Wydarzenia Jedynki

Wydarzenia Jedynki 2021/2022

Uczniowie Jedynki na koncercie

Klasy 4a, 5a i 6a uczestniczyły 17 listopada w koncercie kwartetu smyczkowego w sali koncertowej Miasta Ogrodów. Usłyszeli kilka utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Współuczestniczyli w tworzeniu rytmu - imitując instrumenty perkusyjne, brali aktywny udział w rozmowie z publicznością prowadzonej przez konferansjera.

Wykonawcy na scenie Uczniowie w sali koncertowej Wykonawcy na scenie Uczniowie w sali koncertowej

Powrót do spisu wydarzeń

11 listopada w Jedynce

W tym roku szkolnym obchody Narodowego Święta Niepodległości obchodziliśmy w formie happeningu. Uczniowie klas starszych (4-8) wspólnie z świetlicą, uroczyście odśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", kontynuując trwającą już od kilku lat akcję "Szkoła do Hymnu". Na koniec wszyscy ułożyli biało-czerwoną, żywą flagę.

Uczniowie stoją na podwórzu szkolnym i trzymając w górze kartki tworzą flagę biało-czerwoną Uczniowie stoją na podwórzu szkolnym i w obecności sztandaru śpiewają hymn szkoły Uczniowie stoją na podwórzu szkolnym i trzymając w górze kartki tworzą flagę biało-czerwoną

Powrót do spisu wydarzeń

Teatr 2.1

Wydarzenie teatralne z udziałem uczniów grupy Teatr 2.1

Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły mieli możliwość zobaczenia etiudy teatralnej w wykonaniu aktorów Teatru 2.1. Mały spektakl pt. “Ziuk” zachwycił wszystkich. Niesamowita scenografia, oświetlenie oraz muzyka dały efekt pięknego pokazania zabaw dziecięcych w okresie dzieciństwa Jadwigi i Wandy – córek Marszałka Józefa Piłsudskiego. Artyści pod okiem reżysera i aktora Piotra Janiszewskiego mogli pokazać swoje umiejętności. Wydarzenie bardzo się podobało, gdyż wykonawcy otrzymali gromkie brawa od widowni, a osobistych gratulacji była co niemiara.

Młodzi artyści Jedynki na teatralnej scenie Młodzi artyści Jedynki na teatralnej scenie Młodzi artyści Jedynki na teatralnej scenie Młodzi artyści Jedynki na teatralnej scenie Młodzi artyści Jedynki na teatralnej scenie

Powrót do spisu wydarzeń

Teatr 2.1 - przygotowania do kolejnej premiery

Zanim rozległy się premierowe oklaski i młodzi artyści odczuli na własnej skórze, co to znaczy trema, były tygodnie poważnej pracy, ale i zabawy, prób, żartów i podglądania prawdziwego teatru od kulis. Bo na tym nam zależało – by po raz kolejny połączyć świat szkolnej klasy i świat profesjonalnej sceny. Po sukcesie dwóch poprzednich realizacji – premiery Lisa Witalisa w 2019 roku oraz spektaklu Marysine gąseczki w 2020 r., pojawiły się nowe wyzwania. Korzystając z jubileuszu szkoły (słynna katowicka Jedynka świętuje swoje stulecie) powstał spektakl inspirowany postacią patrona – Józefa Piłsudskiego. Kluczem do przedstawienia stało się dzieciństwo Marszałka i spojrzenie na niego jak na dziecko, którego przyszły charakter kształtuje zabawa, rówieśnicy czy bohaterowie lektur, w których się zaczytywał. Tym razem to nie postaci z bajek, ale historia swoich rówieśników sprzed stupięćdziesięciu laty uruchamia sekwencję scen, nad którymi pracowali młodzi aktorzy.

Dla Teatru Śląskiego robienie premier to codzienność, dla wielu szkół spektakle szkolne także, ale my odważyliśmy się po raz kolejny połączyć te dwa światy i wykorzystać międzypokoleniową energię dzieci i dorosłych. Przeprowadzone zajęcia obejmowały m.in. ćwiczenia ruchowe, zabawy o charakterze integracyjnym, pracę nad tekstem, pracę nad tworzeniem roli, pracę literacką, animację przedmiotów itp.
Wybrani uczniowie pod okiem pedagogów i ekspertów ze świata kultury kontynuowali pracę teatralnej grupy Teatr 2.1 i w ramach dodatkowych zajęć scenicznych przygotowywali na finał profesjonalne przedstawienie, którego premiera miała miejsce na Scenie w Galerii.
Co istotne, nie było żadnych castingów i łowców talentów – byliśmy pewni, że uda się wykorzystać talent każdego dziecka i rozbudzić w nim teatralną wyobraźnię. Oddaliśmy scenę im, młodym twórcom, ale i profesjonalistom, by dzielić się wiedzą. By mogli doświadczać teatru najpełniej jak to tylko możliwe.

ZIUK

Ten, który w przyszłości stał się Naczelnikiem Państwa i zwycięskim Marszałkiem, był kiedyś dzieckiem. Chłopcem, który jak podkreślał, miał sielskie dzieciństwo w towarzystwie licznego rodzeństwa (4 siostry, 5 braci). Małego Piłsudzkiego najbliżsi nazywali Ziukiem zmiękczając na ówczesnej Wileńszczyźnie jego imię (Józef – Józiuk – Ziuk). Ze szkoły Piłsudski wyniósł podobno jak najgorsze wspomnienia ze względu na upokarzające go rusyfikacyjne nauczanie i m.in. zakaz mówienia po polsku, którego nie respektował. Swoje patriotyczne potrzeby realizował w kółku samokształceniowym Spójnia, założonym przez grupę uczniów, do której należał młody Józef wraz z bratem. To była jego szkolna paczka przyjaciół. Z rówieśnikami wydawał ponad to gazetę – gdyby przyszło mu żyć dzisiaj, przypuszczam, że odpowiednikiem tego byłoby prowadzenie bloga. Zaczytywał się też wtedy w Sienkiewiczu – i jak większość młodzieńców pewnie z wypiekami śledził przygody bohaterów Trylogii publikowanej w odcinkach. Czy różniła go ciekawość od dzisiejszych nastolatków czekających na kolejne odcinki ulubionego serialu? Pewnie nie. Rok przed maturą umarła jego matka brutalnie naznaczając wejście w dorosłość. Mało kto już dziś pamięta, że na egzaminie dojrzałości Ziuk otrzymał piątkę z historii (najlepszy stopień) zaś najgorszy z języka rosyjskiego - trójkę.

Nasi młodzi aktorzy na szczęście nie otrzymują ocen za udział w spektaklu – jedynie intensywność braw na premierze jest dla nich informacją, że to co pokazali na scenie, jest cenne i ważne. Są dokładnie na granicy jeszcze dziecięcej zabawy w teatr i już poważnego traktowania siebie na scenie i wobec publiczności. Zanim jednak pójdą w dorosłe życie, będą zmieniać Polskę i świat w skali mikro i makro, pozwólmy im, jak ktoś kiedyś Ziukowi, na czas spędzany w gronie przyjaciół, na zabawę i beztroskę.

Plakat spektaklu z widocznym tytułem Ziuk oraz datę premiery: 22 listopada

Powrót do spisu wydarzeń

Pamiętamy!

Klasa 3a odwiedziła jedną z najważniejszych nekropolii Katowic - cmentarz przy ul. Sienkiewicza. Spoczywa na nim wielu przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki. Uczniowie klasy 3a świetnie sprawdzili się w roli przewodnika.

Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki Uczniowie z wizytą na cmentarzu - wspomnienia ludzi nauki, kultury i sztuki

Powrót do spisu wydarzeń

Konkurs recytatorski Idzie lasem Pani Jesień

4 listopada 2021r. odbył się szkolny konkurs recytatorski Jesień w poezji dziecięcej - Idzie lasem Pani Jesień. Gratulujemy wszystkim recytatorom wspaniałych prezentacji! W XX Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim naszą szkołę będą reprezentowały: klasa I – Kira O., klasa II – Nicole D., klasa III – Alicja B.

Młodzi recytatorzy podczas konkursu Młodzi recytatorzy podczas konkursu Młodzi recytatorzy podczas konkursu Młodzi recytatorzy podczas konkursu Młodzi recytatorzy podczas konkursu Młodzi recytatorzy podczas konkursu Młodzi recytatorzy podczas konkursu Wyniki konkursu

Powrót do spisu wydarzeń

Kolory Jesieni - Pomarańczowy Dzień Dyni w klasie 3a

Uczniowie klasy 3 a ubrali się tego dnia na pomarańczowo, udekorowali klasę i można się było poczuć jak na dyniowej grządce. Mieli okazję zobaczyć co kryje w sobie dynia i co możemy z tym zrobić. W czasie obchodów Dnia Dyni nie mogło zabraknąć dań z dynią w roli głównej. Na stole królowały więc dania w postaci ciasteczek, ciast, babeczek, placuszków przygotowanych przez rodziców. Nie zabrakło również pysznej zupy dyniowej. Radośnie, pomarańczowo i smakowicie było w sali 31!

Pomarańczowy Dzień Dyni w klasie 3a Pomarańczowy Dzień Dyni w klasie 3a Pomarańczowy Dzień Dyni w klasie 3a Pomarańczowy Dzień Dyni w klasie 3a Pomarańczowy Dzień Dyni w klasie 3a Pomarańczowy Dzień Dyni w klasie 3a Pomarańczowy Dzień Dyni w klasie 3a Pomarańczowy Dzień Dyni w klasie 3a

Powrót do spisu wydarzeń

II miejsce Jedynki w szachach w rejonie

W czwartek 28 października uczniowie Jedynki z klas 7-8 w składzie:
Weronika, Patryk, Franciszek, Tymon, Grzegorz
zdobyli II miejsce w zawodach rejonowych Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży w Szachach. Nasi szachiści zaprezentowali bardzo wysoki poziom gry. W finałowej rozgrywce stoczyli wyrównane pojedynki z drużyną ze szkoły sportowej z Mysłowic. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.

Uczniowie Jedynki na turnieju rejonowym w Mysłowicach Uczniowie Jedynki na turnieju rejonowym w Mysłowicach Uczniowie Jedynki na turnieju rejonowym w Mysłowicach Uczniowie Jedynki na turnieju rejonowym w Mysłowicach

Powrót do spisu wydarzeń

Miesiąc Dobroci dla Zwierząt - zakończenie akcji

W miesiącu październiku w naszej szkole zawsze myślimy o bezdomnych zwierzętach i staramy się im pomóc. W tym roku Miesiąc Dobroci dla Zwierząt przebiegał pod hasłem zbierania kocyków, ręczników i poduszek dla podopiecznych katowickiego Schroniska dla Zwierząt na ul. Milowickiej.
Zebraliśmy sporą ilość darów, które przekazaliśmy potrzebującym zwierzętom. Zostały one przyjęte z wdzięcznością, otrzymaliśmy podziękowanie. Z pewnością zwierzęta będą miały tej zimy miękkie, przytulne i ciepłe posłania.
Wszystkim darczyńcom, a szczególnie zaangażowanej klasie 3a, DZIĘKUJEMY!
Jednocześnie pragniemy poinformować, że w wybrane weekendy odbywają się w schronisku akcje Daj Pieskom Pobiegać i Kotkom Pomruczeć. Szczegóły na stronie schroniska.  Zachęcamy do udziału.

Akcja przekazywania przez uczniów potrzebnych artykułów dla podopiecznych katowickiego schroniska dla zwierząt Akcja przekazywania przez uczniów potrzebnych artykułów dla podopiecznych katowickiego schroniska dla zwierząt Akcja przekazywania przez uczniów potrzebnych artykułów dla podopiecznych katowickiego schroniska dla zwierząt Akcja przekazywania przez uczniów potrzebnych artykułów dla podopiecznych katowickiego schroniska dla zwierząt Akcja przekazywania przez uczniów potrzebnych artykułów dla podopiecznych katowickiego schroniska dla zwierząt Akcja przekazywania przez uczniów potrzebnych artykułów dla podopiecznych katowickiego schroniska dla zwierząt

Powrót do spisu wydarzeń

Pasowanie pierwszoklasistów

28 października 2021 roku odbyło się uroczyste Pasowanie Pierwszoklasistów. Mali uczniowie po raz pierwszy stanęli na szkolnej scenie - z dużą odwagą zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Następnie Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor pasowała Ich na uczniów naszej szkoły. W ten sposób stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach.

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Jedynki Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Jedynki Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Jedynki Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Jedynki Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Jedynki Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Jedynki Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Jedynki

Powrót do spisu wydarzeń

Młodzież Jedynki Mistrzami Katowic w szachach

We wtorek 26 października uczniowie Jedynki brali udział w turnieju szachowym. Startowali w dwóch kategoriach wiekowych - 2009 r. i młodsi oraz 2007-2008 r.
Młodsi szachiści spisali się dobrze - wygrali kilka zaciętych pojedynków, a nawet zaskakiwali przeciwnika szybkimi matami.
Natomiast młodzież z Jedynki zagrała rewelacyjnie i zdobyła Mistrzostwo Katowic. Decydująca, bardzo zacięta rozgrywka dostarczyła ogromnych emocji. To historyczny moment w dziejach naszej szkoły. Gratulujemy pucharu i awansu do turnieju rejonowego, który odbędzie się 28 października w Mysłowicach.

Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic Uczniowie Jedynki na turnieju szachowym o mistrzostwo Katowic

Powrót do spisu wydarzeń

Zajęcia w Parku Kościuszki

Uczniowie klasy 3a wybrali się do Parku Kościuszki na zajęcia w terenie. Wzorowo wypełnili wszystkie zadania z fiszki poszukującej. Cieszyli się z pięknej pogody, którą podarowała nam polska złota jesień...

Zdjęcie z zajęć w Parku Kościuszki Zdjęcie z zajęć w Parku Kościuszki Zdjęcie z zajęć w Parku Kościuszki Zdjęcie z zajęć w Parku Kościuszki Zdjęcie z zajęć w Parku Kościuszki Zdjęcie z zajęć w Parku Kościuszki Zdjęcie z zajęć w Parku Kościuszki Zdjęcie z zajęć w Parku Kościuszki

Powrót do spisu wydarzeń

Akcja BohaterON w Jedynce

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Więcej o kampanii na stronie https://bohateron.pl
W ramach realizowanego projektu w naszej szkole, każdy zainteresowany uczeń ma możliwość wysyłki pocztówki, listu bądź laurki do wybranego Powstańca Warszawskiego (w formie online lub papierowej za pośrednictwem poczty). Wykonane kartki z życzeniami, pocztówki bądź listy zbierane są przez koordynatora szkolnej akcji do 14 listopada 2021r. Biogramy powstańców można znaleźć na stronie https://bohateron.pl/wyslij-kartke/powstancy/
Równolegle wybrane klasy w ramach lekcji historii biorą udział w zajęciach przeprowadzanych na podstawie otrzymanego przez koordynatora pakietu materiałów edukacyjnych - konspektów zajęć dot. Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej wraz ze specjalnymi materiałami dodatkowymi audio i wideo. Głównym zadaniem uczestników projektu, podzielonych na grupy, jest opracowanie infografiki na temat wylosowanego przez nich zagadnienia.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracują w grupach na podstawie specjalnie przygotowanego odcinka programu Co za historia poświęconego Powstaniu Warszawskiemu. Efekty ich pracy poznamy już niedługo.

Logo projektu BohaterOn

Powrót do spisu wydarzeń

Multitest matematyczny

Mamy zaszczyt poinformować, że uczniowie z klas IV, VI, VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym MULTITEST MATEMATYCZNY. Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Szkolnej, szkolnym organizatorem nauczyciele matematyki.

Konkurs odbył się 19-10-2021 r. w naszej szkole i miał formę testu wielokrotnego wyboru składającego się z 26 pytań. Materiał zawarty w testach uwzględniał wymagania określone w podstawie programowej...

Multitest z matematyki Multitest z matematyki

Powrót do spisu wydarzeń

Światowy Dzień Mycia Rąk

W naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Mycia Rąk

W klasie 1a dzieci utrwaliły zdobyte wcześniej wiadomości dotyczące zarazków i wirusów. Przypomniały sobie również kiedy i jak prawidłowo należy myć ręce. Na koniec zajęć uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Światowy Dzień Mycia Rąk - plakat Światowy Dzień Mycia Rąk - plakat Światowy Dzień Mycia Rąk - zajęcia w kl. 1a Światowy Dzień Mycia Rąk - zajęcia w kl. 1a Światowy Dzień Mycia Rąk - zajęcia w kl. 1a Światowy Dzień Mycia Rąk - zajęcia w kl. 1a Światowy Dzień Mycia Rąk - zajęcia w kl. 1a Światowy Dzień Mycia Rąk - zajęcia w kl. 1a Światowy Dzień Mycia Rąk - zajęcia w kl. 1a Światowy Dzień Mycia Rąk - zajęcia w kl. 1a

Powrót do spisu wydarzeń

Dzień Edukacji Narodowej - akademia

W czwartek 14 października uczniowie naszej szkoły uświetnili obchody Dnia Edukacji Narodowej poprzez okolicznościowy występ. Dziękujemy!

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Powrót do spisu wydarzeń

Światowy Dzień Zwierząt w naszej szkole

KONKURSY:
Mój zwierzak dla klas 4-5
Wyróżnienie: Maja Woźniak kl. 5a
Opis krajowego ssaka chronionego dla klas 6-7
Wyróżnienie : Danuta Wasyl kl. 7b

Wystawa prac w szkole na korytarzu 2 piętra.

4.10. otwiera w naszej szkole tradycyjnie czas dobroci dla zwierząt przy współpracy ze Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Katowicach przy ul. Milowickiej

Informacja ze schroniska dla zwierząt w Katowicach:

Nasze zapasy koców i ręczników maleją z dnia na dzień, regały powoli świecą pustkami. Dlatego zwracamy się do Was bo wiemy, że możemy na Was liczyć. Jeśli macie zalegające w szafach koce, ręczniki, kołdry syntetyczne, poszewki, poduszki (szczególnie tzw. Jaśki) to podzielcie się nimi z naszymi zwierzakami. Wszelkie tekstylia używane są do wyściełania posłań psów przebywających w budynkach, wykładane nimi są także klatki kotów i szczeniaków. Nasi podopieczni będą Wam niezwykle wdzięczni za każdy nawet mały kocyk czy poduszkę!

Prace uczniów wykonane z okazji Światowego Dnia Zwierząt Prace uczniów wykonane z okazji Światowego Dnia Zwierząt Prace uczniów wykonane z okazji Światowego Dnia Zwierząt Prace uczniów wykonane z okazji Światowego Dnia Zwierząt

Powrót do spisu wydarzeń

Warsztaty muzyczno-taneczne klasy 3a

Uczniowie klasy 3a uczestniczyli w warsztatach muzyczno-tanecznych w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek - Katowice Miasto Ogrodów. Dzieci wsłuchiwały się w muzykę i uczyły się odpowiednio do niej poruszać. Udało się przygotować układ taneczny do utworu „Canon in D” – J. Pachelbel.

Warsztaty w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów Warsztaty w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów Warsztaty w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów Warsztaty w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów Warsztaty w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów Warsztaty w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów

Powrót do spisu wydarzeń

Szkolne Koło Wolontariatu - cegiełki

Szkolne Koło Wolontariatu SP1 w Katowicach ogłasza akcję sprzedaży specjalnych cegiełek. Cały dochód zostanie przekazany, aby pomóc 10-letniemu Kacprowi – podopiecznemu Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych I NiepełnosprawnychPomóż i Ty.

Kacper jest niepełnosprawny – kiedy miał roczek zdiagnozowano u niego dziecięce porażenie mózgowe. Celem akcji jest uzbieranie kwoty 10 000 zł na zakup specjalistycznego oprogramowania i komputera, który pomoże mu w komunikacji, nauce czytania, pisania i mówienia.

Cegiełki dostępne do nabycia za kwotę min. 2zł u członków Koła.

Więcej informacji na temat fundacji oraz akcji na stronie internetowej pod adresem: www.pomozity.org

Jak zwykle na Was liczymy! - SKW

Cegiełki dla Kacpra - ogłoszenie

Powrót do spisu wydarzeń

Uroczyste otwarcie stołówki

W poniedziałek 4 października uroczyście otwarto stołówkę po jej modernizacji. W obecności Pani Dyrektor, Pani Intendent oraz Pani Agnieszki i Iwony z kuchni, przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele klasy pierwszej. W tym ważnym dniu uczniowie z zachwytem i radością spożywali posiłek ciesząc się nowym wystrojem i aranżacją pomieszczenia.

Otwarcie stołówki Otwarcie stołówki Otwarcie stołówki Otwarcie stołówki Otwarcie stołówki

Powrót do spisu wydarzeń

Dzień Chłopaka w Jedynce

Dzień Chłopaka był uroczyście obchodzony w naszej szkole - w klasach i w świetlicy.

w klasie Ia dziewczynki przygotowały dla kolegów małe upominki oraz moc życzeń i uśmiechów. Chłopcy byli bardzo zadowoleni, nie zapomnieli również o dziewczynkach - obdarowali je słodkościami.

W klasie IIIa jak co roku dziewczęta pamiętały o chłopcach. Obdarowały ich ładnie opakowanymi pachnącymi prezentami.

30 września klasa VIa zorganizowała KLASOWY DZIEŃ CHŁOPAKA. Chłopcy otrzymali pomysłowe upominki, między innymi krawaty - super chłopak. Koleżanki przygotowały zabawy i konkursy. Przy słodkich przekąskach i na zabawie miło upłynęła świąteczna lekcja wychowawcza.

Dzień chłopaka w klasie I Dzień chłopaka w klasie I Dzień chłopaka w klasie I Dzień chłopaka w klasie III Dzień chłopaka w klasie III Dzień chłopaka w klasie III Dzień chłopaka w klasie III Dzień chłopaka w klasie VI Dzień chłopaka w klasie VI Dzień chłopaka w klasie VI Dzień chłopaka w klasi VI Dzień chłopaka w klasie VI Dzień chłopaka w świetlicy Dzień chłopaka w świetlicy

Powrót do spisu wydarzeń

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981 - pamiętamy!

Rozpoczynamy realizację projektu

Nasza szkoła rozpoczęła właśnie realizację projektu, którego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W związku z tym zarówno uczniów, jak i nauczycieli czeka mnóstwo interesujących działań, pierwsze już wkrótce… Zachęcamy całą społeczność szkolną do aktywnego śledzenia naszych przedsięwzięć oraz włączenia się w realizację zadań, przygotowanych przez szkolnego koordynatora w ramach projektu.

Więcej na stronie http://pamiec81.pl

Małgorzata Szkodny – szkolny koordynator projektu

Realizacja projektu Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 r. – PAMIĘTAMY nadal trwa…

Tym razem, w ramach działań projektowych, uczniowie klasy VIIa z dużym zaangażowaniem przygotowali kącik patriotyczno–historyczny na temat 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Można go zobaczyć w szkolnej izbie tradycji. Serdecznie zapraszamy

Projekt: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1881 - pamiętamy! - kącik patriotyczno-historyczny Projekt: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1881 - pamiętamy! - kącik patriotyczno-historyczny Projekt: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1881 - pamiętamy! - kącik patriotyczno-historyczny Projekt: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1881 - pamiętamy! - kącik patriotyczno-historyczny Projekt: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1881 - pamiętamy! - kącik patriotyczno-historyczny

Wystawa Kopalnia strajkuje...

W ramach realizowanego przez szkołę projektu Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 r. – Pamiętamy uczniowie klas: szóstej, siódmych i ósmych mieli okazję zapoznać się z wystawą Kopalnia strajkuje… – strajk i pacyfikacja Kopalni Wujek13-16 grudnia 1981 r. Podczas ostatnich dni wróciliśmy myślami do nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Rozegrały się wówczas wydarzenia, które na zawsze zapisały się na kartach historii naszej ojczyzny, historii, o której musimy pamiętać.

Wystawa, przygotowana przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zawiera informację o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80, opisuje powstanie związków zawodowych, karnawał Solidarności, wprowadzenie stanu wojennego, odblokowywanie zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację Kopalni Wujek. Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobną tablicę. Na tablicy podsumowującej wystawę przypomniano kolejne procesy funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO, którzy w końcu zostali skazani.

Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje Zwiedzanie przez uczniów wystawy Kopalnia strajkuje

Nie zabierajcie Mamy – projekcja filmowa

Dnia 22 października 2021 r. w naszej szkole odbył się pokaz filmu dokumentalnego Nie zabierajcie Mamy przedstawiającego nieopowiedzianą do tej pory historię działaczek Solidarności – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce.
Wzięli w nim udział uczniowie klas siódmych i ósmych w ramach realizowanego przez szkołę projektu Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 r. – Pamiętamy. Szczególne zainteresowanie wśród wzbudziły umieszczone w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.

Projekcja filmu pt. Nie zabierajcie Mamy Projekcja filmu pt. Nie zabierajcie Mamy Projekcja filmu pt. Nie zabierajcie Mamy Projekcja filmu pt. Nie zabierajcie Mamy Projekcja filmu pt. Nie zabierajcie Mamy

Powrót do spisu wydarzeń

Akcja Wirusoochrona

Nasza szkoła przystąpiła do wojewódzkiej akcji WIRUSOOCHRONA. Uczniowie klas I-III wezmą udział w zajęciach, na których poznają zasady higieny osobistej, a szczególnie zasady mycia rąk oraz zalety aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Akcja zakończy się 15 października 2021 - to dzień, w którym obchodzić będziemy Światowy Dzień Mycia Rąk.

Akcja Wirusoochrona w Jedynce Akcja Wirusoochrona w Jedynce Akcja Wirusoochrona w Jedynce

Powrót do spisu wydarzeń

Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Klasa 3a odwiedziła chorzowskie ZOO. Utrwaliliśmy wiadomości o wielu dzikich zwierzętach. Wesoło było w Dolinie Dinozaurów. Zdobyliśmy sprawność - przyjaciel ZOO.

Wycieczka klasy 3a do zoo Wycieczka klasy 3a do zoo Wycieczka klasy 3a do zoo Wycieczka klasy 3a do zoo Wycieczka klasy 3a do zoo Wycieczka klasy 3a do zoo Wycieczka klasy 3a do zoo Wycieczka klasy 3a do zoo

Powrót do spisu wydarzeń

Sprzątanie świata

Jako szkoła jesteśmy zarejestrowani w Fundacji "Nasza Ziemia" i dołączamy do 28 Akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA. Ze względu na trwająca pandemię nie wychodzimy w teren w celu zbierania odpadów w ramach zajęć szkolnych czy pozaszkolnych. W piątek (17.09.) odbyły się jednak we wszystkich klasach 1-8 lekcje ekologiczne nt. segregacji śmieci i konieczności redukowania ilości wytwarzanych odpadów. Uczniowie dyskutowali, oglądali filmy, poszukiwali rozwiązań. Dzieci z klas 4-8 przygotowały również plakaty z okazji 28 Akcji Sprzątania Świata - Polska. Wystawa prac na korytarzu szkolnym - 2 piętro.

Akcja Sprzątanie Świata realizowana w SP 1 Akcja Sprzątanie Świata realizowana w SP 1 Akcja Sprzątanie Świata realizowana w SP 1 Akcja Sprzątanie Świata realizowana w SP 1 Akcja Sprzątanie Świata realizowana w SP 1 Akcja Sprzątanie Świata realizowana w SP 1 Akcja Sprzątanie Świata realizowana w SP 1 Akcja Sprzątanie Świata realizowana w SP 1

Film ekologiczny dla klas 1-3

Film ekologiczny dla klas 1-3

Film ekologiczny dla klas 4-8


Powrót do spisu wydarzeń

W Bukownie jak zwykle cudownie

Klasa 3a wybrała się do lasu do Bukowna. Dopisała nam słoneczna pogoda i humory. Było wiele atrakcji: zajęcia przyrodnicze, ognisko i pieczenie kiełbasek, stacyjki sprawnościowe na leśnej polanie, przeciąganie liny, a za podchody - lody. Wspaniała zabawa na górze piachu nad rzeką Sztołą przyniosła nam najwięcej radości!

Wycieczka klasy 3a do Bukowna Wycieczka klasy 3a do Bukowna Wycieczka klasy 3a do Bukowna Wycieczka klasy 3a do Bukowna Wycieczka klasy 3a do Bukowna Wycieczka klasy 3a do Bukowna Wycieczka klasy 3a do Bukowna Wycieczka klasy 3a do Bukowna Wycieczka klasy 3a do Bukowna

Powrót do spisu wydarzeń

Mistrzynie w Jedynce

13 września uczennice z klas 7 i 8 brały udział w wydarzeniu „Mistrzynie w Szkołach 2021”. Organizatorem eventu była Fundacja Otylii Jędrzejczak i Urząd Miasta Katowice. W trakcie spotkania dziewczęta uczestniczyły w lekcji WF fitness z Mistrzyniami (Otylia Jędrzejczak - pływaczka, Joanna Zillmann – wioślarka, Joanna Jędrzejczyk – zawodniczka MMA, Karolina Naja – kajakarka, Anna Puławska – kajakarka) oraz w rozmowie motywacyjnej – „Krok w przód w realizacji swoich celów i marzeń”. Na zakończenie była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia oraz zdobycia autografu.

Spotkanie uczniów Jedynki z Mistrzyniami Spotkanie uczniów Jedynki z Mistrzyniami Spotkanie uczniów Jedynki z Mistrzyniami Spotkanie uczniów Jedynki z Mistrzyniami Spotkanie uczniów Jedynki z Mistrzyniami Spotkanie uczniów Jedynki z Mistrzyniami Spotkanie uczniów Jedynki z Mistrzyniami Spotkanie uczniów Jedynki z Mistrzyniami

Powrót do spisu wydarzeń

Wycieczka do Olsztyna

W dniach 9-10 września 2021 r. uczniowie klas siódmych pod opieką wychowawców uczestniczyli w dwudniowej wycieczce na Jurę Krakowsko-częstochowską. Międzynarodowe Miasteczko Edukacji Ekologicznej zapewniło profesjonalną obsługę wyjazdu, za co serdecznie dziękujemy.
Podczas pobytu w ośrodku „Jurajski Olsztyn” uczniowie mieli możliwość:

W drodze powrotnej uczniowie dzielili się wrażeniami, śpiewali piosenki, opowiadali o swoich pasjach i zainteresowaniach. Podczas całego wyjazdu byli naprawdę bardzo dzielni i zdyscyplinowani. Jesteśmy z nich dumni, bo godnie reprezentowali naszą szkołę.

Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna Wycieczka szkolna do Olsztyna

Powrót do spisu wydarzeń

Rozpoczęcie roku szkolnego

Dzisiaj powitaliśmy nowy rok szkolny! Uroczysta inauguracja została rozpoczęta przemową Pani Dyrektor Iwony Brzezińskiej, a następnie mieliśmy okazję zobaczyć piękne występy naszych uczniów. Ciągle jeszcze w nieco okrojonym składzie - bo bezpieczeństwo epidemiologiczne przede wszystkim - cieszyliśmy się powrotem do szkoły i oczywiście powitaniem pierwszaków! Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Powrót do spisu wydarzeń