Katowicach

w zakładce AKTY PRAWNE/REKRUTACJA UCZNIÓW/ROK SZKOLNY 2019/2020

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Informujemy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 3-5 kwietnia.

Harmonogram zajęć dla poszczególnych klas

AP/TR

KÓŁKO TEATRALNE

     Teatr 21 rozwija się szybko. Już za nami kilka spotkań w teatrze i na prawdziwej scenie. Stu procentowa obecność uczestników umożliwia uzyskiwanie dużych postępów całej grupy. Nasz projekt zakłada wystawienie sztuki, która będzie efektem wielu godzin spędzonych razem. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru sztuki i czytania  bajki w reżyserii pana Piotra Jasniszewskiego.  Wprowadzanie ruchu to też przełamanie pewnych barier, ukazania siebie z innej strony. Już teraz można zauważyć wielkie zaangażowanie i pasje uczniów. Naszym zamiarem jest dalsze pogłębienie naszych wiadomości realizując się w klasie artystycznej pod patronatem Teatru Śląskiego.

AM

WYCIECZKA DO AUSCHWITZ-BIRKENAU

       18 marca bieżącego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły z klasy VIII A oraz 5 uczniów z klasy VII A pod opieką wychowawczyni Agaty Jarząbek oraz nauczyciela historii Małgorzaty Szkodny uczestniczyli w wycieczce szkolnej do  niemieckiego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau (Oświęcim- Brzezinka). Uczestnicy w skupieniu wysłuchali informacji przekazanych przez przewodników na temat tragicznych  wydarzeń, które tam miały miejsce. Cierpienie i śmierć więźniów, w tym malutkich dzieci, wywarły na nich duże wrażenie. Trudno im było ze spokojem patrzeć na piece krematoryjne, cele śmierci głodowej czy gazowej, baraki, zdjęcia osób zamordowanych w bestialski sposób. Pobyt w takim miejscu pobudza do zastanowienia się nad wartością ludzkiego życia …..

MSZ

KAMPANIA ANTYSMOGOWA

Kampania anty-smogowa trwała w naszej szkole  cały tydzień (od 11do15 marca).Na lekcjach j. angielskiego uczniowie poznawali etymologię słowa SMOG, na przyrodzie i biologii dyskutowano o skutecznych i aktywnych sposobach walki ze smogiem, podczas lekcji wychowawczych odbywały się różne zabawy, dyskusje, uczniowie wykonywali rebusy, grali w kalambury (hasła związane z zanieczyszczeniem powietrza). Efektem tych działań stały się plakaty, rysunki i inne prace graficzne, które wyeksponowano na korytarzach i w salach lekcyjnych. Uczniowie ubrali się też w ostatnim dniu kampanii na niebiesko lub czarno- symbole czystego i brudnego powietrza.

IP

8 MARCA DZIEŃ KOBIET

     Z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole odbyły się małe, klasowe uroczystości. Każda z klas świętowała na swój sposób.  Chłopcy z klasy 1a  złożyli swoim koleżankom życzenia i obdarowali je ślicznymi różowymi tulipanami.

 Chłopaki z klasy 5c zaskoczyli koleżanki głośnym śpiewem, a po  ukończonych lekcjach  wszystkie dziewczyny spędziły miło czas na zabawach w  kręgielni.

       Panowie z 6b obdarowali swoje koleżanki i wychowawcę ślicznymi i trwałymi kwiatami (ręczna robota) i osłodzili Dzień Kobiet czekoladkami. Był też czas na krótką zabawę.

AP/IP

KONKURS "EKOPLANETA"

      

       Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym EKOPLANETA. W 2 kategoriach: MŁODZIK  (kl. 5-6)  i  ADEPT  (kl 7-8) 15 uczniów zmierzyło się z 30-pytaniowym testem wiedzy przyrodniczej i biologicznej.  Wyniki w czerwcu, czekamy z niecierpliwością!

IP

       PASOWANIE NA CZYTELNIKA

      W naszej szkole miało niedawno miejsce ważne dla pierwszoklasistów wydarzenie -  pasowanie na czytelnika. Uroczystość poprzedziło przedstawienie przygotowane przez starszych kolegów z klasy 2a. Od tej pory uczniowie klasy pierwszej  uzyskali status czytelnika naszej szkoły i będą mogli samodzielnie wypożyczać książki. 

AP/MS

POMAGAMY

      Wspierajmy panią Kasię - nauczycielkę naszej szkoły w walce z ciężką chorobą. Każdy grosz jest na wagę złota i pomoże jej w kosztownej kuracji. Razem możemy więcej! W jedności siła!!!

    

Powiększ obraz

AP

W LABORATORIUM

Lekcja chemii klasy VIII w laboratorium chemicznym😊

AJ

DNI OTWARTE JEDYNKI

Dni Otwarte za nami :) 

          W dniu 5 marca w naszej szkole odbył się DZIEŃ OTWARTY. Uroczystość pod hasłem „Festiwal nauki i zabawy” przeprowadzona została w dwóch etapach. W pierwszym etapie, w godzinach porannych, naszą szkołę odwiedziły grupy dzieci wraz z wychowawcami z okolicznych przedszkoli. Na początku przedszkolaki zaproszone zostały do obejrzenia przedstawienia pt.: „Wilk uparciuch” w wykonaniu starszych kolegów. Po przedstawieniu każda grupa odprowadzona została do poszczególnych sal lekcyjnych, gdzie na dzieci czekało dużo atrakcji.

        W drugim etapie, w godzinach popołudniowych, nasi Goście zaproszeni zostali na przedstawienie pt.: „Kopciuszek”. Następnie przedszkolaki wzięły udział w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach matematycznych, fizycznych, przyrodniczych, regionalnych, bibliotecznych oraz z języka angielskiego. Była również sala gier i zabaw. Wszystkie przygotowane atrakcje dostarczyły dzieciom wielu miłych i przyjemnych wrażeń. 

      W czasie kiedy dzieci zajęte były zabawą ich rodzice i opiekunowie mieli okazję porozmawiać z Panią dyrektor mgr Iwoną Brzezińską, zapoznać się z kadrą pedagogiczną, zwiedzić szkołę oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy do pierwszej klasy.

Dziękujemy wszystkim za udział w Dniu Otwartym Jedynki oraz za wspólną zabawę.

Do zobaczenia we wrześniu!!!

Fotorelacja z imprezy

                Serdecznie zapraszamy rodziców przyszłych pierwszoklasistów ze swoimi pociechami na Dzień Otwarty.

 

KÓŁKO TEATRALNE

             Od marca nasze koło teatralne Teatr 21 zostaje objęte patronatem Teatru Śląskiego.  To ogromny zaszczyt dla naszych uczestników. Dzięki temu projektowi nasi mali artyści będą mieli możliwość rozwijać swoje uzdolnienia pod okiem fachowców , profesjonalnych aktorów, menagerów teatru, reżyserów i innych pracowników teatru.   Nasze zajęcia odbywają się na scenie w Malarni Teatru Śląskiego. Pierwsze spotkanie miało na celu [poznanie sceny oraz zaprezentowanie się na niej. 

         Celem tego działania jest wystawienie sztuki  na deskach teatru dla wszystkich uczniów szkoły i ich rodziców , a także nauczycieli . To ogromna praca , która zakończy się pod koniec roku kalendarzowego. Została wybrana  bajka Jana Brzechwy   „Szelmostwa Lisa Witalisa” w reżyserii pana Piotra Janiszewskiego .

AM

TURNIEJ BADMINTONA

To już V Turniej w Badmintona klas VI – VIII

 • Wiktoria Rozkosz kl. VIII

 • Hubert Skóra kl. VII

 • Nikola Pomykała kl. VII

 LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Lekcja wychowania fizycznego klasy VIII w siłowni Calypso😊

AJ

OGÓLNOPOLSKI KONKURS

       V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” 2018/2019. Etap powiatowy – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Katowicach 28 lutego 2019 r. W etapie powiatowym wzięli udział laureaci etapu szkolnego, którzy zdobyli 6 sprawności czytelniczych oraz wygrali test kwalifikacyjny.

W I etapie brało udział 891 uczniów z katowickich szkół, a z całej Polski 17274. Do finału powiatowego w Katowicach awansowało 133 uczniów z 28 katowickich szkół. Tworzą oni 48 drużyn. W Katowicach gościliśmy również najlepszych czytelników z Siemianowic Śląskich. Przyjechały do nas 4 drużyny - 11 uczestników z 2 szkół siemianowickich.

Gratulujemy występu w etapie powiatowym naszym reprezentantom:

Klasy 1-4
Filip, Julia, Klaudia

Klasy 5-8
Maksymilian, Sandra

W czwartek 28 lutego w naszej Szkole odbędzie się etap powiatowy Wielkiej Ligi Czytelników, w którym weźmie udział ok. 150 uczniów z 28 szkół katowickich oraz 2 szkół z Siemianowic Śląskich. Życzymy wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń.

 

JP

AKCJA "ZIMA W MIEŚCIE"

 Krótka relacja z ferii zimowych organizowanych w "Jedynce"

        II tydzień półkolonii rozpoczęliśmy od wizyty w Galerii Katowickiej oglądając spektakl "Fabryka Zabawek", spektakl realizował treści z zakresu edukacji ekologicznej. Po spektaklu korzystając z pięknej pogody bawiliśmy się na placu zabaw. Po powrocie do szkoły postanowiliśmy zafarbować artykuły spożywcze, przygotowując przy tym materiały do wykonania biżuterii i pracy plastycznej. Wtorkowy dzień rozpoczęliśmy od wizyty przedstawicieli Straży Miejskiej którzy przypomnieli nam o zasadach ruchu drogowego oraz różnymi zagrożeniami czyhającymi na dzieci w mieście. Wspólnie wypracowaliśmy zimowy kodeksy bezpiecznego ucznia. Po bardzo fascynującej prelekcji wybraliśmy się do Muzeum Historii Katowic gdzie Pani przewodnik opowiedziała nam o historii naszego miasta, następna mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych gdzie kopiowaliśmy stare obrazy z naszego miasta przy pomocy kredek akwarelowych.

            Wykonaliśmy także prace z farbowanego ryżu przedstawiająca pierwsze oznaki wiosny. Dzień zakończyliśmy tańcami i zabawami integracyjnymi. Środowy poranek rozpoczęliśmy od wizyty funkcjonariuszy Policji i wysłuchaliśmy prelekcji na temat "Bezpiecznych ferie 2019". Następnie po wzruszającym filmie w Multikinie "Mia i Biały Lew" postanowiliśmy zażyć trochę ruchu do najnowszych przebojów w klubie Roller Disco". Dzień następny rozpoczęliśmy od uzupełnienia wiedzy o świecie przeprowadzając "Wielki kolonijny teleturniej Smoka Wawelskiego", następnie wybraliśmy się do teatru na spektakl "O zimowym bałwanku, który dostał ludzkie serce". Mieliśmy okazję spacerować ulicami miasta korzystając przy tym z przysmaków miejscowej lodziarni. Dzień zakończyliśmy wykonaniem biżuterii z wcześniej przygotowanych materiałów. Ferie zakończyliśmy zabawami w Parku Kościuszki i warsztatami "Zima w mieście z Future Artist-sztuka w rękach dzieci".

       Ogromną radość sprawiły nam warsztaty teatralne w Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków, na których uczyliśmy się podstaw animacji. Scenki, w których „grały” stworzone przez nas kukiełki rozbudziły naszą wyobraźnię i rabawiły nas do łez.

 

       W czasie zbliżających się ferii zimowych zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego spędzenia czasu na interesujących zabawach: warsztaty plastyczne, gry i zabawy grupowe, łamigłówki, krzyżówki, rebusy, bajkowe gry i zabawy, puzzle, zajęcia w plenerze i wiele innych atrakcji... Każdy znajdzie coś dla siebie – od pierwszaka do ósmoklasisty!

Chętnych prosimy o zapisywanie się w świetlicy szkolnej.

JP

BEZPŁATNE PRZEJAZDY

 

          Uprzejmie informujemy, że Zarząd Województwa Śląskiego z   inicjatywy Marszałka Województwa Śląskiego podjął decyzję    o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży szkolnej pociągami Kolei Śląskich w czasie trwania ferii zimowych w województwie śląskim, tj. od 9    do 24 lutego 2019 roku. Do bezpłatnych przejazdów dzieci i młodzieży przebywających w  tym czasie na terenie naszego województwa uprawnia ważna legitymacja  szkolna szkół z   obszaru całej Polski.  Więcej szczegółowych informacji w tej  sprawie znajduje się na stronie

https://www.slaskie.pl/content/kolej-na-ferie

AP

1% PODATKU NA NASZĄ SZKOŁĘ

       Szanowni Rodzice oraz Przyjaciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach, będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli  za pośrednictwem  „Fundacji Studenckiej Młodzi-Młodym” przekażecie Państwo naszej szkole  1% należnego za 2018 rok podatku. Gwarantujemy, że uzyskane w ten sposób fundusze będą w całości wykorzystane na potrzeby dzieci i szkoły. Przekazując 1% Waszego podatku  wspieracie rozwój  Szkoły Podstawowej nr 1   im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Wszystkie dzieci potrzebują nowoczesnej i przyjaznej edukacji, która da im lepszą przyszłość!

Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość.

Szczegółowe informacje, jak odpisać 1% znajdą Państwo na stronie https://www.pit.pl/1procent/

AP

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ

      8 lutego odbył się apel podsumowujący I półrocze, podczas którego przedstawicielki Szkolnego Samorządu Uczniowskiego przekazały swoim młodszym kolegom zbiór rad, które mogą pomóc im spędzić bezpiecznie ferie. Wyróżniono także uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce. Na koniec wręczono nagrody laureatom szkolnych konkursów:

 • recytatorskiego „Wiersze dla Niepodległej”,

 • plastycznego „Bombka bożonarodzeniowa”

 • Gry Jubileuszowej,

 • Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników

 

MS

 KARNAWAŁ 2019

      Tradycyjnie, tuż przed feriami  7 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa. Uczniowie klas 4-8 bawili się w rytm najgorętszych hitów z list przebojów. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie klasy 8a.  Zabawa była przednia!

AP

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Klasa 1a

25 stycznia 2019 r.

          Tego dnia wnuczęta gościły cudownych gości. Dla nich  ze swoją wychowawczynią przygotowały: -warsztaty plastyczne „Podarujmy sobie serce”, prezentacje muzyczne,  miniaturki recytatorskie,  życzenia i laurki.

BRS

         Uczniowie klasy 3a przygotowali program artystyczny, laurki, prezenty i ugościli w swojej klasie wspaniałych gości – kochane Babcie i Dziadków.

MW

BEZPIECZNY INTERNET    

     DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  

      Chcemy  również zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki lub zabawy - jest jednak odpowiedzialny za swoje działania w Internecie. Podczas surfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych użytkowników i respektowaniu ich praw.

      Wszystkich rodziców i opiekunów gorąco zachęcamy do udziału w projekcie edukacyjnym pod hasłem  "Zostań znajomym swojego dziecka" Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

AP

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Szanowni Rodzice!

Uprzejmie informujemy, że  na stronie głównej Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz w zakładkach Aktualności, Rodzice  i   uczniowie /   Organizacja roku szkolnego i Szkoły i  organy prowadzące/  Egzaminy został zamieszczony link do filmów Centralnej Komisji    Egzaminacyjnej, dotyczących informacji egzaminu ósmoklasisty, w celu wykorzystania    na lekcjach przedmiotowych lub wychowawczych. Link do filmów:

https://www.youtube.com/watch?v=vNB6rQ3WF4k&list=PLiVdCrg1BnC8A94XifRNekMS5lLiZFQaf&index=1

 AP

 

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

List Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji  

      Policja apeluje do rodziców i nauczycieli, by zachowali czujność i ostrzegali dzieci. Tabletki w kształcie misiów, nietoperzy, czy innych bajkowych postaci są rozdawane dzieciom najczęściej w drodze do lub ze szkoły. Bardzo ważna jest rozmowa z dziećmi i uświadomienie ich, jak wielkie ryzyko dla zdrowia, a nawet życia, może nieść zjedzenie takiego kolorowego cukierka, którym poczęstował je nieznajomy. Tabletki zawierają pochodne ecstasy oraz inne środki odurzające. Jedno dziecko jest w stanie krytycznym. 


Rodzicu!

       Czy wiesz, co robi Twoje dziecko w czasie wolnym? Zauważyłeś może  jakieś zmiany w  jego zachowaniu? Rozmawiaj z dzieckiem na trudne tematy, dowiedz się więcej na temat jego sukcesów, być może porażek. Poznaj środowisko, w którym przebywa. Bądź czujny, zapobiegnij nieszczęściu, które może przydarzyć się  także Twojemu dziecku.

       Nie musisz być ekspertem, niezbędne informacje na temat niebezpiecznych środków odurzających uzyskasz w ogólnodostępnych ulotkach. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwie zażywania wszelkich używek, w tym również  tzw. dopalaczy.

AP

OGÓLNOPOLSKI KONKURS

JP

WARSZTATY EKOLOGICZNE

 

Ekoeksperymentarium”

  

                Klasa I a brała udział w warsztatach ekologicznych. Uczniowie wspólnie z animatorem, aktywnie,  przekonywali się, co mogą zrobić dla środowiska. Poruszali kwestie oszczędzania zasobów, prawidłowej segregacji śmieci czy minimalizmu.

BRS

INNOWACJA PEDAGIGICZNA

          Dla zainteresowanych biologią i przyrodą uczniów klas 5-tych odbywają się raz w miesiącu spotkania popołudniowe pod hasłem „Na tropach tajemnic przyrody”. W ramach tzw. innowacji pedagogicznej zorganizowano dzieciom cykl zajęć, które w miesiącach jesienno-zimowych odbywają się w coraz lepiej wyposażonej pracowni biologicznej, a wiosną „wyjdą” w teren.

 

Do tej pory udało się zrealizować, zaplanowane na październik- grudzień:

 

 • Owoce i warzywa to części roślin
 • Powietrze wokół nas
 • Zmysły człowieka

 Przed nami jeszcze:

 • Ciała stałe wokół nas

 • Fale dźwiękowe wokół nas

 • W terenie z mapa i kompasem

 • Szumi dokoła las

 • Funkcje terenów zielonych

Tematyka zajęć

 IP

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru,

przyniesie spokój i radość,

a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych  Świąt Bożego Narodzenia, życzą

Dyrekcja szkoły oraz cała Społeczność "Jedynki"


Uprzejmie informujemy, że w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych  świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi zgodnie ze zgłoszonym przez rodziców zapotrzebowaniem.

AP


"Niebo - ziemi, niebu - ziemia,

Wszyscy - wszystkim ślą życzenia"
 

         W naszej szkole odbyło się kolędowanie przed Uroczystością Bożego Narodzenia. W piątek w ostatnim dniu nauki przed Świętami odbyły się klasowe wigilie. Gościliśmy też szkolnych kolędników z najstarszych klas. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia relacji z kolędowania. Wszystkim Gościom odwiedzającym naszą szkolną stronę składamy serdeczne życzenia z okazji nadchodzących Świąt oraz Nowego 2019 Roku.

RL

 

        VADEMECUM PRZYRODNIKA

       Uczniowie klas 4-tych zainteresowani biologią zwierząt uczestniczą cyklicznie pod opieką nauczyciela przyrody w popołudniowych zajęciach dodatkowych „Vademecum przyrodnika” w Pałacu  Młodzieży. Poprzez własną aktywność poznają tam tajniki z życia zwierząt np. sposoby rozmnażania, „dzieciństwo zwierząt”, ich rozwój, „zdolności  budowlane”, ich domy, gniazda, nory i inne mieszkania. Efekty pracy w zespołach, przyklejone na arkuszach szarego papieru można oglądać na wystawie (2 piętro ,obok sali biologicznej).

 

IP

  

          ŚWIĘTY MIKOŁAJ to postać znana na całym świecie. Ten dobroduszny staruszek przybrał różne miana. W Anglii to Father Christmas, w Danii Julemanden, w USA Santa Claus, we Włoszech Babbo Natale, w Czechach Mikulas, a w Niemczech - Heilige Nicolaus. Z biegiem czasu Święty Mikołaj zmieniał  także swój wygląd. Dzisiaj znamy go  jako pyzatego dziadka o czerwonych policzkach i długiej, białej brodzie, podróżującego saniami w zaprzęgu reniferów.

       Dzień Świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości. Każdy z nas  z niecierpliwością oczekiwał jego wizyty. W tym roku Świętemu  towarzyszyła Pani Mikołajowa, która z wielką gracją pomagała wręczać słodkości.

     Po dniu obfitującym w wiele wrażeń zadowolony z siebie Mikołaj  wykonał   nowoczesny taniec.

     Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie smakołyków dla całej  uczniowskiej  społeczności oraz rodzicom uczniów z klasy 5c, którzy tak wspaniale  wcielili się  w role świętych.

AP

MIKOŁAJ SIĘ ZBLIŻA, DZIECI SIĘ RADUJĄ...

           Uczniowie z klasy 2a doskonalili się w sztuce epistolograficznej. Listy do Mikołaja były do tego doskonałym pretekstem. Zaadresowane i zaopatrzone w "historyczne" już znaczki, zostały niezwłocznie wysłane, by Mikołaj zdążył z prezentami. 

MS 

WYCIECZKA DO KOPALNI

NA SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

W TARNOWSKICH GÓRACH

        Klasa I a poznała Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, miejsce szczególne,  wpisane na listę dziedzictwa  UNESCO oraz Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli  w nowoczesnym centrum edukacji o o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Zapoznali się z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Płynęli łodziami dawnymi chodnikami odwadniającymi kopalnię. Spotkali się również z dobrym duchem kopalni – Skarbnikiem.

       Na terenie miasta poznali zabytkową Dzwonnicę Gwarków, ratusz, domy podcieniowe, zabytkowe kamieniczki, najstarszą świątynię oraz współczesną rzeźbę plenerową Gwarka, przypominającą o górniczym rodowodzie osady.

BRS

        BARBÓRKOWE ŻYCZENIA

       Z okazji barbórkowego święta składamy wszystkim Górnikom życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

Wszystkim Górnikom Szczęść Boże!

AP

       4 grudnia uczniowie klasy 3a  gościli w szkolnej  Izbie Regionalnej. Były to zajęcia o bogactwach ziemi  wydobywanych przez górników, symbolach i barwach górniczych, tradycjach górniczych, o ich patronce. Każdy mógł przymierzyć górnicze czako.

MW/

KONKURS ECOPAKA

           W dniu 30 listopada uczniowie klas 5c, 6a, 6b oraz 8a wybrali się do Centrum Kultury na wystawę prac konkursowych "eCOPaka".  Organizatorem konkursu  było Miasto Katowice. Konkurs  nawiązywał do Szczytu Klimatycznego ONZ - COP24, którego po raz pierwszy gospodarzem są Katowice. Tematem pracy plastyczno – technicznej było pokazanie przemian zachodzących w mieście Katowice oraz nawiązanie do hasła „Black to green".

        Przygotowane w ramach konkursu upominki zostaną przekazane gościom – delegatom państw członkowskich ONZ. Oryginalne i bardzo pomysłowe prace wykonane były w wielu technikach oraz w III kategoriach wiekowych - jury miało niezwykle trudne zadanie, ponieważ wiele prac (zdaniem oglądających) zasługiwało na czołowe miejsca lub wyróżnienia.

PRACA KONKURSOWA

       Nasza szkoła również wzięła udział w konkursie przygotowując upominki dla dwóch wylosowanych krajów: Irlandii i Mauritiusa. Uczennice klasy 7 Zuzanna Czernek, Nikola Pomykała oraz Kamila Urban wykonały przepiękny, pamiątkowy plakat dla gości z Mauritiusa. Prezentem powitalnym dla delegacji z Irlandii będzie wykonana przez uczennice klasy 8 Weronikę Centawer,  Sandrę Szubert oraz Olę i Wiktorię Rozkosz  oryginalna ekofabryka, której  przezroczysty, szklany komin jest symbolem powietrza wolnego od zanieczyszczeń.

AP

"ZOOM-Kids for Climate!"

        W związku z odbywającym się w Katowicach Szczytem Klimatycznym, uczniowie klas 2a i 3a postanowili również włączyć się w realizację międzynarodowego projektu "ZOOM-Kids for Climate!", którego głównym celem jest zmniejszenie emisji spalin samochodowych. Obok zielonych stóp dzieci zamieściły własne propozycje przyjaznych środowisku zachowań, następnie prace z ich propozycjami zostały przekazane osobom obradującym w ramach Szczytu Klimatycznego.

MS

Bombki z „Jedynki” zdobią drzewko na katowickim Rynku!

Bombki z  „Jedynki” - ozdobione zgodnie z zaleceniami materiałami ekologicznymi, zawisły wśród wielu innych na choince na katowickim Rynku.  Są one okazją do promowania działań i postaw proekologicznych,  towarzyszących  organizowanemu  w naszym mieście Szczytowi Klimatycznemu  COP24. Należy nadmienić, iż wykonanie bombek przez poszczególne szkoły staje się już tradycją bożonarodzeniową naszego miasta.

BRS/MS

KATOWICKIE SPACERY

    Uczniowie klasy I a poznają swoje miasto. Podczas wędrówek po Śródmieściu Katowic,  odwiedzili miejsca związane z jego historią, m.in.: pomnik Orląt Śląskich na pl. B. Chrobrego, pomnik Stanisława Moniuszki na placu K. Miarki, kamienicę ostatniego sołtysa wsi Katowice – Kazimierza Skiby, przy ul. Jagiellońskiej oraz Akademię Muzyczną przy ul. Wojewódzkiej.

BRS

PRACOWNIA BIOLOGICZNA

          Od kilku tygodni trwa urządzanie, upiększanie i nowe organizowanie się pracowni biologicznej. Udało się zamówić wiele pomocy naukowych, doposażyć pracownię w nowoczesny sprzęt optyczny  i cyfrowy(mikroskopy z kamerą , wizualizer) oraz potrzebne „meble” jak tablica suchościeralną i stół- biurko do pokazów. Dzięki dochodom uzyskanym podczas kiermaszu w ramach jesiennego festynu szkolnego („Bajkofest”) Rada Rodziców ufundowała rolety do sali 55.

      Uczniowie z radością pomagają w  rozpakowywaniu nowych środków dydaktycznych, w montażu pomocy i ich rozlokowaniu. Gospodarz pracowni, nauczyciel biologii i przyrody ma nadzieję, że pod koniec stycznia upora się ze wszystkimi pracami i będzie mógł zaprezentować pracownię w całej okazałości.

IP

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 W dniu 29 listopada po zakończonych lekcjach uczniowie klas 4-8 wzięli udział w zabawie andrzejkowej, nie zabrakło również wróżb, które wzbudziły  wiele wesołości. Zabawa była przednia!

AP

DZIEŃ MISIA

        26 listopada  klasa 3a uroczyście obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tegoroczne spotkanie świętowaliśmy pod hasłem : Jesteśmy przyjaciółmi Kubusia Puchatka”.

MW

WARSZTATY TEATRALNE

        22 listopada klasa IV A miała okazje zobaczenia Teatru Śląskiego „ od kuchni”, czyli co jest za kulisami i pod sceną. Wrażenie niesamowite wywołało wejście do miejsca gdzie jest zapadnia, miejsce dla orkiestry, a także sama scena. Właśnie rozpoczynała się próba do sztuki pt.: „Skazany na bluesa„ .W holu  spotkali pana, który stroił  pianino i chętnie zagrał parę utworów dla uczniów.

       Po zwiedzeniu pomieszczeń teatralnych (garderoba dla aktorów, pracownia krawiecka, tapicerska itp.) udali się do Sali , gdzie znajdowała się mała scena. Tam odbyły się warsztaty teatralne, które poprowadził pan Piotr Janiszewski -  aktor i reżyser  oraz  pani Renata Goliasz – Janiszewska – Rzecznik Dyrektora ds. kontaktów miast metropolii, koordynator edukacji teatralnej w Teatrze Śląskim. Odegrano piękną historię o Śwince i jej przygodach. Zobaczyli, że praca aktora wcale nie jest taka łatwa. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała. Chętnie wrócą by zobaczyć jeszcze inne zakamarki Teatru.

AM

KONKURS REGIONALNY

XVI MIEJSKI KONKURS REGIONALNO -  PLASTYCZNY

„MOJA DZIELNICA”  100 – LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

       19 listopada w naszej placówce odbył się konkurs dla uczniów klas I-III katowickich szkół. Wzięli w nim udział uczniowie z osiemnastu placówek. Uczestnicy wykonywali malunki pastelami olejnymi wybranego np.: obiektu, miejsca historycznego lub związanego z życiem kogoś znaczącego, ważnym wydarzeniem, z historią dzielnicy Katowic, w której się uczą. Piękne dzieła malarskie zachwycały obserwatorów oraz jury. Dla gości prezentacje muzyczne wykonali uczniowie naszej placówki z klas: II b, IV a, VII a, VIII a.

BRS

 11 listopada - Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości  to najważniejsze polskie święto narodowe.  W tym roku obchodzimy 100 - lecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę - to wyjątkowa rocznica. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał nasz Patron -  Marszałek Józef Piłsudski.

     
       Z okazji  100 - lecia Odzyskania Niepodległości  przez Polskę w dniu 9 listopada uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły wzięli udział w ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej  ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej". O godz. 11.11 cała społeczność "Jedynki"  zaśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego oddając tym samym cześć Niepodległej.

Transmisję na żywo prowadził

Szkoła podstawowa numer 1 w Katowicach im. J. Piłsudskiego #RekorddlaNiepodległej@OnetWiadomosci #MEN

AP

Uczniowie klas starszych po odśpiewaniu hymnu o godz 11.11 wyruszyli na cmentarze i pod pomniki upamiętniające postacie związane z dzisiejszym świętem. Ich zadaniem było uporządkowanie mogił, uprzątniecie otoczenia pomników i miejsc pamięci. Klasa 6b otrzymała zadanie posprzątania wokół pomnika Marszałka J. Piłsudskiego na Pl. Chrobrego i W. Korfantego na Pl. Sejmu Śl.

IP

        Gorąco zachęcamy do rodzinnego, aktywnego udziału w obchodach  100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne uroczystości  pod hasłem „W bieli i czerwieni”  zostały zaplanowane w dniach 10 i 11 listopada. 10 listopada  obchody odbędą się  w godz. 13:00 – 24:00.  W tym dniu przewidziano między innymi piknik wojskowy, capstrzyk, widowisko multimedialne oraz nocne zwiedzanie Gmachu Sejmu Śląskiego. Świętowanie w dniu 11 listopada zainauguruje  o godz. 10.30  msza za Ojczyznę w archikatedrze Chrystusa Króla.  Po mszy zebrani przejdą z katedry pod pomnik naszego patrona Marszałka  Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędą się dalsze uroczystości. W pobliżu naszej szkoły będzie można również zobaczyć wystawę sprzętu wojskowego.

AP


Ważna informacja!

Szanowni Rodzice!

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dzień 12.11.2018 roku został ogłoszony dniem wolnym w związku z powyższym zarówno szkoła  jak również świetlica będą  zamknięte.

 

PROJEKT BOHATERON

              Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji pisania kartek z życzeniami do żyjących jeszcze powstańców warszawskich. Projekt cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów i nauczycieli, a sylwetki wybranych powstańców wzbudzały ich ogromne zaciekawienie. W sumie zostało wypisanych i wysłanych około 200 kartek, w których uczniowie wyrażali swój podziw dla powstańców za ich postawę podczas powstania, a także życzenia zdrowia i pozdrowienia.

        BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

MSZ

ŚNIADANIE DAJE MOC

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIE AKCJI

     8 listopada jak co roku zasiedliśmy przy wspólnym stole do śniadania. Uczniowie pamiętają, że  śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu  mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dziękujmy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tego dnia.

MW

SZCZYT KLIMATYCZNY COP24

       5 listopada uczniowie klasy 6b uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, dotyczących zmian w klimacie, organizowanych z okazji COP24KATOWICE 2018. Zajęcia odbywały się w pawilonie „Dobry Klimat”, który stanął   na katowickim rynku z okazji zbliżającej się KONFERENCJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH W  SPRAWIE ZMIAN  KLIMATU.

Uczniowie dyskutowali i bawili się (na zasadzie gry rodzinnej)na temat własnego wpływu na warunki klimatyczne oraz zasad proekologicznego trybu życia. Na zakończenie udało się również „poszaleć” na klimatycznym placu zabaw i skorzystać z wystawy i atrakcji przygotowanych w związku ze Szczytem Klimatycznym, który odbędzie się w naszym mieście w grudniu tego roku.

IP

 

Pamiętamy …

     Dnia 6 listopada uczniowie z klasy 3a wybrali się cmentarz przy ul. Sienkiewicza. Zapalili znicze na grobach wybitnych Polaków. Poznali sylwetki Zbigniewa Cybulskiego, Alfreda Szklarskiego, Stanisława Ligonia, Krystyny Bochenek, Jerzego Dudy Gracza, Wojciecha Kilara, Mikołaja Góreckiego, Jerzego Kawalca. Uczniowie wspaniale sprawdzili się jako przewodnicy po tej śląskiej nekropolii.

MW

PASOWANIE NA UCZNIA

26 października pierwszaki z „Jedynki” w obecności Pani Dyrektor - Iwony Brzezińskiej, Wychowawców, Rodziców oraz krewnych,   złożyli uroczyste ślubowanie. Przyrzekali, iż  będą dobrymi Polakami, a także, że będą godnie reprezentować swoja szkołę. Zostali pasowani na uczniów SP nr 1 w Katowicach. Po raz pierwszy na deskach szkolnej sceny przedstawili program artystyczny.

BRS

”MÓJ SZKOLNY RÓŻANIEC” 2018

         Przez cały październik uczniowie, którzy uczestniczą w lekcjach religii, realizowali po raz kolejny projekt edukacyjny ”MÓJ SZKOLNY RÓŻANIEC”. Tak, jak w ubiegłych latach chcieliśmy lepiej poznać i polubić tę tradycyjną modlitwę. Na lekcjach religii poświęcając 5 minut odmawialiśmy „dziesiątek różańca” i rozważaliśmy kolejne różańcowe tajemnice, w tym roku odnajdując je w Ewangelii według świętego Łukasza. Uczniowie mogli też samodzielnie wykonać różaniec oraz napisać swoje prośby na małych karteczkach. Największe emocje pojawiły się w czasie poznawania Modlitwy „Zdrowaś Mario” w kilkunastu językach świata.

          Ostatecznie zakończyliśmy nasze poszukiwania na 15 językach, na tych bliższych nam aż do całkiem egzotycznych. Dowiedzieliśmy się jak tą modlitwą modlą się Kaszubi, poznaliśmy jak brzmi ona w językach naszych sąsiadów: Czechów, Słowaków, Ukraińców, Rosjan i Niemców oraz innych mieszkańców Europy. Wybrzmiały także słowa Pozdrowienia Anielskiego w języku łacińskim, greckim, japońskim i arabskim.

RL

WYCIECZKA DO WARSZAWY

         W dniach 18-19 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy pod hasłem "Śladami naszego patrona  Marszałka Józefa Piłsudskiego". Program wycieczki  był niezwykle bogaty, uczniowie zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Spacerując  uliczkami naszej stolicy poznali  Stare Miasto, obejrzeli Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, Barbakan, Warszawską Syrenkę, Katedrę św. Jana, Krakowskie Przedmieście, Kościół Karmelitów Bosych, Pałac Prezydencki, kamienicę bez kątów, Kościół św. Krzyża, Grób Nieznanego Żołnierza, Łazienki Królewskie oraz Ogród Saski.     

       Wiele emocji wzbudziły widziane z bliska znane z telewizji i Internetu obiekty między innymi: monumentalna budowla - znajdujący się w śródmieściu Warszawy  Pałac Kultury i Nauki oraz Dworzec Centralny. Nie mogło również zabraknąć wizyty na Stadionie Narodowym. Pierwszy dzień  wycieczki do stolicy zakończył się niezwykle intrygującym i pełnym wrażeń pobytem w  "Centrum Nauki Kopernika". Zwiedzono także  Cmentarz na Powązkach - najważniejszą i zarazem najstarszą nekropolię stolicy, gdzie spoczywają najwybitniejsi Polacy. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością dostarczyła wielu cennych informacji  związanych zarówno z patronem naszej szkoły, wydarzeniami historycznymi jak również stolicą naszego kraju.

AP

GRA JUBILEUSZOWA

       W Szkole Podstawowej Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przeprowadzono Grę Jubileuszową Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach. W czwartek 18 października 12 uczniów klas drugich i trzeciej przemierzali szkołę w poszukiwaniu zagadek umieszczonych na korytarzu. Odpowiedzi wpisywali na kartę konkursową. W piątek 19 października nieco trudniejsze zadanie wykonywało 18 uczniów klas 4-8.

      Wyszukiwali oni na korytarzu szkolnym informacje związane z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką i jej działalnością. Następnie na kartach konkursowych notowali odpowiedzi na pytania związane z przeczytanym  tekstem. Czytelnicza gra terenowa w szkole dostarczyła uczniom wielu emocji. Młodzi uczestnicy z zaangażowaniem wyszukiwali konkursowych tabliczek i odpowiadali na pytania. Nagrody i upominki zostaną uroczyście wręczone podczas najbliższego szkolnego apelu.

JP

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ

          W dniu 17 października  w naszej szkole miało miejsce niecodzienne i bardzo wyjątkowe wydarzenie -  uroczyste odsłoniecie  tablicy upamiętniającej Legiony Polskie utworzone przez patrona naszej szkoły Marszałka Józefa  Piłsudskiego. Dzięki waleczności ówczesnych żołnierzy 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych Gości. Odsłonięcia tablicy dokonali Wiceprezydent Miasta Katowice Pan Waldemar Bojarun oraz w imieniu Śląskiego Kuratora Oświaty wizytator Pan Wacław Wójcik.

AP

DORADZTWO ZAWODOWE - REKRUTACJA

Informacje dla kandydatów do publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2019/2020.

AP/PM


 

         15 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali specjalny koncert dedykowany dla wszystkich pracowników szkoły. Oprócz tradycyjnych życzeń i wierszy cała społeczność szkolna mogła posłuchać znanych przebojów muzycznych w wykonaniu uczniów z klas 5 – 8. Wśród wykonywanych utworów znalazły się takie hity jak: „Kaktus”, „Despasito”, „We’re the champions”, „ Alone”, „Byle jak”, „Nie mów mi nie”, „Tańcz, tańcz, tańcz”, układ taneczny do utworu „Zumba Azukita” czy „Dni, których nie znamy”. Wykonawcy włożyli ogrom  pracy w przygotowanie swoich występów, a wszystko to, by wyrazić wdzięczność nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za trud, poświęcenie i serce wkładane w codzienną prace z uczniami.

AP/GN


VADEMECUM PRZYRODNIKA

Uczniowie klasy 4a i 4b uczestniczą w zajeciach "Vademecum przyrodnika”,

 które odbywaja się w Pałacu Młodzieży.

IP

WYCIECZKA DO BUKOWNA

W BUKOWNIE  JAK ZAWSZE  CUDOWNIE!

       Dnia 10 października klasa 3a wyruszyła na poszukiwania leśnych przygód. Turlanie się po wielkiej górze piachu nad rzeką  to największa frajda wyprawy. Przygotowaliśmy ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski. Zabawa w podchody, poszukiwanie skarbu, kolaż- kompozycja z darów lasu, poszukiwanie roślin do każdej warstwę lasu i pizza to te najważniejsze atrakcje wycieczki.

 MW

     Już wkrótce w naszej szkole nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Legiony Polskie - oddziały utworzone z Pierwszej Kampanii Narodowej w roku 1914 przez patrona naszej szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego.

AP

   LEKCJA W TERENIE

    Uczniowie klasy 6b, korzystając z pięknej jesiennej pogody ,zamieniła na 3 lekcje salę szkolną na las. Była to lekcja przyrody (gatunki zwierząt, drzew, słoje przyrostu rocznego), historii (pomnik partyzantów, „Las Erazmusa”), wychowawcza (zachowanie na ścieżce rowerowej, kultura w środkach komunikacji…) w terenie. Była też okazja zjeść drugie śniadanie na „łonie przyrody” . Chłopcy nie odpuścili również okazji do wojny na żołędzie, których szczególnie dużo jest w tym roku.

IP

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

         Światowy Dzień Zwierząt-w tym roku spędzaliśmy  w towarzystwie naszych ulubionych maskotek- zwierzaków. Były pluszowe, drewniane, plastikowe, gumowe…. I mogły dziś towarzyszyć uczniom podczas zajęć szkolnych. Odbył się również konkurs pt „Zwierzęta- nasi przyjaciele”. Wystawę prac plastycznych, wiedzy opowiadań i komiksów o zwierzętach można oglądać na korytarzu II piętra naszej szkoły.

Wyróżnienia w konkursie zdobyli :

 • Maja Łastowiecka kl 5c

 • Nikola Maszczyk kl 4b

 • Maja Pinocy kl 4a

 • KarolIna Jagieła  kl 7a

      Przez cały miesiąc październik można przynosić do szkoły (do świetlicy) karmę dla psów i kotów, która zostanie przekazana zaprzyjaźnionym schroniskom dla zwierząt.

Pamiętajmy: 

         PAŹDZIERNIK- MIESIĄCEM  DOBROCI DLA ZWIERZĄT

IP

DORADZTWO ZAWODOWE - REKRUTACJA

Informacje dla kandydatów do publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2019/2020.

AP/PM

DZIEŃ CHŁOPAKA

       

 

Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym Mężczyznom - tym małym i tym dużym szczęścia, zdrowia, miłości, radości.

 

        Z okazji Dnia Chłopaka, dziewczynki postanowiły już w piątek zrobić chłopcom niespodziankę i wręczyły im kubki z napisami „Najlepszy chłopak na świecie”. Kubki oraz ukryta w środku słodka niespodzianka chyba trafiły w gust obdarowanych, gdyż wyrażanej w różnych formach radości nie było końca… Na lekcjach wychowawczych dziewczyny powitały chłopców życzeniami i słodkościami, a następnie wszyscy świetnie się bawili podczas licznych konkursów.  Po zakończonych lekcjach spotkała  ich miła niespodzianka - wizyta w kręgielni. Zabawa była przednia i pozwoliła wyzwolić mnóstwo skumulowanej energii. Po wizycie w kręgielni przyszedł czas na  smaczny, zimny poczęstunek.

AP/IP/MS

     PAN TRAWIASTOŁOWY

  Na zakończenie realizacji I etapu ekologicznej innowacji pedagogicznej, uczniowie klasy 2a otrzymali nietypowe zadanie – wyhodować „czuprynkę” Panu Trawiastogłowemu. Efekty tych zmagań, czyli Trawiastogłowych w różnych stylizacjach widać na zdjęciach.

MS

PROJEKT BOHATERON

MSZ

Drodzy Rodzice, Mieszkańcy Śródmieścia, Przyjaciele Jedynki!

Miło jest nam poinformować, że na

 projekt

„ JEDYNKA – NOWOCZESNA – OTWARTA – MULTIMEDIALNE”,

 oddano łącznie 742 głosy!

Dzięki tak dużemu poparciu naszej inicjatywy

JEDYNKA, zostanie zmodernizowana.

Dziękujemy Wszystkim  za liczny udział w głosowaniu oraz  zaangażowanie w promowanie  zadań naszej szkoły.

 Nasze wspólne działania odniosly sukces!!!

"W JEDNOŚCI SIŁA!" (Periander)

AP

W TEATRZE ŚLĄSKIM

      W dniu 17 września w ramach projektu profilaktycznego Straży Miejskiej „Z bajką bezpieczniej” uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego na spektakl pt. "Ogród pełen bajek".

 

      Przypomniane w widowisku, znane młodym widzom bajki to jednocześnie  refleksja   na temat przyjaźni, odwagi, umiejętności życia w zgodzie z innymi oraz właściwego zachowania się  w trudnych, nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacjach.

AP

             Tegoroczna akcja „Sprzątanie ŚWIATA” odbyła się w naszej szkole pod hasłem „JEDYNKA NA BŁYSK”. Przygotowywaliśmy naszą szkołę, jej obejście i podwórko szkolne na Festyn- „Bajkofest”. Sprzątanie i porządkowanie odbywało się również po tej imprezie. W tym  roku dosłownie „poczynając od własnego podwórka” staraliśmy się myśleć globalnie o problemach śmieci na naszej planecie.

IP

          FESTYN RODZINNY

         W dniu 15 września   w naszej szkole odbył się długo oczekiwany przez wszystkich Festyn Rodzinny. Gościliśmy wiele znamienitych osobistości - prawdziwych przyjaciół JEDYNKI. Swoją obecnością zaszczycili nas:  Poseł na Sejm - Pani Ewa Kołodziej, Radni Miasta Katowice - Panowie Adam Skowron i Tomasz Szpyrka, Pan Jerzy Dolinkiewicz - adiunkt Muzeum Historii Katowic oraz honorowy Przyjaciel szkoły, Dyrektorzy okolicznych szkół, przedszkoli jak również katowickich Domów Kultury, Przedstawiciele Komendy Miejskiej w Katowicach oraz Delegacje z zaprzyjaźnionych parafii. 

     Myślą przewodnią festynu był  baśniowy, jesienny świat.  W  bajkowe klimaty  wprowadził nas  żartobliwy, a jednocześnie niezwykle pouczający spektakl teatralny pt. "Wilk Uparciuch" w reżyserii Pana Piotra Janiszewskiego - aktora Teatru Ateneum w Katowicach, w którym aktorami byli rodzice, nauczyciele naszej szkoły oraz pracownicy obsługi.

          Nie zabrakło także różnorodnych atrakcji. W czasie festynu można było  między innym zjeść smaczny, fantazyjny posiłek,  wziąć udział w kreatywnych warsztatach, zobaczyć wnętrze policyjnego radiowózu,  spotkać klowna na szczudłach, czy też zobaczyć sztuczki  magiczne znanego iluzjonisty. Na szkolnej estradzie  prócz  talentów z naszej szkoły   zaprezentowały się również przedszkolaki.  Tradycyjnie jak co roku rodziny wzięły udział w zabawie konkursowej, która polegała na  wykonywaniu szeregu  zadań. Uwieńczeniem  obfitującego w wiele wrażeń dnia było uroczyste losowanie nagród.  To była bardzo udana impreza. Dziękujemy wszystkim Gościom i Uczestnikom festynu za chwile spedzone  w naszej szkole i zapraszamy za rok!

AP

   REGULAMIN FESTYNU

 

Drodzy Rodzice !

  Miło nam poinformować Was o działaniach w kierunku ulepszania i  unowocześniania szkoły.

Nasz projekt

„ JEDYNKA – NOWOCZESNA – OTWARTA – MULTIMEDIALNE”,

wziął udział w V edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach i   przeszedł kolejny etap pozytywnie.

      Działanie to ma na celu modernizację infrastruktury informatycznej na terenie szkoły  i zorganizowanie cyklu warsztatów dla mieszkańców dzielnicy. W ramach zadania zostanie zmodernizowana sieć szkolnego Internetu, doposażone zostaną kolejne sale lekcyjne w tablice multimedialne oraz unowocześniona aula jako lokalne centrum spotkań. Po zakończonej realizacji zadania, w oparciu o zakupiony  sprzęt, przeprowadzone będą cykle warsztatów informatycznych dla mieszkańców dzielnicy oraz szkolenia kadry pedagogicznej, przygotowujące do pełnego wykorzystania technologii w pracy z uczniami oraz podczas warsztatów dla mieszkańców.

Dzięki pozyskanym funduszom

będziemy mogli zrealizować ten projekt!

Każdy głos przybliża nas do osiągnięcia celu!!!

Zachęcamy do głosowania internetowego na nasz projekt.

Wystarczy tylko przyjść na zebranie  11 września znając swój numer PESEL jak i swoich dzieci ( potrzebna będzie zgoda rodzica na oddanie głosu dziecka i jego numer PESEL) lub samodzielnie.

bo.katowice.eu  (zakładka   GŁOSOWANIE) 

lub bezpośrednio z naszej szkolnej strony

https://boglosujemy.katowice.eu/

Głosowanie internetowe będzie możliwe

Od godz. 00:01 w dniu 10 września 2018 r.

Do godziny 23:59 w dniu 23 września 2018r.

Można dokonać wyboru jednego projektu przyznając mu maksymalnie 3 punkty/głosy

Nasze ID:    L1/11/V

AM/AP


UBEZPIECZENIE

Informujemy, że Prezydium Rady Rodziców 

 w roku szkolnym 2018/2019 wybrało ubezpieczyciela InterRisk Edu +:

  Dobrowolna skladka na ubezpieczenie dziecka wynosi 31 zł.  

Warunki ubezpieczenia:

AP/AR

 

Nowy rok szkolny rozpoczęty!!!!

 

       3 września  tego roku to szczególny dzień dla wszystkich uczniów.  W naszej szkole odbyły się uroczyste akademie, na których byli również i goście.  Swoją obecnością zaszczycił nas Radny Miasta Katowice pan Adam Skowron, który reprezentuje naszą dzielnicę i współpracuje z naszą szkołą. Odczytał list od pana Prezydenta  Miasta Katowice  Marcina Krupy. Powiedział także parę słów od siebie na temat dzieciństwa naszego patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego. Słowa te dodały otuchy szczególnie pierwszakom, którzy po raz pierwszy brały udział w takiej uroczystości.  Pani Dyrektor ogłosiła początek nowego roku Jej ciepłe słowa uspokoiły niespokojne dusze  całej społeczności.

         Mając na uwadze wszystkich zgromadzonych, zwróciła się także do rodziców, których zachęciła do zaangażowania się w działanie naszej szkoły, by cała społeczność poczuła się jak w domu .  Podczas akademii  przemówił również  Proboszcz Katedry Chrystusa Króla ks. Dr Łukasz Gaweł. Jak co roku zachęcał wszystkich do  czynienia dobra i okazywania szacunku wszystkim, których spotkamy na drodze w tym nowym roku szkolnym. 

        Obecni byli również rodzice, a szczególnie ci, którzy reprezentowali naszą Radę Rodziców. Pani Aleksandra Morhardt skierowała pełne troski słowa do wszystkich. Jak mama zwróciła uwagę na rolę każdego rodzica w wychowaniu i wyciąganiu pomocnej dłoni swoim dzieciom podczas  pokonywania przeszkód  na szkolnej ścieżce.   Życzyła powodzenia w kolejnym roku szkolnym 2018/2019.

     Klasy II b, Va i Vb wystawiły  etiudę teatralną , która pokazywała różne zachowania uczniów w czasie trwania pierwszej lekcji po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Okazało się, że lekcje nie są już nudne. Każda prowadzona jest inaczej, ciekawiej , przypominając ciekawą  zabawę.  Artyści – uczniowie na zakończenie  zwrócili się do wszystkich słowami:

Witaj nam szkoło serdeczna,

Nie zmarnujemy dnia

Wiemy – to nasza jest przyszłość

Wiemy to Wy i Ja

Więc nie zwlekaj kolego, koleżanko miła

Podaj rękę, chodź z nami – będziesz bardzo szczęśliwa!

Chodźcie śmiało do szkoły pierwszacy

Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie

Szkoła dziś serdecznie Was przyjmie.

 

            Wszystkim pierwszakom życzymy, aby każdy dzień w szkole był słodki i szczęśliwy tak jak te słodycze, które znalazły się w tytach , które przynieśli do szkoły.

AM/AP

WAKACJE!

    

       Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł  długo wyczekiwany przez wszystkich  czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania.  Życzymy udanego wypoczynku, bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

 Dyrekcja szkoły oraz  Grono Pedagogiczne.

AP

BEZPIECZNE WAKACJE

Przed wakacjami – co warto wiedzieć? Bezpieczny wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży

Rodzicu, o tym musisz pamiętać!

        Dni wolne od zajęć szkolnych to doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek dzieci i młodzieży. Rodzice poszukują ciekawych ofert turystycznych odnoszących się do zainteresowań i uzdolnień dzieci, ale przede wszystkim chcą mieć pewność, że wybrana forma wypoczynku jest bezpieczna dla dziecka i odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym odbywa się pod nadzorem kuratora oświaty. Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku, to najlepsze źródło informacji.

Co powinno znaleźć się w bagażu dziecka?

 Poradniki MSWiA dotyce zagrożeń terrorystycznych czy związanych z klęskami żywiołowymi i złymi warunkami pogodowymi

Przydatne adresy www:

www.wypoczynek.men.gov.pl

www.bezpiecznyautobus.gov.pl

www.polakzagranica.msz.gov.pl,

 www.odyseusz.msz.gov.pl

AP

WAKACJE Z JEDYNKĄ :)

W dniach 25.06 - 13.07. 2018 r. organizowane będą na terenie naszej szkoły zajęcia   w ramach akcji "LATO W MIEŚCIE". Serdecznie zapraszamy   do udziału dzieci, które w tym okresie nie wyjadą na letni wypoczynek.

 Zajęcia odbywać się będą w godzinach 8:30 - 14.30

  Kliknij by zobaczyć więcej informacji

AP/JP

W okresie wakacji sekretariat szkoły

czynny  będzie w godzinach

7:00-15:00

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

       W dniu 22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Podczas imprezy wręczono dyplomy "wzorowych uczniów",  oraz podziękowania  dla rodziców, którzy z zaangażowaniem włączyli się w prace na rzecz szkoły. Podsumowano także całoroczną zbiórkę makulatury. Pani Dyrektor życzyla wszystkim udanego wypoczynku, przypomniała również o  zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.   Uroczystości uświetniły występy uczniów.

Rok szkolny 2017/2018 stał się historią - nadeszły upragnione wakacje!

AP

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ

           W przededniu zakończenia roku szkolnego 2017/2018 odbył się apel podsumowujący pracę uczniów. Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy przyszedł czas na wręczenie nagród, dyplomów i wyróżnień dla najlepszych. Wyróżniono klasy z najwyższą frekwencją oraz najwyższymi średnimi ocen. Wręczone zostały dyplomy i nagrody za udział i sukcesy w konkursach. Jak co roku nagrodzono również najaktywniejszych czytelników. Podczas krótkiej uroczystości odczytany został list Rzecznika Praw Dziecka z okazji zakończenia rokuszkolnego:  http://brpd.gov.pl/sites/default/files/list_z_okazji_zakonczenia_roku_szkolnego_2018.pdf

      Następnie poruszono ważną dla młodych kwestię, mianowicie, możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej edycji Budżet Obywatelski otwarł się na najmłodszych i tym, samym zachęca do wspierania wybranych przez nich wniosków poprzez podpisywanie się pod listami poparcia. W związku z tym ogłoszony został wakacyjny konkurs plastyczny na plakat promujący tę inicjatywę. Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej: http://bo.katowice.eu/Aktualnosci/Strony/Budżet-Obywatelski-Oczami-Młodych---edukacyjny-konkurs-plastyczny.aspx .

Na koniec spotkania przypomniane zostały zasady bezpiecznego wypoczynku podczas czasu wolnego.

GB/AP

NASZE SUKCESY

Miło nam poinformować, że uczeń klasy VA naszej szkoły, Paweł Mazurowski został zwycięzcą wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego „Tak budziła się Polska w mojej miejscowości”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się dnia 19 czerwca 2018 r. w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Gratulujemy.

 

Duży sukces odniosła również uczennica klasy VII A, Julia Kołodziej, która zdobyła wyróżnienie w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”.

MSZ

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

 Dopalacze w słodyczach !!!!!

      Policja apeluje do rodziców i nauczycieli, by zachowali czujność i ostrzegali dzieci. Tabletki w kształcie misiów, nietoperzy, czy innych bajkowych postaci są rozdawane dzieciom najczęściej w drodze do lub ze szkoły. Bardzo ważna jest rozmowa z dziećmi i uświadomienie ich, jak wielkie ryzyko dla zdrowia, a nawet życia, może nieść zjedzenie takiego kolorowego cukierka, którym poczęstował je nieznajomy. Tabletki zawierają pochodne ecstasy oraz inne środki odurzające. Jedno dziecko jest w stanie krytycznym. 
 

Rodzicu!

       Czy wiesz, co robi Twoje dziecko w czasie wolnym? Zauważyłeś może  jakieś zmiany w  jego zachowaniu? Rozmawiaj z dzieckiem na trudne tematy, dowiedz się więcej na temat jego sukcesów, być może porażek. Poznaj środowisko, w którym przebywa. Bądź czujny, zapobiegnij nieszczęściu, które może przydarzyć się  także Twojemu dziecku.

       Nie musisz być ekspertem, niezbędne informacje na temat niebezpiecznych środków odurzających uzyskasz w ogólnodostępnych ulotkach. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwie zażywania wszelkich używek, w tym również  tzw. dopalaczy.

AP

       Realizując wymogi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO"), Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach pragnie przekazać Państwu informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych w Szkole Podstawowej nr 1, jak również poinformować o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

  

Jak przetwarzamy Państwa dane

 

       Nasza szkoła uczestniczyla w projekcie "Wędrówki szlakami nowoczesnej edukacji - zajęcia dla uczniów katowickich szkół". W tym roku uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach z:  matematyki, języka angielskiego, przyrody i informatyki. Celem projektu było podniesienie jakości oferty edukacyjnej w katowickich szkołach poprzez prowadzenie zajęć dodatkowych  dla uczniów.  Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie już zgłaszają chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach programu.

AP/IP

ZAPISY DO SZKOŁY 2018/2019

  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach informuje, że trwają zapisy dzieci do klas pierwszych na rok szkolny 2018/2019. Prosimy rodziców/opiekunów o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły celem dokonania formalności.

            Gorąco zachęcamy rodziców dzieci sześcioletnich do zapisów swych pociech właśnie do naszej szkoły. Decyzja rodzica jest niezbędna do opracowania PROJEKTU ORGANIZACYJNEGO SZKOŁY na rok szkolny 2018/2019. Zwracamy się także z prośbą do  rodziców/ opiekunów dzieci zameldowanych w rejonie naszej szkoły, które nie będą uczęszczały do SP   nr 1, o informację, w jakiej placówce dziecko rozpocznie edukację.

AP

KLUB KUMPLI

         Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. W tym roku twarzą akcji był piłkarz reprezentacji Polski - Jakub Błaszczykowski, który zachęcał dzieci do gry fair play i promował koleżeńskie zachowania. „Bądź kumplem, nie dokuczaj” to akcja, która nie tylko propaguje koleżeńskie zachowania, ale również radzi  jak rozwiązać trudny problem i gdzie szukać pomocy.

                W ramach kampanii Cartoon Network uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie pt.:„Bądź kumplem”. Zadanie polegało na przygotowaniu ciekawej pracy zbiorowej, która będzie przedstawiała koleżeńskie zachowania wśród uczniów.

Nasze certyfikaty

IP/MS/AP

DZIEŃ SPORTU W JEDYNCE

         1 czerwca czyli Dzień Dziecka nasza szkoła spędziła na sportowo.  Ucznowie  udali się do Doliny 3 Stawów, gdzie rywalizowali w następujących konkurencjach: biegu sprinterskim, rzucie ringo,  grze do „5 podań”, meczu piłki nożnej oraz skokach na skakance.  Wiele emocji wzbudził także  sportowy quiz. Podczas wszystkich zabaw towarzyszyła nam zgodna z zasadami fair play rywalizacja i wyśmienity humor. Po powrocie do szkoły w świetlicy czekała na nas  przygotowana przez Radę Rodziców smaczna  i bardzo zdrowa niespodzianka. To był bardzo udany dzień:)

 

 

AJ

          Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach bałtyckich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana The International Union for
 Protection of Childhood, której celem była zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 w Dzień Dziecka, w Warszawie, obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
 

AP

NASZE SUKCESY

       Jest nam niezmiernie miło poinformować o kolejnym, bardzo dużym sukcesie naszej uczennicy Nikoli Pomykały, której praca zdobyła II miejsce w kategorii PREZENTACJA MULTIMEDIALNA w IX  Wojewódzkim Zagłębiowskim Konkursie Informatycznym pod hasłem: Biało – Czerwone to barwy niezwyciężone – kibicujemy „Niepodległej”. Celm konkursubyło, krzewienie kultury fizycznej oraz zasad fair play, rozpowszechnianie idei motywowania i zagrzewania zawodników do sportowej rywalizacji, podkreślenie idei kibicowania w Niepodległej Polsce oraz  zachęcenie młodzieży do twórczego myślenia przez niekonwencjonalne formy pracy.

Gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów!

AP

NASZE SUKCESY

         Z przyjemnością informujemy, że uczennice klasy 4a zajęły II miejsce w miejskim  konkursie matematyczno-plastycznym – „Desenie”. W rywalizacji brało udział 12 szkół.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

JK

NASZE SUKCESY

              W konkursie ekologicznym organizowanym przez prezydenta miasta Katowice „Jak zmieniają się czarne Katowice  w zielone Katowice” makieta Krzysztofa Brycha i Jakuba Pierończyka z kl 4b zdobyła II miejsce makieta Wiktorii Rozkosz i Pauliny Korabik z kl 7a otrzymała wyróżnienie.Gratulacje!

IP

NASZE SUKCESY

          Miło nam poinformować, że uczeń klasy VA naszej szkoły, Paweł Mazurowski zakwalifikował się do etapu finałowego konkursu "Tak budziła się Polska w mojej miejscowości" w kategorii fotograficznej, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Laureatowi serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością oczekujemy na ostateczne wyniku etapu finałowego. 


MSZ

NASZE SUKCESY

Ogólnopolski konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”

         Uczniowie klasy VI A i VII A naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie "Nasi sąsiedzi – Żydzi”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Gminą Chmielnik, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Celem konkursu było przywrócenie pamięci i popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej i jej funkcjonowania na terenie Polski przed 1939 r. oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

        W ramach przygotowań do konkursu uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w ciekawych spacerach śladami żydowskich zabytków w Katowicach. 

        Spośród nadesłanych prac wybrano ostatecznie 3, w tym pracę naszej uczennicy, Julii Kołodziej z klasy VII A, która będzie naszą szkołę reprezentować w etapie ogólnopolskim. 16 maja w Centrum Edukacyjnym IPN  Przystanek Historia miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i dyplomów wszystkim laureatom konkursu.

MSZ

BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ

     W dniach 8 i 9 maja odbyły się w  klasie  5b “DNI WYMARZONEGO  KUMPLA” W poniedziałek podczas lekcji wychowawczej uczniowie ochoczo brali udział w lekcji prowadzonej wg scenariusza lekcyjnego - klasy IV-VI “Dobra zabawa i Dokuczacz”- moduł 1 i 2. 

      We wtorek w ramach przyrodniczych i prozdrowotnych  zajęć terenowych (“śniadanie na trawie”) odbyły się różne formy integrujących zajęć, zabaw, wzajemnego poczęstunku, gier sportowych. Uczniowie przy okazji pikniku przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania, rozpoznali kilka  roślin kwitnących w maju i mogli trochę pohałasować -wykrzyczeli hasła:

 

 BĄDŹ KUMPEM PRAWDZIWYM  MIŁYM I UCZCIWYM

 NIE OBGADUJ, NIE OBMAWIAJ SWĄ POSTAWĄ PRZYKŁAD DAWAJ. 

ZACZEPIANIE, DOKUCZANIE TO NIEMODNE ZACHOWANIE

 

     Najwspanialszym potwierdzeniem sensowności takich działań dla wychowawcy było końcowe  stwierdzenie uczniów : “DAWNO SIĘ TAK DOBRZE I ZGODNIE NIE BAWILIŚMY!” (PRZYJDZIEMY TU ZNOWU I POWTÓRZYMY TO W NAJBLIŻSZYM CZASIE?)

IP

ODLICZANIE DO SZCZYTU KLIMATYCZNEGO

  Katowice będą gospodarzem tegorocznego Szczytu Klimatycznego ONZ. 

W dniu 9 maja Prezydent Miasta Katowice wspólnie z uczniami naszej szkoły uruchomili zegar,  który odmierza czas pozostały do tego wydarzenia. Dzień obfitował w wiele pozytywnych emocji, niecodziennie bowiem można porozmawiać z Panem Prezydentem, stanąć do wspólnego zdjęcia, czy też udzielić wywiadu dla stacji radiowych.

 

 W związku ze zbliżającym się szczytem Miasto Katowice przygotowało dla mieszkańców wiele atrakcji.

Na katowickim rynku stanęły śląskie lauby czyli altanki.  Ściany jednej z nich tworzą rośliny w doniczkach, w laubie muzycznej posłuchać można było muzyki lub też zagrać wspólnie z Panem Prezydentem na instrumentach. Kolejne lauby to miejsca do nauki i zabawy. Udział w tak ważnym wydarzeniu to wielki zaszczyt dla naszej szkoly.

Zobacz więcej

AP.

MAJOWE ŚWIĘTA

     1 Maja - Międzynarodowe Święto Pracy - święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day obchodzony w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni zależności od stanu.

      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Święto to ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi ustanowił Sejm w dniu 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

www.youtube.comwatchv=SDO6h439wR8

        3 Maja Święto Konstytucji - Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to,6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

MAJOWE ŚWIĘTA - AKADEMIA

      W  naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona majowym świętom. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli montaż słowno - muzyczny, który  przybliżył wiadomości na  temat historii świąt 1, 2 i 3 Maja.

AP

Uprzejmie informujemy, że w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych

świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi

 zgodnie ze zgłoszonym przez rodziców zapotrzebowaniem.

Stołówka szkolna nie będzie wydawala obiadów z uwagi na brak zainteresowania.

 

DZIEŃ ZIEMI

      27 maja odbył się apel z okazji Dnia Ziemi z udziałem wszystkich uczniów klas 4-7. Podsumowano przyrodnicze i ekologiczne konkursy i akcje prowadzone w naszej szkole. Liderem zbiórki zużytych baterii zostały:

 • w kategorii klas 1-3 Lena Kamińska  kl 1a
 • w kategorii klas 4-7 Maja Łostowiecka kl 4c    oraz cała klasa 4a

·                 Liderem zbiórki zużytych telefonów  została Julia Szynk z klasy 5b

Przyznano wyróżnienia w konkursach szkolnych, miejskich i ogólnopolskich:

 • Daria Garbicz z klasy 4b za pracę „Zdrowy Styl Życia”

 • Łukasz Sommer z klasy 5a za „Kolekcję Nasion”

        Zuzanna Czernek i Nikola Pomykała kl 6a  oraz Natalia Węgrzyn z klasy 4a za makietę „Jak czarne Katowice zmieniają się w zielone Katowice” Adam Pawliczek z klasy 7a za najlepszy wynik w konkursie wiedzy „Orzeł Przyrodniczy”. Następnie odbył się wspaniały pokaz mody ekologicznej (sezon wiosna/lato 2018). 

IP/AP


        20 kwietnia przedstawiciele naszej Szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w 145. rocznicę jego urodzin. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych oraz liczne delegacje z instytucji  i katowickich szkół.

RL

LEKCJA HISTORII W IPN

      18 kwietnia uczniowie klasy VII mieli okazję wziąć udział w kolejnych już zajęciach, zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Tym razem zajęcia dotyczyły powstań śląskich oraz jednego z bohaterów walk, Roberta Oszka. Ponadto uczniowie zapoznali się z wystawą, przedstawiającą jednego z ojców niepodległej Polsce, Jana Ignacego Paderewskiego. 

GSZ

KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ

        13 kwietnia odbył się katowicki finał XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej MŁODZIEŻ ZAPOWIADA POŻAROM. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Nikola Pomykała, Alex Pawlak oraz Martyna Wróbel i Aleksander Józefoski. Serdecznie gratulujemy Nikoli Pomykała, która w grupie klas I-VI zajęła III miejsce.

         Uczniowie mieli do rozwiązania trudny specjalistyczny test z wiedzy pożarniczej oraz pomocy przedmedycznej, zwiedzali jednostkę straży pożarnej w Katowicach - Szopienicach oraz uczestniczyli w pokazie sprzętu pożarniczego, który jest na wyposażeniu jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

RL

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Uczniowie klasy IV A są bardzo ciekawi świata… Na zajęciach dodatkowych z przyrody sami wykonali popularne ostatnimi czasy SLIME czyli gluty. Były kolorowe, brokatowe- cieszyły oczy J

POB

NASZE SUKCESY

         Miło nam poinformować, że Pola i Piotr - trzecioklasiści z Jedynki - zdobyli II miejsce w międzyszkolnym konkursie "Przygoda z książką" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 44. Konkurs dotyczył znajomości utworów o smokach. Nasi uczniowie wykazali się smoczą odwagą i sprytem Szewczyka Dratewki w konkursowych konkurencjach: test wiedzy, smocze śniadanie, tangram, labirynt, rysunek. Gratulacje :)

JP
 

 


Uprzejmie informujemy, że w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi. zgodnie ze zgłoszonym przez rodziców zapotrzebowaniem.


AP

Wielkanocne życzenia dla rówieśników.

        We wrześniu klasa 3c nawiązała korespondencyjny kontakt ze swoimi rówieśnikami  ze Szkoły Podstawowej TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu. Pisanie listów i tworzenie kartek sprawia klasie ogromną radość, a otrzymywanie odpowiedzi- jeszcze większa. Dlatego wymiana trwa w najlepsze! W ubiegłym tygodniu uczniowie wykonali piękne kartki wielkanocne, które tuż przed świętami dotarły do koleżanek i kolegów z województwa opolskiego.

AD

LEKCJA HISTORII

      Dnia 28 marca  roku uczniowie klas VI oraz VII w ramach lekcji historii odwiedzili wystawę "Żegota. Rada Pomocy Żydom". Została ona przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w 75. rocznicę powołania tej unikalnej i tajnej organizacji oraz udostępniona w budynku poczty, na ul. Pocztowej w Katowicach. Celem działania Żegoty było ratowanie żydowskich współobywateli, masowo mordowanych przez okupanta niemieckiego w latach II wojny światowej. Ryzykując własnym życiem, cywilni konspiratorzy ocalili z zagłady co najmniej kilka tysięcy osób.

GSZ

Drodzy Rodzice!

     Od 1 stycznia 2018 roku dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie. Jako szkoła pilotażowa umożliwiamy  uczniom uzyskanie   karty ŚKUP. Każdy uczeń otrzymał pisemną informacjęo tym,  jak bez zbędnych formalności za pośrednictwem naszej placówki otrzymać w/w kartę. Wystarczy tylko pisemna zgoda rodzica, zdjęcie w postaci elektronicznej lub szkolna legitymacja, a karta uprawniająca do darmowego przejazdu zostanie dostarczona bezpośrednio do naszej szkoły.

       Pragniemy także nadmienić, że spersonalizowana karta ŚKUP, to duże ułatwienie dla nauczycieli organizujących wycieczki z wykorzystaniem komunikacji miejskiej, zatem posiadanie jej byłoby bardzo pożądane. Czasu zostało niewiele, gdyż uzyskane przez szkołę tokeny identyfikujące ucznia posiadają  krótką ważność. Prosimy o potraktowanie naszej prośby jako pilnej i dostarczenie wymaganych dokumentów.

       Kartę można również wyrobić  indywidualnie, należy złożyć wniosek - można to zrobić w Punktach Obsługi Pasażera lub Punktach Obsługi Klienta oraz przez internet (www.kartaskup.pl). Karta wydawana jest bezpłatnie, ale w przypadku składania wniosku przez internet należy wnieść opłatę w wysokości 20 zł (pieniądze te znajdą się na koncie wydanej karty i będzie je można wykorzystać na przykład przy zakupie biletów).

Czytaj więcej.... 

AP

TURNIEJ  W  UNIHOKEJA 

 

         Uczniowie klas V,VI i VII brali udział w Mistrzostwach Jedynki w Unihokeja. Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn.

Mistrzem Jedynki w Unihokeja po raz trzeci została klasa VIIb .  Gratulujemy !!!

I miejsce  
klasa VII b (Julia Praetz, Michał Kawalerowski,
Rafał Szymański, Adrian Pińkowski)

II miejsce
klasa VI a ( Zuzanna Czernek, Nikola Pomykała, Jakub Kurek, Hubert Skóra, Adrian Hevko)

III miejsce
klasa VII a  ( Aleksandra Rozkosz, Wiktoria Rozkosz, Konrad Kaiser,
Marek Michałek, Julia Kołodziej )

IV miejsce
klasa V A ( Kamil Małysiak, Piotr Michen, Łukasz Sommer,
Kacper Kawalerowski, Magda Migdał, Edyta Owczarczyk)

 

AJ

DNI OTWARTE JEDYNKI

 

                  We wtorek 20 marca  Jedynka gościła po południu swoich przyszłych uczniów wraz z rodzinami. Spotkanie rozpoczęło się w auli szkolnej, gdzie pani dyrektor Iwona Brzezińska przywitała gości i zaprosiła do zapoznania się z ofertą naszej szkoły. Odwiedzający Jedynkę mogli obejrzeć przedstawienie teatralne "Diabeł Powsinoga" przygotowane przez  szkolne kółko teatralne. Po spektaklu był czas na obejrzenie sal lekcyjnych dla najmłodszych uczniów, które znajdują się na pierwszym piętrze. W poznawaniu szkoły naszym gościom towarzyszyli nauczyciele, którzy przejęli rolę przewodników po Jedynce.

         Dużą atrakcją okazała się przygotowana dla naszych gości zabawa "Podróż z nauką". Przemierzając szkolne korytarze można było odwiedzić takie stacje jak: ZMYSŁY CZŁOWIEKA-WZROK, PAMIĘTAMY O KORZENIACH, RODZINNE CZYTANIE, MATEMATYCZNE PENTOMINO, INTERAKTYWNE ZABAWY, UKŁADANKI GRAFICZNE, TU WESOŁO MIJA CZAS.

            W każdym z odwiedzanych miejsc czekały zagadki i zadania, a na wytrwałych którzy odwiedzili wszystkie stacje małe niespodzianki. Na zakończenie wizyty w Jedynce na najmłodszych czekały balonowe niespodzianki, a dla rodziców przeznaczone były świąteczne życzenia.

Dni Otwarte Jedynki cieszyły się w tym roku dużym zainteresowaniem ze strony rodzin przyszłych uczniów, którzy wysoko ocenili szkołę i przygotowane dla nich atrakcje.           

AZ/AP

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

DZIEŃ ŚW. PATRYKA W KLASIE IV B I V A

    Jak co roku tak i w tym tradycja obchodów Dnia Św. Patryka była widoczna w naszej szkole. Klasa IVB zaczęła lekcje od prezentacji o św. Patryku i tradycji związanych z tym świętem w Irlandii i na świecie. Następnie każdy z uczniów otrzymał mały słodki prezencik z koniczynką, którą nakładało się na palec. Następnie przygotowali gazetkę na korytarzu, przypominającą o tym święcie innym uczniom. Paulina i Wiktoria z klasy rozdawały koniczynki do przypięcia.

    Podszedł również Piotr z klasy VA prezentując strój, w który przebierają się obchodzący to święto w Irlandii.  Na lekcji w swojej klasie Piotr opowiedział o tym zwyczaju jak również próbował razem z innymi zatańczyć taniec irlandzki.

MA

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

    Zakończyły się zmagania etapu szkolnego konkursu Wielka Liga Czytelników. 12 marca, uczniowie, którzy przeczytali 6 książek i oddali stosowne formularze, przystąpili do testu ćwierćfinałowego.

WYNIKI KLAS I-III

 • Piotr Śl. (klasa 3b) – 82 pkt

 • Klaudia L. (klasa 1a) – 76 pkt

WYNIKI KLAS IV – VI

 • Sandra Sz. (klasa 7a) – 63 pkt

 • Wiktor G. (klasa 4a) – 53 pkt

 • Oliwia W. (klasa 4a) – 44 pkt

 • Nadia P. (klasa 4a) – 42 pkt

 • Natalia W. (klasa 4a) – 40 pkt

 • Paweł M. (klasa 5a) – 31 pkt

 

        Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w półfinale, w którym zmierzą się z drużynami z całego Śląska. Natomiast pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji. W tym miejscu należy podkreślić, iż nasza szkoła jest współorganizatorem tego prestiżowego już konkursu.

MS

DNI MATEMATYKI W JEDYNCE

12 marca - Ogólnopolski Dzień Matematyki.  


       Z tej okazji rozpoczynają się w Nasze Szkole pierwsze Dni Matematyki, które potrwają do  piątku – 16 marca. W związku z tym przygotowano wiele atrakcji:

 • ciekawe lekcje prowadzone przez uczniów,

 • konkurs Biegłości liczenie dla klas IV,

 • szkolny konkurs na matematyczną grę planszową,

 • Dzień  tabliczki mnożenia,

 • Dzień rozwijania wyobraźni przestrzennej,

 • Dzień zagadek matematycznych z możliwością wylosowania drobnych upominków,

 • udział 45 uczniów naszej szkoły w Międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny.

 

        Zapraszamy do zabawy. Jednocześnie życzymy wszystkim, by przezwyciężyli strach przed MATEMATYKĄ i spróbowali zaprzyjaźnić się z Królową Nauk.

JK

8 MARCA DZIEŃ KOBIET

         Z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole odbyły się małe, klasowe uroczystości. Każda z klas świętowała na swój sposób. To był bardzo sympatyczny dzień.

AP/AM

 

1% PODATKU NA NASZĄ SZKOŁĘ

       Szanowni Rodzice oraz Przyjaciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach, będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli  za pośrednictwem  „Fundacji Studenckiej Młodzi-Młodym” przekażecie Państwo naszej szkole  1% należnego za 2017 rok podatku. Gwarantujemy, że uzyskane w ten sposób fundusze będą w całości wykorzystane na potrzeby dzieci i szkoły. Przekazując 1% Waszego podatku  wspieracie rozwój  Szkoły Podstawowej nr 1   im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Wszystkie dzieci potrzebują nowoczesnej i przyjaznej edukacji, która da im lepszą przyszłość!

Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość.

Szczegółowe informacje, jak odpisać 1% znajdą Państwo na stronie http://www.pit.pl/1procent

AP

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Informujemy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 28 lutego -2 marca.

Harmonogram zajęć dla poszczególnych klas

AP

BEZPIECZNY INTERNET

      W   dniu 6 lutego obchodzono Dzień Bezpieczneo Innternetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. W tym roku termin akcji przypadł w czasie ferii, dlatego w pierwszych dniach po wypoczynku zimowym uczniowie naszej szkoły wezmą  aktywny udział w  pogadankach dotyczących zarówno bezpieczeństwa w sieci, jak i  kulturalnego zachowania się w wirtualnym świecie. 

       Szacunek  to określenie, które mieści w sobie wiele treści. To niezwykle istotna wartość, bez której nie można budować atmosfery zrozumienia, zaufania oraz tolerancji.  Kulturalne zachowanie w sieci, przestrzeganie  podstawowych norm ujętych między innymi w  NETYKIECIE powinno obowiązywać każdego internautę.  W przeciwnym wypadku skutkuje ono niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

      W czasie tegorocznych obchodów DBI pragniemy uzmysłowić  młodym użytkownikom sieci, że szacunek jest  bardzo ważny nie tylko w odniesieniu do  otaczającego nas świata,  innych ludzi, ale również do własnej osoby – to wsparcie w ochronie naszej prywatności, a także dbałość o  własną reputację. Internet jest powszechnie wykorzystywanym narzędziem służącym m. in. do komunikacji, nauki i zabawy dlatego,   podstawą dobrych i pozytywnych relacji powinno być poszanowanie drugiej strony.

AP

Warto przeczytać!

      Wszystkich rodziców i opiekunów gorąco zachęcamy do udziału w projekcie edukacyjnym pod hasłem "Mamo! Tato! Jestem w necie!" Akcja realizowana jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową w ramach programu Komisji Europejskiej Safe Internet.

AP

     AKCJA "ZIMA W MIEŚCIE"    

         W dniach 29.01 – 02.02.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 zorganizowano akcję "Zima w mieście". Podczas tygodniowego turnusu dzieci bardzo aktywnie spędzały czas, biorąc udział w warsztatach zorganizowanych przez Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Historii Katowic, w zajęciach plastycznych i muzyczno-ruchowych, a także mieli możliwość spotkać wielu ciekawych ludzi, którzy z pasją opowiadali o swojej pracy. Specjalnie dla dzieci policjanci przygotowali pokaz akcji z udziałem psa bojowego. Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy wybrali się do Multikina na projekcję filmu animowanego "Fernando". 

MSZ

 WAŻNE INFORMACJE - warto przeczytać!

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach, informuje o rozpoczynającej się akcji ,,Bezpieczne ferie 2O18, której celem jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, zwłaszcza w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych.

 

 

 

LEKCJA HISTORII W IPN

       Uczniowie klasy VI A brali udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Odbyły się one w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN  w Katowicach im. Henryka Sławika i dotyczyły zbrodni katyńskiej, która do dnia dzisiejszego pozostaje tematem nie do końca odkrytym i wzbudzającym wiele emocji. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i z chęcią wykonywali zlecone przez panią Ewelinę Małachowską polecenia.


M.SZ.

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ

  

       25 stycznia w naszej szkole odbyły się apele podsumowujące pracę uczniów w I półroczu roku szkolnego 2017/2018. Choć większość z nas myślami wybiega już do ferii zimowych, to na chwilę wróciliśmy jeszcze do szkolnych wydarzeń z minionych miesięcy i  podsumowaliśmy te najważniejsze. Wyróżnieni zostali uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce oraz zachowaniu. Podsumowano konkursy promujący naukę języków obcych oraz dotyczący wiedzy o naszym patronie, Józefie Piłsudskim. Przedstawiono ranking Wielkiej Ligii Czytelników. Podsumowano akcję zbiórki makulatury. Na koniec zwrócono uwagę na zasady bezpiecznego zachowania podczas zimowego wypoczynku.

GN/AP

       Tegoroczna dyskoteka karnawałowa zorganizowana została 25 stycznia w czwartek. Uczniowie klas 4-7 bawili się w rytm najgorętszych hitów z list przebojów. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie klasy 7b.  

      Uczniowie klas młodszych bawili się przy dźwiękach znanych im przebojów. Tegoroczne przebrania były bardzo fantazyjne. Podczas imprezy uczniowie mogli brać udział w różnych zabawach i konkursach.

GN/AP/WK

KANGUR MATEMATYCZNY

UWAGA!!!    Kangur Matematyczny 2018

 

Drodzy uczniowie! Szanowni Rodzice!

      Nasza Szkoła, jak co roku, bierze udział w Międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny. Konkurs odbywa się w kilku kategoriach, dla klas II, III i IV, V i VI oraz VII. Termin – 15 marca 2018r (czwartek). Osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie proszone są o zgłoszenie się do koordynatora (P. Jolanta Kudela), wychowawcy lub nauczyciela matematyki; wpłacenie wpisowego – 9zł oraz wypełnienie zgody na udział w konkursie i przetwarzanie danych w nieprzekraczalnym terminie : do dnia 12 stycznia 2018r. Na każdego uczestnika czeka niespodzianka.

Regulamin konkursu oraz zgoda (do pobrania) w załączniku.

JK

AKCJA MAKULATURA

SZANOWNI  RODZICE!

       Z ogromną przyjemnością informujemy, że zrealizowaliśmy przedsięwzięcie, na które przez 2 lata zbierana była makulatura. Zakupiono i zamontowano tablicę interaktywną wraz z projektorem krótkoogniskowym do sali nr. 21 – pracowni fizyczno-chemicznej.

            Z całego serca dziękujemy  WSZYSTKIM, którzy przynosząc makulaturę, przyczynili się do zrealizowania tego celu. Inicjatywa ta na pewno przyczyni się do podniesienia jakości pracy szkoły i Państwa dzieci.

        Warto wspomnieć, że przez minione 2 lata zebraliśmy ok. 20 ton makulatury!!! I nie przestajemy!!!  Zbiórka makulatury trwa nadal i rywalizacja między klasowa również!  Zachęcamy wszystkich, by przyłączyli się do niej!

            W imieniu  dyrekcji,  nauczycieli oraz uczniów szkoły składamy ogromne podziękowania za poparcie tego przedsięwzięcia.

JK

Spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła

Świąt Bożego Narodzenia,

radości, zgody i dostatku przy Wigilijnym Stole,

dużo zdrowia, szczęścia, optymizmu, życzliwości 

oraz pomyślności na każdy dzień Nowego Roku

życzą

Dyrekcja szkoły oraz cała Społeczność "Jedynki"

AP


Uprzejmie informujemy, że w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych  zgodnie ze zgłoszonym przez rodziców zapotrzebowaniem świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi w godz. od 7:00 do 17:00


        Tradycją naszej szkoły są przygotowane przez uczniów coroczne jasełka.  W  tym roku uczniowie   zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przypominający wydarzenia związane  z   narodzinami  Jezusa z Betlejem.   Wiele pozytywnych emocji wywołał film, w którym  występowali uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły. Każdy uczestnik spotkania otrzymał świąteczną kartę z życzeniami oraz cytatem z Pisma Świętego, który można przeczytać w czasie wigilijnej wieczerzy. Na zakończenie pani dyrektor Iwona Brzezińska  złożyła wszystkim bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia, przypomniała również   o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

         22 grudnia w ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną odbyły się również uroczyste, klasowe Wigilie z wychowawcami. W atmosferze pełnej spokoju i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń,  nie zabrakło również tradycyjnych, wigilijnych potraw oraz pięknych  dekoracji.   

AP

TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA

JP

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

       Dnia 13 grudnia uczniowie klas 5a i 5b wzięli udział w mikołajkowym spotkaniu w Gabinecie Alfreda Szklarskiego, organizowanym w gmachu  Biblioteki Śląskiej. Ta ciekawa inna lekcja j.polskiego czy wychowawcza czy wychowania do życia w rodzinie obejmowała pogadankę o symbolice Świąt Bożego Narodzenia, różnice w obchodach w Polsce i Stanach Zjednoczonych (A. Szklarski spędził dzieciństwo w Chicago).Na zakończenie zabawa edukacyjna, słodki poczęstunek i drobny upominek.

IP

  

ŚWIĘTY MIKOŁAJ to postać znana na całym świecie. Ten dobroduszny staruszek przybrał różne miana. W Anglii to Father Christmas, w Danii Julemanden, w USA Santa Claus, we Włoszech Babbo Natale, w Czechach Mikulas, a w Niemczech - Heilige Nicolaus. Z biegiem czasu Święty Mikołaj zmieniał  także swój wygląd. Dzisiaj znamy go  jako pyzatego dziadka o czerwonych policzkach i długiej, białej brodzie, podróżującego saniami w zaprzęgu reniferów.

       Dzień Świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości. Każdy z nas  z niecierpliwością oczekiwał jego wizyty. 

AP/MW/MS

FINAŁ KONKURSU HISTORYCZNEGO

Dnia 5 grudnia w naszej szkole odbył się Finał Międzyszkolnego Konkursu Historycznego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, Muzeum Historii Katowic i Instytutu Pamięci Narodowej, który został poświęcony rocznicy 150 urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Inicjatorami i organizatorami konkursu byli nauczyciele historii: pani Barbara Żmija z Szkoły Podstawowej nr 58 im. Marii Dąbrowskiej oraz pani Małgorzata Szkodny z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Konkurs składał się z dwóch etapów. Do pierwszego z nich przystąpiło łącznie 16 uczniów, którzy zmierzyli się z testem wiedzy o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego.

W finale udział wzięło 8 uczniów z czterech katowickich szkół podstawowych, którzy otrzymali największą liczbę punktów z testu pisemnego.  Odpowiedzi ustne uczestników oceniało jury powołane przez organizatorów, w którego składzie znaleźli się: pan dr Miłosz Skrzypek - pracownik Uniwersytetu Śląskiego, pan Michał Dzióbek z Muzeum Historii Katowic oraz pani Ewelina Małachowska, która reprezentowała Instytut Pamięci Narodowej.

 

WYNIKI KONKURSU:   

 •  I   Miejsce -  Jan Tuleja (SP 58)

 • II  Miejsce - Mateusz Przybysz (SP 58)

 • III Miejsce – Nikola Pomykała (SP 1)

Po ogłoszeniu wyników konkursu i wręczeniu przez panią Dyrektor Iwonę Brzezińską nagród laureatom nastąpiło uświetnienie obchodów 150 rocznicy urodzin Marszałka poprzez złożenie wiązanki kwiatów oraz odśpiewanie hymnu państwowego przez społeczność szkolną i zaproszonych gości. Odbyło się ono pod znajdującą się na terenie szkoły tablicą pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

W części finałowej naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice z klasy VI A: Zuzanna Czernek i Nikola Pomykała, która zajęła ostatecznie III miejsce. Wszyscy finaliści konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy okazałe nagrody rzeczowe. Organizatorzy konkursu składają wyrazy uznania i podziękowania wszystkim nauczycielom za ogromny trud włożony w przygotowanie uczniów. Gospodarze dziękują również za pomoc i wsparcie przy organizacji konkursu Instytutowi Pamięci Narodowej, Uniwersytetowi Śląskiemu oraz Muzeum Historii Katowic oraz Szkole Podstawowej nr 11  z Oddzialami  Integracyjnymi w Katowicach.

Zapraszamy za rok …

M.SZ.

ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

         Klasy VII  uczestniczyły w Śląskim Festiwalu Nauki  -  Katowice 2017 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W trakcie Festiwalu można było skorzystać z różnorodnych zajęć:

 • Nauki Ścisłe ( np. magia chemii, łoże fakira, zabawy z fizyką, zobaczyć niewidzialne)

 • Nauki Techniczne ( np. pokaz bolidu, samochody przyszłości, druk 3D),

 • Nauki Przyrodnicze ( np. jak przyroda przewiduje i zapisuje pogodę, podróż w przeszłość, czyli tajemnice skamieniałości),

 • Nauki Medyczne ( np. innowacje dla serca - sztuczna komora serca, kuchnia molekularna)

 • Sztuka ( np. obraz – sztuka ognia i koloru, laboratorium folkloru, pracownia witrażu)

 • Największym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów cieszyły się zajęcia Sportowe ( np. skoki na batucie, tenis stołowy i sztuki walki) oraz Nauki Humanistyczno – Społeczne ( np. seryjny morderca na kozetce, prezentacja gier edukacyjnych, pokaż język, nieobce języki obce).

Podsumowując cały Festiwal  - było dużo atrakcji, ale trochę za mało czasu😊

AJ

 W TEATRZE ATENEUM


       5 grudnia klasa 1a obejrzała sztukę "Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich". Opowiada ona o perypetiach dwójki przyjaciół, w których relacje wkracza "ten trzeci" - oszust i bez trudu "wyprowadza ich w pole". Zabawna i jednocześnie mądra sztuka z przesłaniem.

MS

KONKURS RECYTATORSKI - SUKCES!

        Z przyjemnością informujmy, że uczennica klasy 1a - Klaudia Liberek, zdobyła wyróżnienie w XVII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Te, co skaczą i fruwają na nasz konkurs zapraszają"!

Serdecznie gratulujemy!

MS

        BARBÓRKOWE ŻYCZENIA

       Z okazji barbórkowego święta składamy wszystkim Górnikom życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

Wszystkim Górnikom Szczęść Boże!

AP/

  IV  TURNIEJ  W  BADMINTONA

WYNIKI  IV  TURNIEJU  W  BADMINTONA

Zakończył się IV Turniej Jedynki w Badmintona.
W turnieju uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas V - VII.

 I etap Turnieju odbywał się w swoich klasach. Oto zwycięzcy:

 • Klasy V a: Magda Migdał, Paweł Rossman

 • Klasa V b: Emil Łaciok, Karol Sitak

 • Klasa VI a: Zuzanna Czernek, Kamila Urban

 • Klasa VII a:  Aleksandra Rozkosz, Aleksander Józefoski

 • Klasa VII b:  Roksana Czarnik, Michał Kawalerowski

    II etap Turnieju wyłonił trójkę finalistów, która rozegrała mecze  o Mistrza Jedynki w Badmintona.                                                   
 • 1 msc. Roksana Czarnik – klasa VII b   

 • 2 msc.  Aleksander Józefoski – klasa VII a

 • 3 msc.  Michała Kawalerowski – klasa VII b

 MISTRZEM  JEDYNKI W BADMINTONA ZOSTAŁA

ROKSANA  CZARNIK  z  klasy VII b

GRATULUJEMY !!!!

AJ

ANDRZEJKI 2017

      Andrzejki  to specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.  Uczniowie klas starszych zorganizowali  andrzejkową dyskotekę. Królowały tegoroczne przeboje, nie zabrakło również starszych,  bardzo rytmicznych hitów.  Zabawa była przednia.

Klasy młodsze  zorganizowały „Andrzejkowy Salon Wróżb”. Wróżono z kubeczków, serc, kolorowych i obrazkowych kart, z monet i kół. Kręcono również kołem fortuny. Niektóre przepowiednie sprawiały, że w naszym salonie co chwilę wybuchały salwy śmiechu. Było zabawnie i „czarownie”, ale nade wszystko uczniowie obu klas udowodnili, że potrafią świetnie współpracować we wspólnym projekcie.

AP/MW/MS

PROJEKT "KONTYNENTY"

Uczniowie klasy 6a z własnej inicjatywy podjęli pracę w grupach opracowując informacje o wybranych kontynentach. Prezentacje projektów odbyły się pod koniec listopada. Niektóre prace można zobaczyć wyeksponowane na gazetkach przyrodniczych na korytarzu II p.

IP

 DZIEŃ PRAW DZIECKA

      Świętowaliśmy  w JEDYNCE, ustanowiony przez Sejm na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.  Uczniowie klasy IV A w dziecięcych strojach i nastrojach przypominali wszystkim, że dzieci mają swoje prawa, między innymi prawo do nauki ale również do zabawy, w myśl słów Janusza Korczaka „Kiedy śmiej się dziecko, śmieje się cały świat”.

 

W DNIU 20 LISTOPADA

NA MATEMATYCE RZĄDZIŁY DZIECI!!!

        W Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka uczniowie klas IV A, IVB, IVC oraz VIA na lekcji matematyki mogli sprawdzić swoje umiejętności pedagogiczne i w dniu dzisiejszym prowadzili lekcje. Wszystkim spodobał się ten sposób przekazu wiadomości.  „Nauczyciele matematyki” wykazali się dużą pomysłowością szykując interesujące karty pracy dla swoich kolegów, ciekawe ćwiczenia oraz pomoce dydaktyczne. Ta lekcja matematyki na pewno zostanie na długo w pamięci uczniów.

 

JK

LEKCJA HISTORII

        Uczniowie klasy 2A odwiedzili  jedną z najstarszych nekropolii w Katowicach – cmentarz przy ul. Francuskiej. Zaświecili znicze na grobach tych, którzy walczyli o polski Śląski i tych co rozsławili nasz region. Jako przewodnicy spisali się na medali, pięknie  przygotowali i przedstawili informacje o nich . A byli to :  Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Jerzy Ziętek, Konstanty Wolny, Adam Didur, Stefania Michnowska, Spirydion Albański, Adolf Dygacz, Janusz Kidawa, Michał Banasik.

MW

 

11 listopada - Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości  to najważniejsze polskie święto narodowe. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał nasz Patron -  Marszałek Józef Piłsudski.

AP

        10 listopada 2017 roku społeczność Jedynki obchodziła ważną rocznicę. Minęło bowiem 95 lat od kiedy w budynku przy ulicy Jagiellońskiej 18 pojawili się pierwsi uczniowie polskiej szkoły.

        Nasz Jubileusz rozpoczął się przemarszem wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości do Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie odbyła się  msza św. Po jej zakończeniu Społeczność Jedynki oraz zaproszenie Goście udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby oddać hołd naszemu Patronowi. Główne uroczystości  rozpoczęły się uroczystą akademią. Po niej nastąpiło otwarcie "Słonecznej Biblioteki Jedynki" oraz wystawy "Muzyczne Katowice" przygotowanej przez Muzeum Historii Katowic.

        Dla wszystkich uczniów ten dzień był okazją do spotkań, na których przypomniana została  długa i piękna historia naszej szkoły oraz ważne dla niej  postacie i wydarzenia. Żywą lekcją historii była wystawa  kronik, które na szkolnych kartach zamknęły dzieje ostatnich 95 lat.

AP/AŻ

ŚNIADANIE DAJE MOC

 

        8 listopada uczniowie naszej szkoły w ramach realizowanego projektu "ŚNIADANIE DAJE MOC"  wspólnie z wychowawcą i rodzicami przygowali smaczne posilki. Akcji towarzyszyły zajęcia praktyczne obrazujące 12 zasad zdrowego odżywiania. Zdrowe i regularne odżywianie jest konieczne dla prawidłowego rozwoju człowieka i tę właśnie myśl chcemy zaszczep swoim wychowankom. 

AP/MS

         Z WIZYTĄ W SCHRONISKU

           24 października grupa uczniów z naszej szkoły- przedstawicieli klas 5-7 odwiedziła katowickie Schronisko dla Zwierząt przy ul. Milowickiej. Miesiąc październik jest czasem szczególnej troski o zwierzęta i corocznie czasem naszych wzmożonych działań dla ich dobra. Uczniowie zawieźli dużą część zebranych w szkole darów- karmę dla psów i kotów, koce , miski. Pracownicy schroniska , z którym współpracujemy od wielu lat pozwolili nam spotkać się z czworonogami, przypominali o zasadach adopcji i wolontariatu. (Kilku uczniów było bardzo zainteresowanych).

IP

       PASOWANIE NA UCZNIA 

           20 października w auli szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie. Wydarzenie to poprzedziła część artystyczna, podczas której pierwszoklasiści po raz pierwszy zaprezentowali się na szkolnej scenie. Następnie w towarzystwie sztandaru szkoły, złożyli uroczystą przysięgę zobowiązując się do godnego reprezentowania  naszej szkoły i należytego wypełniania obowiązków wynikających z roli ucznia.

         Po Ślubowaniu, dyrektor szkoły, pani Iwona Brzezińska pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1. Na koniec uczniowie wraz z rodzicami, udali się do klas, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Od wychowawców otrzymali również pamiątkowe dyplomy i plakietki w kształcie sówek.

 MS    

ATHLETICS CAMP 2017

       Uczniowie  klasy 4C uczestniczyli w jesiennej edycji Athletics Camp 2017  – serii cyklicznych zajęć lekkoatletycznych, które odbyły się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Organizatorem imprezy była Fundacja Kamili Skolimowskiej. Celem Campu było promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci, zaszczepienie  w nich  fascynacji lekkoatletyką oraz kształtowanie poczucia własnej wartości   i akceptacji  innych.

     Wielkim przeżyciem były spotkania ze słynnymi polskimi  sportowcami: Anitą Włodarczyk  oraz Piotrem Małachowskim.  Dzieci mogły również spróbować swoich sił w pięciu najpopularniejszych konkurencjach lekkoatletycznych oraz warsztatach z dietetykiem, które uzmysłowiły młodym uczestnikom jak ważne w ich życiu są aktywność fizyczna oraz przestrzeganie właściwej diety.  Ciekawym doświadczeniem  były również  zajęcia Zumby - tańcu zainspirowanym połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness.  Było supeeer!

AP

W ZAGRODZIE PRZYRODNICZEJ

W zagrodzie przyrodniczej „Niezłe ziółka”  w Mikołowie uczniowie  klasy 3A poznawali warunki życia roślin, w tym różnych  gatunków ziółek. m.in. takich jak: mięta, bazylia,  oregano, tymianek, lubczyk, bazylia, melisa. Zwiedzili także fragment w/w  miasta, którego historia sięga średniowiecza.

 

BRS

STYPENDIA SZKOLNE

 

Szanowni Rodzice!  Informujemy, że  w gabinecie pedagoga są do odbiorun decyzje dotyczące   przyznania szkolnego  stypendium.

 AP

WYCIECZKA DO BUKOWNA

JEDŹ DO BUKOWNA !

 TAM PRZYJEMNIE I WESOŁO SPĘDZISZ CZAS !

        Uczniowie klasa 2A odwiedzili las w Bukownie. Zdobywali leśne sprawności, piekli kiełbaski na przygotowanym przez siebie ognisku, grali w podchody, bawili się na leśnej polanie i na wielkiej górze piachu. Takie zajęcia w terenie są wspaniałe!

MW

W MUZEUM HISTORII KATOWIC

 

„W kamienicy mieszczańskiej.Codzienność i odświętność”

 

Klasa  3A zwiedzała wystawę - mieszkania bogatej oraz średniozamożnej rodziny mieszczańskiej  Katowic z  przełomu XIX i XX wieku, znajdujące się  w oryginalnym wnętrzu kamienicy z 1910 roku.

 

BRS

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

        Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 r. Upamiętnia ono  rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona dzięki Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu – królowi Polski. Święto zostało zalegalizowane w dniu 14 października 1773 r.

 Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie kasy 4A, 5A i 7A przygotowali niezwykle atrakcyjny program artystyczny, w którym oprócz tradycyjnych życzeń i własnoręcznie wykonanych drobnych upominków znalazła się również spora doza humoru. Jednym z weselszych momentów przedstawienia były  scenki z uczniowskiego życia oraz pokaz mody nauczycielskiej. Proponowane kreacje wzbudziły zachwyt. 

 AP

AKADEMIA TENISA

         6 października klasa 4C udała się z wizytą na nowe korty tenisowe  w Katowicach - Muchowcu. Dni Otwarte Akademii Tenisa  były dobrą okazją do zwiedzenia obiektu i realnego poznania olimpijskiej dyscypliny sportowej jaką jest tenis ziemny.  Uczniowie  z zapałem  uczestniczyli w treningu prowadzonym przez profesjonalnych trenerów. Czwartoklasiści niewątpliwie połknęli tenisowego bakcyla.  Dla wielu z nich tenis stanie się  zapewnie nową pasją :-)

       Pobyt  na kortach umożliwił również sprawdzenie wiedzy dotyczącej zachowania bezpieczeństwa - znaki ostrzegawcze, nakazu, zakazu oraz drogi ewakuacyjne nie są już dla nikogo  tajemnicą.

AP

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

       4 października Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji uczniowie kl 4b, 5a,5b, 6a wybrali się w piątkowe popołudnie do kina na piękny przyrodniczy film „Marsz Pingwinów 2”.W naszej szkole miesiąc październik jest MIESIĄCEM  DOBROCI  DLA  ZWIERZĄT.

        Trwa zbiórka karmy dla psów i kotów- podopiecznych schronisk dla zwierząt w Dąbrówce Małej i Rudzie Śląskiej. Prosimy o przynoszenie darów dla naszych „braci mniejszych”!

IP

WYCIECZKA DO LASU

         Klasa 5b z nowym wychowawcą odbyła już pierwszą, krótką wycieczkę do Lasu kochłowickiego. Chcieliśmy się trochę lepiej poznać, zintegrować i pobawić. Zabraliśmy do plecaków smakołyki – w planie był piknik. Zdezorganizowały nam go chodzące wolno po Ośrodku „Rybaczówka” kozy, które były dużą atrakcją i powodem ogólnej wesołości. Zwierzaki nie krępowały się i zjadały ze stołów wszystko co przynieśliśmy- nie tylko owoce i słone paluszki ale i żelki i czekoladki….Piknik był więc na chodząco i stojąco.

IP

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

 Dopalacze w słodyczach !!!!!

      Policja apeluje do rodziców i nauczycieli, by zachowali czujność i ostrzegali dzieci. Tabletki w kształcie misiów, nietoperzy, czy innych bajkowych postaci są rozdawane dzieciom najczęściej w drodze do lub ze szkoły. Bardzo ważna jest rozmowa z dziećmi i uświadomienie ich, jak wielkie ryzyko dla zdrowia, a nawet życia, może nieść zjedzenie takiego kolorowego cukierka, którym poczęstował je nieznajomy. Tabletki zawierają pochodne ecstasy oraz inne środki odurzające. Jedno dziecko jest w stanie krytycznym. 
 

Rodzicu!

       Czy wiesz, co robi Twoje dziecko w czasie wolnym? Zauważyłeś może  jakieś zmiany w  jego zachowaniu? Rozmawiaj z dzieckiem na trudne tematy, dowiedz się więcej na temat jego sukcesów, być może porażek. Poznaj środowisko, w którym przebywa. Bądź czujny, zapobiegnij nieszczęściu, które może przydarzyć się  także Twojemu dziecku.

       Nie musisz być ekspertem, niezbędne informacje na temat niebezpiecznych środków odurzających uzyskasz w ogólnodostępnych ulotkach. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwie zażywania wszelkich używek, w tym również  tzw. dopalaczy.

AP

DZIEŃ CHŁOPAKA

       

 

Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom - tym małym i tym dużym szczęścia, zdrowia, miłości, radości.

29 września w przeddzień DNIA CHŁOPAKA  dziewczynki  przygotowały miłą niespodziankę swoim kolegom.  Było dużo słodkości - pyszne ciasteczka i słodycze. Dużym zaskoczeniem było zaproszenie na popołudniowy seans w kinie.  Nie zabrakło również karteczek z życzeniami oraz ciekawych konkursów  specjalnie dla chłopców.  Ten dzień był niezwykle miły dla chłopaków:)

AP/IP/AM/JK/MW

KONKURS „NUDNA MATEMATYKA”

Pierwszy w tym roku szkolnym konkurs matematyczny  już za nami.27 i 28 września w auli Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Matematyki, odbył się  XXVI Wojewódzki Konkurs „Nudna Matematyka”.

 

Wzięło w nim udział 14 uczniów naszej szkoły: z klasy 4a: Ślosorz M., Gurbiel W., Wojda O., z klasy 4b: Palion A., Drewniak W. Kęsicki F. Garbicz D. , z klasy 4c: Wysocki M., Stępień W., z klasy 5b: Zemełka J., z klasy 6a: Pomykała N., Czernek Z., Hevko A., z klasy 7a: Rozkosz A. Oprócz zmagań konkursowych, uczniowie Naszej Szkoły przebywając w budynku Uniwersytetu, mogli poczuć się przez chwilę jak studenci i wywarło to na nich ogromne wrażenie. A teraz czekamy na wyniki.

JK

Klasa VII a – czwarty sezon gry w kręgle w Centrum Rozrywki Grawitacja – ROZPOCZĘTY😊

AJ

AKADEMIA TENISA

       21 września klasy piąte naszej szkoły wybrały się na Muchowiec by zobaczyć nowe korty tenisowe i wziąć udział w  treningu. Pomimo niesprzyjającej pogody, uczniowie byli bardzo zadowoleni. Wielu pierwszy raz trzymało w ręce rakietę tenisową , oddali „pierwszy serw”, doskonale bawili się i rywalizowali w grupach mieszanych kasy 5ai 5b, poznali historię piłeczki tenisowej. Wszyscy otrzymali dyplomy, zdrową przekąskę i zaproszenie na Dni Otwarte Akademii Tenisa. Kilku uczniów  rozważa trenowanie tego sportu  w przyszłości.

IP

        Akcja „Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach”  to dobry sposób na zwrócenie społeczeństwu uwagi na fakt, że problem bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczy wszystkich. Uczniowie naszej szkoły  przy współudziale policji  zorganizowali happening, którego głównym celem było  przypomnienie  o tym, że aby uniknąć wypadków na drogach powinniśmy zawsze dbać  o bezpieczeństwo swoje i innych.

Szkoła to miejsce, w którym na co dzień porusza się problematykę bezpieczeństwa. Odbywa się to  zarówno w czasie lekcji wychowania komunikacyjnego, lekcji wychowawczych,  jak również  omawiania tekstów literackich związanych z różnymi typami zagrożeń.  Już pierwszoklasista wie jakie sytuacje  są niebezpieczne,  rozróżnia typy znaków drogowych, zna miejsca, w których można bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Wie również, że jako uczestnik ruchu drogowego musi być niezwykle ostrożny i liczyć wyłącznie na siebie.   Nie wystarczy jednak zmienić swoje zachowania tylko w  tym jednym dniu. „Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach”   powinien trwać w pamięci  wszystkich uczestników ruchu drogowego 365 dni w roku.

AP

W animacji wykorzystano zdjęcia  zamieszczone w serwisach: 

NOWOCZESNA EDUKACJA

Szanowni Państwo! 

         Rusza nabór uczniów do udziału w  realizowanym w naszej szkole  projekcie „Wędrówki szlakami nowoczesnej edukacji – zajęcia dla uczniów katowickich szkół”, mającego na celu podniesienie jakości oferty edukacyjnej, wzmocnienie potencjału uczniów poprzez realizację bezpłatnych zajęć dodatkowych z zakresu kształcenia ogólnego (j. angielski, matematyka, przyroda, informatyka). Prosimy o zapoznanie się z zamieszczonym regulaminem. Każdy uczeń będzie mógł korzystać z więcej niż jednego rodzaju zajęć. Termin rekrutacji  szkolnej  trwa do 30 września.

     Celem projektu jest: podniesienie jakości oferty edukacyjnej w 25 szkołach  z Katowic, poprzez realizację do 30 czerwca 2018 r. dziewięciu typów pozalekcyjnych zajęć dodatkowych w zakresie kształcenia ogólnego, w obszarach wymagających szczególnego wsparcia, wyznaczonych na podstawie diagnozy edukacyjnej poszczególnych placówek.

 

DOFINANSOWANIE PROJEKTU Z UE: 1.113.834,90 zł

                                  www.mapadotacji.gov.pl                                            

DOKUMENTACJA

 • Regulamin rekrutacji

 

 

AP

        15 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w Międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata 2017. Poprzedziła ją akcja plakatowo- informacyjna. Wielu uczniów (najwięcej z klasy 4b) wykonało plakaty i piękne prace plastyczne, które udekorowały korytarze naszej szkoły - informowały oraz mobilizowały do akcji - w tym roku pod hasłem „NIE MA ŚMIECI- SĄ SUROWCE”.

 

        Jak co roku sprzątaliśmy zielone tereny (skwery, parki, miejsca rekreacyjne) w centrum Katowic. Urząd Miasta dostarczył nam worki (również do zbiórki selektywnej), rękawice i drobne prezenty dla aktywnych ekologów (broszurki, plany lekcji, naklejki) oraz zorganizował odbiór zebranych odpadów w ustalonych miejscach. Pogoda i humory dopisały (niektórzy uczniowie napotykali ciekawe i śmieszne odpady, powstawały nawet w głowach kryminalne i makabryczno-komediowe scenariusze). Po dobrze wykonanej pracy niektóre klasy (np.  4c, 7a i 7b) znalazły czas na relaks na placu zabaw.

IP/AP/AJ/MW

 MULTIWYSZUKIWARKA

Herb miasta

BEZPIECZNE DZIECKO 

 PRZYJACIEL SZNUPKA

 

 

Prawa Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka

    DZIECKO W SIECI

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

BEZPIECZNY INTERNET

"Beniamin"  strażnik, który zadba o bezpieczeństwo twojego dziecka w Sieci

pobierz program

 Administrator strony