Ciekawostki

Dzień Matematyki w SP1 - quiz

Z okazji Dnia Matematyki w naszej szkole zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich, którzy lubią gimnastykę umysłową.
Rozwiąż quiz...

Quiz matematyczny

Święto liczby pi - 14 marca

14 marca to nieformalne święto liczby Π Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14” (Amerykanie najpierw wymieniają miesiąc, potem dzień). Dzień ten, łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina. Przeczytaj więcej na temat tego święta...

Maria Skłodowska-Curie - 117 rocznica odebrania nagrody Nobla

10 grudnia 1903 roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki odebrali Maria Skłodowska - Curie i jej mąż Pierre Curie. Możesz także przeczytać o tym, co sama Maria mówiła o odkryciu Radu.

Oprac. M. Szymczak

Maria Skłodowska - Curie

7 listopada 1867 roku w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Polska fizyk i chemik, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (1903, 1911). W 1891 Maria Skłodowska wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie; następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową. Była prekursorką nowej gałęzi chemii - radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków: radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Maria Skłodowska - Curie to pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie na dowód uznania zasług naukowych.

Oprac. M. Szymczak