O szkoleNasz PatronOrganizacjaPlany lekcji Zajęcia pozalekcyjneUroczystościRekrutacjaDni OtwarteRada RodzicówNasza KadraSzkolna DokumentacjaStudenci w szkoleNasze sukcesySzkolna LOPIzba RegionalnaProgramy AutorskieCertyfikatyProgramy i AkcjeSocrates ComeniusKarta rowerowaBibliotekaTurniej o Puchar DyrektoraSmacznie i zdrowoStołówkaStrefa RodzicaStrefa UczniaGazetkaArchiwum wydarzeń

zobacz księgę | dodaj wpis

ZŁOTE MYŚLI

 

Hosting sponsorowany przez firmę:

 

Nauka języków online

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

 

 

wita w Internecie!!!

Nasz adres:

Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
ul. Jagiellońska 18
40-035 Katowice
tel./fax(032)2510688

1% PODATKU NA NASZĄ SZKOŁĘ

       Szanowni Rodzice oraz Przyjaciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach, będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli  za pośrednictwem  „Fundacji Studenckiej Młodzi-Młodym” przekażecie Państwo naszej szkole  1% należnego za 2017 rok podatku. Gwarantujemy, że uzyskane w ten sposób fundusze będą w całości wykorzystane na potrzeby dzieci i szkoły. Przekazując 1% Waszego podatku  wspieracie rozwój  Szkoły Podstawowej nr 1   im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Wszystkie dzieci potrzebują nowoczesnej i przyjaznej edukacji, która da im lepszą przyszłość!

Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość.

Szczegółowe informacje, jak odpisać 1% znajdą Państwo na stronie http://www.pit.pl/1procent

AP

BEZPIECZNY INTERNET

      W   dniu 6 lutego obchodzono Dzień Bezpieczneo Innternetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. W tym roku termin akcji przypadł w czasie ferii, dlatego w pierwszych dniach po wypoczynku zimowym uczniowie naszej szkoły wezmą  aktywny udział w  pogadankach dotyczących zarówno bezpieczeństwa w sieci, jak i  kulturalnego zachowania się w wirtualnym świecie. 

       Szacunek  to określenie, które mieści w sobie wiele treści. To niezwykle istotna wartość, bez której nie można budować atmosfery zrozumienia, zaufania oraz tolerancji.  Kulturalne zachowanie w sieci, przestrzeganie  podstawowych norm ujętych między innymi w  NETYKIECIE powinno obowiązywać każdego internautę.  W przeciwnym wypadku skutkuje ono niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

      W czasie tegorocznych obchodów DBI pragniemy uzmysłowić  młodym użytkownikom sieci, że szacunek jest  bardzo ważny nie tylko w odniesieniu do  otaczającego nas świata,  innych ludzi, ale również do własnej osoby – to wsparcie w ochronie naszej prywatności, a także dbałość o  własną reputację. Internet jest powszechnie wykorzystywanym narzędziem służącym m. in. do komunikacji, nauki i zabawy dlatego,   podstawą dobrych i pozytywnych relacji powinno być poszanowanie drugiej strony.

AP

Warto przeczytać!

      Wszystkich rodziców i opiekunów gorąco zachęcamy do udziału w projekcie edukacyjnym pod hasłem "Mamo! Tato! Jestem w necie!" Akcja realizowana jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową w ramach programu Komisji Europejskiej Safe Internet.

AP

     AKCJA "ZIMA W MIEŚCIE"    

         W dniach 29.01 – 02.02.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 zorganizowano akcję "Zima w mieście". Podczas tygodniowego turnusu dzieci bardzo aktywnie spędzały czas, biorąc udział w warsztatach zorganizowanych przez Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Historii Katowic, w zajęciach plastycznych i muzyczno-ruchowych, a także mieli możliwość spotkać wielu ciekawych ludzi, którzy z pasją opowiadali o swojej pracy. Specjalnie dla dzieci policjanci przygotowali pokaz akcji z udziałem psa bojowego. Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy wybrali się do Multikina na projekcję filmu animowanego "Fernando". 

MSZ

 WAŻNE INFORMACJE - warto przeczytać!

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach, informuje o rozpoczynającej się akcji ,,Bezpieczne ferie 2O18, której celem jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, zwłaszcza w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych.

 

 

 

LEKCJA HISTORII W IPN

       Uczniowie klasy VI A brali udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Odbyły się one w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN  w Katowicach im. Henryka Sławika i dotyczyły zbrodni katyńskiej, która do dnia dzisiejszego pozostaje tematem nie do końca odkrytym i wzbudzającym wiele emocji. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i z chęcią wykonywali zlecone przez panią Ewelinę Małachowską polecenia.


M.SZ.

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ

  

       25 stycznia w naszej szkole odbyły się apele podsumowujące pracę uczniów w I półroczu roku szkolnego 2017/2018. Choć większość z nas myślami wybiega już do ferii zimowych, to na chwilę wróciliśmy jeszcze do szkolnych wydarzeń z minionych miesięcy i  podsumowaliśmy te najważniejsze. Wyróżnieni zostali uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce oraz zachowaniu. Podsumowano konkursy promujący naukę języków obcych oraz dotyczący wiedzy o naszym patronie, Józefie Piłsudskim. Przedstawiono ranking Wielkiej Ligii Czytelników. Podsumowano akcję zbiórki makulatury. Na koniec zwrócono uwagę na zasady bezpiecznego zachowania podczas zimowego wypoczynku.

GN/AP

KARNAWAŁ 2018

       Tegoroczna dyskoteka karnawałowa zorganizowana została 25 stycznia w czwartek. Uczniowie klas 4-7 bawili się w rytm najgorętszych hitów z list przebojów. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie klasy 7b.  

GN/AP

KANGUR MATEMATYCZNY

UWAGA!!!    Kangur Matematyczny 2018

 

Drodzy uczniowie! Szanowni Rodzice!

      Nasza Szkoła, jak co roku, bierze udział w Międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny. Konkurs odbywa się w kilku kategoriach, dla klas II, III i IV, V i VI oraz VII. Termin – 15 marca 2018r (czwartek). Osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie proszone są o zgłoszenie się do koordynatora (P. Jolanta Kudela), wychowawcy lub nauczyciela matematyki; wpłacenie wpisowego – 9zł oraz wypełnienie zgody na udział w konkursie i przetwarzanie danych w nieprzekraczalnym terminie : do dnia 12 stycznia 2018r. Na każdego uczestnika czeka niespodzianka.

Regulamin konkursu oraz zgoda (do pobrania) w załączniku.

JK

AKCJA MAKULATURA

SZANOWNI  RODZICE!

       Z ogromną przyjemnością informujemy, że zrealizowaliśmy przedsięwzięcie, na które przez 2 lata zbierana była makulatura. Zakupiono i zamontowano tablicę interaktywną wraz z projektorem krótkoogniskowym do sali nr. 21 – pracowni fizyczno-chemicznej.

            Z całego serca dziękujemy  WSZYSTKIM, którzy przynosząc makulaturę, przyczynili się do zrealizowania tego celu. Inicjatywa ta na pewno przyczyni się do podniesienia jakości pracy szkoły i Państwa dzieci.

        Warto wspomnieć, że przez minione 2 lata zebraliśmy ok. 20 ton makulatury!!! I nie przestajemy!!!  Zbiórka makulatury trwa nadal i rywalizacja między klasowa również!  Zachęcamy wszystkich, by przyłączyli się do niej!

            W imieniu  dyrekcji,  nauczycieli oraz uczniów szkoły składamy ogromne podziękowania za poparcie tego przedsięwzięcia.

JK

Spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła

Świąt Bożego Narodzenia,

radości, zgody i dostatku przy Wigilijnym Stole,

dużo zdrowia, szczęścia, optymizmu, życzliwości 

oraz pomyślności na każdy dzień Nowego Roku

życzą

Dyrekcja szkoły oraz cała Społeczność "Jedynki"

AP


Uprzejmie informujemy, że w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych  zgodnie ze zgłoszonym przez rodziców zapotrzebowaniem świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi w godz. od 7:00 do 17:00


        Tradycją naszej szkoły są przygotowane przez uczniów coroczne jasełka.  W  tym roku uczniowie   zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przypominający wydarzenia związane  z   narodzinami  Jezusa z Betlejem.   Wiele pozytywnych emocji wywołał film, w którym  występowali uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły. Każdy uczestnik spotkania otrzymał świąteczną kartę z życzeniami oraz cytatem z Pisma Świętego, który można przeczytać w czasie wigilijnej wieczerzy. Na zakończenie pani dyrektor Iwona Brzezińska  złożyła wszystkim bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia, przypomniała również   o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

         22 grudnia w ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną odbyły się również uroczyste, klasowe Wigilie z wychowawcami. W atmosferze pełnej spokoju i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń,  nie zabrakło również tradycyjnych, wigilijnych potraw oraz pięknych  dekoracji.   

AP

TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA

JP

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

       Dnia 13 grudnia uczniowie klas 5a i 5b wzięli udział w mikołajkowym spotkaniu w Gabinecie Alfreda Szklarskiego, organizowanym w gmachu  Biblioteki Śląskiej. Ta ciekawa inna lekcja j.polskiego czy wychowawcza czy wychowania do życia w rodzinie obejmowała pogadankę o symbolice Świąt Bożego Narodzenia, różnice w obchodach w Polsce i Stanach Zjednoczonych (A. Szklarski spędził dzieciństwo w Chicago).Na zakończenie zabawa edukacyjna, słodki poczęstunek i drobny upominek.

IP

  

ŚWIĘTY MIKOŁAJ to postać znana na całym świecie. Ten dobroduszny staruszek przybrał różne miana. W Anglii to Father Christmas, w Danii Julemanden, w USA Santa Claus, we Włoszech Babbo Natale, w Czechach Mikulas, a w Niemczech - Heilige Nicolaus. Z biegiem czasu Święty Mikołaj zmieniał  także swój wygląd. Dzisiaj znamy go  jako pyzatego dziadka o czerwonych policzkach i długiej, białej brodzie, podróżującego saniami w zaprzęgu reniferów.

       Dzień Świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości. Każdy z nas  z niecierpliwością oczekiwał jego wizyty. 

AP/MW/MS

FINAŁ KONKURSU HISTORYCZNEGO

Dnia 5 grudnia w naszej szkole odbył się Finał Międzyszkolnego Konkursu Historycznego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, Muzeum Historii Katowic i Instytutu Pamięci Narodowej, który został poświęcony rocznicy 150 urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Inicjatorami i organizatorami konkursu byli nauczyciele historii: pani Barbara Żmija z Szkoły Podstawowej nr 58 im. Marii Dąbrowskiej oraz pani Małgorzata Szkodny z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Konkurs składał się z dwóch etapów. Do pierwszego z nich przystąpiło łącznie 16 uczniów, którzy zmierzyli się z testem wiedzy o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego.

W finale udział wzięło 8 uczniów z czterech katowickich szkół podstawowych, którzy otrzymali największą liczbę punktów z testu pisemnego.  Odpowiedzi ustne uczestników oceniało jury powołane przez organizatorów, w którego składzie znaleźli się: pan dr Miłosz Skrzypek - pracownik Uniwersytetu Śląskiego, pan Michał Dzióbek z Muzeum Historii Katowic oraz pani Ewelina Małachowska, która reprezentowała Instytut Pamięci Narodowej.

 

WYNIKI KONKURSU:   

 •  I   Miejsce -  Jan Tuleja (SP 58)

 • II  Miejsce - Mateusz Przybysz (SP 58)

 • III Miejsce – Nikola Pomykała (SP 1)

Po ogłoszeniu wyników konkursu i wręczeniu przez panią Dyrektor Iwonę Brzezińską nagród laureatom nastąpiło uświetnienie obchodów 150 rocznicy urodzin Marszałka poprzez złożenie wiązanki kwiatów oraz odśpiewanie hymnu państwowego przez społeczność szkolną i zaproszonych gości. Odbyło się ono pod znajdującą się na terenie szkoły tablicą pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

W części finałowej naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice z klasy VI A: Zuzanna Czernek i Nikola Pomykała, która zajęła ostatecznie III miejsce. Wszyscy finaliści konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy okazałe nagrody rzeczowe. Organizatorzy konkursu składają wyrazy uznania i podziękowania wszystkim nauczycielom za ogromny trud włożony w przygotowanie uczniów. Gospodarze dziękują również za pomoc i wsparcie przy organizacji konkursu Instytutowi Pamięci Narodowej, Uniwersytetowi Śląskiemu oraz Muzeum Historii Katowic oraz Szkole Podstawowej nr 11  z Oddzialami  Integracyjnymi w Katowicach.

Zapraszamy za rok …

M.SZ.

ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

         Klasy VII  uczestniczyły w Śląskim Festiwalu Nauki  -  Katowice 2017 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W trakcie Festiwalu można było skorzystać z różnorodnych zajęć:

 • Nauki Ścisłe ( np. magia chemii, łoże fakira, zabawy z fizyką, zobaczyć niewidzialne)

 • Nauki Techniczne ( np. pokaz bolidu, samochody przyszłości, druk 3D),

 • Nauki Przyrodnicze ( np. jak przyroda przewiduje i zapisuje pogodę, podróż w przeszłość, czyli tajemnice skamieniałości),

 • Nauki Medyczne ( np. innowacje dla serca - sztuczna komora serca, kuchnia molekularna)

 • Sztuka ( np. obraz – sztuka ognia i koloru, laboratorium folkloru, pracownia witrażu)

 • Największym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów cieszyły się zajęcia Sportowe ( np. skoki na batucie, tenis stołowy i sztuki walki) oraz Nauki Humanistyczno – Społeczne ( np. seryjny morderca na kozetce, prezentacja gier edukacyjnych, pokaż język, nieobce języki obce).

Podsumowując cały Festiwal  - było dużo atrakcji, ale trochę za mało czasu😊

AJ

 W TEATRZE ATENEUM


       5 grudnia klasa 1a obejrzała sztukę "Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich". Opowiada ona o perypetiach dwójki przyjaciół, w których relacje wkracza "ten trzeci" - oszust i bez trudu "wyprowadza ich w pole". Zabawna i jednocześnie mądra sztuka z przesłaniem.

MS

KONKURS RECYTATORSKI - SUKCES!

        Z przyjemnością informujmy, że uczennica klasy 1a - Klaudia Liberek, zdobyła wyróżnienie w XVII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Te, co skaczą i fruwają na nasz konkurs zapraszają"!

Serdecznie gratulujemy!

MS

        BARBÓRKOWE ŻYCZENIA

       Z okazji barbórkowego święta składamy wszystkim Górnikom życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

Wszystkim Górnikom Szczęść Boże!

AP/

  IV  TURNIEJ  W  BADMINTONA

WYNIKI  IV  TURNIEJU  W  BADMINTONA

Zakończył się IV Turniej Jedynki w Badmintona.
W turnieju uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas V - VII.

 I etap Turnieju odbywał się w swoich klasach. Oto zwycięzcy:

 • Klasy V a: Magda Migdał, Paweł Rossman

 • Klasa V b: Emil Łaciok, Karol Sitak

 • Klasa VI a: Zuzanna Czernek, Kamila Urban

 • Klasa VII a:  Aleksandra Rozkosz, Aleksander Józefoski

 • Klasa VII b:  Roksana Czarnik, Michał Kawalerowski

    II etap Turnieju wyłonił trójkę finalistów, która rozegrała mecze  o Mistrza Jedynki w Badmintona.                                                   
 • 1 msc. Roksana Czarnik – klasa VII b   

 • 2 msc.  Aleksander Józefoski – klasa VII a

 • 3 msc.  Michała Kawalerowski – klasa VII b

 MISTRZEM  JEDYNKI W BADMINTONA ZOSTAŁA

ROKSANA  CZARNIK  z  klasy VII b

GRATULUJEMY !!!!

AJ

ANDRZEJKI 2017

      Andrzejki  to specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.  Uczniowie klas starszych zorganizowali  andrzejkową dyskotekę. Królowały tegoroczne przeboje, nie zabrakło również starszych,  bardzo rytmicznych hitów.  Zabawa była przednia.

Klasy młodsze  zorganizowały „Andrzejkowy Salon Wróżb”. Wróżono z kubeczków, serc, kolorowych i obrazkowych kart, z monet i kół. Kręcono również kołem fortuny. Niektóre przepowiednie sprawiały, że w naszym salonie co chwilę wybuchały salwy śmiechu. Było zabawnie i „czarownie”, ale nade wszystko uczniowie obu klas udowodnili, że potrafią świetnie współpracować we wspólnym projekcie.

AP/MW/MS

PROJEKT "KONTYNENTY"

Uczniowie klasy 6a z własnej inicjatywy podjęli pracę w grupach opracowując informacje o wybranych kontynentach. Prezentacje projektów odbyły się pod koniec listopada. Niektóre prace można zobaczyć wyeksponowane na gazetkach przyrodniczych na korytarzu II p.

IP

 DZIEŃ PRAW DZIECKA

      Świętowaliśmy  w JEDYNCE, ustanowiony przez Sejm na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.  Uczniowie klasy IV A w dziecięcych strojach i nastrojach przypominali wszystkim, że dzieci mają swoje prawa, między innymi prawo do nauki ale również do zabawy, w myśl słów Janusza Korczaka „Kiedy śmiej się dziecko, śmieje się cały świat”.

 

W DNIU 20 LISTOPADA

NA MATEMATYCE RZĄDZIŁY DZIECI!!!

        W Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka uczniowie klas IV A, IVB, IVC oraz VIA na lekcji matematyki mogli sprawdzić swoje umiejętności pedagogiczne i w dniu dzisiejszym prowadzili lekcje. Wszystkim spodobał się ten sposób przekazu wiadomości.  „Nauczyciele matematyki” wykazali się dużą pomysłowością szykując interesujące karty pracy dla swoich kolegów, ciekawe ćwiczenia oraz pomoce dydaktyczne. Ta lekcja matematyki na pewno zostanie na długo w pamięci uczniów.

 

JK

LEKCJA HISTORII

        Uczniowie klasy 2A odwiedzili  jedną z najstarszych nekropolii w Katowicach – cmentarz przy ul. Francuskiej. Zaświecili znicze na grobach tych, którzy walczyli o polski Śląski i tych co rozsławili nasz region. Jako przewodnicy spisali się na medali, pięknie  przygotowali i przedstawili informacje o nich . A byli to :  Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Jerzy Ziętek, Konstanty Wolny, Adam Didur, Stefania Michnowska, Spirydion Albański, Adolf Dygacz, Janusz Kidawa, Michał Banasik.

MW

 

11 listopada - Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości  to najważniejsze polskie święto narodowe. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał nasz Patron -  Marszałek Józef Piłsudski.

AP

        10 listopada 2017 roku społeczność Jedynki obchodziła ważną rocznicę. Minęło bowiem 95 lat od kiedy w budynku przy ulicy Jagiellońskiej 18 pojawili się pierwsi uczniowie polskiej szkoły.

        Nasz Jubileusz rozpoczął się przemarszem wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości do Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie odbyła się  msza św. Po jej zakończeniu Społeczność Jedynki oraz zaproszenie Goście udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby oddać hołd naszemu Patronowi. Główne uroczystości  rozpoczęły się uroczystą akademią. Po niej nastąpiło otwarcie "Słonecznej Biblioteki Jedynki" oraz wystawy "Muzyczne Katowice" przygotowanej przez Muzeum Historii Katowic.

        Dla wszystkich uczniów ten dzień był okazją do spotkań, na których przypomniana została  długa i piękna historia naszej szkoły oraz ważne dla niej  postacie i wydarzenia. Żywą lekcją historii była wystawa  kronik, które na szkolnych kartach zamknęły dzieje ostatnich 95 lat.

AP/AŻ

ŚNIADANIE DAJE MOC

 

        8 listopada uczniowie naszej szkoły w ramach realizowanego projektu "ŚNIADANIE DAJE MOC"  wspólnie z wychowawcą i rodzicami przygowali smaczne posilki. Akcji towarzyszyły zajęcia praktyczne obrazujące 12 zasad zdrowego odżywiania. Zdrowe i regularne odżywianie jest konieczne dla prawidłowego rozwoju człowieka i tę właśnie myśl chcemy zaszczep swoim wychowankom. 

AP/MS

         Z WIZYTĄ W SCHRONISKU

           24 października grupa uczniów z naszej szkoły- przedstawicieli klas 5-7 odwiedziła katowickie Schronisko dla Zwierząt przy ul. Milowickiej. Miesiąc październik jest czasem szczególnej troski o zwierzęta i corocznie czasem naszych wzmożonych działań dla ich dobra. Uczniowie zawieźli dużą część zebranych w szkole darów- karmę dla psów i kotów, koce , miski. Pracownicy schroniska , z którym współpracujemy od wielu lat pozwolili nam spotkać się z czworonogami, przypominali o zasadach adopcji i wolontariatu. (Kilku uczniów było bardzo zainteresowanych).

IP

       PASOWANIE NA UCZNIA 

           20 października w auli szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie. Wydarzenie to poprzedziła część artystyczna, podczas której pierwszoklasiści po raz pierwszy zaprezentowali się na szkolnej scenie. Następnie w towarzystwie sztandaru szkoły, złożyli uroczystą przysięgę zobowiązując się do godnego reprezentowania  naszej szkoły i należytego wypełniania obowiązków wynikających z roli ucznia.

         Po Ślubowaniu, dyrektor szkoły, pani Iwona Brzezińska pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1. Na koniec uczniowie wraz z rodzicami, udali się do klas, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Od wychowawców otrzymali również pamiątkowe dyplomy i plakietki w kształcie sówek.

 MS    

ATHLETICS CAMP 2017

       Uczniowie  klasy 4C uczestniczyli w jesiennej edycji Athletics Camp 2017  – serii cyklicznych zajęć lekkoatletycznych, które odbyły się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Organizatorem imprezy była Fundacja Kamili Skolimowskiej. Celem Campu było promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci, zaszczepienie  w nich  fascynacji lekkoatletyką oraz kształtowanie poczucia własnej wartości   i akceptacji  innych.

     Wielkim przeżyciem były spotkania ze słynnymi polskimi  sportowcami: Anitą Włodarczyk  oraz Piotrem Małachowskim.  Dzieci mogły również spróbować swoich sił w pięciu najpopularniejszych konkurencjach lekkoatletycznych oraz warsztatach z dietetykiem, które uzmysłowiły młodym uczestnikom jak ważne w ich życiu są aktywność fizyczna oraz przestrzeganie właściwej diety.  Ciekawym doświadczeniem  były również  zajęcia Zumby - tańcu zainspirowanym połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness.  Było supeeer!

AP

W ZAGRODZIE PRZYRODNICZEJ

W zagrodzie przyrodniczej „Niezłe ziółka”  w Mikołowie uczniowie  klasy 3A poznawali warunki życia roślin, w tym różnych  gatunków ziółek. m.in. takich jak: mięta, bazylia,  oregano, tymianek, lubczyk, bazylia, melisa. Zwiedzili także fragment w/w  miasta, którego historia sięga średniowiecza.

 

BRS

STYPENDIA SZKOLNE

 

Szanowni Rodzice!  Informujemy, że  w gabinecie pedagoga są do odbiorun decyzje dotyczące   przyznania szkolnego  stypendium.

 AP

WYCIECZKA DO BUKOWNA

JEDŹ DO BUKOWNA !

 TAM PRZYJEMNIE I WESOŁO SPĘDZISZ CZAS !

        Uczniowie klasa 2A odwiedzili las w Bukownie. Zdobywali leśne sprawności, piekli kiełbaski na przygotowanym przez siebie ognisku, grali w podchody, bawili się na leśnej polanie i na wielkiej górze piachu. Takie zajęcia w terenie są wspaniałe!

MW

W MUZEUM HISTORII KATOWIC

 

„W kamienicy mieszczańskiej.Codzienność i odświętność”

 

Klasa  3A zwiedzała wystawę - mieszkania bogatej oraz średniozamożnej rodziny mieszczańskiej  Katowic z  przełomu XIX i XX wieku, znajdujące się  w oryginalnym wnętrzu kamienicy z 1910 roku.

 

BRS

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

        Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 r. Upamiętnia ono  rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona dzięki Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu – królowi Polski. Święto zostało zalegalizowane w dniu 14 października 1773 r.

 Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie kasy 4A, 5A i 7A przygotowali niezwykle atrakcyjny program artystyczny, w którym oprócz tradycyjnych życzeń i własnoręcznie wykonanych drobnych upominków znalazła się również spora doza humoru. Jednym z weselszych momentów przedstawienia były  scenki z uczniowskiego życia oraz pokaz mody nauczycielskiej. Proponowane kreacje wzbudziły zachwyt. 

 AP

AKADEMIA TENISA

         6 października klasa 4C udała się z wizytą na nowe korty tenisowe  w Katowicach - Muchowcu. Dni Otwarte Akademii Tenisa  były dobrą okazją do zwiedzenia obiektu i realnego poznania olimpijskiej dyscypliny sportowej jaką jest tenis ziemny.  Uczniowie  z zapałem  uczestniczyli w treningu prowadzonym przez profesjonalnych trenerów. Czwartoklasiści niewątpliwie połknęli tenisowego bakcyla.  Dla wielu z nich tenis stanie się  zapewnie nową pasją :-)

       Pobyt  na kortach umożliwił również sprawdzenie wiedzy dotyczącej zachowania bezpieczeństwa - znaki ostrzegawcze, nakazu, zakazu oraz drogi ewakuacyjne nie są już dla nikogo  tajemnicą.

AP

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

       4 października Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji uczniowie kl 4b, 5a,5b, 6a wybrali się w piątkowe popołudnie do kina na piękny przyrodniczy film „Marsz Pingwinów 2”.W naszej szkole miesiąc październik jest MIESIĄCEM  DOBROCI  DLA  ZWIERZĄT.

        Trwa zbiórka karmy dla psów i kotów- podopiecznych schronisk dla zwierząt w Dąbrówce Małej i Rudzie Śląskiej. Prosimy o przynoszenie darów dla naszych „braci mniejszych”!

IP

WYCIECZKA DO LASU

         Klasa 5b z nowym wychowawcą odbyła już pierwszą, krótką wycieczkę do Lasu kochłowickiego. Chcieliśmy się trochę lepiej poznać, zintegrować i pobawić. Zabraliśmy do plecaków smakołyki – w planie był piknik. Zdezorganizowały nam go chodzące wolno po Ośrodku „Rybaczówka” kozy, które były dużą atrakcją i powodem ogólnej wesołości. Zwierzaki nie krępowały się i zjadały ze stołów wszystko co przynieśliśmy- nie tylko owoce i słone paluszki ale i żelki i czekoladki….Piknik był więc na chodząco i stojąco.

IP

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

 Dopalacze w słodyczach !!!!!

      Policja apeluje do rodziców i nauczycieli, by zachowali czujność i ostrzegali dzieci. Tabletki w kształcie misiów, nietoperzy, czy innych bajkowych postaci są rozdawane dzieciom najczęściej w drodze do lub ze szkoły. Bardzo ważna jest rozmowa z dziećmi i uświadomienie ich, jak wielkie ryzyko dla zdrowia, a nawet życia, może nieść zjedzenie takiego kolorowego cukierka, którym poczęstował je nieznajomy. Tabletki zawierają pochodne ecstasy oraz inne środki odurzające. Jedno dziecko jest w stanie krytycznym. 
 

Rodzicu!

       Czy wiesz, co robi Twoje dziecko w czasie wolnym? Zauważyłeś może  jakieś zmiany w  jego zachowaniu? Rozmawiaj z dzieckiem na trudne tematy, dowiedz się więcej na temat jego sukcesów, być może porażek. Poznaj środowisko, w którym przebywa. Bądź czujny, zapobiegnij nieszczęściu, które może przydarzyć się  także Twojemu dziecku.

       Nie musisz być ekspertem, niezbędne informacje na temat niebezpiecznych środków odurzających uzyskasz w ogólnodostępnych ulotkach. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwie zażywania wszelkich używek, w tym również  tzw. dopalaczy.

AP

DZIEŃ CHŁOPAKA

       

 

Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom - tym małym i tym dużym szczęścia, zdrowia, miłości, radości.

29 września w przeddzień DNIA CHŁOPAKA  dziewczynki  przygotowały miłą niespodziankę swoim kolegom.  Było dużo słodkości - pyszne ciasteczka i słodycze. Dużym zaskoczeniem było zaproszenie na popołudniowy seans w kinie.  Nie zabrakło również karteczek z życzeniami oraz ciekawych konkursów  specjalnie dla chłopców.  Ten dzień był niezwykle miły dla chłopaków:)

AP/IP/AM/JK/MW

KONKURS „NUDNA MATEMATYKA”

Pierwszy w tym roku szkolnym konkurs matematyczny  już za nami.27 i 28 września w auli Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Matematyki, odbył się  XXVI Wojewódzki Konkurs „Nudna Matematyka”.

 

Wzięło w nim udział 14 uczniów naszej szkoły: z klasy 4a: Ślosorz M., Gurbiel W., Wojda O., z klasy 4b: Palion A., Drewniak W. Kęsicki F. Garbicz D. , z klasy 4c: Wysocki M., Stępień W., z klasy 5b: Zemełka J., z klasy 6a: Pomykała N., Czernek Z., Hevko A., z klasy 7a: Rozkosz A. Oprócz zmagań konkursowych, uczniowie Naszej Szkoły przebywając w budynku Uniwersytetu, mogli poczuć się przez chwilę jak studenci i wywarło to na nich ogromne wrażenie. A teraz czekamy na wyniki.

JK

Klasa VII a – czwarty sezon gry w kręgle w Centrum Rozrywki Grawitacja – ROZPOCZĘTY😊

AJ

AKADEMIA TENISA

       21 września klasy piąte naszej szkoły wybrały się na Muchowiec by zobaczyć nowe korty tenisowe i wziąć udział w  treningu. Pomimo niesprzyjającej pogody, uczniowie byli bardzo zadowoleni. Wielu pierwszy raz trzymało w ręce rakietę tenisową , oddali „pierwszy serw”, doskonale bawili się i rywalizowali w grupach mieszanych kasy 5ai 5b, poznali historię piłeczki tenisowej. Wszyscy otrzymali dyplomy, zdrową przekąskę i zaproszenie na Dni Otwarte Akademii Tenisa. Kilku uczniów  rozważa trenowanie tego sportu  w przyszłości.

IP

        Akcja „Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach”  to dobry sposób na zwrócenie społeczeństwu uwagi na fakt, że problem bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczy wszystkich. Uczniowie naszej szkoły  przy współudziale policji  zorganizowali happening, którego głównym celem było  przypomnienie  o tym, że aby uniknąć wypadków na drogach powinniśmy zawsze dbać  o bezpieczeństwo swoje i innych.

Szkoła to miejsce, w którym na co dzień porusza się problematykę bezpieczeństwa. Odbywa się to  zarówno w czasie lekcji wychowania komunikacyjnego, lekcji wychowawczych,  jak również  omawiania tekstów literackich związanych z różnymi typami zagrożeń.  Już pierwszoklasista wie jakie sytuacje  są niebezpieczne,  rozróżnia typy znaków drogowych, zna miejsca, w których można bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Wie również, że jako uczestnik ruchu drogowego musi być niezwykle ostrożny i liczyć wyłącznie na siebie.   Nie wystarczy jednak zmienić swoje zachowania tylko w  tym jednym dniu. „Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach”   powinien trwać w pamięci  wszystkich uczestników ruchu drogowego 365 dni w roku.

AP

W animacji wykorzystano zdjęcia  zamieszczone w serwisach: 

NOWOCZESNA EDUKACJA

Szanowni Państwo! 

         Rusza nabór uczniów do udziału w  realizowanym w naszej szkole  projekcie „Wędrówki szlakami nowoczesnej edukacji – zajęcia dla uczniów katowickich szkół”, mającego na celu podniesienie jakości oferty edukacyjnej, wzmocnienie potencjału uczniów poprzez realizację bezpłatnych zajęć dodatkowych z zakresu kształcenia ogólnego (j. angielski, matematyka, przyroda, informatyka). Prosimy o zapoznanie się z zamieszczonym regulaminem. Każdy uczeń będzie mógł korzystać z więcej niż jednego rodzaju zajęć. Termin rekrutacji  szkolnej  trwa do 30 września.

     Celem projektu jest: podniesienie jakości oferty edukacyjnej w 25 szkołach  z Katowic, poprzez realizację do 30 czerwca 2018 r. dziewięciu typów pozalekcyjnych zajęć dodatkowych w zakresie kształcenia ogólnego, w obszarach wymagających szczególnego wsparcia, wyznaczonych na podstawie diagnozy edukacyjnej poszczególnych placówek.

 

DOFINANSOWANIE PROJEKTU Z UE: 1.113.834,90 zł

                                  www.mapadotacji.gov.pl                                            

DOKUMENTACJA

 • Regulamin rekrutacji

 

 

AP

        15 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w Międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata 2017. Poprzedziła ją akcja plakatowo- informacyjna. Wielu uczniów (najwięcej z klasy 4b) wykonało plakaty i piękne prace plastyczne, które udekorowały korytarze naszej szkoły - informowały oraz mobilizowały do akcji - w tym roku pod hasłem „NIE MA ŚMIECI- SĄ SUROWCE”.

 

        Jak co roku sprzątaliśmy zielone tereny (skwery, parki, miejsca rekreacyjne) w centrum Katowic. Urząd Miasta dostarczył nam worki (również do zbiórki selektywnej), rękawice i drobne prezenty dla aktywnych ekologów (broszurki, plany lekcji, naklejki) oraz zorganizował odbiór zebranych odpadów w ustalonych miejscach. Pogoda i humory dopisały (niektórzy uczniowie napotykali ciekawe i śmieszne odpady, powstawały nawet w głowach kryminalne i makabryczno-komediowe scenariusze). Po dobrze wykonanej pracy niektóre klasy (np.  4c, 7a i 7b) znalazły czas na relaks na placu zabaw.

IP/AP/AJ/MW

UBEZPIECZENIE

Informujemy, że Prezydium Rady Rodziców 

 w roku szkolnym 2017/2018 wybrało ubezpieczyciela:

  Dobrowolna skladka na ubezpieczenie dziecka wynosi 42 zł.   

AP

Z KART HISTORII...

        Dnia 14 września uczniowie klas: VI A, VII A i VII B naszej szkoły brali udział w Szkolnym Rajdzie "Szlakiem Wieży Spadochronowej", organizowanym przez Hufiec ZHP w Katowicach. Trasa rajdu prowadziła od siedziby ZHP przy ul. Barbary do Parku Kościuszki poprzez miejsca upamiętniające obronę Katowic w 1939 r. W trakcie trasy uczniowie poznawali ich historię, a także rozwiązywali zadania przy poszczególnych punktach obrony miasta, które pozwoliły im uświadomić, jak wyglądały walki prowadzone przez harcerzy i powstańców we wrześniu 1939 r.

 MSZ

Nowy rok szkolny rozpoczęty!!!

       W poniedziałek - 4 września, uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Dyrekcja szkoły serdecznie powitała, uczniów, rodziców oraz grono nauczycielskie, życząc wszystkim spokojnego roku, rozwijania talentów, zdobywania nowych umiejętności i osiągania wielu sukcesów, a przede wszystkim - budowania dobrych relacji i wspólnego tworzenia szkoły przyjaznej, pomocnej, otwartej na potrzeby każdego dziecka. Uczniowie klas IIIB, IVB i VA przygotowali akademię, która uświetniła tak ważny moment w życiu każdego ucznia.

List Minister Edukacji Narodowej

AJ/AP

STYPENDIA SZKOLNE

Informacja w sprawie STYPENDIUM SZKOLNEGO
dla uczniów na rok szkolny 2017/2018

Zgodnie z informacją otrzymaną z Centrum Usług Wspólnych nabór wniosków o przyznanie stypendium na rok szkolny 2017/2018

 Wnioski będą przyjmowane w terminie od 1 do 15 września 2017r.

AD

 

ARCHIWUM WYDARZEŃ

 MULTIWYSZUKIWARKA

Herb miasta

BEZPIECZNE DZIECKO 

 PRZYJACIEL SZNUPKA

 

 

Prawa Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka

    DZIECKO W SIECI

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

BEZPIECZNY INTERNET

"Beniamin"  strażnik, który zadba o bezpieczeństwo twojego dziecka w Sieci

pobierz program

 Administrator strony